Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δουλεύω από την προηγούμενη Πέμπτη χωρίς να το κλείσω.

Το ενεργειακό ταμπελακι που ειναι διαφορετικό δεν πρέπει να με ανησυχήσει?

Στο Θέρμο είχα δει 2.2kwh όχι 3.4kwh

Επίσης ο άλλος κωδικός που εχει RAS-B16N4KVRG-E είναι του haori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, βρέθηκα σε χώρο που έχουν ένα Comfee AF-12HRDN8, φασονάκι Midea μου φαίνεται.., δυστυχώς κλασσικά στη θέρμανση κάνει ότι νομίζει(ζήτηση 25 και σβήνει από τους 20), ενεργοποίησα το Follow Me από το χειριστήριο και έστρωσε αρκετά, αλλά πάλι on-off όταν πιάσει θερμοκρασία..

Να φανταστώ έτσι παίζουν αυτά δεν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Το δουλεύω από την προηγούμενη Πέμπτη χωρίς να το κλείσω.

Το ενεργειακό ταμπελακι που ειναι διαφορετικό δεν πρέπει να με ανησυχήσει?

Στο Θέρμο είχα δει 2.2kwh όχι 3.4kwh

Επίσης ο άλλος κωδικός που εχει RAS-B16N4KVRG-E είναι του haori

Ναι σου έβαλαν το ταμπελακι από το haori. Δεν ξέρω γιατί. Το σωστό ταμπελακι για το edge white που έχεις είναι στο site της Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το ταμπελακι είναι λάθος όχι η εξωτερική μονάδα...

Και είχα αρχίσει να ανησυχώ..

Στο site της Toshiba δεν το βρίσκω..δεν ανοίγει τίποτα. Στο skroutz το είχα δει και σε άλλα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmaris είπε

δεν γνωριζω τον χωρο και τις αναγκες σου ,αλλα και εγω με το 24 edge δεν παιζω σε τοσο ψηλα kwh......εχω παρατηρησει οτι το auto δεν ειναι και πολυ σωστο....εγω το βαζω σε ζητηση 22 (το βραδυ το ριχνω στους 21) και σκαλα ανεμιστηρα 3 (το βραδυ  4) και η καταναλωση.......απο 350 kwh- 325 kwh....θερμοκρασια δωματιου απο 24,6 εως 23,2......

Screenshot_20231214-083446.png

Πολύ σημαντικο ειναι να εχουμε και την εξωτερικη θερμοκρασια για να καταλαβουμε τυχον σκαλοπατια στην αποδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimo69 είπε

Οπότε το ταμπελακι είναι λάθος όχι η εξωτερική μονάδα...

Και είχα αρχίσει να ανησυχώ..

Στο site της Toshiba δεν το βρίσκω..δεν ανοίγει τίποτα. Στο skroutz το είχα δει και σε άλλα καταστήματα.

Και σε εμενα ειχαν στειλει εξωτερικη μοναδα απο haori. Ειχα μιλησει με toshiba αντιπροσωπεια και ειχαν πει οτι ειναι το ιδιο. Μου φαινετε εισαγουν μια εξωτερικη μοναδα και για τα δυο μοντελα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimo69 είπε

Οπότε το ταμπελακι είναι λάθος όχι η εξωτερική μονάδα...

Και είχα αρχίσει να ανησυχώ..

Στο site της Toshiba δεν το βρίσκω..δεν ανοίγει τίποτα. Στο skroutz το είχα δει και σε άλλα καταστήματα.

Μη συγκρινεις τις καταναλωσεις των αλλων με τις δικες σου, διαφορετικοι χωροι..Ποσα τμ εξυπηρετει το 16αρι;   Ειναι απομονωμενος ο χωρος ή εχεις ανοιχτες πορτες; 

Πως κ δεν εβαλες 18αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γύρω στα 40τμ ενιαίος χώρος  με έναν εξωτερικό τοίχο με 2 παράθυρα.

Είχα τρέξει το εργαλείο και ήμουνα ανάμεσα σε 12αρι και κάτι παραπάνω..επειδή αφήνω την πόρτα του χωλ ανοιχτή έβαλα 16αρι.

Αρνητικό αυτή την περίοδο ότι όλη η πολυκατοικία θερμαινόταν με αεριο, έχει χαλάσει ο λέβητας οπότε όλα τα διαμερίσματα που δεν ήταν έτοιμα για αυτό θερμαίνονται με ότι έχουν...με αποτέλεσμα το κτίριο να είναι ποιο κρύο.

Επίσης όταν ζηταω 21 βαθμούς δεν κάνει off σχεδόν ποτέ. Μπορεί το θερμόμετρο που έχω να δείχνει 21 αλλά του air-condition δείχνει 20..

Επεξ/σία από dimo69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Είναι γύρω στα 40τμ ενιαίος χώρος  με έναν εξωτερικό τοίχο με 2 παράθυρα.

Είχα τρέξει το εργαλείο και ήμουνα ανάμεσα σε 12αρι και κάτι παραπάνω..επειδή αφήνω την πόρτα του χωλ ανοιχτή έβαλα 16αρι.

Αρνητικό αυτή την περίοδο ότι όλη η πολυκατοικία θερμαινόταν με αεριο, έχει χαλάσει ο λέβητας οπότε όλα τα διαμερίσματα που δεν ήταν έτοιμα για αυτό θερμαίνονται με ότι έχουν...με αποτέλεσμα το κτίριο να είναι ποιο κρύο.

Επίσης όταν ζηταω 21 βαθμούς δεν κάνει off σχεδόν ποτέ. Μπορεί το θερμόμετρο που έχω να δείχνει 21 αλλά του air-condition δείχνει 20..

Σε ποια πόλη / περιοχή μένεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Βόλο

Φαίνεται ότι έχεις σημαντικές απώλειες γιατί όντως οι καταναλώσεις δεν τις λες και λίγες για 40τμ και για την καλοκαιρία των ημερών μας. Το έχεις και συνέχεια ανοιχτό. Δλδ όταν θα έχει 5-6 την ημέρα και 1-2 τη νύχτα τι θα κάνει; Θα το δεις αλλά ίσως το 16αρι να ζοριστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, βρέθηκα σε χώρο που έχουν ένα Comfee AF-12HRDN8, φασονάκι Midea μου φαίνεται.., δυστυχώς κλασσικά στη θέρμανση κάνει ότι νομίζει(ζήτηση 25 και σβήνει από τους 20), ενεργοποίησα το Follow Me από το χειριστήριο και έστρωσε αρκετά, αλλά πάλι on-off όταν πιάσει θερμοκρασία..

Να φανταστώ έτσι παίζουν αυτά δεν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω;

τσέκαρε αν έχουν αφήσει τρύπα στην εγκατάσταση και ανεμιστήρα όχι στο low , δε νομίζω να γίνονται θαύματα εκτός αν υπάρχει κανα κρυφό μενού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2023 στις 12:34 ΠΜ, dimo69 είπε

Screenshot_2023-09-23-18-39-16-453.jpg.4ed26f2b70244404c27a3fd3aa94927c.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-30-004.jpg.3596031840e72fa3f2541f25ab5872c6.jpgScreenshot_2023-09-23-18-39-35-442.jpg.ff2f6c2ce84bcb1a84570a750edb22a8.jpgΕρωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1000€ εάν είναι κάτι πολύ αποδοτικό. Για αυτό ρωτήσω για το leon/arielli εάν γίνεται με 700€ why not
  2.  
  3. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεο
  4. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): δεν με απασχολεί,ευκολίες πληρωμής θεμιτές 
  5. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 50/50
  6. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: περιστασιακή ψύξη/θέρμανση 
  7. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Αέριο, να το μειώσω λόγω κόστους 
  8. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζινα
  9. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Βόλος
  10. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ότι υπάρχει έξτρα δεν είναι κακό αλλά όχι προτεραιότητα 
  11. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
  12. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ

Αυτά μου είχε βγάλει

Βασικές απώλειες το ταβάνι αφού από πάνω έχω ταράτσα και ο ένας τοίχος που έχει τα 2 κουφώματα με διπλό τζάμι. Όλοι οι άλλοι έχουν γειτονικό διαμέρισμα, χωλ/ασανσέρ και άλλα δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι σου έβαλαν το ταμπελακι από το haori. Δεν ξέρω γιατί. Το σωστό ταμπελακι για το edge white που έχεις είναι στο site της Toshiba.

το edge και το haori εχουν την ιδια εξωτερικη μοναδα......επειδη το ειχα ψαξει μπορουσα να βαλω το Haori 18 ,αντι του edge 24......

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον μια παρατηρηση για οσους δουλευουν τα φασον gree η και τα original gree μρ το κρυφο μενου που αναρτησε ο @amotida

θα βαλω παρακατω ενα διαγραμμα με το κρυφο μενου p0 και οπως θα δειτε οταν  μεσα στη μερα η εξωτερικη θερμοκρασια εφτασε 20 βαθμους η καταναλωσγη ανεβηκε στα 400 watt κατι που το κανει οταν δουλευει χωρις ρτην χρηση των κρυφων μενου οταν η θερμοκρασια ειναι εξω πανω απο 12 , το δοκιμασα και στο π4μ παλι τα ιδια εκανε προφανως καποια ειδους ΄'προστασια΄' ενεργοποιειται , μολις επεσε η εξωτερικη κξατω απο 20 επανηλθε στα watt tvn test modes image.png.6851be4127773bd3885d1f214597dc21.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...