Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Basketikos_ είπε

@liakjim για το παραπάνω τίποτα; Μιας και πάλι σε κάτι παρεμφερές αναφέρθηκες μόλις.

Να ζητήσω αλλαγή φτερωτής π.χ.; Από εκεί έχω την εντύπωση ότι ακούγεται στο δικό μου.

Δεν ξέρω, ανέβασε κανά video να του ακούσει κάποιος που ξέρει να σου πει.

33 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σε συγκεκριμένες στροφές θα το κάνει, είναι συχνό φαινόμενο όταν τα κλιματιστικά είναι στο δάπεδο. Αν είναι στο δάπεδο το κουνάς λίγο μέχρι να βρεις το σημείο.

Οκ, θα το δω. Αν είναι κάτι τέτοιο δεν θα βοηθούσαν και αντικραδασμικά λάστιχα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας πριν πάω και αγοράσω κάτι που μετά θα κλαίω τα λεφτά μου.  Παραθέτω από κάτω τις πληροφορίες από το ερωτηματολόγιο και μετά την ιστορία.

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 (μαζί με εγκατάσταση κ.λ.π)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά ενός (1)  κλιματιστικού
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση 
  4. Χρήση κλιματιστικού : 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6.  Εναλλακτικός τρόπο θέρμανσης: λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: σαλόνι, υπνοδωμάτιο.
  8. Τοποθεσία: Αθήνα - Χαλάνδρι  , υψόμετρο 185μ,
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: Καλή απόδοση, χαμηλή κατανάλωση 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα: 
    Το σπίτι βρίσκεται στον δεύτερο όροφο ταράτσα.  Από πάνω μου δεν υπάρχει άλλο διαμέρισμα παρα μόνο η ταράτσα χωρίς μόνωση. 

    Το σαλόνι είναι περίπου 35τ.μ, και έχει καλά κουφώματα (μια πόρτα και ένα παράθυρο) και υπάρχει ήδη κλιματιστικό F&U FVIN-12075/FVOT-12076 Split type inverter (5 ετίας).

    Το υπνοδωμάτιο είναι 15-18τ.μ, έχει παλιά κουφώματα (τζαμόπορτα και παράθυρο)  τα οποία είτε είναι εκεί είτε όχι το ίδιο κάνει. Το χτυπάει ο βοριάς καθώς και ο ήλιος. 
     
  11. απώλειες του χώρου: Δεν κατάφερα να υπολογίσω σωστά με την εφαρμογή.

     

Μετακόμισα πριν λίγες μέρες στο σπίτι. Πλήρωσα υπηρεσία από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων στον χώρο και ήρθε ψυκτικός να δει το σπίτι. Πρότεινε ένα 12άρη στο υπνοδωμάτιο σε συνδυασμό με το υπάρχον κλιματιστικό στο σαλόνι (F&U FVIN-12075/FVOT-12076 Split type inverter) το οποίο έχει απέναντι του την πόρτα του υπνοδωματίου. 

Ρώτησα τον άνθρωπο μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρω το F&U στο υπνοδωμάτιο μιας και είναι μικρός ο χώρος σε τετραγωνικά και να βάλω το καινούριο στο σαλόνι. Μου απάντησε ότι θα ήταν καλή κίνηση απλά θα υπάρξει έξτρα χρέος για τη μετακίνηση του κλιματιστικού από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Μου πρότεινε το κλιματιστικό :

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR35VF Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+

Ερώτηση(ς):

1. Τα 700 ευρώ δεν είναι πολλά για κλιματιστικό ενεργειακής κλάσης θέρμανσης Α+ ;
2. Ποίο κλιματιστικό θα προτείνατε για την περίπτωση μου; Να έχει καλή απόδοση και να μη θέλω  καινούριο σε 3 χρόνια.
3. Είναι καλή ιδέα να κάνω "τράμπα" τα κλιματιστικά (το παλιό να φύγει από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο και στη θέση του να μπει το καινούριο); 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια 

 

Δημήτρης 

 

Επεξ/σία από tripialosgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tripialosgr είπε

1. Τα 700 ευρώ δεν είναι πολλά για κλιματιστικό ενεργειακής κλάσης θέρμανσης Α+ ;
2. Ποίο κλιματιστικό θα προτείνατε για την περίπτωση μου; Να έχει καλή απόδοση και να μη θέλω  καινούριο σε 3 χρόνια.

Δεν είναι πολλά για αυτό το κλιματιστικό. Σου πρότεινε πολύ καλό μοντέλο και καλά έκανε.

Και η τιμή μαζί με εγκατάσταση είναι μια χαρά με βάση την τρέχουσα τιμή.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tripialosgr είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας πριν πάω και αγοράσω κάτι που μετά θα κλαίω τα λεφτά μου.  Παραθέτω από κάτω τις πληροφορίες από το ερωτηματολόγιο και μετά την ιστορία.

 

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 700 (μαζί με εγκατάσταση κ.λ.π)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά ενός (1)  κλιματιστικού
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση 
  4. Χρήση κλιματιστικού : 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6.  Εναλλακτικός τρόπο θέρμανσης: λέβητας πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί: σαλόνι, υπνοδωμάτιο.
  8. Τοποθεσία: Αθήνα - Χαλάνδρι  , υψόμετρο 185μ,
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: Καλή απόδοση, χαμηλή κατανάλωση 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα: 
    Το σπίτι βρίσκεται στον δεύτερο όροφο ταράτσα.  Από πάνω μου δεν υπάρχει άλλο διαμέρισμα παρα μόνο η ταράτσα χωρίς μόνωση. 

    Το σαλόνι είναι περίπου 35τ.μ, και έχει καλά κουφώματα (μια πόρτα και ένα παράθυρο) και υπάρχει ήδη κλιματιστικό F&U FVIN-12075/FVOT-12076 Split type inverter (5 ετίας).

    Το υπνοδωμάτιο είναι 15-18τ.μ, έχει παλιά κουφώματα (τζαμόπορτα και παράθυρο)  τα οποία είτε είναι εκεί είτε όχι το ίδιο κάνει. Το χτυπάει ο βοριάς καθώς και ο ήλιος. 
  11. απώλειες του χώρου: Δεν κατάφερα να υπολογίσω σωστά με την εφαρμογή.

     

Μετακόμισα πριν λίγες μέρες στο σπίτι. Πλήρωσα υπηρεσία από γνωστή αλυσίδα καταστημάτων στον χώρο και ήρθε ψυκτικός να δει το σπίτι. Πρότεινε ένα 12άρη στο υπνοδωμάτιο σε συνδυασμό με το υπάρχον κλιματιστικό στο σαλόνι (F&U FVIN-12075/FVOT-12076 Split type inverter) το οποίο έχει απέναντι του την πόρτα του υπνοδωματίου. 

Ρώτησα τον άνθρωπο μήπως θα ήταν καλύτερα να μεταφέρω το F&U στο υπνοδωμάτιο μιας και είναι μικρός ο χώρος σε τετραγωνικά και να βάλω το καινούριο στο σαλόνι. Μου απάντησε ότι θα ήταν καλή κίνηση απλά θα υπάρξει έξτρα χρέος για τη μετακίνηση του κλιματιστικού από το ένα δωμάτιο στο άλλο. Μου πρότεινε το κλιματιστικό :

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR35VF Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A++/A+

Ερώτηση(ς):

1. Τα 700 ευρώ δεν είναι πολλά για κλιματιστικό ενεργειακής κλάσης θέρμανσης Α+ ;
2. Ποίο κλιματιστικό θα προτείνατε για την περίπτωση μου; Να έχει καλή απόδοση και να μη θέλω  καινούριο σε 3 χρόνια.
3. Είναι καλή ιδέα να κάνω "τράμπα" τα κλιματιστικά (το παλιό να φύγει από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο και στη θέση του να μπει το καινούριο); 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια 

 

Δημήτρης 

 

Το σαπάκι (F&U) , καλύπτει τον χώρο του ή δεν το έχεις δει τον χειμώνα; Είναι δικό σου το σπίτι; Το F&U είναι του ιδιοκτήτη ή δικό σου; Θα ήσουν διατεθειμένος να το σουτάρεις;

Τι είναι αυτό που δεν μπορείς να απαντήσεις στο 11ο ερώτημα;

ΥΓ Το mitsubishi είναι μια καλή επιλογή αλλά υπάρχουν και καλύτερα στα λεφτά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3 μοντέλα    Fujitsu KM series ASYG12KMCE ---  FUJITSU KG Series ASY/AOYG12KGTF                           και στο TOSHIBA EDGE WHITE RAS-B13G3KVSG

ποιο κατά την γνώμη  σας είναι αποδοτικότερο  στην θέρμανση και πιο οικονομικό στο ρεύμα χωρίς προβλήματα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Τελικά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 3 μοντέλα    Fujitsu KM series ASYG12KMCE ---  FUJITSU KG Series ASY/AOYG12KGTF                           και στο TOSHIBA EDGE WHITE RAS-B13G3KVSG

ποιο κατά την γνώμη  σας είναι αποδοτικότερο  στην θέρμανση και πιο οικονομικό στο ρεύμα χωρίς προβλήματα ? 

Asyg12kgtf και edge white θα πρέπει να είναι εξίσου αποδοτικά. Το Toshiba έχει πλεονέκτημα στην εγγύηση ( 7 χρόνια έναντι 3) και έξτρα χαρακτηριστικά. Στο μυαλό μου είναι πιο VFM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ DAIKIN

Με το νεο/α daikin sensira 9αρι 25d, μετρω με την tapo, απο στανταρντ 50% χαμηλοτερη καταναλωση σε θερμανση αν το αφησεις να δουλεψει λιγη ωρα (πχ μιση), μεχρι και 70% χαμηλοτερη καταναλωση, αν το αφησεις περισσοτερη ωρα, παντα σε σχεση με το παλιο on/off κλιματιστικο.

Αγοραστηκαν βεβαια κυριως για δροσια το καλοκαιρι, αλλα βλεπω πολυ καλες επιδοσεις και οικονομια και στη θερμανση.

Υπηρξε περιπετειωδης η αγορα και η εγκατασταση τους με τους συγκεκριμενους που επελεξα, αλλα τουλαχιστον πηγαν ολα καλα γενικως, αν και εχω ακομη εκκρεμμοτητες ηλεκτρολογικες σε μια μοναδα, και βλεπω οτι τελικα, αξιζε τον κοπο η αγορα και η εγκατασταση των νεων daikin, σε αντικατασταση των παλαιων μη inverter κλιματιστικων. Οικονομια ηθελα βασικα, και φαινεται οτι αυτο επιτυγχανεται πολυ καλα. Φυσικα και αξιοπιστια και ποιοτητα στην λειτουργία τους.

---

Προβληματιστικα λιγο στο αν αξιζει να γινει η επεκταση εγγυησης, λογικα για τους περισσοτερους ειναι αχρειαστη μιας και δε μιλαμε για φασον μηχανηματα, αλλα μαλλον προσανατολιζομαι να παρω την αποφαση να την κανω.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ DAIKIN

Με το νεο/α daikin sensira 9αρι 25d, μετρω με την tapo, απο στανταρντ 50% χαμηλοτερη καταναλωση σε θερμανση αν το αφησεις να δουλεψει λιγη ωρα (πχ μιση), μεχρι και 70% χαμηλοτερη καταναλωση, αν το αφησεις περισσοτερη ωρα, παντα σε σχεση με το παλιο on/off κλιματιστικο.

Αγοραστηκαν βεβαια κυριως για δροσια το καλοκαιρι, αλλα βλεπω πολυ καλες επιδοσεις και οικονομια και στη θερμανση.

Υπηρξε περιπετειωδης η αγορα και η εγκατασταση τους με τους συγκεκριμενους που επελεξα, αλλα τουλαχιστον πηγαν ολα καλα γενικως, αν και εχω ακομη εκκρεμμοτητες ηλεκτρολογικες σε μια μοναδα, και βλεπω οτι τελικα, αξιζε τον κοπο η αγορα και η εγκατασταση των νεων daikin, σε αντικατασταση των παλαιων μη inverter κλιματιστικων. Οικονομια ηθελα βασικα, και φαινεται οτι αυτο επιτυγχανεται πολυ καλα. Φυσικα και αξιοπιστια και ποιοτητα στην λειτουργία τους.

---

Προβληματιστικα λιγο στο αν αξιζει να γινει η επεκταση εγγυησης, λογικα για τους περισσοτερους ειναι αχρειαστη μιας και δε μιλαμε για φασον μηχανηματα, αλλα μαλλον προσανατολιζομαι να παρω την αποφαση να την κανω.

Προσωπικά θα την έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mindreader είπε

και βλεπω οτι τελικα, αξιζε τον κοπο η αγορα και η εγκατασταση των νεων daikin

Εσυ ήσουν φανατικά κατά των αντλιών τι έγινε τώρα , κατάλαβες ότι με άλλη μορφή θέρμανσης θα σου πάρουν τα σώβρακα από το κόστος και αναθεώρησες ?

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Οικονομια ηθελα βασικα, και φαινεται οτι αυτο επιτυγχανεται πολυ καλα.

Και όσον αφορά για το αν θα κανεις την επέκταση εγγύησης να την κανεις , εξάλλου θα γλιτώσεις τόσα λεφτά από τα κόστη θέρμανσης που θα έδινες εαν χρησιμοποιούσες άλλη μέθοδο που δε θα σου φανούν 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ DAIKIN

Με το νεο/α daikin sensira 9αρι 25d, μετρω με την tapo, απο στανταρντ 50% χαμηλοτερη καταναλωση σε θερμανση αν το αφησεις να δουλεψει λιγη ωρα (πχ μιση), μεχρι και 70% χαμηλοτερη καταναλωση, αν το αφησεις περισσοτερη ωρα, παντα σε σχεση με το παλιο on/off κλιματιστικο.

Αγοραστηκαν βεβαια κυριως για δροσια το καλοκαιρι, αλλα βλεπω πολυ καλες επιδοσεις και οικονομια και στη θερμανση.

Υπηρξε περιπετειωδης η αγορα και η εγκατασταση τους με τους συγκεκριμενους που επελεξα, αλλα τουλαχιστον πηγαν ολα καλα γενικως, αν και εχω ακομη εκκρεμμοτητες ηλεκτρολογικες σε μια μοναδα, και βλεπω οτι τελικα, αξιζε τον κοπο η αγορα και η εγκατασταση των νεων daikin, σε αντικατασταση των παλαιων μη inverter κλιματιστικων. Οικονομια ηθελα βασικα, και φαινεται οτι αυτο επιτυγχανεται πολυ καλα. Φυσικα και αξιοπιστια και ποιοτητα στην λειτουργία τους.

---

Προβληματιστικα λιγο στο αν αξιζει να γινει η επεκταση εγγυησης, λογικα για τους περισσοτερους ειναι αχρειαστη μιας και δε μιλαμε για φασον μηχανηματα, αλλα μαλλον προσανατολιζομαι να παρω την αποφαση να την κανω.

Και εγώ προτείνω να την κάνεις την επέκταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, EchiDNA said:

Μην ξεχνάτε να καθαρίζετε τα φίλτρα κάθε εβδομάδα.

Κάνετε καλό στην υγεία σας πρώτα απ' όλα και επίσης οικονομία.

Εδώ τουαλέτα μέσα στη μπίχλα έχουμε οι εργένηδες, κάνουμε 15 μέρες να την καθαρίσουμε. Και θα κάνουμε κάθε 7 μέρες πλύσιμο φίλτρων κλιματιστικού; Λολ!

For what it's worth, σήμερα είχα 15% κάτω κατανάλωση (από τα 210 στα 180) από ώρα σε ώρα, με συνεκτικό τρόπο και διαρκή, απλά βάζοντας το ATXC35D σε FULL FAN αντί AUTO. Χώρος ψηλών απωλειών και αμόνωτος, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Απλά το γράφω για την περίπτωση που κάποιος δεν ενοχλείται από το θόρυβο, ή λείπει κάποιες ώρες, να παίζει αυτή τη μπάλα για να κόβει ένα καλό ποσοστό κόστους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

For what it's worth, σήμερα είχα 15% κάτω κατανάλωση (από τα 210 στα 180) από ώρα σε ώρα, με συνεκτικό τρόπο και διαρκή, απλά βάζοντας το ATXC35D σε FULL FAN αντί AUTO.

Αυτό πώς γίνεται; Αντιφατικό δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Με το EDGE 18.000 στο auto πάντα, τις τελευταίες μέρες είμαι σταθερά στα 340 watts. Σήμερα το πρωί έβαλα fan στο 3 και βλέπω ότι έχει μειωθεί η ισχύς στα 310-320 watts. Δεν έχουν αλλάξει οι υπόλοιπες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...