Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, amotida είπε

Μάλλον λειτουργεί σε όλα τα Gree (ή κατασκευασμένα από την Gree), πιθανώς με κάποιες διαφορές και φυσικά με όλα τα μειονεκτήματα (έλλειψη αυτοματισμού, έλλειψη αντίδρασης στην αλλαγή θερμοκρασίας δωματίου κ.λπ.), βασικά αυτά έχουν να κάνουν με τη σταθερή ρύθμιση της συχνότητας των συμπιεστών... αλλά και πάλι, για κάποιον απελπισμένο για την καταστροφική λειτουργία αυτών των συσκευών στην κανονική τους λειτουργία, μπορεί να είναι ένας τρόπος χρήσης (πάντα χειροκίνητα) σε ορισμένες περιπτώσεις.
Παρακάτω, Gree Bora 9k btu σε λειτουργία P4

Gree Bora 9k- mode P4.jpg

εμενα μου τη σπαει αυτο που εχει με την εξωτερικη το +12 που δε δουλευε στα ελαχιστα που μπορουσε 

θα δω τωρα σε τι θερμοκρασια θα κατσει μεσα αν και δε θα κανει διακυμανσεις γιατι εγω εχω ολο το σπιτι ενιαιο με ολα τα κλιματιστικα και η θερμοκρασια εξοδου με τον ανεμιστηρα στο 1 ειναι 29 βαθμοι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας και συγνώμη αν έχει ξανά ειπωθεί αλλά διάβασα μερικές σελίδες πιο πριν δεν είδα κάτι.

Σε παιδικό δωμάτιο έχω βάλει ac

Ποια ρύθμιση ας πούμε πρέπει να το έχω στην θέρμανση γιατί στο 22 βαθμούς που βάζουμε καλοριφέρ αυτό δεν είναι ζεστός ο χώρος.

Αν το βράδυ το αφήσουμε ανοιχτό που το βάζετε εκτός το slow.

Κάποια στιγμή περισυ δεν θυμάμαι που το είχα βάλει αλλά θυμάμαι μπήκα στο δωμάτιο και ήταν κρύο

Το ξέρω ότι πρέπει να κλείνω πόρτα δωμάτιο για απώλειες αλλά γενικά τι  ρύθμιση να το εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, amotida είπε

Προσθήκη από κάποιον άλλο με Gree Amber

"11 τρόπους για Gree Amber:

P0 (σετ 27 gr + 5x light) => περ. 115w
P4 (σετ 26 gr + 5x light) => περ. 170w
P0 (σετ 20 gr + 5x light) => περ. 230-260w (FAN U-LOW by default)
P3 (σετ 28 gr + 5x light) => περ. 310-320w
P6 (σετ 24 gr + 5x light) => περ. 370w
P1 (σετ 29 gr + 5x light) => περ. 750w
P5 (σετ 25 gr + 5x light) => περ. 770w
P9 (σετ 21 gr + 5x light) => περ. 1250w
P7 (σετ 23 gr + 5x light) => πάνω από 1200w
P8 (σετ 22 gr + 5x light) => πάνω από 1650w
P2 (σετ 30 gr + 5x light) => πάνω από 1850w

Δεν άφησα τις λειτουργίες P7, P8, P2 να σταθεροποιηθούν, η κατανάλωση είναι πολύ υψηλή για να με ενδιαφέρει.
Ρύθμιση του επιπέδου FAN σε λειτουργία Px: set FAN + 2 x light, δοκιμασμένο σε λειτουργία P0, P4 και P6 > μπορεί να οριστεί οποιοδήποτε επιθυμητό βήμα"

Ξέρεις το επόμενο βήμα ε;

Αυτοματισμό σε homeassistant όπου ανάλογα με τη θερμοκρασία του χώρου θα αλλάζει με εντολή σε ir blaster το προφίλ. Πχ στο +0.5 να είσαι P0, στο +1 να πηγαίνει στο P1 κτλ και το ανάποδο όταν ισορροπεί.  Όταν η εξωτερική πηγαίνει κάτω από 12C, ακύρωση του προφίλ και επαναφορά στο κανονικό.

@dimostr μπορείς να το κάνεις και χωρίς homeassistant με το rmini 4 ή όπως λέγεται με προσθήκη του θερμομέτρου που παίρνει και εκμάθηση των εντολών από το τηλεκοντρόλ.

Λίγο μπελάς να στηθεί αλλά δυνητικά θα δημιουργήσετε ένα Fujitsu !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέρεις το επόμενο βήμα ε;

Αυτοματισμό σε homeassistant όπου ανάλογα με τη θερμοκρασία του χώρου θα αλλάζει με εντολή σε ir blaster το προφίλ. Πχ στο +0.5 να είσαι P0, στο +1 να πηγαίνει στο P1 κτλ και το ανάποδο όταν ισορροπεί.  Όταν η εξωτερική πηγαίνει κάτω από 12C, ακύρωση του προφίλ και επαναφορά στο κανονικό.

@dimostr μπορείς να το κάνεις και χωρίς homeassistant με το rmini 4 ή όπως λέγεται με προσθήκη του θερμομέτρου που παίρνει και εκμάθηση των εντολών από το τηλεκοντρόλ.

Λίγο μπελάς να στηθεί αλλά δυνητικά θα δημιουργήσετε ένα Fujitsu !

μη μου βαζεις συνθετα πραγματα στην ηλικια που ειμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τα στοκ πού ακριβώς είναι; Στη γέφυρα εκεί στο Σείριο πάνω στην εθνική; εκεί δεν έχουν κλείσει πλέον σχεδόν όλα; δουλεύουν ακόμα;

Εκθεσιακά είναι τα κομμάτια εκεί / με μικροφθορές ή απλά λόγω στοκ τα δίνουν φθηνότερα;

Είναι να περάσω από εκεί σε λίγες μέρες, λες να ρίξω μια ματιά;

Όταν είναι να ανέβεις ρίξε ένα φωνηεντο μπας και έρθω και εγώ για κ@υλάντισμα
( 10 λεπτά δρόμο είμαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσωτερικη 21,3 με το P0και θερμοκρασια με εξοδο αερα στους 28.9 αλλαγη σε P4 ανεβασε θερμοκρασια ο αερας εξοδου σε 31 και αρχιζει να ανεβαινει η εσωτερικη παρολο που η εξωτερικη συνεχιζει να πεφτει {εδω μπαινουν οι μονωσεις και οι απωλειες του χωρου} εχω κανει και ρυθμιση στο quiet οποτε ο ανεμιστηρας δουλευει στην πρωτη σκαλα image.png.1b5a3df2de274b0b5cad7feaa9b9ddb8.png

δαικιν 11-12.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι μετά το 'Αχριστον των πεθερικών, σειρά έχει το Μόρις να πάρει πόδι. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω ότι κάτω από 10-11C, διπλασιάζει τα ελάχιστα watts. Είναι 12άρι και είναι πιο πάνω και από το 24άρι Yukai. 300€ τους πήγε, αλλά δεν ήταν καλή αγορά. Θα ψάξω για κανά Daikin.

image.png.c1530108372c4fbe7b013299a47f7954.png  

Επανερχομαι με νεα στοιχεια......ΔΕΝ ασχολουμαι με το Μidea aurora 12 και το Inventor Legend 12 240watt ελαχιστη και on-off συχνα,αλλα ωραια ατμοσφαιρα και ζεστη (υπερδιαστασιολογηση)......επανερχομαι με το Toshiba Edge 24 ομως.....τι εχω καταλαβει......απο τους 16 βαθμους εως και τους 11 βαθμους (ζητηση 22) η καταναλωση στα ελαχιστα ειναι 360-370 watt, ομως κατω απο τους 10-7 βαθμους (πιο κατω δεν εχει παει ακομα)πεφτει στα ελαχιστα του στα 340-350.....βγαλαμε την μπεμπελη.....μετα την 2ερη μερα συνεχους λειτουργιας του ,η θερμοκρασια δωματιου εφτασε τους 25 βαθμους.....το Toshiba χωρις συνεχομενα on-off δουλευε κανα διωρο ,σταματαγε για κανα 20 λεπτο.......κατεβαζω κι εγω την θερμοκρασια 21 βαθμους ζητηση και πεφτει και κατω απο τα 330 watt.....η θερμοκρασια στο δωματιο 23 βαθμους.....χαρμα!!!

Screenshot_20231211-170240.png

Screenshot_20231211-170257.png

Δεν θα  γινει Fujitsu βεβαια ......αλλα ειναι μηχανηματαρα!!!

ΥΓ. Δοκιμασε και τους 21 βαθμους οταν παρουν ζεστη τα δομικα .....θα σου πεσει 40 watt χαμηλοτερα.....Δεν χρειαζεται να το ξερουν ,κανε το απο την εφαρμογη.......σ ι ω π η λ α .....(εισαι ο γαμπρος δεν εχεις δικαιολογια)

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, amotida είπε

Προσθήκη από κάποιον άλλο με Gree Amber

"11 τρόπους για Gree Amber:

P0 (σετ 27 gr + 5x light) => περ. 115w
P4 (σετ 26 gr + 5x light) => περ. 170w
P0 (σετ 20 gr + 5x light) => περ. 230-260w (FAN U-LOW by default)
P3 (σετ 28 gr + 5x light) => περ. 310-320w
P6 (σετ 24 gr + 5x light) => περ. 370w
P1 (σετ 29 gr + 5x light) => περ. 750w
P5 (σετ 25 gr + 5x light) => περ. 770w
P9 (σετ 21 gr + 5x light) => περ. 1250w
P7 (σετ 23 gr + 5x light) => πάνω από 1200w
P8 (σετ 22 gr + 5x light) => πάνω από 1650w
P2 (σετ 30 gr + 5x light) => πάνω από 1850w

Δεν άφησα τις λειτουργίες P7, P8, P2 να σταθεροποιηθούν, η κατανάλωση είναι πολύ υψηλή για να με ενδιαφέρει.
Ρύθμιση του επιπέδου FAN σε λειτουργία Px: set FAN + 2 x light, δοκιμασμένο σε λειτουργία P0, P4 και P6 > μπορεί να οριστεί οποιοδήποτε επιθυμητό βήμα"

Ειπα να το δοκιμασω σε inventor 9 life pro, πατησα 26 και μετα 5Χ light σωστα; αναβοσβηνει ο αριθμος 36, αυτο τι να ναι;; εχει  γουστο...😃

Τωρα παιζει στα 1200w+...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marmaris είπε

Επομως κατω απο τους 10-7 βαθμους (πιο κατω δεν εχει παει ακομα)πεφτει στα ελαχιστα του στα 340-350

Αν δεις τους πίνακες της Toshiba, τα ελάχιστα watts που μπορεί να πέσει μειώνονται όσο πέφτει και η εξωτερική θερμοκρασία. Οι τιμές είναι με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα. Ισως τις δεις αν το βάλεις στο maχ.

image.png.b55b1fdcf60a78bd5ee546684e8a1241.png

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ειπα να το δοκιμασω σε inventor 9 life pro, πατησα 26 και μετα 5Χ light σωστα; αναβοσβηνει ο αριθμος 36, αυτο τι να ναι;; εχει  γουστο....😄

Από ότι βλέπω είναι σαν το gree lomo.

ΥΓ Στο τέλος όλοι θα τρέχουν να αγοράζουν gree/toyotomi με τις χακιές που κάνετε...😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεις τους πίνακες της Toshiba, τα ελάχιστα watts που μπορεί να πέσει μειώνονται όσο πέφτει και η εξωτερική θερμοκρασία. Οι τιμές είναι με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα. Ισως τις δεις αν το βάλεις στο maχ.

 

Από ότι βλέπω είναι σαν το gree lomo.

ΥΓ Στο τέλος όλοι θα τρέχουν να αγοράζουν gree/toyotomi με τις χακιές που κάνετε...😅

Mπα δεν το καταφερα , ισως να μη γινεται στο δικο μου εκτος κι αν παταω κατι λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ένας φίλος έχει ένα αρχαίο Delonghi CKP 40E και δε μπορεί να το γυρίσει με τίποτα στο Heat από το τηλεχειρηστήριο.
Το ταμπελάκι λέει για heating capacity/input power, υπάρχει πιθανότητα το μηχάνημα να μην υποστηρίζει θέρμανση ?
Ή έχει φάει καμιά φόλα το τηλεχειριστήριο ?
Manual δε μπορώ να βρω με τίποτα στο inet.

IMG-914a7c890a62b594eefcc5b5cbb49abd-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DarkSky είπε

Καλησπέρα,

ένας φίλος έχει ένα αρχαίο Delonghi CKP 40E και δε μπορεί να το γυρίσει με τίποτα στο Heat από το τηλεχειρηστήριο.
Το ταμπελάκι λέει για heating capacity/input power, υπάρχει πιθανότητα το μηχάνημα να μην υποστηρίζει θέρμανση ?
Ή έχει φάει καμιά φόλα το τηλεχειριστήριο ?
Manual δε μπορώ να βρω με τίποτα στο inet.

IMG-914a7c890a62b594eefcc5b5cbb49abd-V.jpg

Να το κλείσει από τον πίνακα η αν είναι σε πριζα να το βγάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να το κλείσει από τον πίνακα η αν είναι σε πριζα να το βγάλει 

Μάλλον το περιέγραψα λάθος, γιατί το ζήτημα είναι ότι το τηλεκοντρόλ δεν γυρνάει σε ένδειξη Heat, το μηχάνημα ακόμα δεν ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DarkSky είπε

Μάλλον το περιέγραψα λάθος, γιατί το ζήτημα είναι ότι το τηλεκοντρόλ δεν γυρνάει σε ένδειξη Heat, το μηχάνημα ακόμα δεν ξέρουμε.

Μπαταρίες βγάλτε και ξανά βάλτε η βάλτε καινούργιες εαν δε κάνει τίποτα τότε μάλλον το κοντρόλ δε κάνει επαφή , σε τέτοια θέματα η λύση είναι όπως τα παλιά κοντρόλ τηλεόρασης , τα ανοίγεις τα περνάς με ένα μολύβι όπου έχει επαφή και δουλευει για λίγο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DarkSky είπε

Μάλλον το περιέγραψα λάθος, γιατί το ζήτημα είναι ότι το τηλεκοντρόλ δεν γυρνάει σε ένδειξη Heat, το μηχάνημα ακόμα δεν ξέρουμε.

Το έχουμε ξαναδεί. Δες μια πιθανή λύση εδώ

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...