Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimo69 είπε

Λογικά ναι

Αν ναι, πηγαίνοντας στη γραμμή των 8C, βλέπουμε ότι με 453W θα πρέπει να δίνει 2000W. Εσύ με κατανάλωση ίσως λίγο παραπάνω είδες κάπου 2100. Βάλε λίγο πάνω, λίγο κάτω, κανα δεκαδικό σε θερμόμετρο, θα έλεγα ότι με μια πρώτη προσέγγιση ( αν και θα θέλαμε την ακρίβεια μιας tapo) το κλιματιστικό δείχνει να δουλεύει σύμφωνα με το εργοστάσιο. Τώρα που το έπιασες, μπορείς να μετρήσεις ξανά για επιβεβαίωση με σταθερή εξωτερική ώστε οι μπάρες κατανάλωσης να είναι σταθερές αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις Tapo.

46 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Δεν το έψαξα, το γράφημα είδα και συμπέρανα. Φαντάζομαι το ίδιο γράφημα στο γιουκαη και το φουτζιτσου σου, θα ήταν πολύ πιο παιχνιδιάρικο.

Παιχνιδιάρικο; 🤔

2 ώρες πριν, dimo69 είπε

Και φωτογραφίες από την εξωτερική μονάδα

Resize_20231218_121920_0670.jpg.5d0a56dde1d909bb02e22b7df458a8ae.jpg

Αν η εσωτερική μονάδα είναι ακριβώς από πίσω, αυτά δεν μου κάνουν για 2 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμιά πρόταση για zigbee μετρητές ενέργειας (είτε για πίνακα, είτε που να παρεμβάλλεται στην γραμμή). Έχω σκεφτεί αυτά (πίνακα) ή αυτά (γραμμής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ναι, πηγαίνοντας στη γραμμή των 8C, βλέπουμε ότι με 453W θα πρέπει να δίνει 2000W. Εσύ με κατανάλωση ίσως λίγο παραπάνω είδες κάπου 2100. Βάλε λίγο πάνω, λίγο κάτω, κανα δεκαδικό σε θερμόμετρο, θα έλεγα ότι με μια πρώτη προσέγγιση ( αν και θα θέλαμε την ακρίβεια μιας tapo) το κλιματιστικό δείχνει να δουλεύει σύμφωνα με το εργοστάσιο. Τώρα που το έπιασες, μπορείς να μετρήσεις ξανά για επιβεβαίωση με σταθερή εξωτερική ώστε οι μπάρες κατανάλωσης να είναι σταθερές αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις Tapo.

Παιχνιδιάρικο; 🤔

Αν η εσωτερική μονάδα είναι ακριβώς από πίσω, αυτά δεν μου κάνουν για 2 μέτρα.

Compress_20231214_111817_7718.jpg.cd45202114f97be6215803fb5b32f66a.jpg

Έχει αλλά 70-80 εκατοστά από μέσα

Thanks θα το παρακολουθήσω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, valtasare είπε

liakjim μήπως έχεις και τον πίνακα capacity από Edge white 18?

https://espacepro.toshiba-confort.fr/documentation/

Βάλε κωδικό μηχανήματος και κατέβασε το data book.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 60-80% fan speed δουλεύει μια χαρά εμένα το Midea στην θέρμανση, με auto έχει αρκετά on off αφού υπερθερμαίνεται το στοιχείο.

Δεν το βάζω ποτέ 100% για λιγότερες φθορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Klausx είπε

Με 60-80% fan speed δουλεύει μια χαρά εμένα το Midea στην θέρμανση, με auto έχει αρκετά on off αφού υπερθερμαίνεται το στοιχείο.

Δεν το βάζω ποτέ 100% για λιγότερες φθορές.

ετσι κι εγω ...αλλα και με follow me .....λειτουργει ακομα πιο στρωτα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, babinosman είπε

ινβερταρισμα απο τις 11 παρα το βράδυ μέχρι και τώρα. σχεδόν 8ωρο.

κατέβασμα ζητούμενης θερμοκρασίας, αύξηση απωλειών του χώρου, ανεμιστήρας στο 60%.

image.jpeg.93709337473547faaa9f33563d63d621.jpeg

βέβαια τα 620 δεν είναι και λίγα, αλλά προσπαθεί να ζεστάνει ολόκληρο σπίτι με εξωτερική 0.

θερμοκρασία σαλονίου 21,3 και υπόλοιπου σπιτιού 20. 

ινβερτάρισμα είναι να πέσει κάτω απο 150watt

αυτό δείχνει οτι το κλιματιστικό δεν επαρκεί για το χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

το κλιματιστικό δεν επαρκεί για το χώρο

Ένα κλιματιστικό δεν επαρκεί όταν με την μέγιστη ένταση του αδυνατεί να φτάσει την θερμοκρασία στόχο με την οποία έχουν μετρηθεί οι απώλειες που καλείται να καλύψει και με γνώμονα σε ποιες εξωτερικές καλείται να καλύψει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ένα κλιματιστικό δεν επαρκεί όταν με την μέγιστη ένταση του αδυνατεί να φτάσει την θερμοκρασία στόχο με την οποία έχουν μετρηθεί οι απώλειες που καλείται να καλύψει 

ναι , δε διαφωνώ , μάλλον θέμα ορολογίας ήταν . Εννοώ ένα μεγαλύτερο θα έκαιγε λιγότερα αντί να μαρσάρει

19 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Το ελάττωμα του αριέλι σου (όπως και όλων, έχω κι εγώ ένα τέτοιο σε ενοικιαζόμενο, 12άρι), είναι ότι πρόκειται για inverter - παρωδία. Έχουν 3-4 σκάλες και παίζουν σε αυτές. Το δικό μου πχ έχει 400 - 700 - 1100, με αποκλίσεις 30-40 βαττ. Το ανάβεις, ξεκινάει χιλιάρα, πέφτει λίγο φτακοσάρα, μετά τετρακοσάρα και μετά αρχίζουν τα ον/οφφ. Για πλάκα τρώει 10κβ για ολοήμερη λειτουργία τέτοιες μέρες. Ένα παλιό ον/οφφ θα έκαιγε 13-16, οπότε καλά είμαστε και πάλι.

αν είναι εφικτό , σε περίπτωση που ο χώρος δεν είναι νοικιασμένος και η εσωτερική έχει πέσει αρκετά , θα με ενδιέφερε να δεις κατανάλωση όταν ισορροπήσει ο χώρος στη χαμηλότερη ζητούμενη (πχ 16C)

Μήηηηπως δλδ στον προγραμματισμό του παίζει σενάριο για χαμηλότερα watt . Αν πάλι κάνει on/off με 400άρια+ τότε θα γειώσω το πλάνο να επέμβω στον αισθητήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, komatoza είπε

Καλησπέρα. Για Daikin ATXC25D που μπορώ να βρω πίνακα με καταναλώσεις ελάχιστα βαττ? 

Θέρμανση

image.png.dc9b032719f2ef85f1632e9da6a5db36.png

Ψύξη

image.png.4bec27757be2769f6b7338b80c44aa3a.png

Είναι για το rxc-c.  Δεν κατάφερα να βρω για το d. Υποθέτω ότι θα είναι ίδιες ή σχεδόν ίδιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...