Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες ζητούμενη 21 στο auto  με χαμηλότερη θερμοκρασία 9-10 βαθμούς και υψηλότερη 15

Toshiba edge white 16IMG_20231216_112544.jpg.afc6545c83fc7f2b529d432e3010db07.jpg

Και από το βράδυ που έπεσε η θερμοκρασία κάτω από 10 μέχρι σήμερα που έχουμε 7-8

IMG_20231216_112456.jpg.262f5bfaafd1830fb30ee149ad39a59a.jpg

Επεξ/σία από dimo69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουμε κανα αξιοπιστο ατομο για εγκατασταση κλιματιστικου στην Αθηνα;

Εχω επικοινωνησει με ενα παιδι ηδη που προτεινεται εδω, αλλα λογω φορτου εργασιας δε μπορει να με εξυπηρετησει.

Ας μου στειλει πμ αν καποιος εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bilham είπε

Έχουμε ένα κλιματιστικό 12άρι LG Art cool (το τετράγωνο με τον πίνακα) 10ετίας, μπορεί και παραπάνω

Από το καλοκαίρι έχουμε ένα πρόβλημα, το service της LG χωρίς να το ψάξει ιδιαίτερα αποφάνθηκε πλακέτα. Κόστος αλλαγής 520€ + εργασία σύνολο 600€. 

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει πολύ υψηλό παράγοντα WAF και να αλλαχτεί με κάτι άλλο δεν παίζει. Μόνο με το ίδιο που έχει καινούριο 1400€ 

Το κλιματιστικό ξεκινάει κανονικά και σε κρύο και σε ζεστό αλλά σε 2 λεπτά κλείνει, με το λαμπάκι να αναβοσβήνει 5 φορές. Τα 5 blink υποδεικνύουν σύμφωνα με την LG πρόβλημα επικοινωνίας με την εξωτερική μονάδα... 

Κλείνει τη στιγμή που πάει να ανεβάσει στροφές ο ανεμιστήρας της εξωτερικής μονάδας. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ...

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει άλλη λύση; Αν είναι πλακέτα υπάρχει περίπτωση να επισκευάζεται;

Μου κάνει εντύπωση που ήρθε ο τεχνικός, το άκουσε και κατέληξε στο συμπέρασμα χωρίς να το ψάξει περισσότερο

Μπορεί να ξέρει βέβαια ο άνθρωπος από την εμπειρία του, αλλά να μην το ανοίξει έστω να ρίξει καμιά ματιά μέσα;

Μου κάνει εντύπωση και θα ήθελα να το ψάξω λίγο...

Πολλές φορές είναι κάποιο αισθητήριο αλλά οι αντιπροσωπείες αλλάζουν πλακέτες, αν είσαι στην τοποθεσία που αναφέρεις δεν γνωρίζω κάποιον να σε βοηθήσει. Δεν χάνεις κάτι όμως να πάρεις αρκετά τηλέφωνα μέχρι να βρεις κάποιον που να γνωρίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το morris 35150 των πεθερικών μετά τον καθαρισμό των φίλτρων, εξακολουθεί και ανεβάζει τα ελάχιστα watts από τα 200W όταν πέφτει η εξωτερική κάτω από 11C, αλλά τουλάχιστον μένει λίγο πιο κάτω από 400W που έβλεπα (κάπου 340W).

Δεν είναι και ότι καλύτερο. Δεν θα συνιστούσα tcl για θέρμανση. Και δεν ξέρω τι θα κάνει αν κατέβει η εξωτερική πιο κάτω. Θα ανεβάσει και άλλο ελάχιστα watts; Θα το δούμε.  

image.png.ede06aa2993227fdd5bf363f48eec9fa.png

Από την στιγμή που δεν σβήνει η υπερθεμενει τον χώρο μήπως δεν πέφτει γιατί δεν το αφήνουν οι απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, c-max είπε

όταν πέφτει η εξωτερική κάτω από 11C,

ιδέα: κάνε πατέντα και μόνωσε λίγο τον αισθητήρα του κλιματιστικού - ίσως το ξεγελάσεις για 1-2 βαθμούς. Αν σε καλύπτουν οι απώλειες βέβαια ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, Klausx said:

Από το καλοκαίρι έχουμε ένα πρόβλημα, το service της LG χωρίς να το ψάξει ιδιαίτερα αποφάνθηκε πλακέτα. Κόστος αλλαγής 520€ + εργασία σύνολο 600€. 

Κάτι παρόμοιο έπαθε και ένα Samsung που είχα πριν 15 χρόνια. Το επίσημο service είπε για αντικατάσταση πλακέτας με ασύμφορο κόστος. Τελικά το επισκεύασα μόνος μου, ένα ρελέ δεν πατούσε καλά στην πλακέτα και ήθελε κόλληση. Αν πιάνουν τα χέρια σου βγάλε την πλακέτα και πήγαινε την σε έναν ηλεκτρονικό. Το πιθανότερο είναι ότι θα μπορέσει να την επισκευάσει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, c-max είπε

Από την στιγμή που δεν σβήνει η υπερθεμενει τον χώρο μήπως δεν πέφτει γιατί δεν το αφήνουν οι απώλειες;

Όχι, φαίνεται ότι έχει σκαλοπάτι στον προγραμματισμό του, ανάποδο από τα mitsubishi / gree.

Με το που πήγε πάνω από 11C, έκανε off και πήγε στα 240W.

image.png.1973d506bc61223956a155083b5b89b1.png

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Ο αισθητηρας που βρισκεται?

Ειναι στανταρ σε ολα τα κλιματιστικα?

Ο αισθητήρας της εξωτερικής είναι συνήθως στην πλάτη της μονάδας, πάνω αριστερά. Στην εσωτερική συνήθως βρίσκεται κάτω από τα φίλτρα της εισαγωγής του αέρα και δεξιά.

1 ώρα πριν, sap00 είπε

ιδέα: κάνε πατέντα και μόνωσε λίγο τον αισθητήρα του κλιματιστικού - ίσως το ξεγελάσεις για 1-2 βαθμούς. Αν σε καλύπτουν οι απώλειες βέβαια ... 

Να τον τυλίξω με μονωτικό; Δεν ξέρω τι προεκτάσεις θα έχει σε άλλες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimo69 είπε

Χθες ζητούμενη 21 στο auto  με χαμηλότερη θερμοκρασία 9-10 βαθμούς και υψηλότερη 15

Toshiba edge white 16IMG_20231216_112544.jpg.afc6545c83fc7f2b529d432e3010db07.jpg

Και από το βράδυ που έπεσε η θερμοκρασία κάτω από 10 μέχρι σήμερα που έχουμε 7-8

IMG_20231216_112456.jpg.262f5bfaafd1830fb30ee149ad39a59a.jpg

Προτείνεις στο auto να τα  δουλεύω και γω τα Toshiba μου;Ευχαριστημενος από κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι τα δουλεύετε αποκλειστικά και 24/7 για θέρμανση, για πείτε μας, τι συνολική κατανάλωση έχετε για το Δεκέμβριο;

Ξέρω, ξέρω, ο κάθε χώρος είναι διαφορετικός κλπ απλά θέλω να μάθω για στατιστικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το έχω μια εβδομάδα και τις μετρήσεις μερικές μέρες.

Κάτω από 10 βαθμούς φαίνεται να ανεβαίνει η κατανάλωση.

Δεν ξέρω εάν είναι θέμα προγραμματισμού ή θέμα απωλειών.

Με αυτά που έχω δει εδώ μέσα περίμενα ποιο χαμηλή κατανάλωση.

Χθες το πρωί επανηλθε ο λέβητας οπότε θα θερμανθούν και τα υπόλοιπα διαμερίσματα, σταδιακά θα έχω ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Θεωρητικά το auto και σταθερή θερμοκρασία είναι η ποιο οικονομική λύση, τώρα εάν λείπεις πολλές ώρες μπορείς πχ να το έχεις έναν ή δύο βαθμούς ποιο κάτω για συντήρηση και μια ώρα πριν επιστρέψεις να αυξησεις την θερμοκρασία. Με δοκιμαες θα δεις τελικά τι σε συμφέρει.

Τώρα που έξω έχει 10 βαθμούς έχει σταθεροποιηθεί στα 400watt εδώ και κάνα 5 ωρο

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, EchiDNA said:

Όσοι τα δουλεύετε αποκλειστικά και 24/7 για θέρμανση, για πείτε μας, τι συνολική κατανάλωση έχετε για το Δεκέμβριο;

Ξέρω, ξέρω, ο κάθε χώρος είναι διαφορετικός κλπ απλά θέλω να μάθω για στατιστικούς λόγους.

Eγώ σε χώρο 8-9κ απωλειών με το FTXC35D, είμαι στις 65 κιλοβατώρες. Ζήτημα να έχει σβήσει 1-2 ώρες από τότε που μπήκε ο μήνας. Αποκλειστική θέρμανση.

Βέβαια, επειδή μένω εδώ από το Νοέμβριο, το σπίτι ήταν "θερμασμένο" ήδη για αρκετές μέρες (άνω των 10). Οπότε η κατανάλωση του Δεκεμβρίου είναι απολύτως αντιπροσωπευτική λειτουργίας 24/7.

Επίσης, να σημειώσω ότι είμαι μερακλής με τη θέρμανσή μου. Ζητάω 23, παιρνω 22,8 και είμαι με τισερτ και βρακί κατά το μεγαλύτερο ποσοστό της παραμονής μου στο σπίτι. Άμα ήθελα να μπω σε πιο Μπαλκάν μονοπάτια, με χοντρές φόρμες, ζακέτες και κουβέρτες στον ξύπνιο μου, θα μπορούσα να το έχω 19-20 και φαντάζομαι ότι το 65 θα γινόταν ανέτως 50-55, μπορεί και παρακάτω. Πχ χθες που στην Αθήνα χτυπήσαμε 20άρα, μπορούσα να το έχω κλείσει, αλλά το είχα ανοικτό και έκαιγε περί τις 130 βαττώρες/ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο χωριό έχει ένα inventor b2vi-24. Πήρα μια tapo τις προάλλες να το δοκιμάσω τώρα που ήρθα και πραγματικά το γλυκούλι τρώει τα εντερά του.

image.jpeg.e0a0adccea68bbb4f4beaf9f4f3d3a3f.jpeg

Με τον ανεμιστήρα στο auto. Αν το βάλεις στους 21 πχ, δεν ζεσταίνει και τόσο. Δηλαδή βλέπεις η θερμοκρασία που βγάζει είναι χαμηλή. Και το σπίτι να έχει μέσα 19.

Έπρεπε να το βάλω 25 για να ζεσταθούμε. Αλλά τα 1.100 τα έχει σταθερά από τότε. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Όσοι τα δουλεύετε αποκλειστικά και 24/7 για θέρμανση, για πείτε μας, τι συνολική κατανάλωση έχετε για το Δεκέμβριο;

Ξέρω, ξέρω, ο κάθε χώρος είναι διαφορετικός κλπ απλά θέλω να μάθω για στατιστικούς λόγους.

Από 1/12 τα κάτωθι (Το asyg24kmta σε 60τμ και 22.5 ζήτηση, το daikin σε 17τμ και 22 ζήτηση και το carrier σε 15τμ και 21 ζήτηση):

image.png.343550c087cea12830217b585104b978.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...