Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, marmaris είπε

Toshiba edge 24 εναντιον Midea aurora 12......εξωτερικη 8 ζητηση 20......ωραια αισθηση και στο υπνοδωματιο 10 τ.μ περιπου και στην σαλονοκουζινα 25 τ.μ.......ιδια καταναλωση......λιγο λιγοτερο το .........Τoshiba!!!

Screenshot_20231217-071923.png

Screenshot_20231217-071938.png

Καλημέρα ,εαν μπορείς βαλε τα διαγράμματα 24ωρου για να φαίνεται πιο δουλευει πιο ομαλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόλαβα και πήρα χθες ένα tappo να βαλω πάνω στο 18αρι.Απο χθες το απόγευμα μέχρι τώρα.

Εξωτερική 9 βαθμούς,ζήτηση 22 σε σαλόνι κουζίνα 40 τετραγωνικα, ανεμιστήρες στο τέρμα..Δουλευουν ίδια και τα arata τα 10ρια στις κρεβατοκάμαρες.

Δεν μπορώ να δηλώσω παρά απόλυτα ευχαριστημένος.

Φαντάζομαι τα μικρά θα καίνε ακόμα λιγότερο.Περιμενω και άλλα tappo.

IMG_4820.png

IMG_4819.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.be9730abe50f00a6f28fdac135fe81a7.png

καλημέρα

ερευνώντας τεχνικες προδιαγραφές (για πιθανη αγορά) έπεσα στο παραπάνω, όπου με έκπληξη βλέπω ότι η ελάχιστη κατανάλωση του 16αριου σε θερμανση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη του 18αριου, ακόμη και από του 24αριού. Θα μπορούσε να υπάρξει κάποια εξήγηση ή απλά πρόκειται για λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge white 16

Εξωτερική 7 βαθμοί

21 ζητούμενη με auto

Επίσημα έχω άρχισει να ανησυχώ.. είναι πολύ αυξημένες οι καταναλώσεις ή εμένα μου φαίνεται?

IMG_20231217_113750.jpg.849a8c8e0a9f040e409b88a0f332c800.jpg

Λέτε να πήγε κάτι στραβό στην εγκατάσταση? Αν και τα βασικά τα έκαναν ένα που με ενόχλησε ήταν ότι συγκολλησαν τους χαλκοσωλήνες αντί να χρησιμοποιήσουν τα ρακόρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Edge white 16

Εξωτερική 7 βαθμοί

21 ζητούμενη με auto

Επίσημα έχω άρχισει να ανησυχώ.. είναι πολύ αυξημένες οι καταναλώσεις ή εμένα μου φαίνεται?

IMG_20231217_113750.jpg.849a8c8e0a9f040e409b88a0f332c800.jpg

Λέτε να πήγε κάτι στραβό στην εγκατάσταση? Αν και τα βασικά τα έκαναν ένα που με ενόχλησε ήταν ότι συγκολλησαν τους χαλκοσωλήνες αντί να χρησιμοποιήσουν τα ρακόρ..

Έχεις στη διάθεσή σου ένα καλό και γρήγορο ψηφιακό θερμόμετρο που να δείχνει θερμοκρασία με πρώτο δεκαδικό ακρίβεια να κάνουμε ένα τεστ; Ιδανικά δύο θερμόμετρα και αλλά και με ένα γίνεται η δουλειά.

ΥΓ Τι τους ήρθε και έκαναν συγκόλληση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

ΥΓ Τι τους ήρθε και έκαναν συγκόλληση;

To κάνουν κάποιοι καθώς αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια για τυχόν διαρροές από τα ρακορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Edge white 16

Εξωτερική 7 βαθμοί

21 ζητούμενη με auto

Επίσημα έχω άρχισει να ανησυχώ.. είναι πολύ αυξημένες οι καταναλώσεις ή εμένα μου φαίνεται?

IMG_20231217_113750.jpg.849a8c8e0a9f040e409b88a0f332c800.jpg

Λέτε να πήγε κάτι στραβό στην εγκατάσταση? Αν και τα βασικά τα έκαναν ένα που με ενόχλησε ήταν ότι συγκολλησαν τους χαλκοσωλήνες αντί να χρησιμοποιήσουν τα ρακόρ..

Βάλτο να δουλέψει super / turbo για 30 λεπτά και θα καταλάβεις αν κάτι έχει πάει λάθος στην συγκόλληση π.χ. βούλωμα στο λεπτό σωληνάκι.

Δεν νομίζω όμως, πρέπει να το έχουν σύστημα μειώνει στο 100% τις εσωτερικές διαρροές κάνοντας την εγκατάσταση πιο αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cpp είπε

To κάνουν κάποιοι καθώς αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια για τυχόν διαρροές από τα ρακορ. 

 

2 λεπτά πριν, Klausx είπε

μειώνει στο 100% τις εσωτερικές διαρροές κάνοντας την εγκατάσταση πιο αξιόπιστη.

Ναι αλλά ποιος κολλάει με άζωτο μέσα στις σωλήνες για να μη δημιουργηθούν οξείδια τα οποία θα ταξιδέψουν και μπορεί να φράξουν κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μια βοήθεια θέλω σχετικά με επιλογή κλιματιστικού. Ο χώρος είναι περίπου 70μ, η περιοχή έχει ελάχιστη θερμοκρασία 5c και ο στο χώρο αυτή τη στιγμή υπάρχει μια μόναδα 24000 btu φτηνό γνωστής αλυσίδας που για ψύξη είναι μια χαρά αλλά για θέρμανση η δουλειά που κάνει είναι ανύπαρκτη. Έχω καταλήξει να προχωρήσω σε αντικατάσταση της μονάδας αυτής με μια μια μονάδα που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση. Είμαι μεταξύ midea easy pro 24k και Daikin sensira ftxc71c 24k. Οποιοδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη εμπειρία σε χρήση θέρμανσης; επιλογή των δυο; Κάποια άλλη αξιόπιστη επιλογή; Κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tindo είπε

Καλημέρα, μια βοήθεια θέλω σχετικά με επιλογή κλιματιστικού.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Edge white 16

Εξωτερική 7 βαθμοί

21 ζητούμενη με auto

Επίσημα έχω άρχισει να ανησυχώ.. είναι πολύ αυξημένες οι καταναλώσεις ή εμένα μου φαίνεται?

IMG_20231217_113750.jpg.849a8c8e0a9f040e409b88a0f332c800.jpg

Λέτε να πήγε κάτι στραβό στην εγκατάσταση? Αν και τα βασικά τα έκαναν ένα που με ενόχλησε ήταν ότι συγκολλησαν τους χαλκοσωλήνες αντί να χρησιμοποιήσουν τα ρακόρ..

Φίλε δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση σου,αλλά το δοκίμασες στον τέρμα ανεμιστήρα;Οπως είπε ο @liakjim,έχει μεγαλύτερη οικονομία,από ότι στο auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Καλημέρα ,εαν μπορείς βαλε τα διαγράμματα 24ωρου για να φαίνεται πιο δουλευει πιο ομαλά 

Φανταζομαι οτι θα καταλαβεις ποιο ειναι σε ποιο.......😉😄😄😄

Screenshot_20231217-072204.png

Screenshot_20231217-073059.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχεις στη διάθεσή σου ένα καλό και γρήγορο ψηφιακό θερμόμετρο που να δείχνει θερμοκρασία με πρώτο δεκαδικό ακρίβεια να κάνουμε ένα τεστ; Ιδανικά δύο θερμόμετρα και αλλά και με ένα γίνεται η δουλειά.

ΥΓ Τι τους ήρθε και έκαναν συγκόλληση;

Δεν έχω ψηφιακό, το μόνο που έχω είναι η ακίδα για μαγείρεμα .

Τι τεστ να κάνω?

Μέχρι στιγμής 2 στους 3 συγκόλληση, η μία η χαλκοσωλήνα ήταν λίγο μεγαλύτερη από αυτή του κλιματιστικού για να μπει μέσα και να την κολλήσουν.

Μου είπανε ότι είναι ποιο safe αφού δεν ξεσφιγγει από συστολές διαστολές. Και όταν τους ρώτησα εάν έχει διαρροή πως θα το ξέρουμε..μου είπε θα φανεί στην αντλία κενού. Όταν πιάσει το κενό που θέλουν την άφησαν κάνα 5λεπτο και δεν άλλαξε η μέτρηση άρα δεν πήρε αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marmaris είπε

Φανταζομαι οτι θα καταλαβεις ποιο ειναι σε ποιο.......😉😄😄😄

Screenshot_20231217-072204.png

Screenshot_20231217-073059.png

Εαν ειχες και πριζα HS1100 που κάνει διαγράμματα λεπτομερή  το αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα πιο τραγικό για το Midea

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...