Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν έχω καταλάβει τι γίνεται, παρακάμπτεται ο προγραμματισμός και επιβάλλονται φιξαρισμενα power states (Φιξ τιμές στροφών του συμπιεστή).

Αναρωτιέμαι αν έχει κάποια επίπτωση στη μακροζωία του συμπιεστή. @amotida τί λες; Τί γράφουν εκεί που το ανακάλυψαν ( Βούλγαροι είναι;  ).

το θέμα είναι αν σε αυτά τα modes λειτουργούν οι προστασίες (παγος , υπερθέρμανση κτλ)

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για την ακρίβεια είναι το TCL tac-12chsd/fpi. 

Αν βρει κάποιο τζιμάνι κάτι ας μου πει.

http://hao.tcl.com/page99?product_id=81

τα tcl δεν έχουν ένα gen mode ? (αν κάνει δουλειά δεν ξέρω αλλά μου είχε κάνει εντύπωση που είχαν αυτό το mode πχ 30% για γεννήτριες)

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα βλέπετε toyotomi και θα σέβεστε 😅

αν ασχοληθώ και το φέρω σε μια ευθεία άλλα θα λες 😁

τώρα αν η ευθεία θα είναι 400watt , άλλο ζήτημα 😂

Πέρα απο την πλάκα σκέφτομαι να βρω τρόπο (πιστεύω θα υπάρχει) να ελέγχω τον αισθητήρα θερμοκρασίας (το τι να διαβάζει δλδ) και να ορίζω πχ 20 εσωτερική και 18 ζητούμενη  (ανάλογα βέβαια το offset που έχει και θα βρεθεί με πειραματισμό)  .

Απο εκεί και μετά είναι εύκολο και καθαρά θέμα προγραμματισμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, korakios είπε

τα tcl δεν έχουν ένα gen mode ? (αν κάνει δουλειά δεν ξέρω αλλά μου είχε κάνει εντύπωση που είχαν αυτό το mode πχ 30% για γεννήτριες)

. Δυστυχώς όχι ( αν και δεν ξέρω γιατί λέει προς το παρόν. Θα είναι μετά; Δεν έχει κάποιο update διαθέσιμο. Ίσως θα πρέπει να στείλω ερώτημα στον αντιπρόσωπο (σιγά μη ξέρει).

Screenshot_2023-12-11-23-38-18-29_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.0cdd80946c8d6eb1a186b3cb7472943f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

. Δυστυχώς όχι ( αν και δεν ξέρω γιατί λέει προς το παρόν. Θα είναι μετά; Δεν έχει κάποιο update διαθέσιμο. Ίσως θα πρέπει να στείλω ερώτημα στον αντιπρόσωπο (σιγά μη ξέρει).

Screenshot_2023-12-11-23-38-18-29_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.0cdd80946c8d6eb1a186b3cb7472943f.jpg

προσπάθησε και στα κεντρικά της TCL , έστω και ανεπίσημα αν υπάρχει τρόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα, εδώ και μια εβδομάδα είμαι σε αναζήτηση νεου κλιματιστικού ( όχι αντικατάσταση παλαιοτερου) και η αλήθεια είναι πως έχω προβληματιστει αρκετά. Οι απαντήσεις σας και η δουλεια εδώ στο φόρουμ με βοήθησε αρκετά στο να έχω μια κατεύθυνση προς τι αγορά να κάνω ειδικά σε brand. από την άλλη με έβαλε σε σκέψεις για το ποσό σημαντικο κριτηριο ειναι η σωστη απόδοση  που χρειάζεται ο καθενας και ποσό σημαντικό είναι να βάζεις τα σωστά btu που σου αναλογουν. Γι αυτο το λογο  γραφω αυτο μυνημα. Ειμαι ετοιμος να αγορασω το Fujitsu Ecolandia Series ASYG071KLCA/AOYG071KLCA 24αρι μετα και τις αναλυτικοτατες κριτικες  του liakjim σχετικα με το παλιοτερο asyg024klca. Παρολα αυτα διαβαζοντας πως ενα φιλος του φορουμ διαπιστωσε υγρασια στο σπιτι του και πως αυτο μπορει να οφειλεται στο πλεονασμα θερμιδων μαζι και με οτι αλλο μπορει αυτο να συνεπαγεται φρεναρα  την αγορα και ειπα να ζητησω τη βοηθεια σας. Μπορει οντως να χρειαζομαι λιγοτερες θερμιδες και να παω στην αγορα καποιου αλλου μηχανηματος, γιατι επισης, σε οτι αφορα τη μονωση του σπιτιου , νομιζω ειναι σε καλο επιπεδο . Το σπιτι ειναι 4ος οροφος, σοφιτα ανακαινισμενη, με ταβανι στεγη οπου υπαρχει μονωση 18cm εσωτερικα. Εχει και μονωση κελυφος 12cm στους τοιχους. Επισης το πατωμα ειναι με θερμομονωτικο κονιαμα 8cm , τα κουφωματα super thermo exalco και τα τζαμια τριπλα ενεργειακα. Εκανα το τεστ των θερμικων απωλειων και θα επισυναψω τα αποτελεσματα. Επισης θα επισυναψω και τη χωροθετηση του σπιτιου για να εχετε καλυτερη εικονα που θα τοποθετηθει το κλιματιστικο. Ουσιαστικα θα μπει στη μεση ενος ενιαιου χωρου 70 τετραγωνικων χτυπωντας απεναντι στα αλλα δυο δωματια του σπιτιου που ιδανικα θα ηθελα να μπορει να φτανει λιγο και εκει. υπαρχει θερμανση καλοριφερ με πετρελαιο αλλα και ξυλολεβητα ενιοτε. Θα ηθελα το κλιματιστικο  να μπορει να χρησιμοποιηθει και για ζεστη ομως,  χωρις να ειναι το βασικο, και φυσικα για ψυξη. εχετε καποια συγκεκριμενη προταση σχετικα με καποιο μηχανημα??

μήπως με τα παρακάτω θα είμαι καλυμμένος??

https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf60a-arxf60a-klimatistiko-21-000-btu-h_3974987

Screenshot 2023-12-12 at 12.05.11 AM.png

Screenshot 2023-12-11 at 11.58.57 PM.png

Screenshot 2023-12-11 at 11.59.14 PM.png

Επεξ/σία από dimisoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

έχω ένα toyotomi kenzo 24αρι αγορασμένο πριν 5-6 χρόνια στο κατάστημα μου μόνο για ψύξη. Ο χώρος είναι περίπου 90 τμ και έχει 8 ψυγεία που δουλεύουν. Το κλιματιστικό το έχω στους 25-26 βαθμούς και έχει κατανάλωση 1500w περίπου.

Η πρώτη μου απορία ειναι αν είναι φυσιολογική η κατανάλωση η πολύ υψηλή.

Τον ψυκτικό που ρώτησα μου είπε πω εκεί ειναι η καταναλώσεις στην περίπτωση μου, πήγες θερμότητας(ψυγεία) και προφανώς πόρτα που ανοίγει αρκετές φορές. Μου είπε πως το μονο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω και δεύτερο στον χώρο για να πέσει λίγο η συνολική κατανάλωση και να πιάνουν την θερμοκρασία αναφοράς χωρίς ζόρι. 

Να σκεφτώ αυτο το ενδεχόμενο η να ψάξω για 1 πιο οικονομικό σε κατανάλωση 24αρι?   

Τι μου προτείνετε εσείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kontos32 είπε

Καλησπέρα, 

έχω ένα toyotomi kenzo 24αρι αγορασμένο πριν 5-6 χρόνια στο κατάστημα μου μόνο για ψύξη. Ο χώρος είναι περίπου 90 τμ και έχει 8 ψυγεία που δουλεύουν. Το κλιματιστικό το έχω στους 25-26 βαθμούς και έχει κατανάλωση 1500w περίπου.

Η πρώτη μου απορία ειναι αν είναι φυσιολογική η κατανάλωση η πολύ υψηλή.

Τον ψυκτικό που ρώτησα μου είπε πω εκεί ειναι η καταναλώσεις στην περίπτωση μου, πήγες θερμότητας(ψυγεία) και προφανώς πόρτα που ανοίγει αρκετές φορές. Μου είπε πως το μονο που μπορώ να κάνω είναι να βάλω και δεύτερο στον χώρο για να πέσει λίγο η συνολική κατανάλωση και να πιάνουν την θερμοκρασία αναφοράς χωρίς ζόρι. 

Να σκεφτώ αυτο το ενδεχόμενο η να ψάξω για 1 πιο οικονομικό σε κατανάλωση 24αρι?   

Τι μου προτείνετε εσείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Οι καταναλώσεις πάνε σύμφωνα με τις απωλειες του χώρου και τα φορτία που καλείτε να καλυψει , μπορείς να τις υπολογίσεις με αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php  κανε το ερωτηματολόγιο με 21 βαθμούς για το χώρο που καλυπ5ει το  κλιματιστικο,  και θα έχεις ένα γενικό μπούσουλα για ποσα BTU χρειάζεσαι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι καταναλώσεις πάνε σύμφωνα με τις απωλειες του χώρου και τα φορτία που καλείτε να καλυψει , μπορείς να τις υπολογίσεις με αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php  κανε το ερωτηματολόγιο με 21 βαθμούς για το χώρο που καλυπ5ει το  κλιματιστικο,  και θα έχεις ένα γενικό μπούσουλα για ποσα BTU χρειάζεσαι 

αν το θέλει βασικά για ψύξη και έχει οκτώ ψυγεία (που θερμαίνουν τον χώρο), είναι πιο πολύπλοκο το θέμα...

... το ιδανικό θα ήταν να βγούν τα μοτέρ των ψυγείων έξω απο το κατάστημα ή να μπει αγωγός που να διώχνει έξω τη θερμότητά τους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, sap00 είπε

αν το θέλει βασικά για ψύξη και έχει οκτώ ψυγεία (που θερμαίνουν τον χώρο), είναι πιο πολύπλοκο το θέμα...

... το ιδανικό θα ήταν να βγούν τα μοτέρ των ψυγείων έξω απο το κατάστημα ή να μπει αγωγός που να διώχνει έξω τη θερμότητά τους... 

το ιδανικό σενάριο θα ήταν αυτό που περιγράφεις , επειδή όμως αυτό μερικές φορές δεν είναι εφικτό η επενδυτικά ωφέλιμο τότε ας έχει μια ιδέα τι χρειάζεται ο χώρος του ενεργειακά που αυτό είναι το θεμελειώδες οποια λύση και αν χρειαστεί και από κει και πέρα μπορεί να δει τι επιλογές έχει  

λοιπον λειτουργια P4ανεμιστηρας αθορυβο θερμοκρασια αερα εξοδου 31 εσωτερικη επεσε εως 21,3 εξωτερικη το βραδυ ειχε καπου 5 βαθμους , οπως φαινεται απο το διαγραμμα σταθερα 197-203 watt το κλιματιστικο απλα εσβησε 2 φορες οταν εκλεισε 8ωρο και τωρα θα κανω αλλαγη σε P0 για να πεσει η καταναλωση στα 150 watt μιας και η μερα σημερα θα ειναι πιο ζεστη image.png.8d187ec135a0fb7b66d151cf0dc03161.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dimisoum είπε

Kαλησπερα, εδώ και μια εβδομάδα είμαι σε αναζήτηση νεου κλιματιστικού ( όχι αντικατάσταση παλαιοτερου) και η αλήθεια είναι πως έχω προβληματιστει αρκετά. Οι απαντήσεις σας και η δουλεια εδώ στο φόρουμ με βοήθησε αρκετά στο να έχω μια κατεύθυνση προς τι αγορά να κάνω ειδικά σε brand. από την άλλη με έβαλε σε σκέψεις για το ποσό σημαντικο κριτηριο ειναι η σωστη απόδοση  που χρειάζεται ο καθενας και ποσό σημαντικό είναι να βάζεις τα σωστά btu που σου αναλογουν. Γι αυτο το λογο  γραφω αυτο μυνημα. Ειμαι ετοιμος να αγορασω το Fujitsu Ecolandia Series ASYG071KLCA/AOYG071KLCA 24αρι μετα και τις αναλυτικοτατες κριτικες  του liakjim σχετικα με το παλιοτερο asyg024klca. Παρολα αυτα διαβαζοντας πως ενα φιλος του φορουμ διαπιστωσε υγρασια στο σπιτι του και πως αυτο μπορει να οφειλεται στο πλεονασμα θερμιδων μαζι και με οτι αλλο μπορει αυτο να συνεπαγεται φρεναρα  την αγορα και ειπα να ζητησω τη βοηθεια σας. Μπορει οντως να χρειαζομαι λιγοτερες θερμιδες και να παω στην αγορα καποιου αλλου μηχανηματος, γιατι επισης, σε οτι αφορα τη μονωση του σπιτιου , νομιζω ειναι σε καλο επιπεδο . Το σπιτι ειναι 4ος οροφος, σοφιτα ανακαινισμενη, με ταβανι στεγη οπου υπαρχει μονωση 18cm εσωτερικα. Εχει και μονωση κελυφος 12cm στους τοιχους. Επισης το πατωμα ειναι με θερμομονωτικο κονιαμα 8cm , τα κουφωματα super thermo exalco και τα τζαμια τριπλα ενεργειακα. Εκανα το τεστ των θερμικων απωλειων και θα επισυναψω τα αποτελεσματα. Επισης θα επισυναψω και τη χωροθετηση του σπιτιου για να εχετε καλυτερη εικονα που θα τοποθετηθει το κλιματιστικο. Ουσιαστικα θα μπει στη μεση ενος ενιαιου χωρου 70 τετραγωνικων χτυπωντας απεναντι στα αλλα δυο δωματια του σπιτιου που ιδανικα θα ηθελα να μπορει να φτανει λιγο και εκει. υπαρχει θερμανση καλοριφερ με πετρελαιο αλλα και ξυλολεβητα ενιοτε. Θα ηθελα το κλιματιστικο  να μπορει να χρησιμοποιηθει και για ζεστη ομως,  χωρις να ειναι το βασικο, και φυσικα για ψυξη. εχετε καποια συγκεκριμενη προταση σχετικα με καποιο μηχανημα??

μήπως με τα παρακάτω θα είμαι καλυμμένος??

https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf60a-arxf60a-klimatistiko-21-000-btu-h_3974987

Screenshot 2023-12-12 at 12.05.11 AM.png

Screenshot 2023-12-11 at 11.58.57 PM.png

Screenshot 2023-12-11 at 11.59.14 PM.png

Ο χώρος που θέλεις να μπει το κλιματιστικό δεν έχει τα ανοίγματα που περιγράφεις , αυτά είναι τα ανοίγματα όλου του σπιτιού έτσι ? Αυτό στο λέω γιατί αυτές οι απωλειες είναι 21000 btu που εαν δεν ισχύουν τα παράθυρα πόρτες στον χώρο του κλιματιστικού θα αλλάξει δραστικά προς τα κάτω , το ζητούμενο σε σένα αφού έχεις καλές μονωσεις είναι πως θα βρεις κλιματιστικό που να έχει αρκετά κυβικά αέρα για να καλυψει ένα τόσο μεγάλο χώρο χώρις  όμως να σου παίρνει τα αυτιά από το θόρυβο και να μην δημιουργεί ρεύματα που θα σε ενοχλούν εκεί που θα κάθεσαι 

9 ώρες πριν, korakios είπε

το θέμα είναι αν σε αυτά τα modes λειτουργούν οι προστασίες (παγος , υπερθέρμανση κτλ)

Εαν αυτά είναι τα τεστ modes τότε θεωρητικά και με την δικη μου απλή λογική αυτά έχουν αυτή τη λειτουργία δηλαδή να δοκιμάσουν όλες τις προστασίες που διαθέτει το κλιματιστικο , σε καθε περίπτωση επειδή εγω πρόκειται το δικό μου το Toyo kuro να το λειτουργήσω για πολύ καιρό έτσι θα δούμε στη πράξη τι θα γίνει με όλα αυτά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο χώρος που θέλεις να μπει το κλιματιστικό δεν έχει τα ανοίγματα που περιγράφεις , αυτά είναι τα ανοίγματα όλου του σπιτιού έτσι ? Αυτό στο λέω γιατί αυτές οι απωλειες είναι 21000 btu που εαν δεν ισχύουν τα παράθυρα πόρτες στον χώρο του κλιματιστικού θα αλλάξει δραστικά προς τα κάτω , το ζητούμενο σε σένα αφού έχεις καλές μονωσεις είναι πως θα βρεις κλιματιστικό που να έχει αρκετά κυβικά αέρα για να καλυψει ένα τόσο μεγάλο χώρο χώρις  όμως να σου παίρνει τα αυτιά από το θόρυβο και να μην δημιουργεί ρεύματα που θα σε ενοχλούν εκεί που θα κάθεσαι 

Καλημέρα, τα παράθυρα και οι πόρτες είναι όπως στο σχέδιο έτσι και στη πραγματικότητα,ακριβως ( έχει όντως μεγάλα ανοίγματα ), είναι τοποθετημενο το κλιματιστικο στη μέση από  έναν ενιαίο χώρο σαλοκουζινα, στο τοίχο ανάμεσα στις δυο μπλακονοπρτες όπως φαίνεται στο σχέδιο. Άρα σε ότι αφορά το Fujitsu Ecolandia Series ASYG071KLCA/AOYG071KLCA ημαστε καλα απο αερα εννοω απο κυβικα οπως αναφερεις αλλα ισως ειναι θεματακι ο θορυβος, δν ξερω αν τα λεω καλα. Αρα θεωρεις πως με αυτα τα δεδομενα ημαστε στα 21000 btu ? σχετικα με τα μοντελα που πανω κατω κοιταξα και προανεφερα ειναι καποιο που μπορει να κανει.? εκει που εχω κανει με κοκκινο θα μπει δεξια εχει με μπαλκονοπρτα 3 μετρα και αριστερα ενα ναοιγμα 2 μετρα με σταθερο ενργεαικο τζαμι 1,20 και 80 αρα μπαλκονοπρτα. Έπισυναπτω και δυο ακομα για καλύτερη εικόνα του χώρου .

IMG_9453.jpg

IMG_9454.jpeg

IMG_9455.jpeg

Επεξ/σία από dimisoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimisoum είπε

Καλημέρα, τα παράθυρα και οι πόρτες είναι όπως στο σχέδιο έτσι και στη πραγματικότητα,ακριβως ( έχει όντως μεγάλα ανοίγματα ), είναι τοποθετημενο το κλιματιστικο στη μέση από  έναν ενιαίο χώρο σαλοκουζινα, στο τοίχο ανάμεσα στις δυο μπλακονοπρτες όπως φαίνεται στο σχέδιο. Άρα σε ότι αφορά το Fujitsu Ecolandia Series ASYG071KLCA/AOYG071KLCA ημαστε καλα απο αερα εννοω απο κυβικα οπως αναφερεις αλλα ισως ειναι θεματακι ο θορυβος, δν ξερω αν τα λεω καλα. Αρα θεωρεις πως με αυτα τα δεδομενα ημαστε στα 21000 btu ? σχετικα με τα μοντελα που πανω κατω κοιταξα και προανεφερα ειναι καποιο που μπορει να κανει.? εκει που εχω κανει με κοκκινο θα μπει δεξια εχει με μπαλκονοπρτα 3 μετρα και αριστερα ενα ναοιγμα 2 μετρα με σταθερο ενργεαικο τζαμι 1,20 και 80 αρα μπαλκονοπρτα

IMG_9453.jpg

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#6160
οι απωλειες τόσο λένε αλλα εσυ ειπες ότι θα υπάρχει και υποβοήθηση και με άλλες μορφές θέρμανσης οποτε σε αυτό το κομμάτι πιστεύω ότι και ένα 18 αρι θα σε καλυψει , 5ωρα στη ψυξη αμα δε κάνει τίποτα τρελές ζεστες και δεν είσαι απόλυτα εκτεθειμένος στον ηλιο έχεις δηλαδή σκίαση με βεράντες τέντες και λοιπά δε νομίζω με αυτό το επίπεδο μόνωσης να έχεις θέμα , εγω στη θέση σου θα προβληματιζόμουν μόνο για το θόρυβο ΑΛΛΑ και τη σωστή εγκατάσταση του κλιματιστικού σε θέματα αντλίας κενού αποστάσεις σωληνώσεων και τέτοια θέματα 

ερωτηση , τα κουφώματα δεν είναι χωνευτά στο τοίχο έτσι , είναι επάλληλα η ανοιγόμενα ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Εχω ξεμείνει από ιδέες για το Morris winfin 35150 των πεθερικών. Με το που έπεσε η εξωτερική, μπήκε κλασικά σε σάπιο προγραμματισμό των ~400W . Από το tuya διαβάζει 28-29C στην είσοδο πριν σβήσει στα on-off.  Τους δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς σε ταχύτητα ανεμιστήρα, θέσεις περσίδας κτλ. Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν σώζεται.

image.png.83bbdf03ecaa9198dc1b8ba348dbb8a1.png

Ενδεχομενως η θεση του αισθητηρα θερμοκρασιας να σου δημιουργει αυτη την συμπεριφορα.

Δες αν γινεται να τον μεταφερεις πιο χαμηλα αν φτανει το καλωδιο του.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimisoum είπε

Kαλησπερα, εδώ και μια εβδομάδα είμαι σε αναζήτηση νεου κλιματιστικού ( όχι αντικατάσταση παλαιοτερου) και η αλήθεια είναι πως έχω προβληματιστει αρκετά. Οι απαντήσεις σας και η δουλεια εδώ στο φόρουμ με βοήθησε αρκετά στο να έχω μια κατεύθυνση προς τι αγορά να κάνω ειδικά σε brand. από την άλλη με έβαλε σε σκέψεις για το ποσό σημαντικο κριτηριο ειναι η σωστη απόδοση  που χρειάζεται ο καθενας και ποσό σημαντικό είναι να βάζεις τα σωστά btu που σου αναλογουν. Γι αυτο το λογο  γραφω αυτο μυνημα. Ειμαι ετοιμος να αγορασω το Fujitsu Ecolandia Series ASYG071KLCA/AOYG071KLCA 24αρι μετα και τις αναλυτικοτατες κριτικες  του liakjim σχετικα με το παλιοτερο asyg024klca. Παρολα αυτα διαβαζοντας πως ενα φιλος του φορουμ διαπιστωσε υγρασια στο σπιτι του και πως αυτο μπορει να οφειλεται στο πλεονασμα θερμιδων μαζι και με οτι αλλο μπορει αυτο να συνεπαγεται φρεναρα  την αγορα και ειπα να ζητησω τη βοηθεια σας. Μπορει οντως να χρειαζομαι λιγοτερες θερμιδες και να παω στην αγορα καποιου αλλου μηχανηματος, γιατι επισης, σε οτι αφορα τη μονωση του σπιτιου , νομιζω ειναι σε καλο επιπεδο . Το σπιτι ειναι 4ος οροφος, σοφιτα ανακαινισμενη, με ταβανι στεγη οπου υπαρχει μονωση 18cm εσωτερικα. Εχει και μονωση κελυφος 12cm στους τοιχους. Επισης το πατωμα ειναι με θερμομονωτικο κονιαμα 8cm , τα κουφωματα super thermo exalco και τα τζαμια τριπλα ενεργειακα. Εκανα το τεστ των θερμικων απωλειων και θα επισυναψω τα αποτελεσματα. Επισης θα επισυναψω και τη χωροθετηση του σπιτιου για να εχετε καλυτερη εικονα που θα τοποθετηθει το κλιματιστικο. Ουσιαστικα θα μπει στη μεση ενος ενιαιου χωρου 70 τετραγωνικων χτυπωντας απεναντι στα αλλα δυο δωματια του σπιτιου που ιδανικα θα ηθελα να μπορει να φτανει λιγο και εκει. υπαρχει θερμανση καλοριφερ με πετρελαιο αλλα και ξυλολεβητα ενιοτε. Θα ηθελα το κλιματιστικο  να μπορει να χρησιμοποιηθει και για ζεστη ομως,  χωρις να ειναι το βασικο, και φυσικα για ψυξη. εχετε καποια συγκεκριμενη προταση σχετικα με καποιο μηχανημα??

μήπως με τα παρακάτω θα είμαι καλυμμένος??

https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf60a-arxf60a-klimatistiko-21-000-btu-h_3974987

Screenshot 2023-12-12 at 12.05.11 AM.png

Screenshot 2023-12-11 at 11.58.57 PM.png

Screenshot 2023-12-11 at 11.59.14 PM.png

SRK/SRC 63 ZR-W (αν θέλεις και wifi, με F στο τέλος).

1 ώρα πριν, sap00 είπε

και αφού γουστάρετε χακεριές, ορίστε και από μένα ένα κρυφό μενού για το perfera για όποιον ενδιαφέρεται: 

Daikin_Perfera_FTXM-R__offset_page-0001.jpg

Ρύθμιση setpoint όπως στα Fujitsu. Καλή φάση.

Κάτι σε TCL έχουμε;

😅

7 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Ενδεχομενως η θεση του αισθητηρα θερμοκρασιας να σου δημιουργει αυτη την συμπεριφορα.

Δες αν γινεται να τον μεταφερεις πιο χαμηλα 

Δυστυχώς είναι θέμα προγραμματισμού/προστασιών.

Κάτω από 10-11C έχει μινιμουμ 400W, πιο πάνω πέφτει και στα 200W.

Να ορίστε σήμερα το πρωί που ξεκίνησε να ανεβαίνει η θερμοκρασία ->

image.png.5d61122a9dea97adafefcf6417ba3e34.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sap00 είπε

και αφού γουστάρετε χακεριές, ορίστε και από μένα ένα κρυφό μενού για το perfera για όποιον ενδιαφέρεται: 

Daikin_Perfera_FTXM-R__offset_page-0001.jpg

Μια διευκρίνηση: Δλδ αν θέσουμε στο κοντρόλ 20 βαθμούς η μονάδα μετράει +2,5 by default; και με τις παραμέτρους που επιλέγουμε τι καταφέρνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...