Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν μπαινω σε διαδικασια να παρω μεταχειρισμενο, και μαλιστα απο το facebook. Για καινουργιο εννοουσα, απο καταστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καποτε και mistubishi οπως το δικο μου..

Γενικά η haier φοράει επώνυμους συμπιεστές 

συνεχίζεις με τα test modes P0 P4 ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια τιμή μέτρησης από ψαγμενους για μέτρηση σιεστα 12αριου στο ζεστό την ώρα ( όχι την επίσημη) αν υπάρχει ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreaspA είπε

Παιζει καμια καλη προσφορα για 9000btu ? Θελω να το βαλω στο υπνοδωματιο του μικρου που ειναι μικρο. 7-8τμ , ημιυπαιθριος, που μπαζει απο παντου, και ενα ενα μινι σωμα καλοριφερ.
Μιλαμε κανει παγετο εκει μεσα! Με ενδιαφερει να του ριχνω καμια γκαζια να ζεσταινεται ο κακομοιρης.
Θα παρει 5-6 μετρα σωληνα, γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος να μπει, περα απο το να περασουν οι σωληνες στο διπλανο δωματιο, να το διατρεξουν ολοκληρο και να βγουνε απο τον αλλον τοιχο εξω για τον συμπιεστη.

Πόσο οικονομικό;

https://www.skroutz.gr/s/14652720/AUX-AAS-101EI-JFZ1-N3-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/22141139/Fujitsu-ASYG09KPCA-AOYG09KPCA-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A.html


Αξίζει πλέον για 150-200 ευρώ να πάρεις "οικονομικό"; Το aux μια χαρά θα κάνει την δουλειά του είναι και κατασκευαστής. Το θέμα είναι ότι παίζουν μικρογραφίες πλέον στα οικονομικά φασόν, σε λίγο θα αγοράζουμε με το κιλό/διαστάσεις και όχι με την απόδοση 🤣

 

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Μεταχειρισμένο μόνο αν γίνει έλεγχος/απεγκατάσταση από τον έμπιστο ψυκτικό που θα το βάλει μετά με καινούρια υλικά σαν αρχική εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, manousos34 είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια τιμή μέτρησης από ψαγμενους για μέτρηση σιεστα 12αριου στο ζεστό την ώρα ( όχι την επίσημη) αν υπάρχει ευχαριστώ πολύ.

9ari έχω που μάλλον δεν θα διαφέρει και πολύ παίζει από 165 και πάνω τώρα το ποσό πάνω είναι θέμα ζήτησης εξωτερικής κλπ , συνήθως αυτά κάθονται στα 170-180-190 όταν έχουν πιάσει θερμοκρασία και δουλεύουν για την διατήρηση της , σε μένα αυτή η εικόνα είναι το 90% του χρόνου χρήσης του 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτηαω...Ειπαμε πήρα 3 κλιματιστικά Toshiba,2 arata 10ρια για τα υπνοδωμάτια και ενα 18ρη edge white.

Το 18αρι δουλεύει αρκετά,τα 2 στα υπνοδωμάτια εκτός από ελάχιστες φορές είναι με σηκωμένες τις περσίδες.

Τώρα που κατέβασα θερμοκρασία ζήτησης στους 20 και το 18ρι σηκώνει περσίδα και κάθεται.

Τι παιζει;Ειναι σωστή η λειτουργία;Αυτο θεωρείται on-off;

Στο 18ρι που έχω βάλει tappo βλέπω ότι όταν σηκώνει περσίδα καίει 10-12 watt.Δεν χρειάζεται να δουλεύουν και σβήνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Δεν χρειάζεται να δουλεύουν και σβήνουν;

Τη θερμοκρασία που έχεις βάλει την έχει πιάσει ο χώρος  και ποσό εχει ακριβώς και τι έχεις βάλει για ζήτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τη θερμοκρασία που έχεις βάλει την έχει πιάσει ο χώρος  και ποσό εχει ακριβώς και τι έχεις βάλει για ζήτηση 

Ζήτηση έχω και στα τρία 20 βαθμούς τώρα,γενικά ζητάω 21-22,αλλά σήμερα δεν χρειάζεται.Μεσα στο σπίτι έχει 22 παντου και είναι όλα με περσίδες σηκωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα πριν μερικές εβδομάδες σε δύο δωμάτια τα παρακάτω κλιματιστικά:
https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi-Grey.html

https://www.skroutz.gr/s/41229291/Toshiba-Edge-RAS-B13G3KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A-me-WiFi-White.html

Έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια εξωτερική μονάδα, την RAS-13J2AVSG-E1.

Το Haori το είχα δουλέψει αρκετά και πραγματικά είναι αθόρυβο.

Το Edge White χρειάστηκε να το δουλέψω τις τελευταίες μέρες. Συνειδητοποίησα ότι η δική του εξωτερική μονάδα κάνει αρκετά περισσότερο θόρυβο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία. Βράδυ έκανα μπάνιο (διπλανό δωμάτιο) και ενώ έτρεχε και το νερό άκουγα το θόρυβο.

Όταν πιάσει η θερμοκρασία σταματάει ο θόρυβος, αλλά βάζω και τα δύο στους 30 και φουλ ταχύτητα ανεμιστήρα και πάλι είναι εμφανές.

Έχει αναφερθεί εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά για προβληματικά κομμάτια της TOSHIBA με θόρυβο στις φτερωτές;

Να φωνάξω την αντιπροσωπεία να το δουν; Ενώ η διαφορά στο θόρυβο είναι αισθητή (ειδικά το βράδυ με ησυχία), δεν ξέρω αν είναι "αρκετά" μεγάλη έτσι ώστε να δεχτούν να αλλάξουν κάτι ή απλά θα βρουν αφορμή να αποφύγουν να μπουν σε μπελάδες. Και μήπως με χρεώσουν και την επίσκεψη κι όλας.

Σκέφτομαι αργά το βράδυ χωρίς άλλους θορύβους, να βάλω καμία εφαρμογή με ντεσιμπελόμετρο στο κινητό να μετρήσω κι όλας.

Κανείς με σχετική εμπείρία; Τί με συμβουλεύετε να κάνω; Πώς να κινηθώ;

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ζήτηση έχω και στα τρία 20 βαθμούς τώρα,γενικά ζητάω 21-22,αλλά σήμερα δεν χρειάζεται.Μεσα στο σπίτι έχει 22 παντου και είναι όλα με περσίδες σηκωμένες.

Έχει περάσει το +2 που έχει offset δεν έχεις απώλειες και σβήνουν 

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι στην tapo που έχεις το 18 αρι.δε βλέπεις 700 watt και μετά off έτσι ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει περάσει το +2 που έχει offset δεν έχεις απώλειες και σβήνουν 

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι στην tapo που έχεις το 18 αρι.δε βλέπεις 700 watt και μετά off έτσι ? 

Οπότε δουλεύουν σωστά όπως πρέπει ε;

IMG_4828.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Οπότε δουλεύουν σωστά όπως πρέπει ε;

IMG_4828.png

Μια χαρά είσαι , λίγες απωλειες λίγη ενέργεια ,τζάμπα θέρμανση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί, έχω ένα 12αρακι Inventor Passion Pro ii (κάπου 7 ετών) σε σαλόνι 27-28 τ.μ. σε σχετικά καλά μονωμένο σπίτι (κατασκευή 2007), χωρίς άλλο μέσο θέρμανσης. 

Το βάζω με ζητούμενη 21 αντε 22 και μου έχει αυτήν την κατανάλωση (αυτό το λέμε on off?) γύρω στα 300: πως το βρίσκετε; Οκ; 

Screenshot_2023-12-20-15-21-10-11_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg

Το άλλο λιγο που με ανησυχεί είναι ότι το App για το κλιματιστικό δείχνει κάτι κουλές εσωτερικές θερμοκρασίες όταν το ανάβω, τύπου 27-29,5:

 

Screenshot_2023-12-20-15-26-14-31_a9be42d416ab3fb37dd293a208160946.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Αγαπητοί, έχω ένα 12αρακι Inventor Passion Pro ii (κάπου 7 ετών) σε σαλόνι 27-28 τ.μ. σε σχετικά καλά μονωμένο σπίτι (κατασκευή 2007), χωρίς άλλο μέσο θέρμανσης. 

Το βάζω με ζητούμενη 21 αντε 22 και μου έχει αυτήν την κατανάλωση (αυτό το λέμε on off?) γύρω στα 300: πως το βρίσκετε; Οκ; 

Screenshot_2023-12-20-15-21-10-11_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg

Το άλλο λιγο που με ανησυχεί είναι ότι το App για το κλιματιστικό δείχνει κάτι κουλές εσωτερικές θερμοκρασίες όταν το ανάβω, τύπου 27-29,5:

 

Screenshot_2023-12-20-15-26-14-31_a9be42d416ab3fb37dd293a208160946.jpg

Επειδή είναι φασον της Midea υποθέτω. Και εμένα το Midea Breezeless το ίδιο περίπου κάνει. Ανάβει και φτάνει κοντά στα 1200βαττ και μετά πέφτει στα 400-300 και μετά off. Το ίδιο app έχουμε και ο αισθητήρας θερμοκρασίας δείχνει λίγο περίεργα, δούλεψε το με το follow me αν έχει ώστε να διαβάζει θερμοκρασία από το κοντρόλ αλλά πρόσεχε το κοντρόλ να βλέπει το κλιματιστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...