Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν αξίζει να το σβήσεις μπορείς αολα να κατεβασεις την ζητούμενη θερμοκρασία στο 18-19 πχ 

Αυτο υπεθεσα κι εγω. Αλλα δεν εχω μετρητη ωστε να δοκιμασω το εξης απλο:

24 ωρες συνεχους λειτουργιας ή λειτουργια με ενδιαμεση παυση πχ 3 ωρων. Τι καταναλωση μπορει να εχει στην καθε περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IoannisSM είπε

Αυτο υπεθεσα κι εγω. Αλλα δεν εχω μετρητη ωστε να δοκιμασω το εξης απλο:

24 ωρες συνεχους λειτουργιας ή λειτουργια με ενδιαμεση παυση πχ 3 ωρων. Τι καταναλωση μπορει να εχει στην καθε περιπτωση?

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Συνήθως συμφέρει το 24/7 αλλά όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Αυτο υπεθεσα κι εγω. Αλλα δεν εχω μετρητη ωστε να δοκιμασω το εξης απλο:

24 ωρες συνεχους λειτουργιας ή λειτουργια με ενδιαμεση παυση πχ 3 ωρων. Τι καταναλωση μπορει να εχει στην καθε περιπτωση?

Αν εχεις πολλες απωλειες τοτε δεν συμφερει το 24/7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, userAnon είπε

Θα πάει νομίζω. Εδω σε εμένα περνάει και προς τον διαδρομο και την πρώτη κραβατοκάμαρα που είναι "πίσω" απο την εσωτερική μόνοδα ουσιαστικά. Περιμένω διάγραμμα το βράδυ και φυσικά θα δούμε και τι θα κάνει στον χώρο όλη την ημέρα. Το πρωτο βήμα έγινε.. χαχα

Απέτυχε το πείραμα.

Ο χώρος του Μορις από 22C πήγε 19.2C. Δεν πάει καθόλου η ζέστη ή αν πάει δεν αρκεί.

Το yukai δεν ανέβασε καθόλου κατανάλωση, είναι σαν να μην υπάρχει ο διπλανός χώρος.

image.png.793d98240edf5c306abf42b7a195dad2.png

Επίσης τα πεθερικά παραπονιούνται ότι το toshiba ακούγεται στο 3 ενώ ο αέρας του φαίνεται χλιαρός χώρια που κρυώνουν εκεί που είναι η τηλεόραση. Και έχουν δίκιο, κάνει όντως κρύο.

Οπότε μπήκε το Μόρις μπρος και το Yukai πήγε στο 2 στο fan...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο team.

Μπορεί κάποιος να ποστάρει τι περιλαμβάνει η δωρεάν εγκαταστάση από τον Κοτσόβολο?

Προσπαθώ να το βρώ, αλλά τίποτα.

τεχνικη υποστηριξη

Επεξ/σία από babinosman
το βρήκα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απέτυχε το πείραμα.

Ο χώρος του Μορις από 22C πήγε 19.2C. Δεν πάει καθόλου η ζέστη ή αν πάει δεν αρκεί.

Το yukai δεν ανέβασε καθόλου κατανάλωση, είναι σαν να μην υπάρχει ο διπλανός χώρος.

image.png.793d98240edf5c306abf42b7a195dad2.png

Επίσης τα πεθερικά παραπονιούνται ότι το toshiba ακούγεται στο 3 ενώ ο αέρας του φαίνεται χλιαρός χώρια που κρυώνουν εκεί που είναι η τηλεόραση. Και έχουν δίκιο, κάνει όντως κρύο.

Οπότε μπήκε το Μόρις μπρος και το Yukai πήγε στο 2 στο fan...

Γιατί όχι auto ο ανεμιστήρας στο toshiba?δουλεύει σε χαμηλότερα watt με υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Γιατί όχι auto ο ανεμιστήρας στο toshiba?δουλεύει σε χαμηλότερα watt με υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα;

Στο auto πάει πιο κάτω από το 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απέτυχε το πείραμα.

Ο χώρος του Μορις από 22C πήγε 19.2C. Δεν πάει καθόλου η ζέστη ή αν πάει δεν αρκεί.

Το yukai δεν ανέβασε καθόλου κατανάλωση, είναι σαν να μην υπάρχει ο διπλανός χώρος.

image.png.793d98240edf5c306abf42b7a195dad2.png

Επίσης τα πεθερικά παραπονιούνται ότι το toshiba ακούγεται στο 3 ενώ ο αέρας του φαίνεται χλιαρός χώρια που κρυώνουν εκεί που είναι η τηλεόραση. Και έχουν δίκιο, κάνει όντως κρύο.

Οπότε μπήκε το Μόρις μπρος και το Yukai πήγε στο 2 στο fan...

εχουν δικιο τα πεθερικα για τα χλιαρα ρευματα.....αλλα δεν ειναι ενοχλητικα.......θορυβο ....ενα φυσημα εντονο ........τηλεοραση ακουω κανονικα χωρις να με ενοχλει........λογο θεσης (αριστερη πλευρα σε τοιχο ) τις εσωτερικες περσιδες τις εχω ευθεια και δεξια (οπως το κοιταμε) .....θερμοκρασια δωματιου 22 ......ζητηση 22 ......καταναλωση 350watt .....εξωτερικη τωρα 10 βαθμοι.....

ΥΓ. μου εχουν αλλαξει πλακετα.....λες να ειναι yukai και το δικο μου?εμενα παντως στον μικρο μου χωρο ειναι ΙΔΑΝΙΚΟ......

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmaris είπε

εχουν δικιο τα πεθερικα για τα χλιαρα ρευματα.....αλλα δεν ειναι ενοχλητικα.......θορυβο ....ενα φυσημα εντονο ........τηλεοραση ακουω κανονικα χωρις να με ενοχλει........λογο θεσης (αριστερη πλευρα σε τοιχο ) τις εσωτερικες περσιδες τις εχω ευθεια και δεξια (οπως το κοιταμε) .....θερμοκρασια δωματιου 22 ......ζητηση 22 ......καταναλωση 350watt .....εξωτερικη τωρα 10 βαθμοι.....

ΥΓ. μου εχουν αλλαξει πλακετα.....λες να ειναι yukai και το δικο μου?εμενα παντως στον μικρο μου χωρο ειναι ΙΔΑΝΙΚΟ......

Και το Yukai ήρθε και έστρωσε και αυτό στα 350W.

image.png.2575ccacd260fe94544e172c35d3fef0.png

Yukai 24Κ και edge 24Κ έχουν ίδια ελάχιστα watts μέχρι τους 7C και σιγά σιγά όσο πέφτουν οι εξωτερικές, του Yukai πάνε λίιιιιγο πιο κάτω συγκριτικά (πχ 6W πιο κάτω στους 0C ) . 

ΥΓ Τι εννοείς άλλαξες πλακέτα; Είχε βλάβη τελικά του Σείριου;

ΥΓ2 Τελικά το Morris βοηθάει και όχι το ανάποδο. Τα 3 σκαλάκια πιο κάτω επίπεδο κάνουν τη διαφορά. Physics.

image.png.f81f4a91705ad0f9e74de9fd4afd9af7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Yukai 24K vs asyg24kmta , με εξωτερική 10.5C και ζήτηση 22C:

image.png.7703a06e378e4e6bdfa63352c57c7b97.png

Ναι είναι πολλά. 'Έβαλα 3 ανεμιστήρα και έκλεισα το μόρις (το yukai έριξε 10W , πήγε στα 355W , όσα βλέπει και ο @marmaris στο edge του). Είμαι περίεργος αν θα κρατήσει μόνο του.

Το ίδιο σκέφτηκα με το που είπε τα νούμερα.

Το δικό μου atxc25b παίζει στα 185W (ακόμα δεν έχουν αυξηθεί οι απώλειες για να παίξει σταθερά)

image.png.d17bd44c3e97bb8b1e563b338b06e0f4.png

Εκανα μετρησεις στο srk63 με 9,4 εξωτερικη ζητηση 22 

Εχω

Τ φιλτρα 22,8

Τ περσιδες 27,8

κυβικα 0,218

καταναλωση 160w

kw 1,32

cop 8,25

Ειναι σωστα τα νουμερα του cop;

Παρατηρω η διαφορα φιλτρα με εξοδο παιζει απο 5 με 5,3 βαθμους

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Αριστερά 200-220 εγκαταςταση με εξαέρωση

δεξιά κανονική λειτουργία εγκατάσταση με αντλία κενού 

IMG_0282.webp

Δηλαδή παίζει λάθος εγκατάσταση?

Τον είδα που έβαλε αντλία κενού αλλά για λίγο τώρα δεν ήμουν 100% παρών (από πάνω του)γιατί μου έκαναν και συντήρηση στο SRK50, απλά και στο τηλέφωνο τους το ζήτησα (μου είπε ότι έτσι δουλεύουν) και ήμουν κάπως ήρεμος.

Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές δεν έμεινα ευχαριστημένος με το σύνολο.

Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω? Μιλάω με την Daikin και τι τους λέω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, komatoza είπε

Δηλαδή παίζει λάθος εγκατάσταση?

Τον είδα που έβαλε αντλία κενού αλλά για λίγο τώρα δεν ήμουν 100% παρών (από πάνω του)γιατί μου έκαναν και συντήρηση στο SRK50, απλά και στο τηλέφωνο τους το ζήτησα (μου είπε ότι έτσι δουλεύουν) και ήμουν κάπως ήρεμος.

Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές δεν έμεινα ευχαριστημένος με το σύνολο.

Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω? Μιλάω με την Daikin και τι τους λέω?

παιζει σοβαρο ενδεχομενο να μην χρησιμοποιηθηκε η αντλια σωστα εως καθολου και το λεω βασιζομενος στη δικη μου περιπτωση που ειχα το ιδιο συμπτωμα που διορθωθηκε με την διαδικασια που εγινε , με την daikin δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι τωρα , το παρακολουθεις για λιγο καιρο μηπως και ειναι κατι τυχαιο λογω συνθηκων χωρου κλπ αλλα εαν συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο η λυση που εφαρμοσα εγω και πετυχε ηταν , αποριψη φρεον επαναπληρωση με εκ νεου κενο 

αλλα περιμενε λιγο μηπως {χλωμο} στρωσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Μεταχειρισμένο ε; Δεν θα περίμενα θαύματα, αλλά λογικά θα την κάνει τη δουλειά του.

Ναι μεταχειρισμένο και δωρεάν 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

παιζει σοβαρο ενδεχομενο να μην χρησιμοποιηθηκε η αντλια σωστα εως καθολου και το λεω βασιζομενος στη δικη μου περιπτωση που ειχα το ιδιο συμπτωμα που διορθωθηκε με την διαδικασια που εγινε , με την daikin δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι τωρα , το παρακολουθεις για λιγο καιρο μηπως και ειναι κατι τυχαιο λογω συνθηκων χωρου κλπ αλλα εαν συνεχιζει στο ιδιο μοτιβο η λυση που εφαρμοσα εγω και πετυχε ηταν , αποριψη φρεον επαναπληρωση με εκ νεου κενο 

αλλα περιμενε λιγο μηπως {χλωμο} στρωσει 

Το έβαλαν 4.12 δεν το λειτουργώ σε 24/7 γιατί παράλληλα έχω το SRK50 σε διπλανό δωμάτιο, το ανοίγω το πρωί η το μεσημέρι με ζήτηση 21-22 μέχρι τα μεσάνυχτα από την αρχή η λειτουργία του είναι με on-off.

Screenshot_20231208-202453_Tapo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, liakjim said:

@mindreader, έριξα μια ματιά στο user manual του atxc-c.

Στο daikin έχει άλλη λειτουργία, περιορίζοντας τα μέγιστα ρεύματα (βάζει ταβάνι). Μοιάζει με το power select των Toshiba. 'Εχει νόημα σε περιπτώσεις όπου έχεις πχ στην ίδια ασφάλεια και άλλες συσκευές και θα ήθελες να μην πιάσει πολλά watts σε μια εκκίνηση ας πούμε. Στη συντήρηση κατά τη λειτουργία 24/7 δεν έχει καμία διαφορά από τη συνήθη λειτουργία.

image.png.69d7c139615af5b34b8a58ca41f2072d.png

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Βεβαια, εξακολουθω να μην καταλαβαινω απολυτα, πως αυτη η λειτουργια μεταφραζεται πρακτικα.

Αφορα μονο στιγμιαια peaks/spikes ή αφορα εν γενει και τη συνεχομενη λειτουργία του;

Θα μπορουσε το manual να ειναι πιο διαφωτιστικο, εκτος αν οι δικες μου ελλιπεις γνωσεις δεν το επιτρεπουν να το καταλαβω. Κι εδω ερχεται βεβαια το φορουμ με πρακτικη δοκιμασμενη εμπειρια.

Εν τελει, δουλευει με μειωμενα watt και καταναλωση, ή απλα ειναι αυτο που σκεφτηκα πιο πανω;

To διαγραμματακι πανω, με μπερδευει. Ή μηπως, η ολη διαφορα ειναι στο ξεκινημα, αλλα μετα, μαυρη και γκρι γραμμη ειναι 'στο ιδιο επιπεδο', οποτε ειναι ιδια και η καταναλωση και τα watt;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...