Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, coast2coast είπε

πραγματικά ειμαι σίγουρος οτι περιμένεις να σου απαντήσω κατι για να μου πεις για το ερωτηματολόγιο.

Ειπα τοσα για να μου πουν περίπου οτι ειπε και η υπουργός Παιδείας χθες...

φάτε πέντεσπάνι παρτε Φεράρι.

Αρα δεν γνωρίζεις για τα κοντεσερ η κάτι άλλο ?

Τα yukai κατάλαβα οτι εχουν Eurovent.Το επιβαίνει κάποιος?

Με την Εγγύηση μεταξύ των tcl και toshiba υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζουμε περα απο τα 3 χρόνια διαφορά?

Το yukai 12000 το δίνουν 700 με τοποθέτηση αλλα κάτι που με έβαλε σε περαιτέρω σκέψεις ειναι ότι αναφέρουν εως 2 μετρα σωλήνα και με φοβίζει..?

Πρέπει..?

 

 

 

Αν έχετε να προτείνετε απο που να τα πάρουμε και ποιος να τα βάλει στείλτε πμ.

Ειδικά αν ειναι και μέλος σαν εσας θα υπάρχει και περισσότερο εμπειρία εμπιστοσύνη.

Φίλε χωρίς παρεξήγηση, τα 500 του ενός με τα 700 του άλλου είναι πολύ πιθανά το 200άρι επιπλέον που θα πληρώσεις στο ρεύμα αυτόν τον χειμώνα και μόνο με το TCL, αν είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης.

Σίγουρα ρωτάς κάτι άλλο και πολύ συγκεκριμένο αλλά προφανώς δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία και τα παιδιά προσπαθούν να σε βοηθήσουν με εναλλακτικές προτάσεις αγοράς, γι' αυτό ζητάνε και επιπλέον πληροφορίες. Εννοείται κάνεις ότι θέλεις αλλά μην τους κατηγορείς και για Μαρίες Αντουανέττες, δε νομίζω πως είναι σωστό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, coast2coast said:

πραγματικά ειμαι σίγουρος οτι περιμένεις να σου απαντήσω κατι για να μου πεις για το ερωτηματολόγιο.

Ειπα τοσα για να μου πουν περίπου οτι ειπε και η υπουργός Παιδείας χθες...

φάτε πέντεσπάνι παρτε Φεράρι.

Μπορεί να ξύπνησε στραβά και να μην γουστάρει να απαντήσει. Δεν πληρώνεται για να είναι υποχρεωμένος να το κάνει, από την καλή του την καρδιά μας βοηθάει. Ρωτάς ευγενικά, παίρνεις απάντηση. Ρωτάς επιθετικά (ή έτσι φαίνεται γραπτώς), παίρνεις κάτι άλλο (σίγουρα όχι συγκεκριμένη απάντηση).

20 minutes ago, coast2coast said:

Τα yukai κατάλαβα οτι εχουν Eurovent.Το επιβαίνει κάποιος?

Ta-da! https://www.eurovent-certification.com/en/ Η ίδια η eurovent!

 

Παρήγγειλα το Midea all easy pro 18άρι. Μιας και βρίσκομαι σε θερμό κλίμα και ο κύριος κύκλος του θα είναι η ψύξη (ειδικά αν τα καταφέρνει με πολύ χαμηλές καταναλώσεις), μαζί με την δυνατότητα εύκολου καθαρισμού του ανεμιστήρα, πιστεύω ότι αξίζει την μικρότερη εγγύηση (το κατάστημα μου ανέφερε για 5 χρόνια με ετήσια συντήρηση).

Στην Ελλάδα, πόσο κοστίζει το μέτρο της χαλκοσωλήνας; Κάθε μέτρο υπολογίζεται ως 1, άσχετα αν χρειάζονται 2 σωλήνες ή -όπως είναι το λογικό- 1 μέτρο εξτρά σωλήνα = 2 μέτρα χαλκοσωλήνας; (εδώ μου είπαν 25€/μέτρο + ΦΠΑ)

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανθρωπέ μου δεν ξερω για αυτό ρωτάω.

Για τον σωλήνα ανησυχώ γιατί μαλλον εχουν μεινει πίσω..?

(Πλακα πλάκα πόσο εχει και ποσο χρεώνουν τον σωλήνα συνήθως?)

 

40 λεπτά πριν, csontheline είπε

Μπορεί να ξύπνησε στραβά και να μην γουστάρει να απαντήσει. Δεν πληρώνεται για να είναι υποχρεωμένος να το κάνει, από την καλή του την καρδιά μας βοηθάει. Ρωτάς ευγενικά, παίρνεις απάντηση. Ρωτάς επιθετικά (ή έτσι φαίνεται γραπτώς), παίρνεις κάτι άλλο (σίγουρα όχι συγκεκριμένη απάντηση).

Ta-da! https://www.eurovent-certification.com/en/ Η ίδια η eurovent!

 

Παρήγγειλα το Midea all easy pro 18άρι. Μιας και βρίσκομαι σε θερμό κλίμα και ο κύριος κύκλος του θα είναι η ψύξη (ειδικά αν τα καταφέρνει με πολύ χαμηλές καταναλώσεις), μαζί με την δυνατότητα εύκολου καθαρισμού του ανεμιστήρα, πιστεύω ότι αξίζει την μικρότερη εγγύηση (το κατάστημα μου ανέφερε για 5 χρόνια με ετήσια συντήρηση).

Στην Ελλάδα, πόσο κοστίζει το μέτρο της χαλκοσωλήνας; Κάθε μέτρο υπολογίζεται ως 1, άσχετα αν χρειάζονται 2 σωλήνες ή -όπως είναι το λογικό- 1 μέτρο εξτρά σωλήνα = 2 μέτρα χαλκοσωλήνας; (εδώ μου είπαν 25€/μέτρο + ΦΠΑ)

ξαναδιαβασε.

.......

εχω μπερδευτεί.

το tcl ειναι κινεζικο.

το συγκεκριμένο tcl ειναι κινεζικο?

Είναι φασον midea ? κακό φασον?

Οπως και το τελευταίο 12000 bosh?

Αρα ούτε midea κοιτάμε ή ειναι κακο φασον όπως λέμε παραπάνω?

 

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορεί να είναι όπως το λέει ο φίλος στο Σκρουτζ. Αυτό σημαίνει ότι το miracle II είναι μια καλή πρόταση για θέρμανση; 

ωραίος μάθαμε κάτι!

τωρα μένει να μάθουμε αν λεει αλήθεια αν ειναι μικρότερο και αν είναι όντως μικρότερο αν αντισταθμίζεται απο το καλύτερο και διαφορετικα διαμορφωμένο υλικο?

Τα λεω καλά?

(ναι ειναι και ο προγραμματισμός αλλα ας μάθουμε αν αξίζει πρωτα)

 

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

 

 

46 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Φίλε χωρίς παρεξήγηση, τα 500 του ενός με τα 700 του άλλου είναι πολύ πιθανά το 200άρι επιπλέον που θα πληρώσεις στο ρεύμα αυτόν τον χειμώνα και μόνο με το TCL, αν είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης.

Σίγουρα ρωτάς κάτι άλλο και πολύ συγκεκριμένο αλλά προφανώς δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία και τα παιδιά προσπαθούν να σε βοηθήσουν με εναλλακτικές προτάσεις αγοράς, γι' αυτό ζητάνε και επιπλέον πληροφορίες. Εννοείται κάνεις ότι θέλεις αλλά μην τους κατηγορείς και για Μαρίες Αντουανέττες, δε νομίζω πως είναι σωστό.

φίλε μου δεν έχω μάθει να χαϊδεύω πλάτες για να με βοηθήσουν

45 λεπτά πριν, csontheline είπε

 

Ta-da! https://www.eurovent-certification.com/en/ Η ίδια η eurovent!

pm στον υπεύθυνο να το βάλει αρχική το καλύτερο.

Μετα παμε για πτυχίο.

Να τα λεμε ολα. Είναι σουπερ οι πληροφορίες!

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2023 στις 12:14 ΜΜ, liakjim είπε

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
    -1200€ για 2 κλιματιστικά με πρόγραμμα εξοικονομώ.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
    -Το ένα μόνο θα γίνει αντικατάσταση. Το άλλο θα μπει σε δωμάτιο που δεν είχε κλιματιστικό. Αυτό που θα γίνει αντικατάσταση είναι ένα 12.000Btu Mitchubishi inverter που δεν γνωρίζω μοντέλο. Απόδοση δεν μπορώ να ξέρω εαν έχει γιατί ο χώρος είναι άθλιος απο μόνωση. (Θα μπουν αλουμίνια και μόνωση στην ταράτσα με το εξοικονομώ). Επειδή όμως είναι απο τα πρώτα inverter τις Michubishi σίγουρα δεν θα έχει την απόδοση/κατανάλωση ενός πιο σύγχρονου και επιπλέον απο τότε που το καθάρισε ένα συνεργείο πέρσι κάνει σαν τρακτέρ η φτερωτή του.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    -Μεγάλο κατάστημα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
    80-90% για θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
    Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
    ΟΧΙ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    Κουζίνα και υπνοδωμάτιο.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
    Πάτρα 150μ υψόμετρο βουνό καμία κλιματική ιδιαιτερότητα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    Καμιά απαίτηση απο τα παραπάνω. Μόνο η απόδοση με ενδιαφέρει και η οικονομία.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    Όπως προανέφερα Θα μπουν αλουμίνια και μόνωση στην ταράτσα με το εξοικονομώ οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω απο τώρα και την απάντηση για το 11.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Όπως προανέφερα η μόνωση αυτή την στιγμή είναι άθλια. Έχουν φύγει μέχρι και οι στόκοι απο τα τζάμια στα παράθυρα και την πόρτα. Αφού μπουν αλουμίνια και μονωθεί η ταράτσα οι τιμή των απωλειών θα πέσει σε φυσικά επίπεδα για τα τετραγωνικά του χώρου που είναι για 12.000BTU.

Αυτή την στιγμή λοιπόν το 12.000BTU παλιό invereter Mitchubisi λειτουργεί στους 24 σε φουλ απόδοση για να ζεστάνει τον χώρο με 22 βαθμούς. Είχα βάλει κάποτε πρίζα TAPO, δεν θυμάμαι την κατανάλωση αλλά θυμάμαι πως λειτουργούσε συνέχεια στο φουλ.

Θερμικές Απώλειες

5944.23Watt

5112.04KCal/h

237.77Watt/m2

204.48KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αχαΐα - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
22 ℃ Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:
1974 Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:
25 m2 Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:
3 m Αλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε περιοχή με αραιή δόμηση Αλλαγή
Μόνωση Τοίχων:
Πλημμελής Μόνωση Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα Αλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα Αλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:
Μη θερμαινόμενο χώρο Αλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:
Πλημελής - 3εκ. Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:
Αέρα Αλλαγή
Μόνωση Οροφής:
Πλημελής - 3εκ. Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
3 Αλλαγή
Παράθυρα:
1 Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:
Ξύλινα κουφώματα Αλλαγή
Τύπος Τζαμιών:
Μονά τζάμια Αλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Ευχαριστώ πολύ άλλη μια φορά για την βοήθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, liakjim είπε

Διαισθητικά από τις φωτογραφίες και από την περιγραφή, θα στοιχημάτιζα ότι θα έφτανε ένα 18άρι, αλλά τα νούμερα δείχνουν άλλα.

Βέβαια τα νούμερα είναι από πατέντες σε μια generic εφαρμογή που έτσι και αλλιώς είναι φτιαγμένη για ολόκληρο σπίτι και για θέρμανση.

Οπότε ποιος ξέρει;

Αν νομίζεις ότι θα είσαι οκ, μια λύση είναι το edge white 18000 ή το asyg18kmte. Αν νιώθεις ανασφαλής, πηγαίνεις στο 63 heavy.

Καλησπέρα σε όλους , αρχικά να ευχαριστώ τα παιδιά εδώ στο φόρουμ για την πολύτιμη βοήθεια τους στο να διαλέξω κλιματιστικό για το σπίτι μου. Ειδικα τον liakjim & dimostr  για τις απαντησεις τους που για μενα ηταν πολυ χρησιμες. Κ δευτερον για να σας πω πως κατέληξα, το πρωι παρηγγειλα το Mitsubishi Heavy Diamond Series SRK/SRC-63ZR-W και το περιμενω οπως μου ανεφερανΔευτερα, Τριτη να ερθει. Πιστευω θα ειναι σουπερ με βαση τις εδω συνθηκες. Μενει η εγκατασταση και θα επανελθω με εντυπωσεις. 

Επεξ/σία από dimisoum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
    -1200€ για 2 κλιματιστικά με πρόγραμμα εξοικονομώ.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
    -Το ένα μόνο θα γίνει αντικατάσταση. Το άλλο θα μπει σε δωμάτιο που δεν είχε κλιματιστικό. Αυτό που θα γίνει αντικατάσταση είναι ένα 12.000Btu Mitchubishi inverter που δεν γνωρίζω μοντέλο. Απόδοση δεν μπορώ να ξέρω εαν έχει γιατί ο χώρος είναι άθλιος απο μόνωση. (Θα μπουν αλουμίνια και μόνωση στην ταράτσα με το εξοικονομώ). Επειδή όμως είναι απο τα πρώτα inverter τις Michubishi σίγουρα δεν θα έχει την απόδοση/κατανάλωση ενός πιο σύγχρονου και επιπλέον απο τότε που το καθάρισε ένα συνεργείο πέρσι κάνει σαν τρακτέρ η φτερωτή του.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    -Μεγάλο κατάστημα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
    80-90% για θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
    Αποκλειστική πηγή ψύξης/θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
    ΟΧΙ
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    Κουζίνα και υπνοδωμάτιο.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
    Πάτρα 150μ υψόμετρο βουνό καμία κλιματική ιδιαιτερότητα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    Καμιά απαίτηση απο τα παραπάνω. Μόνο η απόδοση με ενδιαφέρει και η οικονομία.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    Όπως προανέφερα Θα μπουν αλουμίνια και μόνωση στην ταράτσα με το εξοικονομώ οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω απο τώρα και την απάντηση για το 11.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Όπως προανέφερα η μόνωση αυτή την στιγμή είναι άθλια. Έχουν φύγει μέχρι και οι στόκοι απο τα τζάμια στα παράθυρα και την πόρτα. Αφού μπουν αλουμίνια και μονωθεί η ταράτσα οι τιμή των απωλειών θα πέσει σε φυσικά επίπεδα για τα τετραγωνικά του χώρου που είναι για 12.000BTU.

Αυτή την στιγμή λοιπόν το 12.000BTU παλιό invereter Mitchubisi λειτουργεί στους 24 σε φουλ απόδοση για να ζεστάνει τον χώρο με 22 βαθμούς. Είχα βάλει κάποτε πρίζα TAPO, δεν θυμάμαι την κατανάλωση αλλά θυμάμαι πως λειτουργούσε συνέχεια στο φουλ.

Θερμικές Απώλειες

5944.23Watt

5112.04KCal/h

237.77Watt/m2

204.48KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αχαΐα - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα Αλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
22 ℃ Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:
1974 Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:
25 m2 Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:
3 m Αλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε περιοχή με αραιή δόμηση Αλλαγή
Μόνωση Τοίχων:
Πλημμελής Μόνωση Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα Αλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Άλλη κατοικία-διαμέρισμα Αλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα Αλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:
Μη θερμαινόμενο χώρο Αλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:
Πλημελής - 3εκ. Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:
Αέρα Αλλαγή
Μόνωση Οροφής:
Πλημελής - 3εκ. Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:
3 Αλλαγή
Παράθυρα:
1 Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:
Ξύλινα κουφώματα Αλλαγή
Τύπος Τζαμιών:
Μονά τζάμια Αλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Ευχαριστώ πολύ άλλη μια φορά για την βοήθεια.

 

 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b13g3kvsg-e-ras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coast2coast είπε

 

εχω μπερδευτεί.

το tcl ειναι κινεζικο.

το συγκεκριμένο tcl ειναι κινεζικο?

Είναι φασον midea ? κακό φασον?

Οπως και το τελευταίο 12000 bosh?

Αρα ούτε midea κοιτάμε ή ειναι κακο φασον όπως λέμε παραπάνω?

 

Καλησπερα 

το tcl ειναι κατασκευαστης οπως ειναι και το midea, οπως ειναι και το aux, gree και καποια ακομα και ειναι ολοι τους κινεζοι.

Αυτοι δινουν μηχανηματα για φασον οποτε υπαρχουν ενα σωρο μαρκες morris, arrielli, wellio, tesla, inventor κ.α.

Ολα ανεξαιρετως τα κινεζικα, τουλαχιστον απο τις πληροφοριες που εχουμε απο εδω μεσα, αλλα και απο τα ενεργειακα ταμπελακια  δεν κανουν για κυρια πηγη θερμανσης διοτι θα καψουν παραπανω ή δεν θα εχουν ομοιογενεια στην αποδοση τους. Αντιθετως για ψυξη καποια κινεζικα μοντελα μεσαιας ή ακριβης κατηγοριας ισως ειναι καλυτερα απο τα γιαπωνεζικα.

Αν εχεις κολλησει στο να αγορασεις το συγκεκριμενο tcl αγορασε το, απλα εδω μεσα δυστηχως δεν υπαρχει feedback ακομα για να σου πει καποιος στα σιγουρα και ειδικα τις λεπτομερειες που ζητας.

Ισως γιατι οποιος διαβαζει αυτο το forum επελεξε, για το λογους που αναφερω παραπανω, καποιο αλλο μοντελο προς ιαπωνια μερια.

Αν τελικα το παρεις να μας ενημερωσεις και εμας για την λειτουργια του.   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

9,5€ οι tapo στο websupplies για όποιον ενδιαφέρεται.

Spoiler

Και boxnow χωρίς χρέωση! Χτύπησα 2 να τις έχουμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tu-luba είπε

Καλησπερα 

το tcl ειναι κατασκευαστης οπως ειναι και το midea, οπως ειναι και το aux, gree και καποια ακομα και ειναι ολοι τους κινεζοι.

Αυτοι δινουν μηχανηματα για φασον οποτε υπαρχουν ενα σωρο μαρκες morris, arrielli, wellio, tesla, inventor κ.α.

Ολα ανεξαιρετως τα κινεζικα, τουλαχιστον απο τις πληροφοριες που εχουμε απο εδω μεσα, αλλα και απο τα ενεργειακα ταμπελακια  δεν κανουν για κυρια πηγη θερμανσης διοτι θα καψουν παραπανω ή δεν θα εχουν ομοιογενεια στην αποδοση τους. Αντιθετως για ψυξη καποια κινεζικα μοντελα μεσαιας ή ακριβης κατηγοριας ισως ειναι καλυτερα απο τα γιαπωνεζικα.

Αν εχεις κολλησει στο να αγορασεις το συγκεκριμενο tcl αγορασε το, απλα εδω μεσα δυστηχως δεν υπαρχει feedback ακομα για να σου πει καποιος στα σιγουρα και ειδικα τις λεπτομερειες που ζητας.

Ισως γιατι οποιος διαβαζει αυτο το forum επελεξε, για το λογους που αναφερω παραπανω, καποιο αλλο μοντελο προς ιαπωνια μερια.

Αν τελικα το παρεις να μας ενημερωσεις και εμας για την λειτουργια του.   

εννοείται έχω πρίζες τουλάχιστον αν αυτό θέλετε και οτι αλλο μου πείτε.

 Τωρα κοιτάω και αυτά γιατί δεν θελω να ανέβω κατηγορία για εναν χώρο .

Σίγουρα τα θελω για βασική θέρμανση.

Για το yukai το 12000 χωρίς τοποθέτηση ποια ειναι η "εύκολη" καλη τιμη που μπορεί να το πετύχεις χωρίς να το πληρώσεις χρυσό (οχι οτι δεν αξιζει)

αλλα και χωρις να περιμένεις το επομενο black Friday?

 

 

Ψαχνω και πληροφορίες για μηχανήματα σε "ακραίες" θερμοκρασίες, μήπως ξέρεις/ξέρετε εκτος απο το amber που διαβάζω οτι ειναι και για  αυτη την δουλειά τι αλλες επιλογές υπάρχουν?

Διαβάζω αυτο εχει εναν ιδιαίτερο συμπιεστή αλλα κάπου είδα και αλλα ενα δυο μοντέλα που αναφέρουν ικανοποιητικές επιδόσεις και στους -4.

Δεν θυμάμαι ποια αλλα δεν θυμάμαι να έγραφαν οτι εχουν παρόμοιο συμπιεστή.

Θυμάσαι θυμάστε η και προτείνετε  κατι για την τελευταία περίπτωση σε Eurovent η όχι σε 9-16.000 btu ?

Απλα ποια διαφημίζονται ετσι και αν ξερετε ποια κοροϊδεύουν για να τα αποκλείσουμε.

 

Επεξ/σία από coast2coast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για ποιον λόγο;

να μάθω για αρχη.

γιατι αν συνεχίσει ετσι η συζήτηση τελικά στο συγκεκριμένο subforum θα μάθουμε να λέμε ψέματα..

εγώ προσωπικά δεν έχω πει ποτέ στη ζωή μου.

εκτός απο αυτα που βλέπεις εδω μεσα και μαλλον οχι μονο απο εναν

η απάντηση για να προτρεξω ειναι .. ευθεία 

Επεξ/σία από coast2coast
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, coast2coast είπε

να μάθω για αρχη.

γιατι αν συνεχίσει ετσι η συζήτηση τελικά στο συγκεκριμένο subforum θα μάθουμε να λέμε ψέματα..

εγώ προσωπικά δεν έχω πει ποτέ στη ζωή μου.

εκτός απο αυτα που βλέπεις εδω μεσα και μαλλον οχι μονο απο εναν

η απάντηση για να προτρεξω ειναι .. ευθεία 

Δεν μπορώ (και δεν θέλω) να καταλάβω.

Αν θα ήθελες βοήθεια, θα συνιστούσα να κάνεις συγκεκριμένα ερωτήματα.

Τα αρχικά σου ερωτήματα έχουν έτσι και αλλιώς απαντηθεί (εκτός από άνευ σημασίας του τύπου πόσο την έχει το μιρασλ ) .

Αν θα ήθελες καθοδήγηση για πρόταση αγοράς -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...