Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Αγαπητοί, έχω ένα 12αρακι Inventor Passion Pro ii (κάπου 7 ετών) σε σαλόνι 27-28 τ.μ. σε σχετικά καλά μονωμένο σπίτι (κατασκευή 2007), χωρίς άλλο μέσο θέρμανσης. 

Το βάζω με ζητούμενη 21 αντε 22 και μου έχει αυτήν την κατανάλωση (αυτό το λέμε on off?) γύρω στα 300: πως το βρίσκετε; Οκ; 

Screenshot_2023-12-20-15-21-10-11_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg

Το άλλο λιγο που με ανησυχεί είναι ότι το App για το κλιματιστικό δείχνει κάτι κουλές εσωτερικές θερμοκρασίες όταν το ανάβω, τύπου 27-29,5:

 

Screenshot_2023-12-20-15-26-14-31_a9be42d416ab3fb37dd293a208160946.jpg

Το κλιματιστικό σου είναι φασόν midea.

Αυτά βγάζουν ζεστό αέρα χαμηλής ταχύτητας.

Οπότε γίνεται κάτι τέτοιο->

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Δλδ βγάζει 45-50C αέρα, αυτός είναι θερμός και επειδή φεύγει με χαμηλή ταχύτητα, ένα μέρος πάει στο ταβάνι και το διαβάζει σαν ζεστό αέρα ο αισθητήρας. Για αυτό βλέπεις 27άρια στο app. Τόσο είναι εκεί πάνω.

Θα σε συμβούλευα να το δουλεύεις με follow me. Εκεί διαβάζει από το τηλεκοντρόλ οπότε αν το βάλεις σε κατάλληλο σημείο, θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, komatoza είπε

Επειδή είναι φασον της Midea υποθέτω. Και εμένα το Midea Breezeless το ίδιο περίπου κάνει. Ανάβει και φτάνει κοντά στα 1200βαττ και μετά πέφτει στα 400-300 και μετά off. Το ίδιο app έχουμε και ο αισθητήρας θερμοκρασίας δείχνει λίγο περίεργα, δούλεψε το με το follow me αν έχει ώστε να διαβάζει θερμοκρασία από το κοντρόλ αλλά πρόσεχε το κοντρόλ να βλέπει το κλιματιστικό.

Όταν λέμε βλέπει, εννοούμε να έχει ανεμπόδιστη επαφή, να είναι κοντά; 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το κλιματιστικό σου είναι φασόν midea.

Αυτά βγάζουν ζεστό αέρα χαμηλής ταχύτητας.

Οπότε γίνεται κάτι τέτοιο->

Inked-IMG-20200127-191409-LI.jpg

Θα σε συμβούλευα να το δουλεύεις με follow me. Εκεί διαβάζει από το τηλεκοντρόλ οπότε αν το βάλεις σε κατάλληλο σημείο, θα έχεις καλό αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ. Όταν λέμε κατάλληλο σημείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebirth είπε

Όταν λέμε βλέπει, εννοούμε να έχει ανεμπόδιστη επαφή, να είναι κοντά; 

Ευχαριστώ. Όταν λέμε κατάλληλο σημείο; 

Κατάλληλο σημείο = σημείο όπου μετά από λίγο πειραματισμό θα έχεις τη θερμοκρασία που θέλεις στον χώρο. Αν το βάλεις πολύ κοντά, θα το χτυπάει ο ζεστός ο αέρας και θα σβήνει γρήγορα, αν το βάλεις μακριά δεν θα κόβει ποτέ.

Εμένα με ζήτηση 21, πάει έτσι ο χώρος :

image.png.e9a5100325a212885e541b54bfe75cdf.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνέχεια καταναλώσεων.... Βόρεια Αττική σε μεγάλο χώρο αλλά με καλή μόνωση.

 

24 Edge της Toshiba 

 

Εξωτερική 10 βαθμοί κελσίου και μέσα στους 22 στο eco με πραγματική στο χώρο 21 βαθμοί.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες και τις συμβουλές των συναδέλφων και έβαλα ταχύτητα 3 στο fan. Είδα μείωση της κατανάλωσης κατά 50-100 Watt/h ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία.

 

 

Screenshot_2023-12-20-17-14-20-825_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-12-20-17-14-01-163_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Επεξ/σία από seeker4all
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valtasare είπε

26ska πόσες απώλειες έχει ο χώρος σου με το 18 edge?

Φίλε δεν θυμάμαι καθόλου,τρέχω και άλλα πράγματα μαζί και έχω χάσει λίγο τη μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με φώναξαν τα πεθερικά για να ακούσω το Yukai 24K (τοποθέτηση πριν 45 ημέρες; )

Άκουσα ένα ενοχλητικό και εμφανέστατο βουητό. Μου φάνηκε σαν ήχος συντονισμού.  Του συμπιεστή; των σωληνώσεων; και των δύο; Της εσωτερικής μονάδας; Δεν ξέρω.

Κατέβασα λίγο τη ζήτηση, έκλεισε ο συμπιεστής, την ανέβασα πάλι. Επανήλθε στα προηγούμενα watts κάπου 400W αλλά δεν ακουγόταν πλέον κάτι. Δεν δοκίμασα να αλλάξω ταχύτητα ανεμιστήρα ούτε τίποτα άλλο. Δεν το τράβηξα video.

Αν ξαναγινει θα επανέλθω. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα το φάντασμα των προβλημάτων των Toshiba να έρχεται καταπάνω μου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Basketikos_ είπε

Έβαλα πριν μερικές εβδομάδες σε δύο δωμάτια τα παρακάτω κλιματιστικά:
https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi-Grey.html

https://www.skroutz.gr/s/41229291/Toshiba-Edge-RAS-B13G3KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-WiFi-White.html

Έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια εξωτερική μονάδα, την RAS-13J2AVSG-E1.

Το Haori το είχα δουλέψει αρκετά και πραγματικά είναι αθόρυβο.

Το Edge White χρειάστηκε να το δουλέψω τις τελευταίες μέρες. Συνειδητοποίησα ότι η δική του εξωτερική μονάδα κάνει αρκετά περισσότερο θόρυβο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Βράδυ έκανα μπάνιο (διπλανό δωμάτιο) και ενώ έτρεχε και το νερό άκουγα το θόρυβο.

Όταν πιάσει η θερμοκρασία σταματάει ο θόρυβος, αλλά βάζω και τα δύο στους 30 και φουλ ταχύτητα ανεμιστήρα και πάλι είναι εμφανές.

Έχει αναφερθεί εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά για προβληματικά κομμάτια της TOSHIBA με θόρυβο στις φτερωτές;

Να φωνάξω την αντιπροσωπεία να το δουν; Ενώ η διαφορά στο θόρυβο είναι αισθητή (ειδικά το βράδυ με ησυχία), δεν ξέρω αν είναι "αρκετά" μεγάλη έτσι ώστε να δεχτούν να αλλάξουν κάτι ή απλά θα βρουν αφορμή να αποφύγουν να μπουν σε μπελάδες. Και μήπως με χρεώσουν και την επίσκεψη κι όλας.

Σκέφτομαι αργά το βράδυ χωρίς άλλους θορύβους, να βάλω καμία εφαρμογή με ντεσιμπελόμετρο στο κινητό να μετρήσω κι όλας.

Κανείς με σχετική εμπείρία; Τί με συμβουλεύετε να κάνω; Πώς να κινηθώ;

@liakjim για το παραπάνω τίποτα; Μιας και πάλι σε κάτι παρεμφερές αναφέρθηκες μόλις.

Να ζητήσω αλλαγή φτερωτής π.χ.; Από εκεί έχω την εντύπωση ότι ακούγεται στο δικό μου.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με φώναξαν τα πεθερικά για να ακούσω το Yukai 24K.

Άκουσα ένα ενοχλητικό και εμφανέστατο βουητό. Μου φάνηκε σαν ήχος συντονισμού.  Του συμπιεστή; των σωληνώσεων; και των δύο; Της εσωτερικής μονάδας; Δεν ξέρω.

Κατέβασα λίγο τη ζήτηση, έκλεισε ο συμπιεστής, την ανέβασα πάλι. Επανήλθε στα προηγούμενα watts κάπου 400W αλλά δεν ακουγόταν πλέον κάτι. Δεν δοκίμασα να αλλάξω ταχύτητα ανεμιστήρα ούτε τίποτα άλλο. Δεν το τράβηξα video.

Αν ξαναγινει θα επανέλθω. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα το φάντασμα των προβλημάτων των Toshiba να έρχεται καταπάνω μου.

Σε αυτό το μοντέλο οι εσωτερικές περσίδες έχουν κίνηση , εαν ναι βαλτες να πηγαίνουν πέρα δώθε και βαλε τον ανεμιστήρα στο,αυτοματο , αυτό στο λέω γιατί με αυτές τις ρυθμίσεις ο συμπιεστης θα παίζει 5-10 watt διαφορά συνεχώς (οφείλεται κυρίως στη κίνηση Περσίδων ) έτσι δεν θα έχεις μια φλατ λειτουργία και θα γλυτώσεις τον συντονισμό που μάλλον το κάνει σε συγκεκριμένα watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Γενικά η haier φοράει επώνυμους συμπιεστές 

συνεχίζεις με τα test modes P0 P4 ?

Κυριως με Ρ0 εμενα στεκεται στα 180 αλλα αμα πεσει πολυ η εξωτερικη ανεβαζει στα 220..οταν το αναβω βεβαια γιατι δουλευω κ φ.αεριο τωρα και πειραματιζομαι κ με αυτο να δουμε πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

Κυριως με Ρ0 εμενα στεκεται στα 180 αλλα αμα πεσει πολυ η εξωτερικη ανεβαζει στα 220..οταν το αναβω βεβαια γιατι δουλευω κ φ.αεριο τωρα και πειραματιζομαι κ με αυτο να δουμε πως θα παει.

Εγώτο έβαλα από εκείνη την ημέρα στο π4 ανεμιστήρα στο 1 και παίζει στα 200 ,κάνει κάθε 8ωρο ένα σβήσιμο για τρία λεπτά και τίποτα άλλο όλα κομπλέ ,δε πρόκειται να του αλλάξω ρύθμιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με φώναξαν τα πεθερικά για να ακούσω το Yukai 24K (τοποθέτηση πριν 45 ημέρες; )

Άκουσα ένα ενοχλητικό και εμφανέστατο βουητό. Μου φάνηκε σαν ήχος συντονισμού.  Του συμπιεστή; των σωληνώσεων; και των δύο; Της εσωτερικής μονάδας; Δεν ξέρω.

Κατέβασα λίγο τη ζήτηση, έκλεισε ο συμπιεστής, την ανέβασα πάλι. Επανήλθε στα προηγούμενα watts κάπου 400W αλλά δεν ακουγόταν πλέον κάτι. Δεν δοκίμασα να αλλάξω ταχύτητα ανεμιστήρα ούτε τίποτα άλλο. Δεν το τράβηξα video.

Αν ξαναγινει θα επανέλθω. Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα το φάντασμα των προβλημάτων των Toshiba να έρχεται καταπάνω μου.

Δες αν το εξωτερικό μηχάνημα είναι αλφάδι, δεν νομίζω να ήταν από το εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δες αν το εξωτερικό μηχάνημα είναι αλφάδι, δεν νομίζω να ήταν από το εσωτερικό.

Ξεαλφαδιάστηκε ξαφνικά; Δεν το έχει κάνει ξανά ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξεαλφαδιάστηκε ξαφνικά; Δεν το έχει κάνει ξανά ως τώρα.

Σε συγκεκριμένες στροφές θα το κάνει, είναι συχνό φαινόμενο όταν τα κλιματιστικά είναι στο δάπεδο. Αν είναι στο δάπεδο το κουνάς λίγο μέχρι να βρεις το σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...