Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, liakjim said:

Πραγματικό όφελος ως προς τι;

Φαντάζομαι ότι το μόνο που με νοιάζει ειναι να μην βγάλει ζημιές και να είναι εμφανίσιμο. Οι διαφορές στην κατανάλωση για χρήση γραφείου και ειδικά τόσο μικρού, δεν νομίζω ότι θα είναι μεγάλες και σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να μπορεί να το καταλάβει/εκτιμήσει ο ενοικιαστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

και να είναι εμφανίσιμο.

Ρε συ... Seriously;😛

Τα παιδιά που σου απαντάνε... μετράνε καταναλώσεις με γραφήματα από χόμπι.😄

Air condition αγοράζεις. Και μάλιστα για γραφείο που θα γίνεται χρήση από άλλους.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Φαντάζομαι ότι το μόνο που με νοιάζει ειναι να μην βγάλει ζημιές και να είναι εμφανίσιμο.

Άλλες προτεραιότητες είχες στο ερωτηματολόγιο, σωστά;

Αν δεν ενδιαφέρει το μπάτζετ, θα μπορούσες να πας στο Toshiba Edge White RAS-B18G3KVSG-E/RAS-18J2AVSG-E1 (ή και στα Black αν θα ήθελες σε μαύρο χρώμα). 

Και εγγύηση 7 ετών και wifi και ποιότητα και θα έχεις και ευχαριστημένους ενοικιαστές από άποψη κατανάλωσης.

Αν θέλεις να μείνεις πιο χαμηλά στο μπάτζετ και σε αυτά που ζητάς στο ερωτηματολόγιο, δες για inventor/bosch που έχουν εγγύηση οπότε αν συμβεί κάτι θα φτιαχτούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Basketikos_ said:

Ρε συ... Seriously;😛

Τα παιδιά που σου απαντάνε... μετράνε καταναλώσεις με γραφήματα από χόμπι.😄

Air condition αγοράζεις. Και μάλιστα για γραφείο που θα γίνεται χρήση από άλλους.

Δυστυχώς, η εμφάνιση μπορεί να μου φέρει ενοικιαστή. Η κατανάλωση όχι ;) Είναι συγκεκριμένες οι ανάγκες για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Δυστυχώς, η εμφάνιση μπορεί να μου φέρει ενοικιαστή.

Συνεχίζω να μην κατανοώ ποιος ενοικιαστής γραφείου θα αποφασίσει με βάση την ομορφιά του air condition, αλλά ας μη συνεχίσω το off topic. Εσύ ξέρεις.👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δυστυχώς, η εμφάνιση μπορεί να μου φέρει ενοικιαστή. Η κατανάλωση όχι ;) Είναι συγκεκριμένες οι ανάγκες για αυτό. 

Κοίτα το DRVI32-18WF/DRVO32-18. Φασόν haier οπότε οκ. Αν και φτάσαμε τα λεφτά του edge black οπότε δεν έχει για μένα νόημα να μην πας στο toshiba εκτός αν θέλεις 10 αντί για 7 χρόνια εγγύηση και τον ιονιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Κοίτα το DRVI32-18WF/DRVO32-18. Φασόν haier οπότε οκ. Αν και φτάσαμε τα λεφτά του edge black οπότε δεν έχει για μένα νόημα να μην πας στο toshiba εκτός αν θέλεις 10 αντί για 7 χρόνια εγγύηση και τον ιονιστή.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Θα το κοιτάξω και μάλλον προς Bosch θα πάω καθώς χρειάζομαι 2 κλιματιστικά και η διαφορά είναι μεγάλη και δεν πρόκειται να την πάρω πίσω. Και πάλι, ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Δυστυχώς, η εμφάνιση μπορεί να μου φέρει ενοικιαστή.

Παρε δυο φθηνά daikin τότε , όλοι ψοφάνε για μάρκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, dimostr said:

Παρε δυο φθηνά daikin τότε , όλοι ψοφάνε για μάρκες 

Το θέμα είναι ότι τα Daikin δεν δίνουν μεγάλη ολική εγγύηση και παρόλο που είναι πιο ποιοτικά, θέλω να υπάρχει μεγάλη εγγύηση για να αποφύγω ζημιές στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Παρε δυο φθηνά daikin τότε , όλοι ψοφάνε για μάρκες 

900€ το atxc50d . Θέλει και επέκταση εγγύησης θέλει και wifi adapter. Μπαίνουμε σε επίπεδα τιμης Toshiba. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Το θέμα είναι ότι τα Daikin δεν δίνουν μεγάλη ολική εγγύηση και παρόλο που είναι πιο ποιοτικά, θέλω να υπάρχει μεγάλη εγγύηση για να αποφύγω ζημιές στο μέλλον.

ινβερτορ , το ψειρίζεις χωρίς λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/12/2023 at 19:07, liakjim said:

Με φώναξαν τα πεθερικά για να ακούσω το Yukai 24K (τοποθέτηση πριν 45 ημέρες; )

Άκουσα ένα ενοχλητικό και εμφανέστατο βουητό. Μου φάνηκε σαν ήχος συντονισμού.  Του συμπιεστή; των σωληνώσεων; και των δύο; Της εσωτερικής μονάδας; Δεν ξέρω.

Κατέβασα λίγο τη ζήτηση, έκλεισε ο συμπιεστής, την ανέβασα πάλι. Επανήλθε στα προηγούμενα watts κάπου 400W αλλά δεν ακουγόταν πλέον κάτι. Δεν δοκίμασα να αλλάξω ταχύτητα ανεμιστήρα ούτε τίποτα άλλο. Δεν το τράβηξα video.

Αν ξαναγινει θα επανέλθω. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα το φάντασμα των προβλημάτων των Toshiba να έρχεται καταπάνω μου.

Το κλασικό βουητό που έχουμε γράψει εδώ και o rbx και εγώ.

Εκείνος δεν έβγαλε άκρη με αντιπροσωπεία, και σε ένα ταγκαρισμα δεν απάντησε ή δεν είδα εγώ απάντηση.

Αυτό το γαμοβουητο, φεύγει μονο με σβήσε άναψε ή ανέβασμα ζήτησης.

Κάπου στα πόστ του είχα δει ότι πρέπει να ανοίξουν κάποιες βάνες εντελώς στην εξωτερική μονάδα.

Δεν το έπραξαν, ανοιγοκλείνω ακόμη, το παθαίνει οταν ινβερταρει στο όριο πριν κλείσει.

Χρόνια πολλά σε όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

900€ το atxc50d . Θέλει και επέκταση εγγύησης θέλει και wifi adapter. Μπαίνουμε σε επίπεδα τιμης Toshiba. 

Αφού οι απωλειες που έχει είναι για 12αρια

27 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Το θέμα είναι ότι τα Daikin δεν δίνουν μεγάλη ολική εγγύηση και παρόλο που είναι πιο ποιοτικά, θέλω να υπάρχει μεγάλη εγγύηση για να αποφύγω ζημιές στο μέλλον.

Δίνουν 10 χρόνια με πληρωμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αφού οι απωλειες που έχει είναι για 12αρια

Δίνουν 10 χρόνια με πληρωμή 

Μιλάμε για -10 με -5, στο βουνό, χωρίς εναλλακτική, σε γραφείο που θα θέλουν να ανάψουν και να τουμπανιάσει ο χώρος ( διακοπτόμενη λειτουργία ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μιλάμε για -10 με -5, στο βουνό, χωρίς εναλλακτική, σε γραφείο που θα θέλουν να ανάψουν και να τουμπανιάσει ο χώρος ( διακοπτόμενη λειτουργία ).

Από το σταθμό που ανέβασε για τις θερμοκρασίες πέρυσι και φέτος η πιο ακραία θερμοκρασία που δείχνει είναι  τον Φεβρουάριο , Μαρτιο με -5 όλο τον υπολοιπο καιρό σχεδόν δεν έχει άλλη αρνητική 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...