Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το έτρεξα ξανά με σ/κ και το ένα δωμάτιο.

Εγω σκεφτόμουν για 24 για να είμαι άνετα σ/κ και είχα την εντύπωση ότι θα σπάσει μέσα στα δωμάτια, σίγουρα δεν θα έχει την ίδια θερμοκρασία αλλά ίσως το έριχνε λίγο για αυτό ήθελα 24 

Για ψύξη είναι η αρχική σκέψη γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα με την θέρμανση είμαι αρκετά καλά αλλά το θέμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις και με προβλημάτισε λίγο αυτό 

Για midea και inventor δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να πω την αλήθεια,αν ισχύουν ότι γράφει στα χαρτιά είναι πολύ οικονομικά με πολλά χαρακτηριστικά σε πολύ καλή τιμή το 24

Κοίτα, αν ερχόσουν εδώ πρώτη φορά με αυτές τις απώλειες και χρήση ψύξη , θα σου έλεγα 12άρι , ειδικά για το κλίμα της περιοχής σου. Τώρα εσύ λες 24άρι. Δεν ξέρω. Ίσως να πετύχει και να σε καλύψει παντού. Ίσως από την άλλη να πρέπει να έχεις πολικές συνθήκες στο σαλόνι για να σπάει λίγο στα δωμάτια. Εξαρτάται και δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς θα σου πει με βεβαιότητα. Προσωπικά θα έβαζα ένα 12άρι midea easy pro/inventor legend/perfera στο σαλόνι ή άντε αν θα ήθελα να πειραματιστώ ένα 18άρι midea easy pro/inventor legend/asyg18kmta/asyg053klca και ένα 9άρι στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο με μελλοντικό option για ένα ακόμη 9άρι στο αριστερό δωμάτιο. Αν θα ήθελα και να μη φοβάμαι να ανοίξω θέρμανση, οι αλλαγές θα πήγαιναν σε 18άρι toshiba yukai/arata/edge/edge white (ότι έβρισκα) / perfera / asyg18kmta / SRK/SRC-50ZS-W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα, αν ερχόσουν εδώ πρώτη φορά με αυτές τις απώλειες και χρήση ψύξη , θα σου έλεγα 12άρι , ειδικά για το κλίμα της περιοχής σου. Τώρα εσύ λες 24άρι. Δεν ξέρω. Ίσως να πετύχει και να σε καλύψει παντού. Ίσως από την άλλη να πρέπει να έχεις πολικές συνθήκες στο σαλόνι για να σπάει λίγο στα δωμάτια. Εξαρτάται και δεν νομίζω ότι κάποιος από εμάς θα σου πει με βεβαιότητα. Προσωπικά θα έβαζα ένα 12άρι midea easy pro/inventor legend/perfera στο σαλόνι ή άντε αν θα ήθελα να πειραματιστώ ένα 18άρι midea easy pro/inventor legend/asyg18kmta/asyg053klca και ένα 9άρι στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο με μελλοντικό option για ένα ακόμη 9άρι στο αριστερό δωμάτιο. Αν θα ήθελα και να μη φοβάμαι να ανοίξω θέρμανση, οι αλλαγές θα πήγαιναν σε 18άρι toshiba yukai/arata/edge/edge white (ότι έβρισκα) / perfera / asyg18kmta / SRK/SRC-50ZS-W.

Ναι εννοείται συζήτηση κάνουμε προσπαθώντας να καταλήξω κάπου,ευχαριστώ για τις προτάσεις και τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,


Υπάρχει δυνατότητα επιδότησης για κλιματιστικό.
Χρησιμοποιείται μόνο το καλοκαίρι και το μοντέλο είναι το firstline fcs12000ch.
Μπορείτε να προτείνετε κάποιο οικονομικό για αντικατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giannis1_ είπε

Καλημέρα,


Υπάρχει δυνατότητα επιδότησης για κλιματιστικό.
Χρησιμοποιείται μόνο το καλοκαίρι και το μοντέλο είναι το firstline fcs12000ch.
Μπορείτε να προτείνετε κάποιο οικονομικό για αντικατάσταση?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 400€ (βασικά και πιο κάτω ή και πιο πάνω αν δεν συμφέρουν τα φτηνά)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού  κλιματιστικού 12000BTUs (firstline fcs12000ch), επαρκές είναι σε ισχύ, απλώς κάνει πολύ θόρυβο η εξωτερική μονάδα κυρίως
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 95% ψύξη / 5% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: περιστασιακή σε ψύξη κυρίως τα ζεστά βράδια
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Δωμάτιο 75κυβικά μέτρα
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Αθήνα με 40C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα, υψόμετρο ~300μ.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητο να είναι αθόρυβο.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια, έντονη ηλιοφάνεια με τέντες σκίασης.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
    Θερμικές Απώλειες
    2252.02Watt
    1936.74KCal/h
    75.76Watt/m2

    64.61KCal/h/m2
    Για 24C
    (έβαλα τετραγωνικα δωματίου και παράθυρα πόρτες δωματίου)
Επεξ/σία από giannis1_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Κοιταζω να παρω 2 κλιματιστικα των 9000btu για υπνοδωματια.Απο εταιρειες τι θα προτεινατε?Κοιταζω να ειναι Α+++ οσο αφορα την ψυξη και Α++ οσο αφορα την θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jackiechan40 είπε

Καλημερα παιδια.Κοιταζω να παρω 2 κλιματιστικα των 9000btu για υπνοδωματια.Απο εταιρειες τι θα προτεινατε?Κοιταζω να ειναι Α+++ οσο αφορα την ψυξη και Α++ οσο αφορα την θερμανση.

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

Ξεχωριστά για κάθε χώρο και βάζεις μόνο τα στοιχεία του κάθε χώρου. Το ύψος είναι η απόσταση πάτωμα με ταβάνι.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι οκ εκεί που το βάλανε;

Όχι ότι τώρα γίνεται κάτι, απλά μια γνώμη. Και την εξωτερική μονάδα την βάλανε στο πάτωμα από το μπαλκόνι με τακάκια.

received_904492073960197.jpg.afd796cd9dc40ce373af37c4bf0d38c0.jpg

 

received_619628040048954.jpg.0c1aee9f86667b6b95cfbabd246f9ce1.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

Είναι οκ εκεί που το βάλανε;

Όχι ότι τώρα γίνεται κάτι, απλά μια γνώμη. Και την εξωτερική μονάδα την βάλανε στο πάτωμα από το μπαλκόνι με τακάκια.

received_904492073960197.jpg.afd796cd9dc40ce373af37c4bf0d38c0.jpg

 

received_619628040048954.jpg.0c1aee9f86667b6b95cfbabd246f9ce1.jpg

Πρακτικά είναι οκ, εμφανισιακά είναι μια αηδία. Εσύ ξέρεις. Προσωπικά θα τους έλεγα να μπει ακριβώς κάτω από την κολώνα και να μην ακούσω ότι θα χάσω ένα 0.0000001% της απόδοσης λόγω πιο χαμηλού ύψους ή τόσο χώρο είχε να μπει στην αριστερή πλευρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tollisth είπε

Εγω σκεφτόμουν για 24 για να είμαι άνετα σ/κ και είχα την εντύπωση ότι θα σπάσει μέσα στα δωμάτια, σίγουρα δεν θα έχει την ίδια θερμοκρασία αλλά ίσως το έριχνε λίγο για αυτό ήθελα 24 

Για ψύξη είναι η αρχική σκέψη γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα με την θέρμανση είμαι αρκετά καλά αλλά το θέμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις και με προβλημάτισε λίγο αυτό 

Για midea και inventor δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να πω την αλήθεια,αν ισχύουν ότι γράφει στα χαρτιά είναι πολύ οικονομικά με πολλά χαρακτηριστικά σε πολύ καλή τιμή το 24

Κι εμενα η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις ενα μεγαλο για ολο το σπιτι (το ειχα κανει καποτε και το σκυλομετανιωσα..) αλλα δυο μικροτερα..Στο χωρο που θα ναι το 24αρι θα παγωνεις για να παει η ψυξη στα υπνοδωματια για σκεψου το.....χιλιες φορες τα σεναρια που σου λεει ο liak!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έχουν σπάσει τα νεύρα μου με τον Κωτσόβολο. Προσπαθώ απ'το πρωί να παραγγείλω τα κλιματιστικά και κολλούσε το σύστημα του και δεν προχωρούσε για πληρωμή. Χάνω από κάποια φάση και μετά το 13άρι το toshiba επειδή δεν υπάρχει πλέον για αποστολή. Πάω να δοκιμάσω να αγοράσω το 16άρι μπας και δεν το χάσω και αυτό, και τώρα κολλάει και λέει διαλέξτε άλλο τρόπο πληρωμής. 🤬🤬🤬🤬
Το Yukai/arata είναι παλιό; Παίζει να ξαναφέρουν το 13άρι ή μήπως έκανε τον κύκλο του ως προϊόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία αν γνωρίζει κάποιος,από όσο γνωρίζω τα Daikin siesta atxc πωλούνται χωρίς WiFi module ,με γνώμονα αυτό και εκεί απόρησα η τηλεόραση μου βρήκε την μονάδα και μπόρεσα να το δουλέψω και με το κοντρόλ της τηλεόρασης. Τι παίζεται?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manousos34 είπε

Μια απορία αν γνωρίζει κάποιος,από όσο γνωρίζω τα Daikin siesta atxc πωλούνται χωρίς WiFi module ,με γνώμονα αυτό και εκεί απόρησα η τηλεόραση μου βρήκε την μονάδα και μπόρεσα να το δουλέψω και με το κοντρόλ της τηλεόρασης. Τι παίζεται?

Άνοιξε το καπάκι της μονάδας και βγάλε φωτογραφία, το πάνω δεξιά κομμάτι μας ενδιαφέρει.

Αν και βέβαια δεν παίζει να το έχεις συνδέσει εσύ στο modem σου οπότε όντως είναι περίεργο.

Και δεν ξέρω πώς γίνεται η TV να το βρήκε και να το δουλεύεις έτσι...

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yazidis είπε

Σήμερα έχουν σπάσει τα νεύρα μου με τον Κωτσόβολο. Προσπαθώ απ'το πρωί να παραγγείλω τα κλιματιστικά και κολλούσε το σύστημα του και δεν προχωρούσε για πληρωμή. Χάνω από κάποια φάση και μετά το 13άρι το toshiba επειδή δεν υπάρχει πλέον για αποστολή. Πάω να δοκιμάσω να αγοράσω το 16άρι μπας και δεν το χάσω και αυτό, και τώρα κολλάει και λέει διαλέξτε άλλο τρόπο πληρωμής. 🤬🤬🤬🤬
Το Yukai/arata είναι παλιό; Παίζει να ξαναφέρουν το 13άρι ή μήπως έκανε τον κύκλο του ως προϊόν;

με κάρτα πλερώ?

να πω μια χαζομάρα που το έκανα καταλάθος και εγώ?

είχα πατήσει από την εφαρμογή να μην κάνω διαδικτυακές συναλλαγές με τις κάρτες, έτσι δεν μπορούσα να κάνω αγορές, νόμιζα ότι χάλασε η κάρτα ή με έχει μπλοκάρει η τράπεζα... τελικά το θυμήθηκα ότι είχα κάνει πατάτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, manousos34 είπε

Μια απορία αν γνωρίζει κάποιος,από όσο γνωρίζω τα Daikin siesta atxc πωλούνται χωρίς WiFi module ,με γνώμονα αυτό και εκεί απόρησα η τηλεόραση μου βρήκε την μονάδα και μπόρεσα να το δουλέψω και με το κοντρόλ της τηλεόρασης. Τι παίζεται?

τα τηλεκοντρόλ δεν έχουν σχέση με wifi, με υπέρυθρες είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...