Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Kαλημερα! Στο χωρο της κουζινας κατοπιν μελετης θερμικων απωλειων που εχουμε συζητησει εδω, θα τοποθετηθει ενα 9αρι Daikin sesnira. Το θελω στο σημειο που σας δειχνω στη φωτο, ετσι ωστε να χτυπα και στο διαδρομο που οδηγει στο σαλονι..Η αποσταση απ το ντουλαπι μεχρι το ταβανι ειναι 65 ποντους..Επισης μεχρι τους 55 ποντους εχω κολωνα,που σημαινει πως ο σωληνας θα περασει συριζα πανω απ το ντουλαπι..Αρα η εσωτερικη μοναδα θα ειναι χαμηλα..Πως το βλεπετε, θα χω θεμα να μπερδευεται ο αισθητηρας ή κατι αλλο;

20230511-184025.jpg

Το θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει θέμα. Ο αισθητήρας είναι κάτω δεξιά και χαμηλά στη μονάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης ανάλογα πόσο μεγάλο είναι το έπιπλο ίσως να έχεις και θέμα με τη ροή του αέρα, να μην μπορεί να το στείλει αρκετά χαμηλά (σε θέρμανση πάντα όπου οι περσίδες είναι προς τα κάτω).

Το λέω επειδή και εγώ είχα θέμα πριν κάνουμε κάποιες αλλαγές στο σαλόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το θεωρώ δεδομένο ότι θα έχει θέμα. Ο αισθητήρας είναι κάτω δεξιά και χαμηλά στη μονάδα.

Βλεπω πως το υψος της εσωτερικης ειναι περιπου 28,8cm..Aν τοποθετηθει στους 10 ποντους απ το ταβανι, ωστε ο αισθητηρας να απεχει 38-40 απ το ταβανι και δουλευοντας τις περσιδες στη μεση κι οχι τερμα κατω παλι θα χω θεμα; Απλα θα φαινεται ο σωληνας που θα βγαινει απο πιο χαμηλα..Το να κανει καποια on/off σε χαμηλα φορτια δεν με νοιαζει, κουζινα ειναι αλλωστε..Σκεφτηκα μετα και την επιλογη του ifeel, αλλα πρεπει να παω σε κινεζικο και  θελω να το αποφυγω.. 

Mετα ενα αλλο σημειο ειναι πανω απ την εξωπορτα της κουζινας(οπου θα χτυπαει ακριβως απεναντι στον απορροφητηρα..)

20230515-152529.jpg

Τι προτεινεις;

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλουμε να βάλουμε 3 κλιματιστικά στο σπίτι μας στην Κέρκυρα. Σκέφτομαι να τα πάρουμε από ίντερνετ λόγω τιμής αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι αν τα πάρεις από γνωστή αλυσίδα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σχετικά με εγγυήσεις, επισκευές κλπ. Δηλαδή αν παραγγείλω ένα κλιματιστικό και χαλάσει ποιος θα το επισκευάσει; Πρέπει να βρω εγώ ψυκτικό; Πρέπει να μιλήσω με την αντίστοιχη αντιπροσωπεία; Οι μεγάλες αλυσίδες δεν τα κανονίζουν όλα αυτά σε αντίθεση με παραγγελίες από skroutz πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, energy52 είπε

Βλεπω πως το υψος της εσωτερικης ειναι περιπου 28,8cm..Aν τοποθετηθει στους 10 ποντους απ το ταβανι, ωστε ο αισθητηρας να απεχει 38-40 απ το ταβανι και δουλευοντας τις περσιδες στη μεση κι οχι τερμα κατω παλι θα χω θεμα; Απλα θα φαινεται ο σωληνας που θα βγαινει απο πιο χαμηλα..Το να κανει καποια on/off σε χαμηλα φορτια δεν με νοιαζει, κουζινα ειναι αλλωστε..Σκεφτηκα μετα και την επιλογη του ifeel, αλλα πρεπει να παω σε κινεζικο και  θελω να το αποφυγω.. 

Mετα ενα αλλο σημειο ειναι πανω απ την εξωπορτα της κουζινας(οπου θα χτυπαει ακριβως απεναντι στον απορροφητηρα..)

20230515-152529.jpg

Τι προτεινεις;

Ανάμεσα στα δύο κακά, θα διάλεγα το 2ο.  @Klausx τι λες ;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnys77777 είπε

Καλησπέρα,

Θέλουμε να βάλουμε 3 κλιματιστικά στο σπίτι μας στην Κέρκυρα. Σκέφτομαι να τα πάρουμε από ίντερνετ λόγω τιμής αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι αν τα πάρεις από γνωστή αλυσίδα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σχετικά με εγγυήσεις, επισκευές κλπ. Δηλαδή αν παραγγείλω ένα κλιματιστικό και χαλάσει ποιος θα το επισκευάσει; Πρέπει να βρω εγώ ψυκτικό; Πρέπει να μιλήσω με την αντίστοιχη αντιπροσωπεία; Οι μεγάλες αλυσίδες δεν τα κανονίζουν όλα αυτά σε αντίθεση με παραγγελίες από skroutz πχ?

Από όπου και να αγοράσεις, εγγύηση θα έχεις μέσω του αντιπροσώπου. Εξαίρεση τα επί μέρους προγράμματα επέκτασης εγγύησης κάποιων αλυσίδων. Επίσης οι αλυσίδες προσφέρουν κατά περίπτωση και εγγύηση εγκατάστασης εφόσον γίνει από αυτούς συνήθως για ένα χρόνο. Από την άλλη είναι ακριβότερες και η εγκατάσταση είναι λίγο λαχείο ανάλογα με το συνεργείο που συνεργάζονται για την εποχή/περιοχή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2023 στις 12:49 ΠΜ, CMOS_Z είπε

Επισυνάπτω φωτογραφία με αυτά που έβαλα, ΑΑ30x25 (M8x20). 

 

 

Aυτά πού τα βρίσκω; Είναι αρκούντως μαλακά ώστε να απορροφούν κραδασμούς; Θέλω να κάνω 2 εγκαταστάσεις μέχρι τέλους του μήνα.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Aυτά πού τα βρίσκω; Είναι αρκούντως μαλακά ώστε να απορροφούν κραδασμούς; Θέλω να κάνω 2 εγκαταστάσεις μέχρι τέλους του μήνα.

αντικραδασμικά  πρόσεξε να αντέχουν το βάρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Βλεπω πως το υψος της εσωτερικης ειναι περιπου 28,8cm..Aν τοποθετηθει στους 10 ποντους απ το ταβανι, ωστε ο αισθητηρας να απεχει 38-40 απ το ταβανι και δουλευοντας τις περσιδες στη μεση κι οχι τερμα κατω παλι θα χω θεμα; Απλα θα φαινεται ο σωληνας που θα βγαινει απο πιο χαμηλα..Το να κανει καποια on/off σε χαμηλα φορτια δεν με νοιαζει, κουζινα ειναι αλλωστε..Σκεφτηκα μετα και την επιλογη του ifeel, αλλα πρεπει να παω σε κινεζικο και  θελω να το αποφυγω.. 

Mετα ενα αλλο σημειο ειναι πανω απ την εξωπορτα της κουζινας(οπου θα χτυπαει ακριβως απεναντι στον απορροφητηρα..)

20230515-152529.jpg

Τι προτεινεις;

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ανάμεσα στα δύο κακά, θα διάλεγα το 2ο.  @Klausx τι λες ;


Η καλύτερη θέση είναι αυτή που δεν χτυπάει προς το τραπέζι / νεροχύτη κτλ γιατί θα πέφτει παντόφλα και ιδρώτας αντί για δροσιά 🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Aυτά πού τα βρίσκω; Είναι αρκούντως μαλακά ώστε να απορροφούν κραδασμούς; Θέλω να κάνω 2 εγκαταστάσεις μέχρι τέλους του μήνα.

Από εδώ τις πήρα.  Έχει πολλά και διάφορα μεγέθη, πρόσεξε να διαλέξεις μέγεθος ανάλογα την μονάδα (διάμετρο βάσης, ύψος βίδας κλπ). 

Έκαναν όντως δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Από εδώ τις πήρα.  Έχει πολλά και διάφορα μεγέθη, πρόσεξε να διαλέξεις μέγεθος ανάλογα την μονάδα (διάμετρο βάσης, ύψος βίδας κλπ). 

Έκαναν όντως δουλειά.

Αυτό πώς θα το δω; Δεν υπάρχει κοινή (πάνω κάτω) βάση ανάλογα αν μιλάμε για κρεμαστή ή επιδαπέδια εγκατάσταση;

Το κλιματιστικό το ένα το έχω ήδη, daikin ftxc35c, θα βοηθήσει να ανοίξω τη συσκευασία και να δω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Αυτό πώς θα το δω; Δεν υπάρχει κοινή (πάνω κάτω) βάση ανάλογα αν μιλάμε για κρεμαστή ή επιδαπέδια εγκατάσταση;

Το κλιματιστικό το ένα το έχω ήδη, daikin ftxc35c, θα βοηθήσει να ανοίξω τη συσκευασία και να δω;

Πάνω κάτω είναι αυτή που πήρα εγώ αλλά καλό θα ήταν να τσεκάρεις αν χωράει.

Αν δε προλάβεις να τις πάρεις και έρθει ο τεχνικός φρόντισε να του το πεις για να υπολογίσει το ύψος. Όχι μόνο για το ταβάνι, αυτό πες αφήνουν αρκετό (συνήθως) αλλά και για τους σωλήνες (χαλκό και νερών εάν τα γυρνάει στην λεκάνη της μονάδας) γιατί θα ανέβει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CMOS_Z είπε

Πάνω κάτω είναι αυτή που πήρα εγώ αλλά καλό θα ήταν να τσεκάρεις αν χωράει.

Αν δε προλάβεις να τις πάρεις και έρθει ο τεχνικός φρόντισε να του το πεις για να υπολογίσει το ύψος. Όχι μόνο για το ταβάνι, αυτό πες αφήνουν αρκετό (συνήθως) αλλά και για τους σωλήνες (χαλκό και νερών εάν τα γυρνάει στην λεκάνη της μονάδας) γιατί θα ανέβει μετά.

Α, μπορώ να κάνω την αλλαγή και μετά την εγκατάσταση; Πώς θα αποφύγω να μου πέσει η μονάδα, πχ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Α, μπορώ να κάνω την αλλαγή και μετά την εγκατάσταση; Πώς θα αποφύγω να μου πέσει η μονάδα, πχ ;

Σηκώνεις αριστερά, βάζεις τις δύο, σηκώνεις δεξιά και βάζεις και τις υπόλοιπες. Η εξωτερική μονάδα είναι παναλαφρη έτσι και αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν είσαι τυχερός ίσως πάει λίγη δροσιά στο πάνω αριστερά δωμάτιο. Το μέσα δεξιά πάνω δωμάτιο, θα έλεγα πολύ δύσκολα.

Προσωπικά θα έβαζα 3 κλιματιστικά, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις 2 και βλέπεις.

Δεν λες απώλειες για τη Σ/Κ (με ίσως και το ένα δωμάτιο), υπολόγισέ τα και αν είναι ψύξη 100% μπορείς να πας σε μιντεοειδές καλή σειρά δλδ midea easy pro ή inventor legend (για την εγγύηση).

Αν θα ήθελες και θέρμανση, θα έλεγα κατά σειρά asygXXkmta , perfera, edge ή yukai . Αν θέλεις αθόρυβο , όχι το kmta. Αν θέλεις εγγύηση, το perfera με επέκταση ή μετά toshiba.

Αποφεύγω να πω btus λόγω έλλειψης στοιχείων.

Το έτρεξα ξανά με σ/κ και το ένα δωμάτιο.

Εγω σκεφτόμουν για 24 για να είμαι άνετα σ/κ και είχα την εντύπωση ότι θα σπάσει μέσα στα δωμάτια, σίγουρα δεν θα έχει την ίδια θερμοκρασία αλλά ίσως το έριχνε λίγο για αυτό ήθελα 24 

Για ψύξη είναι η αρχική σκέψη γιατί μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα με την θέρμανση είμαι αρκετά καλά αλλά το θέμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις και με προβλημάτισε λίγο αυτό 

Για midea και inventor δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να πω την αλήθεια,αν ισχύουν ότι γράφει στα χαρτιά είναι πολύ οικονομικά με πολλά χαρακτηριστικά σε πολύ καλή τιμή το 24

 

 

Screenshot_20230516_082054_Gallery.jpg

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...