Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, gordonas είπε

Βλέπω ότι βγάζει σε θέρμανση 22520 BTU. 

Να βάλω καλύτερα αυτό MSZ/MUZ-AP71VG(K) που βγάζει 27297 BTU;

Που τα είδες αυτά τα νούμερα; Πιο πάνω υπάρχει το SRK80ZR-W

https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/06/SRK-ZR-W.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Που τα είδες αυτά τα νούμερα; Πιο πάνω υπάρχει το SRK80ZR-W

https://mitsubishiheavyindustries.gr/cms/uploads/2023/06/SRK-ZR-W.pdf

Skroutz...Τι να πω;

Ευχαριστώ για την παραπομπή στις τεχνικές προδιαγραφές. Θα πάω με το 71 να γλυτώσω το 500ικο. Νομίζω ότι θα την κάνει την δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε πάρτε και από εμένα 2 γραφηματάκια, τώρα που είχαμε ωραία περίοδο για μετρήσεις, με διακύμανση εξωτερικής μόλις 3 βαθμών στη μία περίπτωση και 1 στην άλλη για πολλές ώρες. Είναι τεράστια η διαφορά του μονωμένου χώρου από το χώρο διαρκώς ενεργών απωλειών.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και για τις 2 περιπτώσεις. Στο 12άρι, ήθελα μινιμουμ 11-13κβ για μέρα σαν τη χθεσινή, πέρσι, και πάλι δεν καλοζεσταινόμουν. Χθες έφαγα 6,1 και ήμουν άνετος. Αν ήθελα να βάλω και καμιά πιο χοντρή κάλτσα, ή καμιά ζακέτα, αντί να είμαι με ανοιξιάτικα μέσα στο σπίτι, άντε να έπεφτα στις 5. ΔΕΝ αξίζει να ντύνεσαι σαν ανθυποβαλκάνιος για να γλιτώσεις 25 σεντς/μέρα κρύου. Δείτε πώς οι απώλειες αδυνατούν να ζορίσουν το μηχάνημα, ακόμα κι όταν του ζητάω 23 βαθμούς με 9-10 εξωτερική. Ούτε μέχρι τα μισά του δεν πάει (560 ενώ μαξ το εχω δει να πιάνει 1250 στο παουερφουλ)...

Στη δεύτερη περίπτωση, θερμαίνονται 20-25 τμ καλά μονωμένου σπιτιού με νότιο προσανατολισμό, αλλά σε κρύα περιοχή της Αθήνας, με κάτι αστείες καταναλώσεις 1-2-3κβ τη μέρα. Γλιτώνουμε λίτρα πετρελαίου καθημερινώς, γιατί η εγκατάσταση είναι αρεγουλάριστη (μπήκε το 95 για 3 διαμερίσματα με υπερδιαστασιολογημένο καυστήρα και τώρα έχουμε μείνει 1, οι άλλοι 2 πήγαν σε Φ.Α.). Εδώ το vfm είναι μεγαλύτερο, γιατί το να γλιτώσεις 6κβ δείχνει πρόοδο τεχνολογίας, αλλά το να γλιτώσεις 2-3 λίτρα πετρέλαιο δείχνει πάχυνση τσέπης από την πρώτη μέρα.

 

 

 

403634766_374518158293534_1688639469665227909_n.jpg

393122718_729964732338202_8915240823166581475_n.jpg

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Άντε πάρτε και από εμένα 2 γραφηματάκια, τώρα που είχαμε ωραία περίοδο για μετρήσεις, με διακύμανση εξωτερικής μόλις 3 βαθμών στη μία περίπτωση και 1 στην άλλη για πολλές ώρες. Είναι τεράστια η διαφορά του μονωμένου χώρου από το χώρο διαρκώς ενεργών απωλειών.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και για τις 2 περιπτώσεις. Στο 12άρι, ήθελα μινιμουμ 11-13κβ για μέρα σαν τη χθεσινή, πέρσι, και πάλι δεν καλοζεσταινόμουν. Χθες έφαγα 6,1 και ήμουν άνετος. Αν ήθελα να βάλω και καμιά πιο χοντρή κάλτσα, ή καμιά ζακέτα, αντί να είμαι με ανοιξιάτικα μέσα στο σπίτι, άντε να έπεφτα στις 5. ΔΕΝ αξίζει να ντύνεσαι σαν ανθυποβαλκάνιος για να γλιτώσεις 25 σεντς/μέρα κρύου. Δείτε πώς οι απώλειες αδυνατούν να ζορίσουν το μηχάνημα, ακόμα κι όταν του ζητάω 23 βαθμούς με 9-10 εξωτερική. Ούτε μέχρι τα μισά του δεν πάει (560 ενώ μαξ το εχω δει να πιάνει 1250 στο παουερφουλ)...

Στη δεύτερη περίπτωση, θερμαίνονται 20-25 τμ καλά μονωμένου σπιτιού με νότιο προσανατολισμό, αλλά σε κρύα περιοχή της Αθήνας, με κάτι αστείες καταναλώσεις 1-2-3κβ τη μέρα. Γλιτώνουμε λίτρα πετρελαίου καθημερινώς, γιατί η εγκατάσταση είναι αρεγουλάριστη (μπήκε το 95 για 3 διαμερίσματα με υπερδιαστασιολογημένο καυστήρα και τώρα έχουμε μείνει 1, οι άλλοι 2 πήγαν σε Φ.Α.). Εδώ το vfm είναι μεγαλύτερο, γιατί το να γλιτώσεις 6κβ δείχνει πρόοδο τεχνολογίας, αλλά το να γλιτώσεις 2-3 λίτρα πετρέλαιο δείχνει πάχυνση τσέπης από την πρώτη μέρα.

 

 

 

403634766_374518158293534_1688639469665227909_n.jpg

393122718_729964732338202_8915240823166581475_n.jpg

Τι ακριβώς χρησιμοποιείται για αυτές τις μετρήσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, KnightShadow said:

Τι ακριβώς χρησιμοποιείται για αυτές τις μετρήσεις? 

Τapo 110 στην πρίζα που βάνουμε το A/C. Τα βρίσκεις προς 10-11-12 ευρώ κατά καιρούς στο σκρουζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, liakjim said:

Ποιος ξέρει... Δεν είμαστε μέσα στις σωληνώσεις. Κρίμα πάντως.

Εγω θα τον φερω και εναν να του ριξει μια ματια να μου φυγει η ιδεα 😁Θυμαμαι ενα παλιο οχι inverter που ηταν στην ιδια θεση εβγαζε ζεστο σαν τον αερα πχ που βγαζει στο αμαξι αυτο χλιαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Εγω θα τον φερω και εναν να του ριξει μια ματια να μου φυγει η ιδεα 😁Θυμαμαι ενα παλιο οχι inverter που ηταν στην ιδια θεση εβγαζε ζεστο σαν τον αερα πχ που βγαζει στο αμαξι αυτο χλιαρο

Να δει τι;

ΥΓ Τα παλιά onoff δούλευαν ή φουλ ή μηδέν. Έπιασες θερμοκρασία στον χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι φθηνότερο για να μπει σε σειρά ώστε να μετράω κατανάλωση υπαρχει εκτός του sonoff pow r2?

 

πρέπει να πάρω 3 τεμάχια

 

διαγράμματα τύπου tapo δεν με απασχολούν, απλά θέλω να βλέπω κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, liakjim said:

Να δει τι;

ΥΓ Τα παλιά onoff δούλευαν ή φουλ ή μηδέν. Έπιασες θερμοκρασία στον χώρο;

Να το μετρησει αν δουλευει σωστα 😁Καλα για να πιασει θερμοκρασια θα πρεπει να το αφησω 1-2 χρονια. Εντομεταξυ ισως απο την υγρασια που εχει μεσα(;) το νερο που βγαζει εξω μου ποτιζει ανετα και το γκαζον 2 σε 1.

Νομιζω απλα δεν εχω ιδεα πως ειναι η σωστη λειτουργεια και επισης δεν μπορει να κανει και πολλα στο χωρο αν και το κρυο σιγουρα το σπαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, marioboni είπε

κάτι φθηνότερο για να μπει σε σειρά ώστε να μετράω κατανάλωση υπαρχει εκτός του sonoff pow r2?

 

πρέπει να πάρω 3 τεμάχια

 

διαγράμματα τύπου tapo δεν με απασχολούν, απλά θέλω να βλέπω κατανάλωση 

Spoiler

Ισως εδώ να ξέρουν

 

 

6 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Να το μετρησει αν δουλευει σωστα 😁Καλα για να πιασει θερμοκρασια θα πρεπει να το αφησω 1-2 χρονια. Εντομεταξυ ισως απο την υγρασια που εχει μεσα(;) το νερο που βγαζει εξω μου ποτιζει ανετα και το γκαζον 2 σε 1.

Νομιζω απλα δεν εχω ιδεα πως ειναι η σωστη λειτουργεια και επισης δεν μπορει να κανει και πολλα στο χωρο αν και το κρυο σιγουρα το σπαει

Τα νερά που βλέπεις είναι υγροποιήσεις της εξωτερικής μονάδας.

Σε είχα ρωτήσει να τρέξεις το utility των απωλειών για τον χώρο του κλιματιστικού.

Τέλος, έχεις ένα ή ιδανικά 2 καλά ψηφιακά θερμόμετρα να κάνουμε ένα τεστ;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οχι, αλλα θα βρω και θα επανελθω. 

Παντως ενα 24αρι Fujitsu που δοκιμασα στο δικο μου σπιτι βγαζει πιο ζεστο αερα (βεβαια καμια σχεση οι συνθηκες μιλαμε για σπιτι ενεργειακης κλασης Β με 19 βαθμους μεσα και πολυ μικροτερο).

Θα δω μηπως βρω κανα θερμομετρο να μετρησω τι αερα βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι μετά το 'Αχριστον των πεθερικών, σειρά έχει το Μόρις να πάρει πόδι. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω ότι κάτω από 10-11C, διπλασιάζει τα ελάχιστα watts. Είναι 12άρι και είναι πιο πάνω και από το 24άρι Yukai. 300€ τους πήγε, αλλά δεν ήταν καλή αγορά. Θα ψάξω για κανά Daikin.

image.png.c1530108372c4fbe7b013299a47f7954.png  

Επεξ/σία από liakjim
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι μετά το 'Αχριστον των πεθερικών, σειρά έχει το Μόρις να πάρει πόδι. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστεύω ότι κάτω από 10-11C, διπλασιάζει τα ελάχιστα watts. Είναι 12άρι και είναι πιο πάνω και από το 24άρι Yukai. 300€ τους πήγε, αλλά δεν ήταν καλή αγορά. Θα ψάξω για κανά Daikin.

image.png.c1530108372c4fbe7b013299a47f7954.png  

Ευτυχώς χάρη στο "ψάξιμο" που κάνεις ειδικά εσύ και τα υπόλοιπα "παιδιά", επιβεβαιώνουμε το "ο,τι πληρώνεις παίρνεις", ειδικά σε μη επώνυμα μηχανήματα..

Πχ στον ίδιο χώρο θα μπορούσε να τοποθετηθεί ένα FTXC35D, όπου με τέτοιες θερμοκρασίες θα έπαιζε πιθανόν και στα μισά (ή λιγότερα watt από το Morris)

Δυστυχώς χρειάζεται πολύ ψάξιμο για να επιλέξει κάποιος μηχάνημα, ειδικά όταν δεν γνωρίζει τι "παίζει"

Το Fujitsu με εξωτερική κάτω των 6-7,  παίζει σε υψηλότερα από το Yukai? (Αν τυχόν το μέτρησες)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι μετά το 'Αχριστον των πεθερικών, σειρά έχει το Μόρις να πάρει πόδι. Ακόμη δεν μπορώ να το πιστεύω ότι κάτω από 10-11C, διπλασιάζει τα ελάχιστα watts. Είναι 12άρι και είναι πιο πάνω και από το 24άρι Yukai. 300€ τους πήγε, αλλά δεν ήταν καλή αγορά. Θα ψάξω για κανά Daikin.

image.png.c1530108372c4fbe7b013299a47f7954.png  

Ψήσου για perfera, αυτό σου λείπει. 😛

Πώς και δεν βάζεις κανένα Fujitsu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το Fujitsu με εξωτερική κάτω των 6-7,  παίζει σε υψηλότερα από το Yukai? (Αν τυχόν το μέτρησες)

Δεν έχω ακόμη καλά στοιχεία. Σήμερα το πρωί έπεσε κάπως η θερμοκρασία αλλά Fujitsu και Toshiba έχουν τελείως διαφορετικό προγραμματισμό. Το Fujitsu (όπως και το asyg24klca), κάνει συνέχεια μικροδιορθώσεις όταν το Toshiba είναι σχεδόν ευθεία γραμμή. Θα πρέπει να περιμένουμε να πετύχουμε σταθερά 3-4C βαθμούς να δω.

image.png.0f7da26c93788f076158639987454a87.png

12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ψήσου για perfera, αυτό σου λείπει. 😛

Πώς και δεν βάζεις κανένα Fujitsu;

Δεν παίζει χρήμα στα πεθερικά. Το μορις είχε αγοραστεί από τα στοκ του Σείριου. Καιροφυλακτούσα να βρω κάτι καλό, αλλά όλο toyotomi, hisense, midea, juro prom pitsos κτλ είχε . Βρήκα το winfin 35150 στα ~300€ και είπα να το ρισκάρω. Με εγκατάσταση. Μακάρι να μην το είχα κάνει. Χίλιες φορές ένα atxc35 σε προσφορές και ας έκανε και 200€ πάνω. Θα το πληρώσουν στο ρεύμα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...