Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tέλη Δεκέμβρη και έχει πεθάνει όχι μόνο κάθε θέμα που αφορά το "ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΟΗΘΑ" του νεοέλληνα που άκουσε ξαφνικά ότι έρχεται κρύο και πάει να πάρει ΜΑΡΑΤΑ ΚΟΥΜΤΕΛ κόστους αγοράς 15 ευρώ και κόστους χρήσης 5 ΤΗ ΜΕΡΑ, αλλά έχει επίσης πεθάνει και το θέμα των κλιματιστικών.

Σήμερα Αμπελόκηποι με 18 βαθμούς, τι A/C να ανάψεις. Δηλαδή, αναμμένο το έχεις, αλλά τι να κάνει. Βαράει εκεί ένα ΟΝ στη χάση και στη φέξη, να κρατήσει τους 22 στο σπίτι, έχουν περάσει οι 17/24 ώρες της μέρας με κάτω από 2κβ κατανάλωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Tέλη Δεκέμβρη και έχει πεθάνει όχι μόνο κάθε θέμα που αφορά το "ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΟΗΘΑ" του νεοέλληνα που άκουσε ξαφνικά ότι έρχεται κρύο και πάει να πάρει ΜΑΡΑΤΑ ΚΟΥΜΤΕΛ κόστους αγοράς 15 ευρώ και κόστους χρήσης 5 ΤΗ ΜΕΡΑ, αλλά έχει επίσης πεθάνει και το θέμα των κλιματιστικών.

Σήμερα Αμπελόκηποι με 18 βαθμούς, τι A/C να ανάψεις. Δηλαδή, αναμμένο το έχεις, αλλά τι να κάνει. Βαράει εκεί ένα ΟΝ στη χάση και στη φέξη, να κρατήσει τους 22 στο σπίτι, έχουν περάσει οι 17/24 ώρες της μέρας με κάτω από 2κβ κατανάλωση...

Λογικό να μην υπάρχει μεγάλη ζήτηση αφού περάσαμε 2 καυτά καλοκαίρια & προγράμματα, άσε που όσοι είναι στο insomnia τα έβαλαν με 3 μέτρα, κενό κτλ κτλ και δεν χαλάνε πλέον 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Tέλη Δεκέμβρη και έχει πεθάνει όχι μόνο κάθε θέμα που αφορά το "ΠΑΝΑΓΙΑ ΒΟΗΘΑ" του νεοέλληνα που άκουσε ξαφνικά ότι έρχεται κρύο και πάει να πάρει ΜΑΡΑΤΑ ΚΟΥΜΤΕΛ κόστους αγοράς 15 ευρώ και κόστους χρήσης 5 ΤΗ ΜΕΡΑ, αλλά έχει επίσης πεθάνει και το θέμα των κλιματιστικών.

Σήμερα Αμπελόκηποι με 18 βαθμούς, τι A/C να ανάψεις. Δηλαδή, αναμμένο το έχεις, αλλά τι να κάνει. Βαράει εκεί ένα ΟΝ στη χάση και στη φέξη, να κρατήσει τους 22 στο σπίτι, έχουν περάσει οι 17/24 ώρες της μέρας με κάτω από 2κβ κατανάλωση...

Καμιά ντουζίνα kWh την ημέρα θα τις κάψω για τα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έβαλα σήμερα τα 3 arata/yukai 10αρια και ένα 16αρι haori

τα παιδιά που συνεργάζονται με το πρακτικερ είχαν μαζί αντλία που την χρησιμοποίησαν κανονικά και τήρησαν τα 3 μέτρα.Σε ένα βάλαμε +2.5 μέτρα 

φωτογραφίες δεν πρόλαβα να βγάλω σωστές

οι εσωτερικές από τα μικρά τρομερά αθόρυβες, το μεγάλο κάνει ένα τσικ παραπάνω

 

Οι εξωτερικές όμως κάνουν έναν περίεργο θόρυβο που δεν έχω συνηθίσει ούτε από τα Daikin την μάνας μου δίπλα αλλά ούτε και από το Morris  που είχα

Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά ακούγεται σαν μεταλλικός, σαν τρικύλινδρο αυτοκίνητο, όλα το ίδιο όμως, μικρά μεγάλα 

Στα πολλά γκάζια βγάζουν κι ένα βουητό το οποίο σαν σύνολο δεν ξέρω αν είναι οκ, μέσα δεν ακούγεται κάτι αμάν 

Επειδή ρεύμα δεν έχω ακομη, έχω βάλει ένα σε μπριζα να μετράει στους 23 αυτόματο και θα το παρακολουθώ όλο το βράδυ , προς το παρών παίζει στα 210 περίπου με την αρχική στα 17. Δεν είμαι στο σπίτι να ξέρω τώρα ποια η θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Basketikos_ είπε

Εσύ τις καις για πειραματικούς σκοπούς.😝

Οι σχετικά υψηλές θερμοκρασίες των ημερών βοηθάνε (15-18C) , αλλά τη νύχτα κάνει κρύο ( 5-7 C) . Έχω 22C μέσα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξανά ,

Πήρα 2x Daikin Siesta Sensira ATXC25D / ARXC25D Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ για τα υπνοδωμάτια , αφού ήμουν ευχαριστημένος με το αντίστοιχο 22.000 που έβαλα πέρυσι .

Για κάποιο λόγο όμως βλέπω ότι το ένα 9αρι που ανοίγω κάθε βράδυ δεν μου γεμίζει το μάτι πως λειτουργεί.

το βάζω 23-24 βαθμούς κ ο αέρας που βγαίνει από τις γρίλιες δεν είναι ζεστός ιδιαίτερα. Αυτά γράφουν θερμική απόδοση 14.000btu/hr υποτίθεται.

Πηγα ΣΚ σε ένα φιλικό σπίτι, είχαν αυτά τα προπολεμικά που έχουν κιτρινίσει τα πλαστικά τους κ στους 24 βαθμούς καιγόταν το χέρι σου αν το άφηνες μπροστά.

Δεν είχε ποτέ ξανά καινούργια κλιματιστικά , κοινώς στο παρελθόν απλα πατούσα το κουμπί κ αυτό ήταν όλο. 

ηθελα να ρωτήσω , έχεις κανένας να μου πει την αποψη του ; Παίζει να φταίει σε κάτι η εγκατάσταση ή να έχει θέμα το κλιματιστικό ;

Εξουσιοδοτημένος τεχνικός ήρθε με αντλία κτλ κτλ

πως μπορώ να ειμαι σιγουρος ότι δουλεύει σωστά ;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

πως μπορώ να ειμαι σιγουρος ότι δουλεύει σωστά ;;; 

Τη θερμοκρασία που ζητάς στο,δωμάτιο που το έχεις την πιάνει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε δεν ξέρω τι να του ζητήσω , 22-23 πριν 10 μέρες που το έβαζα το πιάνε γιατί ήμουν για μερες εκτός  

Το θέμα είναι αυτό δηλαδή ;

βασικα αυτά πως λειτουργούν ; Βάζουμε 23 οκ , με τους ανεμιστήρες που έχει 5 επιλογές τι κάνουμε ;

εχει χαμηλό , μέσο , υψηλό ανεμιστήρα , auto & κάτι που δείχνει σαν νύχτα αλλα όχι το sleep 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

Κοίταξε δεν ξέρω τι να του ζητήσω , 22-23 πριν 10 μέρες που το έβαζα το πιάνε γιατί ήμουν για μερες εκτός  

Το θέμα είναι αυτό δηλαδή ;

βασικα αυτά πως λειτουργούν ; Βάζουμε 23 οκ , με τους ανεμιστήρες που έχει 5 επιλογές τι κάνουμε ;

εχει χαμηλό , μέσο , υψηλό ανεμιστήρα , auto & κάτι που δείχνει σαν νύχτα αλλα όχι το sleep 

Λοιπόν όταν βάζεις σε ένα ινβερτερ μια θερμοκρασία και την πιάνει τότε αρχίζει να κατεβάζει την κατανάλωση του για να διατηρήσει αυτή τη θερμοκρασία , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να νιώθεις πιο κρύο τον αέρα που βγάζει γιατί απλά δε χρειάζεται να βγάλει πιο ζεστό 

ολα τα υπολοιπα που ρωτάς ειναι  θέματα ρυθμίσεων που θα τα δεις εσυ στη πράξη 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

το βάζω 23-24 βαθμούς κ ο αέρας που βγαίνει από τις γρίλιες δεν είναι ζεστός ιδιαίτερα. Αυτά γράφουν θερμική απόδοση 14.000btu/hr υποτίθεται.

Πηγα ΣΚ σε ένα φιλικό σπίτι, είχαν αυτά τα προπολεμικά που έχουν κιτρινίσει τα πλαστικά τους κ στους 24 βαθμούς καιγόταν το χέρι σου αν το άφηνες μπροστά.

Καλώς ήρθες στην εποχή της οικονομικής λειτουργίας.

ΥΓ Το δικό μου daikin atxc25b, όταν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, το βάζω στο silent. Ρίχνει στροφές ο ανεμιστήρας, δεν νιώθεις πια (τόσο πολύ) χλιαρό αέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν όταν βάζεις σε ένα ινβερτερ μια θερμοκρασία και την πιάνει τότε αρχίζει να κατεβάζει την κατανάλωση του για να διατηρήσει αυτή τη θερμοκρασία , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να νιώθεις πιο κρύο τον αέρα που βγάζει γιατί απλά δε χρειάζεται να βγάλει πιο ζεστό 

 

 

Ναι κατάλαβα τι εννοείς .. μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει γιατί μπορεί να μην καίει ο αέρας αλλα είμαι άνετα με κοντομάνικο ..

Δυστυχως δεν μπορώ να το μετρήσω το συγκεκριμένο με έξυπνη πρίζα να δω πως λειτουργεί γιατί  ο ηλεκτρολόγος πήρε κατευθείαν από το κουτί ρεύμα στο μπαλκόνι 😕

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Καλώς ήρθες στην εποχή της οικονομικής λειτουργίας.

ΥΓ Το δικό μου daikin atxc25b, όταν πιάσει θερμοκρασία ο χώρος, το βάζω στο silent. Ρίχνει στροφές ο ανεμιστήρας, δεν νιώθεις πια (τόσο πολύ) χλιαρό αέρα.

Άρα ρε liakjim λες είμαι καλά κ απλά μάθαμε με τα παλιά που έκαιγαν τις κιλοβατώρες με το κιλό ε;

το 22.000 που έχω δουλεύει μόνιμα στους 23-24 βαθμούς σήμερα που το σπίτι άνοιξε με 15 βαθμούς γιατί έλειπα μέρες το έφτασε στους 22 με το silent (αν λέμε το ίδιο είναι η αγαπημένη μου λειτουργία) και έκαιγε 0.45 τις κιλοβατώρας την ώρα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, MontzOlee είπε

πως μπορώ να ειμαι σιγουρος ότι δουλεύει σωστά ;;; 

σωστα δουλευει. Ολα τα inverter ειναι gay. Μην περιμενεις να βρεις καυτο αερα οπως στα παλαιοτερα on-off.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ολα τα inverter ειναι gay. Μην περιμενεις να βρεις καυτο αερα οπως στα καίνε ένα κλάσμα από τα παλαιοτερα on-off.

 

FTFY

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

FTFY

καλα υπο συζητηση ολα αυτα. Καινε ενα κλασμα, αλλα τι προσφερουν τελικα με αυτο το κλάσμα, ειναι αλλο θεμα.
Δεν ειμαι πολυ fan των inverter. Δεν εχω δει inverter μεχρι σημερα να παραγει σοβαρο εργο, σε αντιθεση με Onoff που έσπερναν.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...