Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειραιάς :)

 

είμαι για αυτό μέχρι στιγμής:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-legend-ldvi-18wfildvo-18-18000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1712522

 

 

αυτό αξίζει?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278369-a-c-in18btu-daikin-atxc50d-sensira

βέβαια, με το daikin νερώνω πολύ το κρασί μου σε θέμα εγγύησης... 

αλλά αν οι διαφορές είναι σημαντικές και μεγάλες, το κοιτάζω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Inno72 είπε

έχω απώλειες 6,3Kw...για 45 τμ Πειραιάς

Η χρήση του θα είναι 2-3 ώρες την ημέρα στις "δύσκολες" ημέρες και κανα 10ωρα στα "δύσκολα" ΣΚ.

Δλδ θα δουλεύει περισσότερο για ψύξη, αλλά δεν θέλω το χειμώνα να φοβάμαι να το ανοίγω...

Προτεραιότητές μου είναι η εγγύηση και η κατανάλωση...

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252397-a-c-in18-toshiba-ras18cavg-e-18ckvg-e

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-18000btu-134461

Με γεια.

Ουσιαστικά είναι το ίδιο μηχάνημα. Ο κωτσόβολος το δίνει με εγκατάσταση στην τιμή, το πράκτικερ με δώρο το ΦΠΑ αλλά χωρίς εγκατάσταση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252397-a-c-in18-toshiba-ras18cavg-e-18ckvg-e

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-18e2kvg-e-ras-18e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-18000btu-134461

Με γεια.

Ουσιαστικά είναι το ίδιο μηχάνημα. Ο κωτσόβολος το δίνει με εγκατάσταση στην τιμή, το πράκτικερ με δώρο το ΦΠΑ αλλά χωρίς εγκατάσταση.

 

 

 

εχω voucher, οπότε για Κωτσόβολο το βλέπω. 

το είδα αυτό αλλά έψαξα για κριτικές και είδα μια μόνο στο σκρουτζ, κι αυτή αρνητική, και προσπέρασα... 

πάω λες βάσει εταιρίας με κλειστά μάτια? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Inno72 είπε

πάω λες βάσει εταιρίας με κλειστά μάτια? :)

Yes. Θέλεις και θέρμανση οπότε απορρίπτουμε μιντεοειδή, θέλεις εγγύηση οπότε απορρίπτουμε fujitsu, mitsubishi. Τι μένει; Μένει το daikin perfera (το sensira απορρίπτεται λόγω μέτριων δεικτών απόδοσης) αλλά είναι ακριβό συν ότι θέλει και επέκταση εγγύησης και τα toshiba με το all around αξιόλογο/πολιτισμένο χαρακτήρα τους και την εγγύηση των 7 ετών. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Yes. Θέλεις και θέρμανση οπότε απορρίπτουμε μιντεοειδή, θέλεις εγγύηση οπότε απορρίπτουμε fujitsu, mitsubishi. Τι μένει; Μένει το daikin perfera (το sensira απορρίπτεται λόγω μέτριων δεικτών απόδοσης) αλλά είναι ακριβό συν ότι θέλει και επέκταση εγγύησης και τα toshiba με το all around αξιόλογο/πολιτισμένο χαρακτήρα τους και την εγγύηση των 7 ετών. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τη βοήθειά σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 2:36 ΠΜ, enlightened είπε

Καλησπέρα 

Είχα αγοράσει αυτό το κλιματιστικό πριν 2 χρόνια από μεγάλη αλυσίδα και μου το τοποθετήσανε με αυτόν τον τρόπο. Μια μονάδα που κρέμεται στον αέρα, το καλώδιο της πρίζας να κάνει ζιγκ ζαγκ πάνω στον τοίχο και ο σωλήνας του αέρα σε κοινή θέα δεμένος με μονωτική ταινία. Το επίπεδο της προχειροδουλειάς παραπέμπει περισσότερο σε τσαντίρι παρά σε σπίτι… Επίσης τρύπησαν και το δοκάρι οι αχρείαστοι…

Είχα πάει στο κατάστημα τις επόμενες ημέρες να παραπονεθώ για την εγκατάσταση, αλλά μου είπαν ότι εκεί έπρεπε να μπει γιατί είναι ψηλά για να είναι πιο αποδοτικό. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ήταν καλοκαίρι δεν τους κυνήγησα αρκετά όσο θα έπρεπε και το άφησα το θέμα για 2 χρόνια. Τώρα είμαι σε φάση να βάψω το συγκεκριμένο δωμάτιο, οπότε τους έστειλα μήνυμα και με ενημέρωσαν για κόστος 100€. (Να το πάνε ουσιαστικά λίγο πιο κάτω, βγάζοντας την πρίζα και κάνοντας φλατ με τον τοίχο).

Πιστεύετε ότι είναι ΟΚ η τιμή; Με την έννοια ότι τόσο κάνει μια εγκατάσταση από την αρχή, ενώ ουσιαστικά θα γίνει η μισή δουλειά. Αξίζει να μπω ξανά στη διαδικασία και να ξανατρυπάω τοίχους; Η δουλειά θα γίνει καθαρά για αισθητικούς λόγους. Το κλιματιστικό χρησιμοποιείται αποκλειστικά για κρύο αέρα το καλοκαίρι, οπότε δε με πειράζει τόσο το ύψος που θα χάσει.

IMG_2087.jpeg.0e481f07417e14345f743b5a990c34b5.jpegIMG_2084.jpeg.3cf2c800151e51be9d1cc0a0ff1f0e9d.jpegIMG_2085.jpeg.e838e08b55a6d242018e8df0d24209ac.jpeg

Γιατί να βγάλουν την πρίζα; Απλά θα τρυπήσουν εκεί που δεν περνάνε τα καλώδια για την πρίζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα! Επαναφέρομαι στο θέμα. 

Από όλα τα κλιματιστικά έχω λοιπόν "καταλήξει" σε Edge White/Black (με μία επιφύλαξη για θέματα με θορύβους που έχουν αναφερθεί) ή στο Daikin Perfera σε περίπτωση που εν τέλη θα κάνω χρήση ψύξη/θέρμανση. Γενικώς αποδίδουν το ίδιο +- κάποια χαρακτηριστικά.

Τέλος για κύρια χρήση ψύξη και πολύ περιστασιακά έως καθόλου θέρμανση, στο Ιnventor Legend (αποκλειστικά και μόνο για την εγγύηση έναντι του Midea All Easy Pro).

Το breezeless+ το απέρριψα κυρίως λόγο κατασκευής. Υποθέτω θα αποδίδει το ίδιο με το All Easy Pro. Σίγουρα πιο χαμηλά σε ψύξη, αλλά θέρμανση νομίζω όλα δεν κατεβαίνουν κάτω απο 700w. Δυστυχώς το Breezeless E είναι εντελώς καινούργιο και δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στο web.

**Θα ήθελα πολύ το Haori αλλά δυστυχώς λόγω της αποκλειστικής οπίσθιας εξόδου των σωληνών και μιας αμφιβολίας για το αν μπορώ να τρυπίσω πάνω από κούφωμα (μπαλκονόπορτα) ή κατά μήκος αυτής (μεγάλη περίπτωση να είναι μασίφ τσιμέντο ανευ οπλισμού και όχι τούβλο), δεν μπορώ να το ρισκάρω και να μείνω να το βλέπω διακοσμητικό.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση με ανησυχεί μην έχω θέματα με πιθανά on-off, είτε σε ψύξη είτε σε θέρμανση και μετανιώσω που δεν πείγα σε κάποιο με follow me. Βεβαια δεν έχω δεί κανένα Daikin, Toshiba, Fujitsu, Μitsu που να φέρει τέτοιο χαρακτηριστικό.

 

@liakjim Έτυχε να πέσω σε αυτό το ποστ σου. Θα μπορούσες να τοποθετηθείς;

Στις 29/3/2023 στις 7:44 ΜΜ, liakjim είπε

Προσωπικά δεν ξέρω τι θα έπαιρνα γιατί έχω δουλέψει μόνο daikin και φασόν midea (carrier) σε κρεβατοκάμαρες (και δεν θα ξαναέπαιρνα κανένα από τα 2).

Επεξ/σία από MrVertigo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χτες το βράδυ μέχρι σήμερα πριν λίγο έκανα κάποια τεστ με το Midea all easy pro 18αρι.

Σε mode θέρμανση με ζήτηση 20. Εξωτερική Θερμοκρασία 16.

Η πραγματική θερμοκρασία στο χώρο ήταν στην έναρξη των τεστ στους 21.2 βαθμούς παρ όλα αυτά το μηχάνημα ξεκίνησε σε θέρμανση και έφτασε στους 21.6 με 21.8 βαθμούς.

Ο τρόπος λειτουργίας του φαίνεται παρακάτω στο πρώτο διάγραμμα.

Ο κύκλος λειτουργίας του στο δεύτερο.

 

Screenshot_2023-05-15-10-25-28-896.jpeg

Screenshot_2023-05-15-10-27-20-927.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά σε συνέχεια από προηγούμενο ποστ που έλεγα για να πάρω daikin κλιματιστικό,πήγα πριν και μου έδωσε προσφορά για το sensira το 24 στα 1400 μαζί με την εγκατάσταση,τον είπα ότι το θέλω για ψύξη και μου πρότεινε ένα της σειράς 60  (δεν μου είπε μοντέλο) 22.000 btu το οποίο μου είπε είναι ποιο οικονομικό στην ψύξη και θα μου βγει 100 € φθηνότερα και ότι θα καλύψει τις ανάγκες που θέλω για ψύξη σαλονοκουζινα και δωμάτια όσο είναι δυνατόν 81 τετραγωνικά σύνολο το σπίτι (η διαρρύθμιση είναι τέτοια που το επιτρέπει) 

Τι λέτε να πάω για το 22.000 btu η καλύτερα τα 24 για να είμαι σίγουρος ότι θα πιάσει και μέσα? 

Ορίστε και το τεστ για τις απώλειες θερμοκρασία έβαλα 19 επειδή το θέλω για ψύξη αν λάθος μου λέτε το αλλάζω 

Screenshot_20230515_104301_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Από χτες το βράδυ μέχρι σήμερα πριν λίγο έκανα κάποια τεστ με το Midea all easy pro 18αρι.

Σε mode θέρμανση με ζήτηση 20. Εξωτερική Θερμοκρασία 16.

Η πραγματική θερμοκρασία στο χώρο ήταν στην έναρξη των τεστ στους 21.2 βαθμούς παρ όλα αυτά το μηχάνημα ξεκίνησε σε θέρμανση και έφτασε στους 21.6 με 21.8 βαθμούς.

Ο τρόπος λειτουργίας του φαίνεται παρακάτω στο πρώτο διάγραμμα.

Ο κύκλος λειτουργίας του στο δεύτερο.

 

Screenshot_2023-05-15-10-25-28-896.jpeg

Screenshot_2023-05-15-10-27-20-927.jpeg

Κλασικό midea. Μπορείς να κάνεις και ένα μικρό τεστ ψύξης; Θα μπορέσεις άνετα με τις τρέχουσες εξωτερικές θερμοκρασίες.

7 λεπτά πριν, tollisth είπε

Καλημέρα παιδιά σε συνέχεια από προηγούμενο ποστ που έλεγα για να πάρω daikin κλιματιστικό,πήγα πριν και μου έδωσε προσφορά για το sensira το 24 στα 1400 μαζί με την εγκατάσταση,τον είπα ότι το θέλω για ψύξη και μου πρότεινε ένα της σειράς 60  (δεν μου είπε μοντέλο) 22.000 btu το οποίο μου είπε είναι ποιο οικονομικό στην ψύξη και θα μου βγει 100 € φθηνότερα και ότι θα καλύψει τις ανάγκες που θέλω για ψύξη σαλονοκουζινα και δωμάτια όσο είναι δυνατόν 81 τετραγωνικά σύνολο το σπίτι (η διαρρύθμιση είναι τέτοια που το επιτρέπει)

Τι λέτε να πάω για το 22.000 btu η καλύτερα τα 24 για να είμαι σίγουρος ότι θα πιάσει και μέσα? 

 

 

Κακό ( atx71d) έως μετριότατο (ftxf60d) seer. Δεν θα έβαζα τέτοια μηχανήματα για ψύξη.

Επίσης θέλεις παραπάνω από ένα μηχανήματα.

2 ώρες πριν, MrVertigo είπε

@liakjim Έτυχε να πέσω σε αυτό το ποστ σου. Θα μπορούσες να τοποθετηθείς;

Το atxc25b μου φαίνεται θορυβώδες ακόμη και στο silent χώρια οι ήχοι του φρέοντος όταν εκτονώνεται/κυκλοφορεί. Το carrier έχει αθόρυβο ανεμιστήρα αλλά έχει θορύβους από τα πλαστικά και από την 4οδη βαλβίδα πριν την (έκαστη) εκκίνηση. Και τα 2 με ενοχλούν για κρεββατοκάμαρα στον ύπνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κλασικό midea. Μπορείς να κάνεις και ένα μικρό τεστ ψύξης; Θα μπορέσεις άνετα με τις τρέχουσες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Κακό ( atx71d) έως μετριότατο (ftxf60d) seer. Δεν θα έβαζα τέτοια μηχανήματα για ψύξη.

Επίσης θέλεις παραπάνω από ένα μηχανήματα.

Τι μου προτείνεις για ψύξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Τι μου προτείνεις για ψύξη?

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στο 10ο ερώτημα, βάλε αν θες μόνο τον χώρο που θέλεις να καλύψεις.

Βασικά φτιάξε μας αν μπορείς ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού σου (κάτοψη) να δούμε πόσο εφικτό είναι να μπει ένα ή πρέπει να πάμε σε περισσότερα. Θέλουμε και μπάτζετ. Βασικά όλες τις ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στο 10ο ερώτημα, βάλε αν θες μόνο τον χώρο που θέλεις να καλύψεις.

Βασικά φτιάξε μας αν μπορείς ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του σπιτιού σου (κάτοψη) να δούμε πόσο εφικτό είναι να μπει ένα ή πρέπει να πάμε σε περισσότερα. Θέλουμε και μπάτζετ. Βασικά όλες τις ερωτήσεις.

1.Εως 1500 περιπου 

2. Νεα αγορα 

3 Μεγάλη αλυσιδα η επίσημος αντιπρόσωπος κατά προτίμηση   

4.Για ψυξη κατά κυριο λογο (80-90% ψυξη 10-20% θερμ)

5.Ψυξη για καλοκαίρι

6.Δεν υπάρχει εναλλακτική ψύξη  

7.Ενιαια σαλονοκουζίνα

8.Κατερινη 

9.Σιγουρα αθόρυβο 

10.Μονωση 3 αρα μεσα σε τουβλο pvc με διπλα τζαμια

11.Εχει απαντηθεί ποιο πανω 

Κάτω αριστερά το Κ θα είναι η θέση του κλιματιστικού,τα κενα ειναι πορτες,κατω δεξια ειναι παραθυρο 

image.png.8cd3264ed2162ccc79bc7b58575d5ee5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tollisth είπε

1.Εως 1500 περιπου 

2. Νεα αγορα 

3 Μεγάλη αλυσιδα η επίσημος αντιπρόσωπος κατά προτίμηση   

4.Για ψυξη κατά κυριο λογο (80-90% ψυξη 10-20% θερμ)

5.Ψυξη για καλοκαίρι

6.Δεν υπάρχει εναλλακτική ψύξη  

7.Ενιαια σαλονοκουζίνα

8.Κατερινη 

9.Σιγουρα αθόρυβο 

10.Μονωση 3 αρα μεσα σε τουβλο pvc με διπλα τζαμια

11.Εχει απαντηθεί ποιο πανω 

Κάτω αριστερά το Κ θα είναι η θέση του κλιματιστικού,τα κενα ειναι πορτες,κατω δεξια ειναι παραθυρο 

image.png.8cd3264ed2162ccc79bc7b58575d5ee5.png

Αν είσαι τυχερός ίσως πάει λίγη δροσιά στο πάνω αριστερά δωμάτιο. Το μέσα δεξιά πάνω δωμάτιο, θα έλεγα πολύ δύσκολα.

Προσωπικά θα έβαζα 3 κλιματιστικά, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις 2 και βλέπεις.

Δεν λες απώλειες για τη Σ/Κ (με ίσως και το ένα δωμάτιο), υπολόγισέ τα και αν είναι ψύξη 100% μπορείς να πας σε μιντεοειδές καλή σειρά δλδ midea easy pro ή inventor legend (για την εγγύηση).

Αν θα ήθελες και θέρμανση, θα έλεγα κατά σειρά asygXXkmta , perfera, edge ή yukai . Αν θέλεις αθόρυβο , όχι το kmta. Αν θέλεις εγγύηση, το perfera με επέκταση ή μετά toshiba.

Αποφεύγω να πω btus λόγω έλλειψης στοιχείων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα! Στο χωρο της κουζινας κατοπιν μελετης θερμικων απωλειων που εχουμε συζητησει εδω, θα τοποθετηθει ενα 9αρι Daikin sesnira. Το θελω στο σημειο που σας δειχνω στη φωτο, ετσι ωστε να χτυπα και στο διαδρομο που οδηγει στο σαλονι..Η αποσταση απ το ντουλαπι μεχρι το ταβανι ειναι 65 ποντους..Επισης μεχρι τους 55 ποντους εχω κολωνα,που σημαινει πως ο σωληνας θα περασει συριζα πανω απ το ντουλαπι..Αρα η εσωτερικη μοναδα θα ειναι χαμηλα..Πως το βλεπετε, θα χω θεμα να μπερδευεται ο αισθητηρας ή κατι αλλο;

20230511-184025.jpg

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...