Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, Basketikos_ said:

Αυτό πώς γίνεται; Αντιφατικό δεν είναι;

Υπάρχει η (μάλλον βάσιμη) θεωρία ότι με το ισχυρό ρεύμα αέρα γίνεται με μικρότερες απώλειες η απαγωγή θερμότητας από το στοιχείο στο χώρο, οπότε η θερμοκρασία επιτυγχάνεται ευκολότερα. Τα 5-6 βαττ που καίει έξτρα ο ανεμιστήρας, αντισταθμίζονται και υπερκερνώνται από τα πολύ παραπάνω που γλιτώνει ο συμπιεστής. Γι' αυτό και βλέπουμε το -30 βατώρες, ενώ αυτό που νιώθουμε είναι εντονότερη και πιο ζόρικη λειτουργία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Υπάρχει η (μάλλον βάσιμη) θεωρία ότι με το ισχυρό ρεύμα αέρα γίνεται με μικρότερες απώλειες η απαγωγή θερμότητας από το στοιχείο στο χώρο, οπότε η θερμοκρασία επιτυγχάνεται ευκολότερα. Τα 5-6 βαττ που καίει έξτρα ο ανεμιστήρας, αντισταθμίζονται και υπερκερνώνται από τα πολύ παραπάνω που γλιτώνει ο συμπιεστής. Γι' αυτό και βλέπουμε το -30 βατώρες, ενώ αυτό που νιώθουμε είναι εντονότερη και πιο ζόρικη λειτουργία.

 

Οκ, καταλαβαίνω τη λογική. Μπορεί να έχει βάση. Θα το δοκιμάσω κι εγώ στο Haori μου μάλλον μόλις βρω χρόνο για την καταγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Το σαπάκι (F&U) , καλύπτει τον χώρο του ή δεν το έχεις δει τον χειμώνα; Είναι δικό σου το σπίτι; Το F&U είναι του ιδιοκτήτη ή δικό σου; Θα ήσουν διατεθειμένος να το σουτάρεις;

Τι είναι αυτό που δεν μπορείς να απαντήσεις στο 11ο ερώτημα;

ΥΓ Το mitsubishi είναι μια καλή επιλογή αλλά υπάρχουν και καλύτερα στα λεφτά του.

 

Τώρα μπήκα στο διαμέρισμα και το έβαλα σε λειτουργία γιατί έχει κρύο. Γενικά από ότι μπορώ να καταλάβω πιάνει τους 20 βαθμούς που εμένα μου φτάνει. Κλείνει και μετά από λίγο ξεκινάει πάλι. Σήμερα δουλεύει παραπάνω για να πιάσει τους 20 βαθμούς σε σχέση με εχθές. Το θέμα μου είναι πόσο καίει...μη θέλω να δώσω κάνα νεφρό τον άλλο μήνα στη ΔΕΗ.

Το σπίτι δεν είναι δικό μου. Το F&U είναι του ιδιοκτήτη. Μπορώ να το βγάλω και όταν είναι να φύγω από το σπίτι να το βάλω πάλι πίσω (όχι;) . Κάτι έχεις στον νου σου για να ρωτάς.

Επισυνάπτω τα αποτελέσματα σχετικά με τις απώλειες 

 

Στα ίδια λεφτά τι καλύτερο παίζει; 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.



 

apolies.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Asyg12kgtf και edge white θα πρέπει να είναι εξίσου αποδοτικά. Το Toshiba έχει πλεονέκτημα στην εγγύηση ( 7 χρόνια έναντι 3) και έξτρα χαρακτηριστικά. Στο μυαλό μου είναι πιο VFM.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από αυτά τα δυο που μου είπες πιο θα διάλεγες εσυ για σένα. Αν υπολόγιζες και την κατανάλωση στην θέρμανση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, tripialosgr said:

Τώρα μπήκα στο διαμέρισμα και το έβαλα σε λειτουργία γιατί έχει κρύο. Γενικά από ότι μπορώ να καταλάβω πιάνει τους 20 βαθμούς που εμένα μου φτάνει. Κλείνει και μετά από λίγο ξεκινάει πάλι. Σήμερα δουλεύει παραπάνω για να πιάσει τους 20 βαθμούς σε σχέση με εχθές. Το θέμα μου είναι πόσο καίει...μη θέλω να δώσω κάνα νεφρό τον άλλο μήνα στη ΔΕΗ.

Το σπίτι δεν είναι δικό μου. Το F&U είναι του ιδιοκτήτη. Μπορώ να το βγάλω και όταν είναι να φύγω από το σπίτι να το βάλω πάλι πίσω (όχι;) . Κάτι έχεις στον νου σου για να ρωτάς.

Επισυνάπτω τα αποτελέσματα σχετικά με τις απώλειες 

 

Στα ίδια λεφτά τι καλύτερο παίζει; 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.



 

apolies.png

13κβ για 56 τμ;;; Τόσο τρύπιο είναι το σπίτι; Σίγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

13κβ για 56 τμ;;; Τόσο τρύπιο είναι το σπίτι; Σίγουρα;

Ε αυτό τώρα δεν ξέρω αν έδωσα σωστά όλες τις απαντήσεις. Για αυτό έκανα μια περιγραφή του χώρου. Το μόνο δωμάτιο που είναι τρύπιο είναι το υπνοδωμάτιο (15τμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tripialosgr είπε

Ε αυτό τώρα δεν ξέρω αν έδωσα σωστά όλες τις απαντήσεις. Για αυτό έκανα μια περιγραφή του χώρου. Το μόνο δωμάτιο που είναι τρύπιο είναι το υπνοδωμάτιο (15τμ)

Θα πρέπει να το τρέξεις μόνο για το δωμάτιο που είναι το κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arisikaria είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από αυτά τα δυο που μου είπες πιο θα διάλεγες εσυ για σένα. Αν υπολόγιζες και την κατανάλωση στην θέρμανση? 

Το fujitsu θα πρέπει να είναι λίγο πιο οικονομικό σε λειτουργία (μη με ρωτήσεις στη τσέπη τι σημαίνει) αλλά το edge θα πρέπει να είναι λίγο πιο αθόρυβο και έχει υπερδιπλάσια εγγύηση. Σου είπα την άποψή μου, αλλά θα πρέπει να τα ζυγίσεις εσύ.

1 ώρα πριν, tripialosgr είπε

Ε αυτό τώρα δεν ξέρω αν έδωσα σωστά όλες τις απαντήσεις. Για αυτό έκανα μια περιγραφή του χώρου. Το μόνο δωμάτιο που είναι τρύπιο είναι το υπνοδωμάτιο (15τμ)

Ρίξε άλλη μια για το σαλόνι (35τμ ή όσα είναι), αλλάζοντας κατάλληλα αριθμό ανοιγμάτων και εκτεθειμένους τοίχους κτλ . Δείξε μας αν θέλεις και τις απαντήσεις που έβαλες.

ΥΓ Μάλλον δεν θα σε συμφέρει η μεταφορά. Αυτό θα σε πάει 120-140€ πίσω αν και προσωπικά σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη θα έβαζα το f&u αγγελία και θα έβαζα πάλι με συνεννόησή του 2 μηχανήματα πχ ένα 13άρι yukai + ένα 10άρι yukai  (δύσκολο να συνεννοηθείς το ξέρω, οπότε μάλλον θα βρούμε κάτι καλό για το υπνοδωμάτιο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

θα έβαζα το f&u αγγελία κ

Πιστεύεις οι θα βρεθεί άνθρωπος να αγοράσει μεταχειρισμένο αυτό το κλιματιστικό ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Πιστεύεις οι θα βρεθεί άνθρωπος να αγοράσει μεταχειρισμένο αυτό το κλιματιστικό ? 

Στην κατάλληλη τιμή πωλούνται τα πάντα. Εδώ ακόμα αγοράζουν toyotomi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην κατάλληλη τιμή πωλούνται τα πάντα. Εδώ ακόμα αγοράζουν toyotomi.

Μην τον παραμυθιαζεις  τον άνθρωπο και ξηλώσει κάνα κλιματιστικό και βρει και τον μπελά του θα ζητάει ο ιδιοκτήτης λεφτά 

Για τα toyotomi θα σας φάει η ζήλεια 

καλη η μερα σημερα κατεβασαμε ενα βαθμο , μοπηκε και το toyo σε p0 mode χαλαρες καταναλωσεις 

 

image.png

2023-12-21 (3).png

2023-12-21 (2).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ποια είναι η γνώμη σας γενικά με την διαδικασία της εγκατάστασης ενός κλιματιστικού , είναι προτιμότερο να γίνεται πριν η μετά την εξωτερική θερμομόνωση , με την έννοια όταν γίνει πριν γίνονται οι τρύπες βγαίνουν οι σωλήνες και μετά θάβονται μέσα στη μόνωση, και δεν φαίνεται κ τίποτα και δν τρύπας μεταγενέστερα την μόνωση..Η είναι προτιμότερο να γίνει η μόνωση και να τοποθετηθουν μετά οι σωλήνες και η εξωτερική μονάδα? υπάρχουν βασικά μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα στις δυο περιπτώσεις και γενικά εσείς τι θα κάνατε? στη δίκη μου περίπτωση σκεφτηκα να γίνει πριν τη μόνωση επειδή έχουμε και καμια 7 μέτρα σωλήνα έτσι ώστε ναμην τρυπηθεί η μόνωση αλλά και Ν.Α.Μ ην φαίνονται οι σωλήνες με τα κανάλια. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Μην τον παραμυθιαζεις  τον άνθρωπο και ξηλώσει κάνα κλιματιστικό και βρει και τον μπελά του θα ζητάει ο ιδιοκτήτης λεφτά

Τα πεθερικά αγόρασαν το ariston prios 50 στα 450€ και το έδωσα χωρίς εγγύηση στα 350€ 😎

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimisoum είπε

Παιδιά καλησπέρα, ποια είναι η γνώμη σας γενικά με την διαδικασία της εγκατάστασης ενός κλιματιστικού , είναι προτιμότερο να γίνεται πριν η μετά την εξωτερική θερμομόνωση , με την έννοια όταν γίνει πριν γίνονται οι τρύπες βγαίνουν οι σωλήνες και μετά θάβονται μέσα στη μόνωση, και δεν φαίνεται κ τίποτα και δν τρύπας μεταγενέστερα την μόνωση..Η είναι προτιμότερο να γίνει η μόνωση και να τοποθετηθουν μετά οι σωλήνες και η εξωτερική μονάδα? υπάρχουν βασικά μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα στις δυο περιπτώσεις και γενικά εσείς τι θα κάνατε? στη δίκη μου περίπτωση σκεφτηκα να γίνει πριν τη μόνωση επειδή έχουμε και καμια 7 μέτρα σωλήνα έτσι ώστε ναμην τρυπηθεί η μόνωση αλλά και Ν.Α.Μ ην φαίνονται οι σωλήνες με τα κανάλια. Ευχαριστω

Αν γνωρίζεις το συνεργείο εγκατάστασης του κλιματιστικού, τους φέρνεις πριν περαστεί η θερμοπρόσοψη να κάνουν τρύπα αναμονής και να στηρίξουν τη βάση του κλιματιστικού η οποία εννοείται θα πρέπει να είναι κατάλληλη σε μέγεθος για το πάχος της θερμοπρόσοψης. Σωλήνες, ηλεκτρολογικές παροχές, φυσικό αέριο κλπ δεν καλύπτουμε ποτέ με θερμοπρόσοψη. Τί θα κάνεις αν υπάρχει μιά βλάβη στο μέλλον, θα σκάβεις τη μόνωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...