Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο μιας και τωρα ηρθα για επιτοπια επιβλεψη 😁 . Το εχω βαλει στους 26 (εξω εχει περιπου 10) και ο αερας που βγαζει ειναι σχετικα χλιαρος. Εξω βεβαια η μοναδα βγαζει πολυ κρυο και ο σωληνας καιει. Ειναι φυσιολογικο; Δεν θα επρεπε να ειναι πολυ ζεστος ο αερας;

Όχι. Για να έχεις 26 μπορεί να σου βγάζει 32-34C. Θα σου φαίνεται σχετικά χλιαρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο μιας και τωρα ηρθα για επιτοπια επιβλεψη 😁 . Το εχω βαλει στους 26 (εξω εχει περιπου 10) και ο αερας που βγαζει ειναι σχετικα χλιαρος. Εξω βεβαια η μοναδα βγαζει πολυ κρυο και ο σωληνας καιει. Ειναι φυσιολογικο; Δεν θα επρεπε να ειναι πολυ ζεστος ο αερας;

αν είναι 24 η εσωτερική , όχι

έχει ifeel ή όπως αλλιώς το λένε να βλέπει θερμοκρασία χώρου απο το τηλεκοντρόλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, korakios said:

αν είναι 24 η εσωτερική , όχι

έχει ifeel ή όπως αλλιώς το λένε να βλέπει θερμοκρασία χώρου απο το τηλεκοντρόλ ?

Εννοεις δεν ειναι φυσιολογικο; Οχι δεν εχει κατι το Toshiba Arata ειναι.

Και δεν εχω και θερμομετρο, αλλα μεσα σιγουρα δεν εχει 24 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, touristas1985 είπε

Εννοεις δεν ειναι φυσιολογικο;

ειναι φυσιολογικο , εξαρτάται απο την εσωτερική θερμοκρασία , αν είναι ψηολτάβανο και διαβάζει παραπάνω , αν έχει τρύπα που δεν έχει κλείσει στην εγκατάσταση κτλ κτλ

για την άνεση και κρύα ρεύματα εξαρτάται αν πέρασε το 24ωρο+ λειτουργίας και δεν είναι παγωμένα τα δομικά στοιχεία , αν δε θερμαίνεται ο υπόλοιπος χώρος του σπιτιού κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα δεν βλεπω τρυπες καθολου. Ψηλοταβανο βεβαια ειναι και τεραστιος χωρος αλλα δεν θα επρεπε να βγαζει ζεστο αερα μου κανει εντυπωση. 
 

Μεσα ενα χλιαρο αερακι βγαζει, εξω παγωμενο μονο και ζεστους σωληνες 

Μηπως να το αφησω κανα 2ωρο να δω τι θα κανει

image.jpg.aaca4a6ac29a00e5c375bf650eb04bdf.jpg

Επεξ/σία από touristas1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ DAIKIN
(ακολουθεί σεντόνι)

Ιδιατερη μερα σήμερα.
Έγινε η εγκατάσταση 2 daikin DΑΙΚΙΝ Sensira FTXC25D / RXC25D Inverter 9000 BTU A++/A+
Αγορά από τεχνική εταιρεία (όχι dealer) που έχει μια αξιοπρεπη πορεια στο χώρο επί δεκαετίες, και τους γνωρίζω και προσωπικά. Για αυτη τη μερα, περιμενα...3 μηνες!

Είδα διαφορα.
Το συνεργείο, δυο παιδιά που ξέρω ότι ασχολούνται κυρίως με επαγγελματικές εγκαταστάσεις (εταριες, με μεγάλα ψυγεία, κλιματισμούς κλπ),
ήρθαν έπειτα από συνενοηση.

Ειδα επαγγελματισμό, έγιναν όλα τα ουσιαστικά, αλλα συνέβησαν και απρόοπτα.

Έγινε εξαέρωση με αντλία.

Τοποθετήθηκαν χαλκοσωληνες 3 μέτρων.

Αντικραδασμικα δεν έβαλαν στις βάσεις, μου είπαν ότι αυτά τα inverter δεν έχουν καθόλου κραδασμούς, η αλήθεια είναι ότι οι εξωτερικές μονάδες με το ζόρι τις άκουσα,
όταν με τα παλιά κλιματιστικά σήκωνα τη γειτονια στο πόδι...

Το ένα το κλιματιστικό, μπήκε εύκολα. Είχε χώρο στο μπαλκονι, υπήρχε ήδη μονάδα εκεί, γενικώς όλη η διαρυθμιση και του δωματιου βοηθούσε.
Εκεί, μες σε 1 ώρα, έγιναν όλα όπως έπρεπε.

Στο άλλο δωμάτιο όμως....εκει παιχτηκαν ζόρια.
Εκεί έμπαινε μονάδα για πρωτη φορα.
Από τη μια ήταν δοκάρι. Από κάτω καλώδια -εσωτερικά- ρευματος. Έπειτα από κάτω συναζι. Διπλα κολωνα.
Απέξω στένευε το 'ταβάνι' του μπαλκονιου και υπήρχε και τέντα με τους εσωτερικούς της βραχίονες.
Παρόλα αυτά, το παλεψαν τιμια. Κάποια στιγμή βεβαια ο ένας είπε, 'δεν είναι όλα τα δωματια για να μπουν κλιματιστικά'.
Εξωτερικά μπήκε οριακά η μονάδα, στα λίγα εκατοστά από την άνω βάση της τέντας.
Όταν ρώτησα αν θα έχει πρόβλημα ή η μονάδα ή τέντα μου είπε όχι.
Εσωτερικα η μονάδα μπήκε αρκετά χαμηλότερα από το ταβάνι, για τους λογους που προαναφερθηκαν. Δεν με πειράζει προσωπικά, απλα έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τα κλιματιστικά ψηλότερα.

2 ιδιαιτερα θεματάκια ανέκυψαν, το ένα συνάρτηση του αλλου.
Κάποια στιγμή, μες το ζόρι, την αναμπουμπούλα, τι να αποφασίσουμε, που να μπει, μετρήσεις κλπ,
χωρίς να πολυκαταλάβω, είδα έβαλαν παροχή, για την εξωτερική μονάδα, εσωτερικά από πρίζα κοντινή, μες το δωμάτιο.
Το βλέπω μετά, του λέω,
'μα εγώ θέλω να μπορώ να μετράω καταναλώσεις, έτσι δεν μπορώ!'
Εκεί λοιπόν μου αποκαλύφθηκε η 'μεγάλη αλήθεια',
ότι οι νέες μονάδες, ΔΕΝ παίρνουν ρευμα από την εσωτερική μονάδα αλλα θέλουν ρευμα στην εξωτερική!!!!

Παρένθεση, ένα μικρο παράπονο, δεν ξέρω πως να το θέσω.
Είμαι ευγνώμων για όλη τη δουλεια που γίνεται και εδώ στο φόρουμ.
Πριν οποιαδήποτε σοβαρή αγορα μου, το ψάχνω...μήνες!
Και όμως.
Δεν διάβασα καπου, δεν βγήκε έστω ένας βρε αδερφέ, να πει ότι παίζει αυτό το πράγμα!
Όλοι δείχνουν 'μετρήσεις', οι οποιες δεν καταλαβαίνω πως τις παίρνουν!!!!!
Μάλλον πλέον καταλαβαίνω, αλλα πιαστηκα εξ'απροοπτου.

Μη τα πολυλογώ, είπαμε, επειδή η εγκατάσταση της μιας μονάδας ήταν τόσο μανούβρα, που η 1 ώρα έγιναν 3,
να τον καλέσω μια άλλη μερα, αφού το θέλω,
να μου βγάλει στην πρίζα του δωματιου μου μια σουκω μεσα από την πρίζα που συνδέθηκε το κλιματιστικό,
ώστε να το ρίξω πάνω σε tapo, και να βλέπω μετρήσεις!

Επίσης κάτι σχετικό, έχει ειπωθεί ότι καλο είναι να υπάρχει, έστω ένα πριζακι προστασίας υπέρτασης.
Αν η σύνδεση είναι εσωτερική, πως στην ευχή θα το κανεις;;;;;;;

Επιπλέον, για την εν λόγω σύνδεση όπως είπα, μέσω πρίζας δωματιου, τρυπησαν τον τοιχο μέχρι έξω, περασαν καλώδιο ρευματος, που έφτασε στην εξωτερική μονάδα.

Οι τρυπες περαστηκαν με ένα ασπρο σιλικονουχο υλικό, μου είπαν ότι σκληραίνει και γίνεται σαν καοτσουκ και δεν θα έχω πρόβλημα υγρασίας ή ότι άλλο.
Γι'αυτο το θέμα όμως, ειδικά για αυτή την τρυπα που δεν βγαίνει σε μπαλκονι αλλα σε πλευρά που πέφτει βροχή κλπ, εξωτερική πλευρά σπιτιού,
έχω φόβο. Θα υπάρξει πρόβλημα ή όχι;

Κάποια στιγμή πέταξε και κάτι βλακείες, όχι εκνευρισμένος μεν αλλα κάπως, ότι αυτά είναι δουλειες ηλεκτρολόγου κλπ,
και του είπα, σε φιλικό στυλ πάντα, γιατί όπως είπα ήταν επαγγελματίες και είδα ότι το παλευαν,
ότι εγώ για αυτό πήγα σε εταιρία και ζήτησα εγκατάσταση.
Αν θέλει ψυκτικό, αν θέλει ηλεκτρολόγο, αν θέλει γυψά, εγώ 'δεν το ξέρω', ας φροντίσει η εταιρία ποιος θα τα κάνει!

Στο άλλο κλιματιστικό, η εύκολη περίπτωση που είπα,
έχοντας ήδη την κρυάδα από την άλλη δύσκολη εγκατάσταση,
μου έφερε σουκω από την εξωτερική μονάδα, εντός δωματιου,
οποτε πέφτει πάνω σε tapo.
Επίσης αυτή η μονάδα, είναι χωμένη σε μπαλκονι, οι τρυπες, όλα, δεν έχω κάποιο φόβο για αυτή.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
Η όλη εγκατάσταση ξεκίνησε στις 9 και έληξε στις 2! 5 ωρες εγκατασταση για 2 μοναδες.
Θετικές εντυπώσεις, αλλα με αστερίσκους.

Φυσικά αναμένω τα σχόλια σας.


======================================================================

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Παιδια, συγνώμη γιατί κάποια σίγουρα ξαναρωτηθηκαν αλλα ακόμη ψάχνομαι,
οποτε δυο κουβέντες, μια απάντηση, ειλικρινά θα βοηθούσε.

Πρίζα
Τα νέα κλιματιστικά, δεν έχουν πλέον πρίζα στην εσωτερική μονάδα;
Απαιτούν ρευμα στην εξωτερική;
Υπάρχει πρίζα σουκω, ή πρέπει να πέσει αναγκαστικά σε απευθείας σε παροχή ρευματος;
Μακάρι αυτή την πληροφορία να την είχα πριν την εγκατάσταση.


Εγγύηση
- Είναι αναγκαίο να κάνω εγγραφη, αποστολη serials, κλπ για να έχω εγγύηση daikin; Εννοώ, αν δεν κάνω τίποτε, δεεενννν έχω εγγύηση;
---
Το μονο σίγουρο πάντως, πέρα από το ότι θέλω να τα μηχανήματα να λειτουργούν,
είναι να μη με σκοτίζει κάθε χρόνο συνεργάτης της daikin να κάνω service, όπως πχ κάνει η επίσημη toyota με το αμάξι μου.
Είμαι συνεπής από μονος μου, θέλω και το πάω στην toyota, δεν πάω επειδή μου το λένε αυτοί.
Και άμα με ζορίσουν και πολύ, θα σηκωθώ και θα πάω σε άλλη αντιπροσωπεία toyota!
---
Διάβασα λίγο εδώ, αλλα ακόμη είμαι μες τις απορίες
https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektasi-eghghyisis

- Μιλα για επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη, χωρίς να λέει χρήματα. Δε πειράζει, θα τα εμφανίσει μετά, σωστά; Ποσα;

- Υπάρχει και 5ετια, εκτος από την επέκταση στη 10ετια;

- Αν χωρίς να κάνω τίποτε, έτσι κι αλλιώς αγορασμένα κανονικά μηχανήματα daikin είναι (δεν τα ψώνισα από κανέναν....μαυρο!), έχω εγγύηση; Ή αν πάθει κάτι, στα ποσα χρονια, 2 ή 3, θα μου πουν 'είναι εκτος εγγύησης' αν δεν έχω κάνει κάτι που απαιτούν;

 

======================================================================

ΧΡΗΣΗ

Με τυχαίες ρυθμίσεις στη μια μονάδα, πορτες ανοιχτές 'ότι να ναι' φάση 'βαλτο να παίξει', είδα 650kwh στο tapo που συνδέθηκε η μια μονάδα, και λέω μεσα μου,
'δύσκολη μερα σήμερα, αλλα μάλλον άξιζε τον κόπο'!
Πήγα να δω και ρολοι της δέη, η ροδέλα γύριζε αργά....καμια σχέση με το πως γύριζε με το άλλο μη-inverter κλιματιστικό....
Θα μου πάρει καιρο βεβαια να έχω εμπειρία χρήσης, ελπίζω όμως όταν άξιζε που τα έβαλα.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες. Μια ερώτηση ίσως φανεί χαζη.
Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα 12αρι καινούργιο Inverter Arielli μάρκας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όταν είναι στο heat mode και πιάνει θερμοκρασία των 26(κατά κύριο λόγο αυτή είναι η θερμοκρασία που βάζω αλλά συμβαίνει σε ότι θερμοκρασία και εάν μπει)βαθμών σταματάει τελείως η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, κανένας θόρυβος τίποτα, μέχρι να πέσει κάποιους βαθμούς και να δώσει πάλι ή να δώσω εγω 2-3 βαθμούς παραπάνω.Όντας Inverter  δεν θα έπρεπε να δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές(η έστω χαμηλές)ο συμπιεστής? Να ακούγεται έστω κάποιος θόρυβος από την εξωτερική μονάδα? Μήπως δεν είναι Inverter?


Το ίδιο θα συμβαίνει και στην ψύξη,το καλοκαίρι,οταν θα πιάνει την εκατοστε θερμοκρασία?


Γνωρίζω για το defrost  που κάνουν ανα κάποια χρονικά διαστήματα.

Τώρα που το βάζουμε 27 βαθμούς δεν λέει να πιάσει ούτε τους 25. Φαντάζομαι βέβαια θα είναι λόγω του κρύου που κάνει έξω αν και είναι μονωμένο καλά το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, KnightShadow είπε

Γεια σας παίδες. Μια ερώτηση ίσως φανεί χαζη.
Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα 12αρι καινούργιο Inverter Arielli μάρκας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όταν είναι στο heat mode και πιάνει θερμοκρασία των 26(κατά κύριο λόγο αυτή είναι η θερμοκρασία που βάζω αλλά συμβαίνει σε ότι θερμοκρασία και εάν μπει)βαθμών σταματάει τελείως η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, κανένας θόρυβος τίποτα, μέχρι να πέσει κάποιους βαθμούς και να δώσει πάλι ή να δώσω εγω 2-3 βαθμούς παραπάνω.Όντας Inverter  δεν θα έπρεπε να δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές(η έστω χαμηλές)ο συμπιεστής? Να ακούγεται έστω κάποιος θόρυβος από την εξωτερική μονάδα? Μήπως δεν είναι Inverter?


Το ίδιο θα συμβαίνει και στην ψύξη,το καλοκαίρι,οταν θα πιάνει την εκατοστε θερμοκρασία?


Γνωρίζω για το defrost  που κάνουν ανα κάποια χρονικά διαστήματα.

Τώρα που το βάζουμε 27 βαθμούς δεν λέει να πιάσει ούτε τους 25. Φαντάζομαι βέβαια θα είναι λόγω του κρύου που κάνει έξω αν και είναι μονωμένο καλά το σπίτι.

Δεν είναι όλα τα ινβερτερ ίδια για να δουλεύουν όπως πρέπει 

43 λεπτά πριν, mindreader είπε

είδα έβαλαν παροχή, για την εξωτερική μονάδα, εσωτερικά από πρίζα κοντινή, μες το δωμάτιο.
Το βλέπω μετά, του λέω,
'μα εγώ θέλω να μπορώ να μετράω καταναλώσεις, έτσι δεν μπορώ!'
Εκεί λοιπόν μου αποκαλύφθηκε η 'μεγάλη αλήθεια',

1)Τι εννοείς ότι έτσι δε θα μπορείς να μετράς 

2) δε μας λες και μας την μεγάλη αλήθεια να τη μάθουμε 

46 λεπτά πριν, mindreader είπε

Όλοι δείχνουν 'μετρήσεις', οι οποιες δεν καταλαβαίνω πως τις παίρνουν!!!!!
Μάλλον πλέον καταλαβαίνω, αλλα πιαστηκα εξ'απροοπτου.

Αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mindreader είπε

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ DAIKIN
(ακολουθεί σεντόνι)

Ιδιατερη μερα σήμερα.
Έγινε η εγκατάσταση 2 daikin DΑΙΚΙΝ Sensira FTXC25D / RXC25D Inverter 9000 BTU A++/A+
Αγορά από τεχνική εταιρεία (όχι dealer) που έχει μια αξιοπρεπη πορεια στο χώρο επί δεκαετίες, και τους γνωρίζω και προσωπικά. Για αυτη τη μερα, περιμενα...3 μηνες!

Είδα διαφορα.
Το συνεργείο, δυο παιδιά που ξέρω ότι ασχολούνται κυρίως με επαγγελματικές εγκαταστάσεις (εταριες, με μεγάλα ψυγεία, κλιματισμούς κλπ),
ήρθαν έπειτα από συνενοηση.

Ειδα επαγγελματισμό, έγιναν όλα τα ουσιαστικά, αλλα συνέβησαν και απρόοπτα.

Έγινε εξαέρωση με αντλία.

Τοποθετήθηκαν χαλκοσωληνες 3 μέτρων.

Αντικραδασμικα δεν έβαλαν στις βάσεις, μου είπαν ότι αυτά τα inverter δεν έχουν καθόλου κραδασμούς, η αλήθεια είναι ότι οι εξωτερικές μονάδες με το ζόρι τις άκουσα,
όταν με τα παλιά κλιματιστικά σήκωνα τη γειτονια στο πόδι...

Το ένα το κλιματιστικό, μπήκε εύκολα. Είχε χώρο στο μπαλκονι, υπήρχε ήδη μονάδα εκεί, γενικώς όλη η διαρυθμιση και του δωματιου βοηθούσε.
Εκεί, μες σε 1 ώρα, έγιναν όλα όπως έπρεπε.

Στο άλλο δωμάτιο όμως....εκει παιχτηκαν ζόρια.
Εκεί έμπαινε μονάδα για πρωτη φορα.
Από τη μια ήταν δοκάρι. Από κάτω καλώδια -εσωτερικά- ρευματος. Έπειτα από κάτω συναζι. Διπλα κολωνα.
Απέξω στένευε το 'ταβάνι' του μπαλκονιου και υπήρχε και τέντα με τους εσωτερικούς της βραχίονες.
Παρόλα αυτά, το παλεψαν τιμια. Κάποια στιγμή βεβαια ο ένας είπε, 'δεν είναι όλα τα δωματια για να μπουν κλιματιστικά'.
Εξωτερικά μπήκε οριακά η μονάδα, στα λίγα εκατοστά από την άνω βάση της τέντας.
Όταν ρώτησα αν θα έχει πρόβλημα ή η μονάδα ή τέντα μου είπε όχι.
Εσωτερικα η μονάδα μπήκε αρκετά χαμηλότερα από το ταβάνι, για τους λογους που προαναφερθηκαν. Δεν με πειράζει προσωπικά, απλα έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τα κλιματιστικά ψηλότερα.

2 ιδιαιτερα θεματάκια ανέκυψαν, το ένα συνάρτηση του αλλου.
Κάποια στιγμή, μες το ζόρι, την αναμπουμπούλα, τι να αποφασίσουμε, που να μπει, μετρήσεις κλπ,
χωρίς να πολυκαταλάβω, είδα έβαλαν παροχή, για την εξωτερική μονάδα, εσωτερικά από πρίζα κοντινή, μες το δωμάτιο.
Το βλέπω μετά, του λέω,
'μα εγώ θέλω να μπορώ να μετράω καταναλώσεις, έτσι δεν μπορώ!'
Εκεί λοιπόν μου αποκαλύφθηκε η 'μεγάλη αλήθεια',
ότι οι νέες μονάδες, ΔΕΝ παίρνουν ρευμα από την εσωτερική μονάδα αλλα θέλουν ρευμα στην εξωτερική!!!!

Παρένθεση, ένα μικρο παράπονο, δεν ξέρω πως να το θέσω.
Είμαι ευγνώμων για όλη τη δουλεια που γίνεται και εδώ στο φόρουμ.
Πριν οποιαδήποτε σοβαρή αγορα μου, το ψάχνω...μήνες!
Και όμως.
Δεν διάβασα καπου, δεν βγήκε έστω ένας βρε αδερφέ, να πει ότι παίζει αυτό το πράγμα!
Όλοι δείχνουν 'μετρήσεις', οι οποιες δεν καταλαβαίνω πως τις παίρνουν!!!!!
Μάλλον πλέον καταλαβαίνω, αλλα πιαστηκα εξ'απροοπτου.

Μη τα πολυλογώ, είπαμε, επειδή η εγκατάσταση της μιας μονάδας ήταν τόσο μανούβρα, που η 1 ώρα έγιναν 3,
να τον καλέσω μια άλλη μερα, αφού το θέλω,
να μου βγάλει στην πρίζα του δωματιου μου μια σουκω μεσα από την πρίζα που συνδέθηκε το κλιματιστικό,
ώστε να το ρίξω πάνω σε tapo, και να βλέπω μετρήσεις!

Επίσης κάτι σχετικό, έχει ειπωθεί ότι καλο είναι να υπάρχει, έστω ένα πριζακι προστασίας υπέρτασης.
Αν η σύνδεση είναι εσωτερική, πως στην ευχή θα το κανεις;;;;;;;

Επιπλέον, για την εν λόγω σύνδεση όπως είπα, μέσω πρίζας δωματιου, τρυπησαν τον τοιχο μέχρι έξω, περασαν καλώδιο ρευματος, που έφτασε στην εξωτερική μονάδα.

Οι τρυπες περαστηκαν με ένα ασπρο σιλικονουχο υλικό, μου είπαν ότι σκληραίνει και γίνεται σαν καοτσουκ και δεν θα έχω πρόβλημα υγρασίας ή ότι άλλο.
Γι'αυτο το θέμα όμως, ειδικά για αυτή την τρυπα που δεν βγαίνει σε μπαλκονι αλλα σε πλευρά που πέφτει βροχή κλπ, εξωτερική πλευρά σπιτιού,
έχω φόβο. Θα υπάρξει πρόβλημα ή όχι;

Κάποια στιγμή πέταξε και κάτι βλακείες, όχι εκνευρισμένος μεν αλλα κάπως, ότι αυτά είναι δουλειες ηλεκτρολόγου κλπ,
και του είπα, σε φιλικό στυλ πάντα, γιατί όπως είπα ήταν επαγγελματίες και είδα ότι το παλευαν,
ότι εγώ για αυτό πήγα σε εταιρία και ζήτησα εγκατάσταση.
Αν θέλει ψυκτικό, αν θέλει ηλεκτρολόγο, αν θέλει γυψά, εγώ 'δεν το ξέρω', ας φροντίσει η εταιρία ποιος θα τα κάνει!

Στο άλλο κλιματιστικό, η εύκολη περίπτωση που είπα,
έχοντας ήδη την κρυάδα από την άλλη δύσκολη εγκατάσταση,
μου έφερε σουκω από την εξωτερική μονάδα, εντός δωματιου,
οποτε πέφτει πάνω σε tapo.
Επίσης αυτή η μονάδα, είναι χωμένη σε μπαλκονι, οι τρυπες, όλα, δεν έχω κάποιο φόβο για αυτή.

Αυτά σε γενικές γραμμές.
Η όλη εγκατάσταση ξεκίνησε στις 9 και έληξε στις 2! 5 ωρες εγκατασταση για 2 μοναδες.
Θετικές εντυπώσεις, αλλα με αστερίσκους.

Φυσικά αναμένω τα σχόλια σας.


======================================================================

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ...ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Παιδια, συγνώμη γιατί κάποια σίγουρα ξαναρωτηθηκαν αλλα ακόμη ψάχνομαι,
οποτε δυο κουβέντες, μια απάντηση, ειλικρινά θα βοηθούσε.

Πρίζα
Τα νέα κλιματιστικά, δεν έχουν πλέον πρίζα στην εσωτερική μονάδα;
Απαιτούν ρευμα στην εξωτερική;
Υπάρχει πρίζα σουκω, ή πρέπει να πέσει αναγκαστικά σε απευθείας σε παροχή ρευματος;
Μακάρι αυτή την πληροφορία να την είχα πριν την εγκατάσταση.


Εγγύηση
- Είναι αναγκαίο να κάνω εγγραφη, αποστολη serials, κλπ για να έχω εγγύηση daikin; Εννοώ, αν δεν κάνω τίποτε, δεεενννν έχω εγγύηση;
---
Το μονο σίγουρο πάντως, πέρα από το ότι θέλω να τα μηχανήματα να λειτουργούν,
είναι να μη με σκοτίζει κάθε χρόνο συνεργάτης της daikin να κάνω service, όπως πχ κάνει η επίσημη toyota με το αμάξι μου.
Είμαι συνεπής από μονος μου, θέλω και το πάω στην toyota, δεν πάω επειδή μου το λένε αυτοί.
Και άμα με ζορίσουν και πολύ, θα σηκωθώ και θα πάω σε άλλη αντιπροσωπεία toyota!
---
Διάβασα λίγο εδώ, αλλα ακόμη είμαι μες τις απορίες
https://standbyme.daikin.gr/el/package/epektasi-eghghyisis

- Μιλα για επέκταση εγγύησης από 2 σε 5 έτη, χωρίς να λέει χρήματα. Δε πειράζει, θα τα εμφανίσει μετά, σωστά; Ποσα;

- Υπάρχει και 5ετια, εκτος από την επέκταση στη 10ετια;

- Αν χωρίς να κάνω τίποτε, έτσι κι αλλιώς αγορασμένα κανονικά μηχανήματα daikin είναι (δεν τα ψώνισα από κανέναν....μαυρο!), έχω εγγύηση; Ή αν πάθει κάτι, στα ποσα χρονια, 2 ή 3, θα μου πουν 'είναι εκτος εγγύησης' αν δεν έχω κάνει κάτι που απαιτούν;

 

======================================================================

ΧΡΗΣΗ

Με τυχαίες ρυθμίσεις στη μια μονάδα, πορτες ανοιχτές 'ότι να ναι' φάση 'βαλτο να παίξει', είδα 650kwh στο tapo που συνδέθηκε η μια μονάδα, και λέω μεσα μου,
'δύσκολη μερα σήμερα, αλλα μάλλον άξιζε τον κόπο'!
Πήγα να δω και ρολοι της δέη, η ροδέλα γύριζε αργά....καμια σχέση με το πως γύριζε με το άλλο μη-inverter κλιματιστικό....
Θα μου πάρει καιρο βεβαια να έχω εμπειρία χρήσης, ελπίζω όμως όταν άξιζε που τα έβαλα.

Δεν έχεις μιλήσει καθόλου με την Daikin όλο αυτό το καιρό, ε;

Εάν είχες μιλήσεις θα σου είχαν λυθεί αυτές οι απορίες.

Στις προϋποθέσεις για να είναι έγκυρη η εγγύηση σου λένε ότι πρέπει το ρεύμα να πηγαίνει πρώτα στην εξωτερική μονάδα και μετά στην εσωτερική, επίσης το γράφει και το manual της εγκατάστασης.

Μόνο η toshiba νομίζω σου δίνει και την δυνατότητα για τροφοδοσία πρώτα της εσωτερικής και μετά της εξωτερικής μονάδας.

Δεν έχεις πρόβλημα (ειδικά εσύ με τα 9αρια) εάν τα βάλεις σε σουκο μπρίζα, έτσι τα έχω και εγώ τα δικά μου (9αρι και 12αρι).

Έχεις 3 χρόνια εγγύηση, 5 (δηλαδή 3+2) θα είχες εάν η αγορά έγινε από blue dealer.

Καλύτερα να μιλήσεις με την daikin ώστε να σου φτιάξουν λογαριασμό στο stand by me, από εκεί θα μπορείς να πάρεις και την επέκταση εγγύησης.

Η επέκταση νομίζω γίνεται είτε στα 7 χρόνια είτε στα 10 χρόνια.

Δεν θα σε ενοχλεί κάποιος συνεργάτης, εμένα μου ήρθαν 2 mail.

 

Spoiler

Συνολικά έχει προγραμματιστεί η αποστολή 3 email υπενθύμισης. Το πρώτο email υπενθύμισης στέλνεται 3 μήνες πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης συντήρησης, το δεύτερο 3 εβδομάδες πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης συντήρησης και το τρίτο email υπενθύμισης 1 εβδομάδα πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης της συντήρησης. Βεβαιωθείτε ότι πραγματοποιείτε εγκαίρως τη συντήρηση των μονάδων σας , για να παραμένει σε ισχύ το συμβόλαιό σας με την Daikin. 

Με εκτίμηση,Daikin Greece (Greece)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, KnightShadow είπε

Γεια σας παίδες. Μια ερώτηση ίσως φανεί χαζη.
Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα 12αρι καινούργιο Inverter Arielli μάρκας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί όταν είναι στο heat mode και πιάνει θερμοκρασία των 26(κατά κύριο λόγο αυτή είναι η θερμοκρασία που βάζω αλλά συμβαίνει σε ότι θερμοκρασία και εάν μπει)βαθμών σταματάει τελείως η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα, κανένας θόρυβος τίποτα, μέχρι να πέσει κάποιους βαθμούς και να δώσει πάλι ή να δώσω εγω 2-3 βαθμούς παραπάνω.Όντας Inverter  δεν θα έπρεπε να δουλεύει σε πολύ χαμηλές στροφές(η έστω χαμηλές)ο συμπιεστής? Να ακούγεται έστω κάποιος θόρυβος από την εξωτερική μονάδα? Μήπως δεν είναι Inverter?


Το ίδιο θα συμβαίνει και στην ψύξη,το καλοκαίρι,οταν θα πιάνει την εκατοστε θερμοκρασία?


Γνωρίζω για το defrost  που κάνουν ανα κάποια χρονικά διαστήματα.

Τώρα που το βάζουμε 27 βαθμούς δεν λέει να πιάσει ούτε τους 25. Φαντάζομαι βέβαια θα είναι λόγω του κρύου που κάνει έξω αν και είναι μονωμένο καλά το σπίτι.

αν ήταν κλιματιστικό ,οκ, τα Arielli είναι σάπια τελείως για θέρμανση , θα σε ταράξει στα on/off  με μεγάλες διακυμάνσεις και γκαζώματα χωρίς λόγο . Ο μόνος τρόπος να παίξει καλά είναι σε χώρο με μεγάλες απώλειες και κρύα καίγοντας φυσικά πολύ παραπάνω απο επώνυμα

στην ψύξη είναι κομπλέ

αν το πήρες κάτω απο 300€ (έως 12άρια) , μην έχεις και απαιτήσεις 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, dimostr said:

Δεν είναι όλα τα ινβερτερ ίδια για να δουλεύουν όπως πρέπει 

1)Τι εννοείς ότι έτσι δε θα μπορείς να μετράς 

2) δε μας λες και μας την μεγάλη αλήθεια να τη μάθουμε 

Αυτό μπορείς να μας το εξηγήσεις λίγο 

Η 'μεγαλη αληθεια', που δεν γνωριζα, και δεν θυμαμαι να την ανεγνωσα και πουθενα εδω στο φορουμ εμφανως, ειναι οτι πλεον, σε αντιθεση με το τι συνεβαινε παλια, τα νεα κλιματιστικα, θελουν το ρευμα απευθειας στην εξωτερικη μοναδα. Και δεν ειδα, δεν παιρνω ορκο γιατι δεν ημουν και διαρκως απο πανω τους, να εχει καμια σουκω η εξωτερικη μοναδα. Εχει; Εχει δεν εχει, αν αυτοι ριξουν την εξωτ. μοναδα σε καποια παροχη ρευματος, που στην ευχη θα βαλεις εσυ το πριζακι tapo για να κανεις μετρησεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Η 'μεγαλη αληθεια', που δεν γνωριζα, και δεν θυμαμαι να την ανεγνωσα και πουθενα εδω στο φορουμ εμφανως, ειναι οτι πλεον, σε αντιθεση με το τι συνεβαινε παλια, τα νεα κλιματιστικα, θελουν το ρευμα απευθειας στην εξωτερικη μοναδα. Και δεν ειδα, δεν παιρνω ορκο γιατι δεν ημουν και διαρκως απο πανω τους, να εχει καμια σουκω η εξωτερικη μοναδα. Εχει; Εχει δεν εχει, αν αυτοι ριξουν την εξωτ. μοναδα σε καποια παροχη ρευματος, που στην ευχη θα βαλεις εσυ το πριζακι tapo για να κανεις μετρησεις;

 

Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να διαβάσεις το εγχειρίδιο εγκατάστασης από πριν για να ξέρεις τι να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Grim Ripper said:

Δεν έχεις μιλήσει καθόλου με την Daikin όλο αυτό το καιρό, ε;

Εάν είχες μιλήσεις θα σου είχαν λυθεί αυτές οι απορίες.

Στις προϋποθέσεις για να είναι έγκυρη η εγγύηση σου λένε ότι πρέπει το ρεύμα να πηγαίνει πρώτα στην εξωτερική μονάδα και μετά στην εσωτερική, επίσης το γράφει και το manual της εγκατάστασης.

Μόνο η toshiba νομίζω σου δίνει και την δυνατότητα για τροφοδοσία πρώτα της εσωτερικής και μετά της εξωτερικής μονάδας.

Δεν έχεις πρόβλημα (ειδικά εσύ με τα 9αρια) εάν τα βάλεις σε σουκο μπρίζα, έτσι τα έχω και εγώ τα δικά μου (9αρι και 12αρι).

Έχεις 3 χρόνια εγγύηση, 5 (δηλαδή 3+2) θα είχες εάν η αγορά έγινε από blue dealer.

Καλύτερα να μιλήσεις με την daikin ώστε να σου φτιάξουν λογαριασμό στο stand by me, από εκεί θα μπορείς να πάρεις και την επέκταση εγγύησης.

Η επέκταση νομίζω γίνεται είτε στα 7 χρόνια είτε στα 10 χρόνια.

Δεν θα σε ενοχλεί κάποιος συνεργάτης, εμένα μου ήρθαν 2 mail.

 

  Reveal hidden contents

Συνολικά έχει προγραμματιστεί η αποστολή 3 email υπενθύμισης. Το πρώτο email υπενθύμισης στέλνεται 3 μήνες πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης συντήρησης, το δεύτερο 3 εβδομάδες πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης συντήρησης και το τρίτο email υπενθύμισης 1 εβδομάδα πριν από τη λήξη της προθεσμίας εκτέλεσης της συντήρησης. Βεβαιωθείτε ότι πραγματοποιείτε εγκαίρως τη συντήρηση των μονάδων σας , για να παραμένει σε ισχύ το συμβόλαιό σας με την Daikin. 

Με εκτίμηση,Daikin Greece (Greece)

 

- Σουκω για να παρω, για τη μια μοναδα που πηρε ρευμα απο εσωτερικο πριζας, πρεπει να ξαναρθει, να μου βγαλει απο την πριζα, μια σουκω, ωστε να μπορεσω εγω μετα να τη ριξω πανω στην tapo. Εγινε κατι λαθος κατα την συγκεκριμενη εγκατασταση;

- Αν δεν κανω καμια ενεργεια περι εγγυησης, δεν θα εχω εγγυηση;

-  Stand by me - και επεκταση εγγυησης, δεν θελει να πληρωσεις; Στην σελιδα της daikin, δεν αναφερουν χρηματα, αλλα πιστευω θελουν. Αν δεν θελω επεκταση εγγυησης, εχει κανενα νοημα το stand by me;

Just now, liakjim said:

Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να διαβάσεις το εγχειρίδιο εγκατάστασης από πριν για να ξέρεις τι να περιμένεις.

Εγχειριδιο εγκατατασης, ειναι καμια 20αρια σελιδες, που σε καποιον που δεν ξερει, φαινονται κινεζικα.

Καλα τα λες, θεωρω οτι οταν ολοι μιλουν για μετρησεις με τοση φυσικοτητα, εκτιμουσα, λανθασμενα οπως αποδειχτηκε, οτι οπως παλια, η εσωτ.μοναδα ειχε καλωδιο, που το ριχνατε πανω σε tapo. Τελικα δεν γινεται ετσι. Και πως το κανετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mindreader προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά δεν.

Ο ψυκτικός φέρνει ρεύμα από μέσα από το σπίτι (μπουάτ ή πρίζα), περνάει το καλώδιο μαζί με τους σωλήνες (άρα δεν χρειάζεται άλλη τρύπα, εκτός αν πχ η πρίζα είναι χαμηλά), το πάει στην εξωτερική μονάδα, δίνει ρεύμα και απλά δίνει στην εσωτερική με το άλλο καλώδιο ελέγχου.

Πχ δες το δικό μου εδώ. Ρεύμα έχω από μέσα , με φις, με πρίζα και με smart μετρητή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...