Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ ή στο part2 υπάρχει feedback του cfresh ή του αντίστοιχου φασόν της morris ( fresh air ) από το μέλος @Specs

αρα δεν υπάρχουν αλλα φασον περα απο το morris (ποτε ποτε, πολυ κακή εμπειρία απο αλλες premium συσκευες) ή αναφέρονται εκεί ?

(Το θυμάμαι που μου το ειχες πει οτι υπάρχει review.)

λογικά θα υπάρχει και σύγκριση με το μηχάνημα σταθμός Yukai (απο ότι κατάλαβα)

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, liakjim said:

Εδώ ή στο part2 υπάρχει feedback του cfresh ή του αντίστοιχου φασόν της morris ( fresh air ) από το μέλος @Specs

Θα το ξαναπιασω το νημα απο εκει που το αφησα, πολυυυυ καιρο πισω, οταν επιστρεψω Ελλαδα. Για την ωρα ως προς το c-fresh το λινκ στην αρχικη αξιολογηση μου στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/37161433/TCL-C-Fresh-09CHSD-FAI-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-WiFi.html#sku_review_1868114

Επισης μιας κ η συζυγος ειναι Ελλαδα και οταν βγαινει αλλα και την νυχτα κλεινει τα κλιματιστικα , η διακοπτομενη λειτουργια τις τελευταιες μερες με την παγωνια, ηταν ενα πειραμα που μου ξεδιαλυνει ποσο συμφερει το συνεχομενο ΙΔΙΩΣ σε χαμηλες θερμοκρασιες, το τονιζω!

Δεν εχω ξαναδει καταναλωσεις 13kwh -18kwh το 24ωρο και χωρις θερμανση μετρημενη 23 στον τοιχο που ειχα...ισως  συν 50% εως  διπλασια  εξ οσων θυμαμαι, αλλα θα τα δω οταν επιστρεψω αναλυτικα στο pc.

Για οσους πιστευουν πως η θερμανση με καλοριφερ ειναι καλυτερη απο αυτη των κλιματιστικων, ξαναφρεσκαρισα την μνημη μου με τα σωματα εδω( που δεν κλεινουν ποτε, με τηλεθερμανση λειτουργουν), και ο τοιχος ειναι σταθερα στους 21,5 βαθμους (πηρα μαζι το ενδο-τοιχιο😁  θερμομετρο γιαυτο δεν ξερω στην Ελλαδα ποσο εχει ο τοιχος τωρα!)

Καμμια διαφορα στην αισθηση...κλιματιστικα λοιπον που ινβερταρουν σωστα κ ολα οκ!

Χρονια Πολλα!

IMG_9914.jpg.e363f697e6fb8e1d6587ee904fa6fcd5.jpg

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, dimostr said:

21 ζητηση , ειναι τοσο αστειες οι καταναλωσεις ειδικα οταν οι εξωτερικες θερμοκρασιες δε περνανε σε αρνητικους αριθμους που ειναι να αναρωτιεται κανεις 

image.png.e677ae21e8d40edef0f1795f0d170f9e.pngimage.png.ada9072721f0e142277f9b2013329fb0.pngimage.png.bdee905c26c19941829203a3cfa9f937.png

Αν ομως τα εχεις ολη μερα καθε μερα επι μηνες ανοιχτα, πρεπει να το αναφερεις.

Ειναι σαν να μου κανουν εμενα καλυτερη τιμη καπου επειδη ειμαι συχνος πελατης, και να μην το αναφερω σε αλλους αλλα να τους λεω μονο τη μειωμενη τιμη.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αν ομως τα εχεις ολη μερα καθε μερα επι μηνες ανοιχτα, πρεπει να το αναφερεις.

Ειναι σαν να μου κανουν εμενα καλυτερη τιμη καπου επειδη ειμαι συχνος πελατης, και να μην το αναφερω σε αλλους αλλα να τους λεω μονο τη μειωμενη τιμη.

 

Ειλικρινά πιστεύω ότι βρίσκεσαι σε κάποια είδους σύγχυση και όλα αυτά που λες πραγματικά δε βγάζουν νόημα 

χρονια πολλά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Specs είπε

Θα το ξαναπιασω το νημα απο εκει που το αφησα, πολυυυυ καιρο πισω, οταν επιστρεψω Ελλαδα. Για την ωρα ως προς το c-fresh το λινκ στην αρχικη αξιολογηση μου στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/37161433/TCL-C-Fresh-09CHSD-FAI-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-WiFi.html#sku_review_1868114

Επισης μιας κ η συζυγος ειναι Ελλαδα και οταν βγαινει αλλα και την νυχτα κλεινει τα κλιματιστικα , η διακοπτομενη λειτουργια τις τελευταιες μερες με την παγωνια, ηταν ενα πειραμα που μου ξεδιαλυνει ποσο συμφερει το συνεχομενο ΙΔΙΩΣ σε χαμηλες θερμοκρασιες, το τονιζω!

Δεν εχω ξαναδει καταναλωσεις 13kwh -18kwh το 24ωρο και χωρις θερμανση μετρημενη 23 στον τοιχο που ειχα...ισως  συν 50% εως  διπλασια  εξ οσων θυμαμαι, αλλα θα τα δω οταν επιστρεψω αναλυτικα στο pc.

Για οσους πιστευουν πως η θερμανση με καλοριφερ ειναι καλυτερη απο αυτη των κλιματιστικων, ξαναφρεσκαρισα την μνημη μου με τα σωματα εδω( που δεν κλεινουν ποτε, με τηλεθερμανση λειτουργουν), και ο τοιχος ειναι σταθερα στους 21,5 βαθμους (πηρα μαζι το ενδο-τοιχιο😁  θερμομετρο γιαυτο δεν ξερω στην Ελλαδα ποσο εχει ο τοιχος τωρα!)

Καμμια διαφορα στην αισθηση...κλιματιστικα λοιπον που ινβερταρουν σωστα κ ολα οκ!

Χρονια Πολλα!

IMG_9914.jpg.e363f697e6fb8e1d6587ee904fa6fcd5.jpg

 

 

η γιαγιά στην βόρεια Ευρώπη πριν 3 χρόνια ντρεπόταν γιατί κατεβασαν την θέρμανση σε όλη την πόλη κατά 1 η 1.5 βαθμούς και νόμιζε οτι θα κρυώνουμε.

(Η εγγονή της με κρύωσε περισσότερο τοσα χρόνια)

Είναι ωραία να είσαι σε μια χώρα που βλέπεις εστω οτι τα βασικά δουλεύουν και οχι σε αυτό τον επίτηδες παρατημένο νότο.

Τα όρια ταχύτητας και το να μην πετάμε τα σκουπίδια θα ηταν μια καλή αρχή αλλα και μύνημα.

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, coast2coast said:

Τα όρια ταχύτητας και το να μην πετάμε τα σκουπίδια θα ηταν μια καλή αρχή αλλα και μύνημα.

 

Δυσκολα ως ανεφαρμοστα και τα δυο.
Σχετιζονται με την ψυχοσυνθεση και νοοτροπια του Ελληνα και δεν αλλαζει ουτε σε 4 γενιες αυτο, αν οι προσλαμβανουσες παραμεινουν οι ιδιες.

Ως ανθρωποι κανουμε οτι δουμε οχι οτι μας πουνε. Επομενως αντιγραφουμε και μιμουμαστε τις ασχημες αντικοινωνικες συμπεριφορες της οικογενειας, του σχολειου, των φιλων, οσων θεωρουμε κυκλο μας.

Αν καποιος μας πει μη, οχι, κακο, αρνητικο δεν μας αποθαρρυνει.

Σε τετοιο λαο και ψυχοσυνθεση το μονο που λειτουργει, μεχρι να γινει ανθρωπος με αλλαγη παιδειας, κουλτουρας και νοοτροπιας, ειναι το ξυλο, η τιμωρια, το σαπισμα μεχρι τελικης πτωσεως. Κοινως προστιμα που θα εισπραττονται και τιμωριες που θα πονανε. Περασες το οριο ταχυτητας? 200 ευρω αμεσα, αφαιρεση διπλωματος 6 μηνες, δεν επιστρεφεται με γαληφιες, γνωστους, Πασχα, Χριστουγεννα κτλ. στην υποτροπη αφαιρεση 1 ετος, την 3η φορα δια βιου. Σκοτωσες ή τραυματισες θανασιμα υπαιτιοτητα σου? 6 κοινωνικη εργασια στο ΚΑΤ σε χειρουργεια ετοιμοθανατων ή θανοντων απο τροχαια. Οδηγουσες επικινδυνα, υπο μεθη, ουσιες κτλ ομοιως περαν των προστιμων 6 μηνη κοινωνικη εργασια σε ΚΑΤ, νεκροτομια κτλ που να ξερνας μεχρι να παγωσει η κολαση.

Κλεβεις στους φορους? Δημευση και αμεση εκποιηση ολης της περιουσιας σου μεχρι να εξοφληθουν τα προστιμα. Μπλακ λιστ το ΑΦΜ σου δια βιου, σε υποτροπη απαγορευση εναρξης επαγγελματικης δραστηριοτητας ή συμμετοχης σε μια. Επιτρεπτο μονο να εισαι μισθωτος και τιποτα αλλο, αλλιως αλλαξε χωρα, μεινε αεργος, αυτοκτονα, whatever.

Ή θα αντιμετωπιστεις με αδυσωπητο πολεμο και ξυλο μεχρι να γινεις ανθρωπος ή/και να φοβηθουν ολοι οι γυρω σου ή ας το κλεισουμε απο τωρα ως κοινωνια και χωρα. Αυτο μετα θα φερει αναποφευκτα και αλλαγη κουλτουρας και παιδειας ειτε απο φοβο ειτε απο αηδια και σιχαμαρα απεναντι στους παραβατικους.

Πλεον μονο με καθεστως μηδενικης ανοχης και εξοντωτικης τιμωριας ΙΣΩΣ γυρισει η παρτιδα αλλιως ειμαστε καταδικασμενοι. Γιατι η νεα γενια (12-28) εχει πολυ χειροτερα μυαλα, μεγαλωσαν προστατευμενοι, βασιλιαδες και ζουν στη φουσκα του entitlement trap που δεν χαμπαριαζουν απο τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους, Καλά Χριστούγεννα με καλές μετρήσεις που φέτος για πρώτη φορά Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά θα κάνουμε χωρίς να χρειάζεται θέρμανση οπότε ούτε και μετρήσεις...

Για την τσέπη βέβαια είναι καλό...

Πάντα με υγεία για όλους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα την συμβουλή σας για την αγορά 2 κλιματιστικών: 

Πρόκειται για επαγγελματικούς χώρους (2 γραφεία) από 30 τετραγωνικά το καθένα. Ενιαίος χώρος με ένα μπάνιο το καθένα. 

Εγώ θα κάνω την εγκατάσταση σαν ιδιοκτήτης και η χρήση/συντήρηση θα γίνεται από τους ενοικιαστές (θα μπει και σαν όρος στο συμβόλαιο). 

Προφανώς ενδιαφέρομαι για μεγάλη εγγύηση, η οικονομία δεν είναι τόσο μεγάλη προτεραιότητα καθώς δεν θα πληρώνω εγώ το ρεύμα. 

Καλό θα ήταν να υπάρχει και ιονιστής/wifi και κοιτάζω για κάτι VFM που θα καλύπτει τα παραπάνω. 

Να συμπληρώσω και το ερωτηματολόγιο:

1. Ποσό που διαθέτουμε :  Ανώτατο διαθέσιμο ποσό -> Δεν υπάρχει αρκεί να πληρεί τα παραπάνω. Υπολογίζω κάτι σε 600-700 ευρώ για το καθένα. 
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νεα αγορα 
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Βρίσκομαι επαρχία. Η αγορά θα γίνει μάλλον από Θεσσαλονίκη οπότε αδιάφορο
4. Χρήση κλιματιστικού: Θέρμανση και ψύξη. Κυρίως Θέρμανση καθώς είμαστε βόρεια και έχει κάποιο κρυο τον χειμώνα (όταν έχει χειμώνα). Θα έλεγα 85% Θέρμανση, 15% ψύξη 
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση: Αποκλειστική πηγή Θέρμανσης/Ψύξης
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 30 τ.μ. 
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βόρεια Ελλάδα/Επαρχία, Ελάχιστες -10, Μέγιστες 38, Υψόμετρο 580. https://penteli.meteo.gr/stations/polygyros/
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Μεγάλη εγγυήση, χαμηλό θόρυβο, Ιονιστή, Wifi (Με αυτήν την σειρά οι προτεραιοτητες) 
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Το κτίριο έχει αρκετά καλή μόνωση. Κοντά σε βουνό. Κρύο τον χειμώνα, τα τελευταία χρόνια αρκετή ζέστη το καλοκαίρι
10. 

Θερμικές Απώλειες
3611.07
Watt
3105.52
KCal/h
120.37
Watt/m2
103.52
KCal/h/m2

Για 21 C

Κάθε συμβουλή/πρόταση καλοδεχούμενη! 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TuXaKoS είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα την συμβουλή σας για την αγορά 2 κλιματιστικών: 

Πρόκειται για επαγγελματικούς χώρους (2 γραφεία) από 30 τετραγωνικά το καθένα. Ενιαίος χώρος με ένα μπάνιο το καθένα. 

Εγώ θα κάνω την εγκατάσταση σαν ιδιοκτήτης και η χρήση/συντήρηση θα γίνεται από τους ενοικιαστές (θα μπει και σαν όρος στο συμβόλαιο). 

Προφανώς ενδιαφέρομαι για μεγάλη εγγύηση, η οικονομία δεν είναι τόσο μεγάλη προτεραιότητα καθώς δεν θα πληρώνω εγώ το ρεύμα. 

Καλό θα ήταν να υπάρχει και ιονιστής/wifi και κοιτάζω για κάτι VFM που θα καλύπτει τα παραπάνω. 

Να συμπληρώσω και το ερωτηματολόγιο:

1. Ποσό που διαθέτουμε :  Ανώτατο διαθέσιμο ποσό -> Δεν υπάρχει αρκεί να πληρεί τα παραπάνω. Υπολογίζω κάτι σε 600-700 ευρώ για το καθένα. 
2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νεα αγορα 
3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Βρίσκομαι επαρχία. Η αγορά θα γίνει μάλλον από Θεσσαλονίκη οπότε αδιάφορο
4. Χρήση κλιματιστικού: Θέρμανση και ψύξη. Κυρίως Θέρμανση καθώς είμαστε βόρεια και έχει κάποιο κρυο τον χειμώνα (όταν έχει χειμώνα). Θα έλεγα 85% Θέρμανση, 15% ψύξη 
5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση: Αποκλειστική πηγή Θέρμανσης/Ψύξης
6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 30 τ.μ. 
7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βόρεια Ελλάδα/Επαρχία, Ελάχιστες -10, Μέγιστες 38, Υψόμετρο 580. https://penteli.meteo.gr/stations/polygyros/
8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Μεγάλη εγγυήση, χαμηλό θόρυβο, Ιονιστή, Wifi (Με αυτήν την σειρά οι προτεραιοτητες) 
9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Το κτίριο έχει αρκετά καλή μόνωση. Κοντά σε βουνό. Κρύο τον χειμώνα, τα τελευταία χρόνια αρκετή ζέστη το καλοκαίρι
10. 

Θερμικές Απώλειες
3611.07
Watt
3105.52
KCal/h
120.37
Watt/m2
103.52
KCal/h/m2

Για 21 C

Κάθε συμβουλή/πρόταση καλοδεχούμενη! 

Ευχαριστώ :)

Τα κλιματιστικά δεν θα παίζουν 24/7 αλλά σε ώρες γραφείου οι οποίες είναι γνωστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

Τα κλιματιστικά δεν θα παίζουν 24/7 αλλά σε ώρες γραφείου οι οποίες είναι γνωστές;

Σωστά. Θα είναι 8-3 καθημερινές και 2-3 απογεύματα 5-9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Σωστά. Θα είναι 8-3 καθημερινές και 2-3 απογεύματα 5-9. 

Με 7 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/35644482/Bosch-ASI18AW30-ASO18AW30-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-WiFi.html

Δεν χρειάζονται σέρβις για την εγγύηση. Θα καίνε ρεύμα. Θα θέλουν χρήση με follow me.

Με 10 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/41051111/Inventor-Neo-2-N2UVI-18WFI-N2UVO-18-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html#shops

Χρειάζονται σέρβις για την εγγύηση. Θα καίνε ρεύμα. Θα θέλουν χρήση με follow me.

Βάζω και το παρακάτω. Δεν έχει αυτά που ψάχνεις, αλλά είναι μια λύση με προτεραιότητα στο ρεύμα (το ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρει) https://www.skroutz.gr/s/2775686/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-SF42VE-Klimatistiko-Inverter-14000-BTU-A-A.html

ΥΓ Ειδικά τα Inventor/bosch θέλουν καλό εγκαταστάτη που θα τα βάλει με επιμέλεια, με κενό από αντλία και μακριές σωληνώσεις για ησυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, liakjim said:

Με 7 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/35644482/Bosch-ASI18AW30-ASO18AW30-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-WiFi.html

Δεν χρειάζονται σέρβις για την εγγύηση. Θα καίνε ρεύμα. Θα θέλουν χρήση με follow me.

Με 10 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/41051111/Inventor-Neo-2-N2UVI-18WFI-N2UVO-18-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html#shops

Χρειάζονται σέρβις για την εγγύηση. Θα καίνε ρεύμα. Θα θέλουν χρήση με follow me.

Βάζω και το παρακάτω. Δεν έχει αυτά που ψάχνεις, αλλά είναι μια λύση με προτεραιότητα στο ρεύμα (το ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρει)

ΥΓ Ειδικά τα Inventor/bosch θέλουν καλό εγκαταστάτη που θα τα βάλει με επιμέλεια, με κενό από αντλία και μακριές σωληνώσεις για ησυχία.

Οι σωληνώσεις θα είναι σιγουρα μακρια. Έχω τραβήξει ήδη γραμμές για να βγει το κουτι από την πίσω μεριά του κτιρίου πριν ακόμα γίνουν οι σοβάδες κτλ. 

Να προτιμήσω δηλαδή το  Bosch Αντί για το Inventor;

Όπως είπα, σκοπεύω να βάλω το Service στο συμβόλαιο και να ελέγχω ότι γίνεται σωστά και στην ώρα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Οι σωληνώσεις θα είναι σιγουρα μακρια. Έχω τραβήξει ήδη γραμμές για να βγει το κουτι από την πίσω μεριά του κτιρίου πριν ακόμα γίνουν οι σοβάδες κτλ. 

Να προτιμήσω δηλαδή το  Bosch Αντί για το Inventor;

Όπως είπα, σκοπεύω να βάλω το Service στο συμβόλαιο και να ελέγχω ότι γίνεται σωστά και στην ώρα του. 

Τόσο τα bosch όσο και τα inventor είναι φασόν midea (στα inventor όχι όλα, κάποια είναι και gree και νομίζω και aux). Θα πρέπει να είναι παρόμοια σε συμπεριφορά, έτσι και αλλιώς είναι μέτρια σαν υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Τόσο τα bosch όσο και τα inventor είναι φασόν midea (στα inventor όχι όλα, κάποια είναι και gree και νομίζω και aux). Θα πρέπει να είναι παρόμοια σε συμπεριφορά, έτσι και αλλιώς είναι μέτρια σαν υλοποιήσεις.

Αξίζει για την δική μου περίπτωση να πάω σε κάτι καλύτερο; δεν έχω πρόβλημα να ανέβω λίγο στο μπάτζετ αρκεί να έχω κάποιο πραγματικό όφελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TuXaKoS είπε

Αξίζει για την δική μου περίπτωση να πάω σε κάτι καλύτερο; δεν έχω πρόβλημα να ανέβω λίγο στο μπάτζετ αρκεί να έχω κάποιο πραγματικό όφελος..

Πραγματικό όφελος ως προς τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...