Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimo69 είπε

 

Επίσης όταν ζηταω 21 βαθμούς δεν κάνει off σχεδόν ποτέ. Μπορεί το θερμόμετρο που έχω να δείχνει 21 αλλά του air-condition δείχνει 20..

Εδω εμενα το edge 24 σε 25 τμ και δεν κανει on-off......ομως η ζητηση ειναι 22 και εχει το δωματιο και 24 βαθμους....

5 ώρες πριν, dimo69 είπε

Το δουλεύω από την προηγούμενη Πέμπτη χωρίς να το κλείσω.

 

προσωπικα θα το εβαζα στους 22 με ανεμιστηρα 3 ή 4 ή 5 και θα το παρακολουθουσα.......μην ανησυχεις ΔΕΝ ανεβαζει καταναλωση αν ανεβασεις σκαλα ανεμιστηρα ,αντιθετως την ριχνει και οταν πιασει θερμοκρασια στα δομικα θα κατεβαζει μονο του τον ανεμιστηρα....ομως αν καθεσαι στην ροη του αερα του θα αισθανεσαι χλιαρο τον αερα αλλα δεν ειναι ......το βραδυ 4 ή max ανεμιστηρα 40 τ.μ και 21 βαθμους.....

Υ.Γ παντα η αποψη μου και ....ψεματα δεν λεω!!!

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, c-max said:

Και σε εμενα ειχαν στειλει εξωτερικη μοναδα απο haori. Ειχα μιλησει με toshiba αντιπροσωπεια και ειχαν πει οτι ειναι το ιδιο. Μου φαινετε εισαγουν μια εξωτερικη μοναδα και για τα δυο μοντελα

Το edge συμφωνα με το ταμπελακι εχει πιο χαμηλη καταναλωση και χαμηλοτερο φορτιο σε σχεση με το haori στο θερμο κλιμα. Αρα υπαρχει καποια διαφορα εκτος αν δηλωνουν λαθος στο ενεργειακο ταμπελακι.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, marmaris είπε

το edge και το haori εχουν την ιδια εξωτερικη μοναδα......επειδη το ειχα ψαξει μπορουσα να βαλω το Haori 18 ,αντι του edge 24......

Εδώ κανεις λάθος , το haori έχει συμπιεστη Dc rotary και το edge από τα 18,000 btu και πάνω έχει twin rotary 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ κανεις λάθος , το haori έχει συμπιεστη Dc rotary και το edge από τα 18,000 btu και πάνω έχει twin rotary 

κι ομως ...(επειδη ειχα προβλημα με την εσωτερικη μοναδα ) σκεφτηκα να αλλαξω την εσωτερικη ......νομιζω ειχα παρει τηλεφωνο την aircon και μου ειχαν πει οτι μπαινει η εσωτερικη ,αλλα το κοστος ηταν γυρω στα 500-600 ευρω και το παρατησα....αρεσε στη γυναικα το ........χαλακι του Haori στην προσοψη και ερχομουν και σε πιο σωστα τ.μ ......(18000 btu ,σε 25 τ.μ)......ευτυχως δεν το εκανα !!!!

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, marmaris είπε

το edge και το haori εχουν την ιδια εξωτερικη μοναδα......επειδη το ειχα ψαξει μπορουσα να βαλω το Haori 18 ,αντι του edge 24......

Δεν υπάρχει 18αρι haori.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, c-max είπε

Το Haori ειναι εως 16αρι.

Γιαυτο και η διευκρίνιση ότι το Haori έχει dc rotary σε αντίθεση με το edge που από 18 και πάνω έχει twin rotary 

1 λεπτό πριν, marmaris είπε

αφου εγω το ειπα οχι ο dimostr.....

Μακάρι να είχαμε λεφτά να πάρουμε όλοι daisekai που έχει twin rotary σε όλη του τη γκάμα να τα βάζουμε δυο δυο στα σπίτια γιατί και αυτό μέχρι 16 βγάζει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Γιαυτο και η διευκρίνιση ότι το Haori έχει dc rotary σε αντίθεση με το edge που από 18 και πάνω έχει twin rotary 

Τα μικρα edge 16 και κατω ειναι τα ιδια με το haori

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Μακάρι να είχαμε λεφτά να πάρουμε όλοι daisekai που έχει twin rotary σε όλη του τη γκάμα να τα βάζουμε δυο δυο στα σπίτια γιατί και αυτό μέχρι 16 βγάζει 

ΩΠ......λες αυτο να μου ειπαν?....παιδια εχω βαλει ....ηντα δεν εχω και πολυ μυαλο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmaris είπε

ΩΠ......λες αυτο να μου ειπαν?....παιδια εχω βαλει ....ηντα δεν εχω και πολυ μυαλο!!!!

Κοιτα υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί που μπορούν να παίξουν οι εξωτερικές μονάδες με διάφορες εσωτερικές , αυτος άλλωστε είναι ο κανόνας των multi κλιματιστικών , ανάλογα ποσά but θες σύνολο βάζεις μια εξωτερική που καλύπτει αυτή την ανάγκη και μέσα μπορείς να βάλεις μέχρι και πέντε διαφορετικές εσωτερικές μονάδες , όλοι οι συνδυασμοί παίζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Κοιτα υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί που μπορούν να παίξουν οι εξωτερικές μονάδες με διάφορες εσωτερικές , αυτος άλλωστε είναι ο κανόνας των multi κλιματιστικών , ανάλογα ποσά but θες σύνολο βάζεις μια εξωτερική που καλύπτει αυτή την ανάγκη και μέσα μπορείς να βάλεις μέχρι και πέντε διαφορετικές εσωτερικές μονάδες , όλοι οι συνδυασμοί παίζουν 

ΔΕΝ μπορω ομως εγω με την μοναδα του edge 24 να βαλω μια 9000 και μια 13000 γιατι ΔΕΝ ειναι multi ....σωστα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...