Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2128ZR

Τελικη τιμή δε θυμαμαι επειδη εχω και το κουπόνι του ανακυκλωνω. Γυρω στα 400 νομιζω

Και 75 ευρώ η εγγύηση 

Πόσο σου βγαίνει το πενήντα σκάλες ανώτερο toshiba με 7 χρόνια εγγύηση εγκατεστημένο; https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσο σου βγαίνει το πενήντα σκάλες ανώτερο toshiba με 7 χρόνια εγγύηση εγκατεστημένο; https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με κλιματιστικά ιδιαίτερα, σε τι διαφέρει το συγκεκριμένο και είναι τοσο καλύτερο ? Στο σκρουτζ μια κριτική έχει μόνο και αυτη οχι η καλύτερη:(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Επειδή δεν εχω ασχοληθεί με κλιματιστικά ιδιαίτερα, σε τι διαφέρει το συγκεκριμένο και είναι τοσο καλύτερο ? Στο σκρουτζ μια κριτική έχει μόνο και αυτη οχι η καλύτερη:(

Είναι καλύτερο στα πάντα. Ψύξη, θέρμανση, ποιότητα, πλαστικά, θόρυβο, εγγύηση. Πόσο σου βγαίνει με κουπόνι;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim @Kozanitis1 το πήρα τελικά (Toshiba edge 18btu) και έγινε η εγκατάσταση σήμερα. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα! 
Εκανα και sync με το app, πολύ καλό. Θα κάνω και ένα update με τη χρήση και κατανάλωση. 

Ειδα ότι βγαίνει και το 22btu στα ίδια λεφτά, λέτε για τον χώρο μου να ήταν καλύτερο να έπαιρνα τελικά το 22άρ ή θα ήταν too much?;

Επεξ/σία από kraken92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kraken92 είπε

@liakjim @Kozanitis1 το πήρα τελικά (Toshiba edge 18btu) και έγινε η εγκατάσταση σήμερα. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα! 
Εκανα και sync με το app, πολύ καλό. Θα κάνω και ένα update με τη χρήση και κατανάλωση. 

Ειδα ότι βγαίνει και το 22btu στα ίδια λεφτά, λέτε για τον χώρο μου να ήταν καλύτερο να έπαιρνα τελικά το 22άρ ή θα ήταν too much?;

Καλορίζικο, θύμισε μου απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλορίζικο, θύμισε μου απώλειες;

Ευχαριστώ! 

σαλονοτραπεζαρία: 3102.51
κουζίνα: 1597.76
σύνολο: 4700.27

~45τμ όλα μαζί

Επεξ/σία από kraken92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 6:22 ΜΜ, enlightened είπε

Το ένα μέτρο σωλήνας τι σημαίνει; Με φοβίζεις :Ρ Τι έχει γίνει λάθος και πως επηρεαζει..;; 

Από θόρυβο εγώ μέσα στο δωμάτιο δεν το ακούω. Αν βγεις έξω όμως στο μπαλκόνι (που ευτυχώς αυτό το μπαλκόνι δε χρησιμοποιείται) ή στους πάνω και κάτω ορόφους μιλάμε για απογείωση Boeing 747 😂😂. Αυτό όμως δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την εγκατάσταση ή είναι λόγω μοντέλου. Ουσιαστικά το συγκεκριμένο ήταν ένα απλό μοντέλο των 400€ περίπου, το πρώτο πιο οικονομικό inventor που είχε τη δυνατότητα wifi  

Απ’ ότι κατάλαβα μιλάμε για τραγικούς επαγγελματίες… Και μόλις πλήρωσα το κατάστημα για να έρθουνε  από βδομάδα… Δεν πειράζει, το ακυρώνω αν είναι… Ξέρουμε κανένα καλό, reputable κατάστημα να αναλαμβάνει; Τι πρέπει να προσέχω; 

Και εγώ έκανα το λάθος να βάλω ένα 12ρι σε τοίχο/τούβλο ακριβώς από πίσω, σωλήνες είχε κάπου λιγότερα από 2 μέτρα. Εκανε πάρα πολύ θόρυβο σε συγκεκριμένες στροφές του συμπιεστή. Έξω δεν άκουγες τίποτα πέρα του συνηθισμένου, μέσα πόλεμος. 

Έβαλα μεγαλύτερους σωλήνες, πάνω από 4 μέτρα, γιατί έλεγαν πως θα άλλαζε κάτι αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Η λύση είναι σινεμπλόκ στην βάση ή να φύγει πάτωμα. Έβαλα σινεμπλόκ και δεν ακούγεται τίποτα απολύτως πλέων στην ψύξη. Θέρμανση ακούγεται λίγο αλλά δεν με ενδιαφέρει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Και εγώ έκανα το λάθος να βάλω ένα 12ρι σε τοίχο/τούβλο ακριβώς από πίσω, σωλήνες είχε κάπου λιγότερα από 2 μέτρα. Εκανε πάρα πολύ θόρυβο σε συγκεκριμένες στροφές του συμπιεστή. Έξω δεν άκουγες τίποτα πέρα του συνηθισμένου, μέσα πόλεμος. 

Έβαλα μεγαλύτερους σωλήνες, πάνω από 4 μέτρα, γιατί έλεγαν πως θα άλλαζε κάτι αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Η λύση είναι σινεμπλόκ στην βάση ή να φύγει πάτωμα. Έβαλα σινεμπλόκ και δεν ακούγεται τίποτα απολύτως πλέων στην ψύξη. Θέρμανση ακούγεται λίγο αλλά δεν με ενδιαφέρει. 

 

Εξαρταται το κλιματιστικο και τι λεει το manual..Συνηθως τα μικρα 9-12 με 2 μετρα σωληνα ειναι οκ αλλα οταν παμε σε 18-24 τοτε πρεπει να τηρειται επ ακριβως αυτο που ζητα ο κατασκευαστης..Εγω με ενα παλιοτερο σαπιοκινεζικο 24αρι ειδα μεγαλη διαφορα οταν ο σωληνας απο 1,5 μετρο πηγε στα 3.

Για ποια σινεμπλοκ λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εξαρταται το κλιματιστικο και τι λεει το manual..Συνηθως τα μικρα 9-12 με 2 μετρα σωληνα ειναι οκ αλλα οταν παμε σε 18-24 τοτε πρεπει να τηρειται επ ακριβως αυτο που ζητα ο κατασκευαστης..Εγω με ενα παλιοτερο σαπιοκινεζικο 24αρι ειδα μεγαλη διαφορα οταν ο σωληνας απο 1,5 μετρο πηγε στα 3.

Για ποια σινεμπλοκ λες;

Επισυνάπτω φωτογραφία με αυτά που έβαλα, ΑΑ30x25 (M8x20). 

 

IMG_20220801_121522.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την διάθεσή σας για προφορά και βοήθεια :)

πρέπει να αποφασίσω για αγορά κλιματιστικού χθες, καθώς το μ..κισα και πρέπει να επιλέξω μέχρι την Τετάρτη. 

Με τη βοήθειά σας εδώ έχω πάρει μια εικόνα για το τι προσφέρουν και τι δεν προσφέρουν τα κλιματιστικά της αγοράς, 

έχω καταλήξει σε Btu (έχω απώλειες 6,3Kw) για 45 τμ, με κουφώματα αλουμινίου 4μ, διπλό τζάμι, βόρειο με τέντα, πρώτος όροφος, αριστερά άλλο διαμέρισμα, δεξιά άλλη πολυκατοικία, πάνω/κάτω άλλο διαμέρισμα, 3μ ύψος ταβάνι, 2 άτομα, αττική. 

Έχω καταλήξει σε Fujitsu ή Inventor, στα 24.000 btu Inventor ή 18.000 Fujitsu

Εχω λατρέψει την κατανάλωση του Fujitsu, έχω μισήσει τον θόρυβό του και τον μινιμαλισμό του. 

Έχω λατρέψει την 10ετή εγγύηση και τα καλούδια του Inventor, έχω μισήσει την κατανάλωσή του στη θέρμανση. 

Έχω μια απορία σχετικά με το εύρος απόδοσης και ψύξης. 

τι με έχει μπερδέψει και ζητάω τα φώτα σας: 

πχ στο Inventor λέει για την ψύξη:

SEER 8.5 και  Εύρος απόδοσης ψύξης 7200-28000 BTU και Ενεργειακή κατανάλωση ψύξης 288 kWh.

Αυτό σημαίνει ότι στο χαλαρό του θα δουλεύει σαν 7,200 btu?

γιατί από την άλλη, το Fujitsu έχει SEER 7,2 αλλά Εύρος απόδοσης ψύξης 3.070 - 18.800 btu/h και Ενεργειακή κατανάλωση ψύξης 253 kWh.

Και εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα. Κατώτερο SEER το Fujitsu, αλλά και μικρότερη ενεργειακή κατανάλωση. 

 

Η χρήση του θα είναι 2-3 ώρες την ημέρα στις "δύσκολες" ημέρες και κανα 10ωρα στα "δύσκολα" ΣΚ. 

Δλδ θα δουλεύει περισσότερο για ψύξη, αλλά δεν θέλω το χειμώνα να φοβάμαι να το ανοίγω...

Προτεραιότητές μου είναι η εγγύηση και η κατανάλωση... 

επίσης, στη θέρμανση:

το Fujitsu έχει Εύρος απόδοσης θέρμανσης 2.047 - 22.520 btu/h, SCOP 6.3, Ενεργειακή κατανάλωση θέρμανσης 556 kWh, και το Inventor  Εύρος απόδοσης θέρμανσης 5300-28000 BTU, SCOP 5.3 και Ενεργειακή κατανάλωση θέρμανσης 1453 kWh.

Αυτό σημαίνει ότι το Invertor θα καταναλώνει σχεδόν 3πλάσια?

 

υγ.

βλέπω μεγάλες διαφορές στα specs μεταξύ site mediamarkt και skroutz..

πχ. 

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-ecolandia-asyg053klca-18000-btu-aa/1687205

https://www.skroutz.gr/s/35706116/Fujitsu-ASYG053KLCA-AOYG053KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#description

με μεγάλη διαφορά στο SCOP και στην κατανάλωση Θέρμανσης! γενικά στο skroutz βλέπω χειρότερες τιμές σε SCOP και καταναλώσεις θέρμανσης και σε άλλους κατασκευαστές, δεν ξέρω ποιος λέει αλήθεια. 

(edit τελικά το skroutz παιρνει στατιστικά μέσης ζώνης και όχι θερμής).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας :)

Επεξ/σία από Inno72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inno72 είπε

καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την διάθεσή σας για προφορά και βοήθεια :)

πρέπει να αποφασίσω για αγορά κλιματιστικού χθες, καθώς το μ..κισα και πρέπει να επιλέξω μέχρι την Τετάρτη. 

Με τη βοήθειά σας εδώ έχω πάρει μια εικόνα για το τι προσφέρουν και τι δεν προσφέρουν τα κλιματιστικά της αγοράς, 

έχω καταλήξει σε Btu (έχω απώλειες 6,3Kw) για 45 τμ, με κουφώματα αλουμινίου 4μ, διπλό τζάμι, βόρειο με τέντα, πρώτος όροφος, αριστερά άλλο διαμέρισμα, δεξιά άλλη πολυκατοικία, πάνω/κάτω άλλο διαμέρισμα, 3μ ύψος ταβάνι, 2 άτομα, αττική. 

Έχω καταλήξει σε Fujitsu ή Inventor, στα 24.000 btu Inventor ή 18.000 Fujitsu

Εχω λατρέψει την κατανάλωση του Fujitsu, έχω μισήσει τον θόρυβό του και τον μινιμαλισμό του. 

Έχω λατρέψει την 10ετή εγγύηση και τα καλούδια του Inventor, έχω μισήσει την κατανάλωσή του στη θέρμανση. 

Έχω μια απορία σχετικά με το εύρος απόδοσης και ψύξης. 

τι με έχει μπερδέψει και ζητάω τα φώτα σας: 

πχ στο Inventor λέει για την ψύξη:

SEER 8.5 και  Εύρος απόδοσης ψύξης 7200-28000 BTU και Ενεργειακή κατανάλωση ψύξης 288 kWh.

Αυτό σημαίνει ότι στο χαλαρό του θα δουλεύει σαν 7,200 btu?

γιατί από την άλλη, το Fujitsu έχει SEER 7,2 αλλά Εύρος απόδοσης ψύξης 3.070 - 18.800 btu/h και Ενεργειακή κατανάλωση ψύξης 253 kWh.

Και εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα. Κατώτερο SEER το Fujitsu, αλλά και μικρότερη ενεργειακή κατανάλωση. 

 

Η χρήση του θα είναι 2-3 ώρες την ημέρα στις "δύσκολες" ημέρες και κανα 10ωρα στα "δύσκολα" ΣΚ. 

Δλδ θα δουλεύει περισσότερο για ψύξη, αλλά δεν θέλω το χειμώνα να φοβάμαι να το ανοίγω...

Προτεραιότητές μου είναι η εγγύηση και η κατανάλωση... 

επίσης, στη θέρμανση:

το Fujitsu έχει Εύρος απόδοσης θέρμανσης 2.047 - 22.520 btu/h, SCOP 6.3, Ενεργειακή κατανάλωση θέρμανσης 556 kWh, και το Inventor  Εύρος απόδοσης θέρμανσης 5300-28000 BTU, SCOP 5.3 και Ενεργειακή κατανάλωση θέρμανσης 1453 kWh.

Αυτό σημαίνει ότι το Invertor θα καταναλώνει σχεδόν 3πλάσια?

 

υγ.

βλέπω μεγάλες διαφορές στα specs μεταξύ site mediamarkt και skroutz..

πχ. 

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-ecolandia-asyg053klca-18000-btu-aa/1687205

https://www.skroutz.gr/s/35706116/Fujitsu-ASYG053KLCA-AOYG053KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#description

με μεγάλη διαφορά στο SCOP και στην κατανάλωση Θέρμανσης! γενικά στο skroutz βλέπω χειρότερες τιμές σε SCOP και καταναλώσεις θέρμανσης και σε άλλους κατασκευαστές, δεν ξέρω ποιος λέει αλήθεια. 

(edit τελικά το skroutz παιρνει στατιστικά μέσης ζώνης και όχι θερμής).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας :)

Πόλη/περιοχή; Γενικά θα βοηθούσε αν συμπλήρωνες το ερωτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...