Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

- Σουκω για να παρω, για τη μια μοναδα που πηρε ρευμα απο εσωτερικο πριζας, πρεπει να ξαναρθει, να μου βγαλει απο την πριζα, μια σουκω, ωστε να μπορεσω εγω μετα να τη ριξω πανω στην tapo. Εγινε κατι λαθος κατα την συγκεκριμενη εγκατασταση;

- Αν δεν κανω καμια ενεργεια περι εγγυησης, δεν θα εχω εγγυηση;

-  Stand by me - και επεκταση εγγυησης, δεν θελει να πληρωσεις; Στην σελιδα της daikin, δεν αναφερουν χρηματα, αλλα πιστευω θελουν. Αν δεν θελω επεκταση εγγυησης, εχει κανενα νοημα το stand by me;

Εγχειριδιο εγκατατασης, ειναι καμια 20αρια σελιδες, που σε καποιον που δεν ξερει, φαινονται κινεζικα.

Καλα τα λες, θεωρω οτι οταν ολοι μιλουν για μετρησεις με τοση φυσικοτητα, εκτιμουσα, λανθασμενα οπως αποδειχτηκε, οτι οπως παλια, η εσωτ.μοναδα ειχε καλωδιο, που το ριχνατε πανω σε tapo. Τελικα δεν γινεται ετσι. Και πως το κανετε;

Υποθέτω εννοείς ότι σύνδεσαν τα ρεύματα κατευθείαν επάνω σε καλώδια του σπιτιού αντί να βάλουν πρίζα οπότε όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά δεν θα μετράς έτσι εύκολα την κατανάλωση.

Εγγύηση θα έχεις την απλή, 3 χρόνια δηλαδή.

Τα περισσότερα κλιματιστικά πλέον δεν έχουν μόνιμο καλώδιο τροφοδοσίας, οπότε είτε τα συνδέουν κατευθείαν στα καλώδια του σπιτιού (σε κάποιο κουτί μέσα δηλαδή) είτε βάζουν πρίζα στο καλώδιο οπότε το συνδέεις σε δική σου πρίζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, KnightShadow είπε

Γεια σας παίδες. Μια ερώτηση ίσως φανεί χαζη.
Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα 12αρι καινούργιο Inverter Arielli μάρκας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όταν είναι στο heat mode και πιάνει θερμοκρασία των 26(κατά κύριο λόγο αυτή είναι η θερμοκρασία που βάζω αλλά συμβαίνει σε ότι θερμοκρασία και εάν μπει)βαθμών σταματάει τελείως η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, κανένας θόρυβος τίποτα, μέχρι να πέσει κάποιους βαθμούς και να δώσει πάλι ή να δώσω εγω 2-3 βαθμούς παραπάνω.Όντας Inverter  δεν θα έπρεπε να δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές(η έστω χαμηλές)ο συμπιεστής? Να ακούγεται έστω κάποιος θόρυβος από την εξωτερική μονάδα? Μήπως δεν είναι Inverter?


Το ίδιο θα συμβαίνει και στην ψύξη,το καλοκαίρι,οταν θα πιάνει την εκατοστε θερμοκρασία?


Γνωρίζω για το defrost  που κάνουν ανα κάποια χρονικά διαστήματα.

Τώρα που το βάζουμε 27 βαθμούς δεν λέει να πιάσει ούτε τους 25. Φαντάζομαι βέβαια θα είναι λόγω του κρύου που κάνει έξω αν και είναι μονωμένο καλά το σπίτι.

Σαπάκι από τα βάθη της Κίνας. Θα δουλέψει σαν inverter αλλά με στενό "φάκελο λειτουργίας". Από κάποια watts και κάτω, απλά θα σβήσει.

Κάποια καλά 12άρια πέφτουν στα 100W και μετά σβήνουν, κάποια σάπια όχι κάτω από 350W (και μερικές φορές και παραπάνω) όπως έδειξα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μέσα παίρνει το ρεύμα, το πάει έξω και μετά πάλι μέσα στην εσωτερική μονάδα.

Αν είχες αναμονή έξω θα έπαιρνε από εκεί.

Έχει αναφερθεί εδώ, ότι όλα πλέον τα κλιματιστικά παίρνουν ρεύμα από την εξωτερική μονάδα. Εδώ και χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mindreader δε βάζεις και καμία φωτογραφία από τις εγκαταστάσεις που έκαναν τα μαστορια που δουλεύουν και σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις να δούμε ποσό καλή δουλειά έχουν κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, liakjim said:

@mindreader προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά δεν.

Ο ψυκτικός φέρνει ρεύμα από μέσα από το σπίτι (μπουάτ ή πρίζα), περνάει το καλώδιο μαζί με τους σωλήνες (άρα δεν χρειάζεται άλλη τρύπα, εκτός αν πχ η πρίζα είναι χαμηλά), το πάει στην εξωτερική μονάδα, δίνει ρεύμα και απλά δίνει στην εσωτερική με το άλλο καλώδιο ελέγχου.

Πχ δες το δικό μου εδώ. Ρεύμα έχω από μέσα , με φις, με πρίζα και με smart μετρητή.

Η πριζα η δικη μου μες το δωματιο, ηταν πιο χαμηλα και μακρια, και στην αλλη πλευρα του τοιχου.

Οχι, δεν περασαν το ρευμα απο μεσα προς τα εξω, μαζι με τα αλλα καλωδια.

Εκει που ηταν η κοντινοτερη εσωτερικη πριζα, ειπαμε, κατω και στον απεναντι τοιχο, οχι πολυ μακρια αλλα οχι και διπλα, τρυπησαν τον τοιχο, εβγαλαν καλωδιο, εφεραν και τη ....στροφη στη γωνια του σπιτιου, και το εφεραν στην εξωτερικη μοναδα.

Σε καμια περιπτωση, δεν βγαινει καλωδιο απο την εσωτερικη μοναδα προς πριζα, οπως ειδα στη δικη σου φωτο.

36 minutes ago, Grim Ripper said:

Υποθέτω εννοείς ότι σύνδεσαν τα ρεύματα κατευθείαν επάνω σε καλώδια του σπιτιού αντί να βάλουν πρίζα οπότε όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά δεν θα μετράς έτσι εύκολα την κατανάλωση.

Εγγύηση θα έχεις την απλή, 3 χρόνια δηλαδή.

Τα περισσότερα κλιματιστικά πλέον δεν έχουν μόνιμο καλώδιο τροφοδοσίας, οπότε είτε τα συνδέουν κατευθείαν στα καλώδια του σπιτιού (σε κάποιο κουτί μέσα δηλαδή) είτε βάζουν πρίζα στο καλώδιο οπότε το συνδέεις σε δική σου πρίζα.

Ακριβως αυτο που λες στην 1η γραμη.

Οκ, 3 χρονια. Πρεπει εγω να κανω κατι, ή δεν χρειαζεται να κανω απολυτως τιποτε. Ρε παιδι μου εννοω, αγοραζω ενα εκτυπωτη, εχει 2 χρονια εγγυηση. Δεν χρειαζεται να κανω κατι. Ετσι ειναι και με το daikin;

Θα ζητησω να μου βγαλει ξανα μανα πισω καλωδιο - πριζα σουκω, απο την πριζα που το συνεδεσε εξωτερικα, να μπορεσω κι εγω ο χριστιανος να κανω μετρησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mindreader είπε

Η πριζα η δικη μου μες το δωματιο, ηταν πιο χαμηλα και μακρια, και στην αλλη πλευρα του τοιχου.

Οχι, δεν περασαν το ρευμα απο μεσα προς τα εξω, μαζι με τα αλλα καλωδια.

Εκει που ηταν η κοντινοτερη εσωτερικη πριζα, ειπαμε, κατω και στον απεναντι τοιχο, οχι πολυ μακρια αλλα οχι και διπλα, τρυπησαν τον τοιχο, εβγαλαν καλωδιο, εφεραν και τη ....στροφη στη γωνια του σπιτιου, και το εφεραν στην εξωτερικη μοναδα.

Σε καμια περιπτωση, δεν βγαινει καλωδιο απο την εσωτερικη μοναδα προς πριζα, οπως ειδα στη δικη σου φωτο.

Στη φωτογραφία μου, το καλώδιο που βλέπεις, ΔΕΝ πάει στην εσωτερική , αλλά πάει προς την εξωτερική μαζί με τους χαλκοσωλήνες.

Από την εξωτερική έρχεται ΑΛΛΟ καλώδιο που δίνει ρεύμα στην εσωτερική (και τον έλεχγο)

Δες εδώ καλύτερα:

560bd7266aca84d6b07bcdb889861067.jpg

Φώναξε ηλεκτρολόγο αν θέλεις κάποια άλλη λύση.

Εμένα δεν θα μου άρεσε να ταξιδεύει εσωτερικά καλώδιο στο μισό δωμάτιο, να χάνω μια άσχετη πρίζα και να έχω και άλλες τρύπες προς τα έξω αλλά και αυτό λειτουργικό είναι.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, EchiDNA said:

Από μέσα παίρνει το ρεύμα, το πάει έξω και μετά πάλι μέσα στην εσωτερική μονάδα.

Αν είχες αναμονή έξω θα έπαιρνε από εκεί.

Έχει αναφερθεί εδώ, ότι όλα πλέον τα κλιματιστικά παίρνουν ρεύμα από την εξωτερική μονάδα. Εδώ και χρόνια.

Αποδεικνυεται, οτι οσα και να διαβασει κανεις και οσο και να το ψαχνει, παντα θα υπαρχουν πραγματα που θα του ξεφυγουν.

Βεβαια τα βασικα, χαλκοσωληνα 3 μετρα, εξαερωση με κενο αερος με αντλια, τα 'πετυχα', και αυτο οφειλεται στο οτι εδω τα αναφερατε ξεκαθαρα πολλες φορες.

Αυτο με τη πριζα, δεν θυμαμαι να το διαβασα πουθενα.

---

Οπως λενε, 'αμα δε χτισεις σπιτι, αν δεν παντρεψεις παιδι, δεν εχεις καταλαβει τιποτε'.

52 minutes ago, sap00 said:

... απλά δεν είχε ένα φις μαζί του. 

Χμ...η αληθεια ειναι, οτι στο 2ο κλιματιστικο που την ειχαμε 'πατησει' ηδη στο 1ο - ηταν και δυσκολη η εγκατασταση και καπου χαθηκαμε, εκοψε το καλωδιο σουκω απο το υπαρχον και μου το εκανε....

αν  μου ζητουσε ομως, θα του εδινα εγω, ενα καλωδιο, μια μπαλαντεζα, κατι. Δεν μου ζητησε ομως.

Μου ειπε να τον καλεσω απο βδομαδα να ερθει να μου βγαλει σουκω απο την πριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, touristas1985 είπε

Μπα δεν βλεπω τρυπες καθολου. Ψηλοταβανο βεβαια ειναι και τεραστιος χωρος αλλα δεν θα επρεπε να βγαζει ζεστο αερα μου κανει εντυπωση. 
 

Μεσα ενα χλιαρο αερακι βγαζει, εξω παγωμενο μονο και ζεστους σωληνες 

Μηπως να το αφησω κανα 2ωρο να δω τι θα κανει

image.jpg.aaca4a6ac29a00e5c375bf650eb04bdf.jpg

Εχεις τη δυνατότητα να μετράς τα watts του;

Δοκίμασε να το βάλεις με ταχύτητα ανεμιστήρα 2 ή 3. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος. Αστο 48 ώρες ανοιχτό στο 22-23 και πες μας αν βελτιώθηκε. Τέλος πες μας πόσες απώλειες σου βγάζει το παρακάτω εργαλείο για τον χώρο που βρίσκεται το Arata (όχι όλο το σπίτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

Στη φωτογραφία μου, το καλώδιο που βλέπεις, ΔΕΝ πάει στην εσωτερική , αλλά πάει προς την εξωτερική μαζί με τους χαλκοσωλήνες.

Από την εξωτερική έρχεται ΑΛΛΟ καλώδιο που δίνει ρεύμα στην εσωτερική (και τον έλεχγο)

Δες εδώ καλύτερα:

560bd7266aca84d6b07bcdb889861067.jpg

Φώναξε ηλεκτρολόγο αν θέλεις κάποια άλλη λύση.

Εμένα δεν θα μου άρεσε να ταξιδεύει εσωτερικά καλώδιο στο μισό δωμάτιο, να χάνω μια άσχετη πρίζα και να έχω και άλλες τρύπες προς τα έξω αλλά και αυτό λειτουργικό είναι.

Ευχαριστω παρα πολυ. Αναλυτικος οσο δεν παει αλλο. Κι εγω, δεν ντρεπομαι να το πω, ακομη, και με την ανωτερω φωτο, δεν καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μου ειπε να τον καλεσω απο βδομαδα να ερθει να μου βγαλει σουκω απο την πριζα.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πως το έχει συνδέσει τώρα. Μπορείς να σηκώσεις φωτό;.

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ευχαριστω παρα πολυ. Αναλυτικος οσο δεν παει αλλο. Κι εγω, δεν ντρεπομαι να το πω, ακομη, και με την ανωτερω φωτο, δεν καταλαβαινω.

81db0455ee01acbb73e9f834889eebce.png

Το μπλε είναι οι χαλκοσωλήνες.

Το κόκκινο είναι το καλώδιο που πάει από το εσωτερικό του σπιτιού, στην εξωτερική μονάδα.

Το πράσινο είναι το καλώδιο που πάει από την εξωτερική μονάδα πίσω στην εσωτερική (της δίνει ρεύμα και επικοινωνία).

Το κόκκινο καλώδιο και το πράσινο, συνήθως πιάνονται και τυλίγονται μαζί με τους χαλκοσωλήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim δεν θα καταλαβεις κατι με φωτο, γιατι δεν εχει να δεις κατι, τουλαχιστον εντος σπιτιου.

Μοναδα εσωτερικη - μοναδα εξωτερικη, ειναι σχεδον μεσα-εξω στον τοιχο. Εγινε η τρυπα, βγηκαν χαλκοσωληνες-καλωδια για τη μεταξυ τους επικοινωνια, τελος.

Το ρευμα ομως, ηταν μια αλλη ιστορια. Απο τον απεναντι τοιχο και πιο χαμηλα, εκει ειχε πριζα, εβγαλαν καλωδιο απο μεσα απο την πριζα, αφου την τρυπησαν πισω-πισω μεχρι να βγει εξω στον τοιχο. Αυτο καλωδιο, το εφεραν και μια στροφη στη γωνια του σπιτιου, και το πηγαν στην εξωτερικη μοναδα. Ετσι παιρνει ρευμα.

Απο μεσα στο σπιτι, δεν φαινεται τιποτε. Κουκλα. Ελα που δεν εχω εγω να βαλω ομως καπου το πριζακι tapo.

Το σκεφτομαι μηπως δεν αξιζω να τον καλεσω, αλλα απο την αλλη, τη μετρηση την θελω πολυ. Ουτε θα μπω σε διαδικασια αγορας wifi module, μολις ηδη εδωσα ενα σκασμο λεφτα.

Οποτε μαλλον θα τον καλεσω να μου βγαλει πριζα σουκω απο την πριζα εντος σπιτιου, η σουκω πριζα ουσιαστικα θα ειναι να μπορω να δινω χειροκινητα εγω το ρευμα στο κλιματιστικο, οποτε ετσι θα την ριξω πανω στην tapo. Μπορει να μην ειναι αισθητικα ωραιο, μου λεει 'οντως θες να βγαλω σουκω απο την πριζα;', οταν ανακαλυψα τι παιζει, αλλα δεν βλεπω αλλο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μοναδα εσωτερικη - μοναδα εξωτερικη, ειναι σχεδον μεσα-εξω στον τοιχο.

Χμμμ, τηρήσανε το μήκος; Εχεις 3μ και άνω σωληνώσεων ανάμεσα στις 2 μονάδες;

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

δεν βλεπω αλλο τροπο.

Υπάρχουν τρόποι.

Τραβάς ρεύμα από μπουάτ στον τοίχο, όπως στο δικό μου carrier.

image.png.d8185e531f38d14b52e7568fa62dcfed.png

και για μέτρηση βάζει ο ηλεκτρολόγος μετρητή έξω σε κουτί

0-02-05-fd11310056698248bd3351db3c08c750

Εναλλακτικά βάζει ο ηλεκτρολόγος μέσα στο μπουάτ έναν μετρητή γραμμής πχ έναν shelly 1PM.

'Η σκάβει λίγο από το μπουάτ, σου βγάζει μια σούκο πρίζα κοντά και ψηλά στο κλιματιστικό και έχεις και την πρίζα σου για tapo.

Η πάει στον πίνακα αν το μπουάτ πέφτει σε δικιά του ασφάλεια και βάζει έναν μετρητή πίνακα πχ έναν sonoff elite R3.

Και η λύση που λες δλδ να βάλει φις εκεί που είναι τώρα η τροφοδότηση είναι εφικτή και φθηνή, απλά χάνεις μια πρίζα.

Γενικά για έναν ηλεκτρολόγο που ξέρει, είναι απλά όλα αυτά (και που εγώ δεν είμαι, αλλά τα έχω δει εδώ μέσα να γίνονται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Εχεις τη δυνατότητα να μετράς τα watts του;

Δοκίμασε να το βάλεις με ταχύτητα ανεμιστήρα 2 ή 3. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος. Αστο 48 ώρες ανοιχτό στο 22-23 και πες μας αν βελτιώθηκε. Τέλος πες μας πόσες απώλειες σου βγάζει το παρακάτω εργαλείο για τον χώρο που βρίσκεται το Arata (όχι όλο το σπίτι).

Δυστυχως οχι δεν εχω να μετρησω.

Και τωρα που το αφησα 2-3 ωρες νομιζω καλυτερα ειναι.

Δεν ημουν εδω στην εγκατασταση αλλα απο την περιγραφη ειμαι 90% σιγουρος οτι δεν εβαλαν αντλια, αν παιζει καποιο ρολο.Τουλαχιστον η σωληνα φαινεται οκ.IMG_5762.jpeg.9d45765ff0788397b53a30cc115c3268.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, touristas1985 είπε

δεν εβαλαν αντλια, αν παιζει καποιο ρολο

Ποιος ξέρει... Δεν είμαστε μέσα στις σωληνώσεις. Κρίμα πάντως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...