Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, komatoza είπε

Το έβαλαν 4.12 δεν το λειτουργώ σε 24/7 γιατί παράλληλα έχω το SRK50 σε διπλανό δωμάτιο, το ανοίγω το πρωί η το μεσημέρι με ζήτηση 21-22 μέχρι τα μεσάνυχτα από την αρχή η λειτουργία του είναι με on-off.

Screenshot_20231208-202453_Tapo.png

Παρακολούθησε το για λίγο  για καιρό και βλέπεις ,

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Θα το δω καμιά βδομάδα.

Διαφορετικά τι κάνω? Να προσπαθήσω να πιέσω την εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση η το πρακτικερ? Πώς αποδεικνύω ότι δεν έγινε σωστή εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, komatoza είπε

Οκ. Θα το δω καμιά βδομάδα.

Διαφορετικά τι κάνω? Να προσπαθήσω να πιέσω την εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση η το πρακτικερ? Πώς αποδεικνύω ότι δεν έγινε σωστή εγκατάσταση?

Δε μπορείς να αποδείξεις ότι δεν έγινε σωστή εγκατάσταση , ο μόνος τρόπος να αποδειχθεί ότι είναι λάθος η εγκατάσταση είναι εαν πχ δεν έχει τηρηθεί το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων που και πάλι για να το κανεις αυτό πρέπει να απευθυνθείς στη daikin που εαν πιστοποιήσει κάτι τέτοιο είσαι αμέσως εκτός εγγύησης , οποτε εαν δεις ότι δεν στρώνει και σε ενοχλεί τότε μπορείς με το ανάλογο αντίτιμο να κανεις απόρριψη επαναπληρωση και κενό όπως προβλέπεται 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Εκανα μετρησεις στο srk63 με 9,4 εξωτερικη ζητηση 22 

Εχω

Τ φιλτρα 22,8

Τ περσιδες 27,8

κυβικα 0,218

καταναλωση 160w

kw 1,32

cop 8,25

Ειναι σωστα τα νουμερα του cop;

Παρατηρω η διαφορα φιλτρα με εξοδο παιζει απο 5 με 5,3 βαθμους

 

Σχεδόν σωστό

image.png.1312fd9fe334655f7bde70c50cc0c169.png

 

25 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Βεβαια, εξακολουθω να μην καταλαβαινω απολυτα, πως αυτη η λειτουργια μεταφραζεται πρακτικα.

Αφορα μονο στιγμιαια peaks/spikes ή αφορα εν γενει και τη συνεχομενη λειτουργία του;

Θα μπορουσε το manual να ειναι πιο διαφωτιστικο, εκτος αν οι δικες μου ελλιπεις γνωσεις δεν το επιτρεπουν να το καταλαβω. Κι εδω ερχεται βεβαια το φορουμ με πρακτικη δοκιμασμενη εμπειρια.

Εν τελει, δουλευει με μειωμενα watt και καταναλωση, ή απλα ειναι αυτο που σκεφτηκα πιο πανω;

To διαγραμματακι πανω, με μπερδευει. Ή μηπως, η ολη διαφορα ειναι στο ξεκινημα, αλλα μετα, μαυρη και γκρι γραμμη ειναι 'στο ιδιο επιπεδο', οποτε ειναι ιδια και η καταναλωση και τα watt;

Πρακτικά αντί το μηχάνημα να πηγαίνει στα μέγιστα ρεύματα πχ στην εκκίνηση ή αν αυξηθεί απότομα η ζήτηση, του βάζει ένα άνω όριο. Δεν πάει στα μέγιστα αλλά ας πούμε στο 60%. Οταν οι απαιτήσεις πέσουν από αυτό το όριο, συμπεριφέρεται σαν να μην είχε τον περιορισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Τρομερο!

Πως γινεται να ειναι τοσο λιγα τα watt; Απο τι ωρα τα εχεις αναψει;

Ωρα δε θυμάμαι αλλα τα έχω σίγουρα από 10-15 Νοεμβρίου αναμμένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αφήνω έτσι δημιουργείται κάποιο πρόβλημα? Τι διαφορά έχει η συνεχόμενη λειτουργία με το on-off?

Επίσης τι κόστος έχει η διαδικασία διόρθωσης?

Η Daikin δεν ξέρει πως πρέπει να λειτουργεί το μηχάνημα? Να μου πει φίλε πρέπει να τρέχει συνεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, dimostr said:

Ωρα δε θυμάμαι αλλα τα έχω σίγουρα από 10-15 Νοεμβρίου αναμμένα 

Επειδη αποκλειεται να ειναι διαρκως κοσμος στα δωματια, φανταζομαι τα εχεις αναμενα και οταν δεν ειναι κανεις και ειναι αδεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mindreader είπε

Επειδη αποκλειεται να ειναι διαρκως κοσμος στα δωματια, φανταζομαι τα εχεις αναμενα και οταν δεν ειναι κανεις και ειναι αδεια.

 

Θα τα σβήσω τον Απρίλιο 

8 λεπτά πριν, komatoza είπε

Αν το αφήνω έτσι δημιουργείται κάποιο πρόβλημα? Τι διαφορά έχει η συνεχόμενη λειτουργία με το on-off?

Επίσης τι κόστος έχει η διαδικασία διόρθωσης?

Η Daikin δεν ξέρει πως πρέπει να λειτουργεί το μηχάνημα? Να μου πει φίλε πρέπει να τρέχει συνεχόμενα.

Τα on off υπό συνθήκες και σε ορισμένα σημεία θα συμβούν , σε σένα το πρόβλημα είναι ότι δε πιάνει 5α ελάχιστα watt που θα έπρεπε να βλέπεις 

εγω πλήρωσα  60 ευρώ αλλα αυτό εξαρτάται 

δε μπορεί κανεις να πει τέτοιο πράγμα γιατί δε ξέρει σε τι χώρο έχεις το μηχάνημα ούτε σε τι συνθήκες δουλευει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, komatoza said:

Αν το αφήνω έτσι δημιουργείται κάποιο πρόβλημα? Τι διαφορά έχει η συνεχόμενη λειτουργία με το on-off?

Επίσης τι κόστος έχει η διαδικασία διόρθωσης?

Η Daikin δεν ξέρει πως πρέπει να λειτουργεί το μηχάνημα? Να μου πει φίλε πρέπει να τρέχει συνεχόμενα.

Εγω εχω πολλες επιφυλαξεις.

Απο τη μια, αν δεν ειναι κανεις σε ενα δωματιο, δε μιλω να λειψεις για μια ωρα, αλλα πχ φευγω πρωι και παω δουλεια, ειναι δυνατον να το εχω ΄συνεχως αναμενο'; Θα πει καποιος ισως, ετσι γραφει λιγοτερα watt; Αλλα συνολικα αν το δεις, γραφει συνεχεια. Δεν ξερω απο πλευρας καταναλωσης, που με καιει αυτο το θεμα, τι συμφερει.

Αλλα ακομη και αν το να ειναι σε διαρκη λειτουργια ειναι καπως φτηνοτερο, μηχανημα ειναι, αμα δουλευει συνεχεια; Υπαρχει μηχανημα χωρις ωρες λειτουργιας;

Οκ, ο καθενας μεταχειριζεται τα μηχανηματα του οπως θελει. Και πανω απ'ολα ο ανθρωπος, δεν το συζητω.

Αλλα οπως ειπε καποιος, εδω μεσα αρκετοι τα μετραμε πολυ τα χρηματα. Οταν θα δωσω κοντα δυο χιλιαρικα για κλιματιστικα, ε σορρυ, θελω να με βγαλουν αξιοπρεπως τουλαχιστον 10ετια. Αλλα αμα τα λειτουργω ολη μερα καθε μερα, δεν νομιζω να γινει αυτο.

Δεν ξερω. Αλλες αναγκες, αλλες προτεραιοτητες, αλλα πορτοφολια, εν τελει και αλλη διαχειριση βεβαια.

---

Εγω παντως εχω μια βασικη αρχη, σε ολα οτι εχω απο μηχανηματα. Ειτε το λενε 'αμαξι', ειτε το λενε 'laptop', ειτε το λενε 'tv'. Θελω να επιλεγω ΕΓΩ ποτε θα το αλλαζω. Οχι να με παρατα στη μεση και να πρεπει να κοψω το λαιμο μου να βρω ΑΜΕΣΑ χρηματα να επισκευασω ή να αγορασω νεο. Αρα, επειδη εχω αυτη τη στοχευση, ειμαι πολυ προσεκτικος και συντηρητικος στη χρηση. Ξερω, λιγοι ειναι σαν εμενα, ακομη και αν θελουν το σκεπτικο μου και να το πανε οπως εγω, λιγοι εχουν την πειθαρχια, την οργανωση κλπ. Μπαινουν σοβαρα ζητηματα χαρακτηρα, καλως κακως ετσι ειναι. Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, komatoza είπε

Αν το αφήνω έτσι δημιουργείται κάποιο πρόβλημα? Τι διαφορά έχει η συνεχόμενη λειτουργία με το on-off?

Επίσης τι κόστος έχει η διαδικασία διόρθωσης?

Η Daikin δεν ξέρει πως πρέπει να λειτουργεί το μηχάνημα? Να μου πει φίλε πρέπει να τρέχει συνεχόμενα.

Νομίζω ότι τσάμπα τρελαίνεσαι. Δες το όλον τον χειμώνα πως θα συμπεριφερθεί και το βλέπεις. Δεν είναι εύκολη η θέρμανση καλά μονωμένων μικρών χώρων σε μια χώρα με το μαλακό κλίμα όπως της Ελλάδας και ιδιαίτερα της Αττικής και νοτιότερα. 

Προσπάθησε να το λειτουργείς στο silent για να αποφύγεις τα έντονα on-ff αλλά αυτά θα συμβαίνουν έτσι και αλλιώς υπό προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που σφίξανε λίγο οι θερμοκρασίες, έχω ανεβάσει τη ζήτηση στους 24, αδιάκοπη λειτουργία περίπου στα 400-600W, αν και το σπίτι δεν έχει έρθει ακόμα σε θερμικη ισορροπία (ουτε χαλιά δεν εχουμε στρώσει, καθώς η συνεχής λειτουργία ξεκίνησε από χθες το μεσημέρι (για να ακριβολογούμε), οπότε ένα κλικ απώλειες παραπάνω τις έχουμε..

Καλό χειμώνα θα τολμήσω να πω σε όλους 😁💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω εχω πολλες επιφυλαξεις.

Αυτή υποτίθεται είναι η δουλειά των Inverters. Αυξομειώνουν την ισχύ τους ανάλογα με τις ανάγκες του χώρου (βασικά προσπαθούν να κρατήσουν τη θερμοκρασία που διαβάζουν στο setpoint που έχουν από τον προγραμματισμό τους). 24/7 λειτουργία. Το σπίτι είναι ζεστό, τα ντουβάρια είναι ζεστά, τα έπιπλα είναι ζεστά, όλα είναι ζεστά, ο αέρας είναι ζεστός. Μετά από κάποιες ημέρες σε 24/7 λειτουργία, νιώθεις το ίδιο σαν να είχες καλοριφέρ. 'Ολα αυτά τα χάνεις με τη διακοπτόμενη λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...