Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, liakjim said:

Ναι είναι πολλά. 'Έβαλα 3 ανεμιστήρα και έκλεισα το μόρις (το yukai έριξε 10W , πήγε στα 355W

Αν δεν τους ενοχλει βάλε και 4 ή 5 ταχύτητα. Σε εμένα για παράδειγμα με όταν έχω ζήτησει 22 και ταχύτητα 3 πάει στα περισσότερα σημεία 21,5 και σε κάποια 22. Στο 5 ανεμιστήρα τα 21,5 γινονται 22 και τα 22 22,5. Απλά το σημείο τοποθέτησης δεν είναι και το καλύτερο (ουτε καν μπορώ να το έχω να χτυπάει στο κέντρο του δωματίου) και πάλι αποδίδει μια χαρά.

Επειδή θυμάμαι ότι στα πεθερικά έχουν και κλείσιμο (δεν είναι ανοιχτό τελείως όπως το δικό σου) ίσως χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο ακόμα ταχύτητα ή και 1 βαθμό την ζήτηση. Πάντως μέχρι τους 3-4 βαθμούς εξωτερική νομίζω ότι θα είναι οκ. Ειδικά κοντά στους 7 (4-8) αποδίδουν ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Όσο κατεβαίνει η θερμοκρασία μειώνεται και η διαφορά στο cop, σωστά;

Σωστά και λογικά όσο θα πέφτουν οι θερμοκρασίες θα έρθουν να είναι ίσια και ίσως και ένα τσικ παραπάνω το yukai ( έχει 4.3 vs 4.2 σε average).

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν δεν τους ενοχλει βάλε και 4 ή 5 ταχύτητα. Σε εμένα για παράδειγμα με όταν έχω ζήτησει 22 και ταχύτητα 3 πάει στα περισσότερα σημεία 21,5 και σε κάποια 22. Στο 5 ανεμιστήρα τα 21,5 γινονται 22 και τα 22 22,5. Απλά το σημείο τοποθέτησης δεν είναι και το καλύτερο (ουτε καν μπορώ να το έχω να χτυπάει στο κέντρο του δωματίου) και πάλι αποδίδει μια χαρά.

Επειδή θυμάμαι ότι στα πεθερικά έχουν και κλείσιμο (δεν είναι ανοιχτό τελείως όπως το δικό σου) ίσως χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο ακόμα ταχύτητα ή και 1 βαθμό την ζήτηση. Πάντως μέχρι τους 3-4 βαθμούς εξωτερική νομίζω ότι θα είναι οκ. Ειδικά κοντά στους 7 (4-8) αποδίδουν ακόμα καλύτερα.

Το πρόβλημα είναι ότι ο χώρος του Morris είναι και 3 σκαλάκια κάτω από τον μεγάλο χώρο του yukai οπότε ο αέρας πρέπει να ταξιδέψει και προς τα κάτω εκτός από το άνοιγμα, για αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Θα δείξει. Προς το παρόν προσπαθώ να τους πείσω να μην το κλείνουν τη νύχτα. 🤞

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, liakjim said:

Το πρόβλημα είναι ότι ο χώρος του Morris είναι και 3 σκαλάκια κάτω από τον μεγάλο χώρο του yukai οπότε ο αέρας πρέπει να ταξιδέψει και προς τα κάτω εκτός από το άνοιγμα, για αυτό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Θα πάει νομίζω. Εδω σε εμένα περνάει και προς τον διαδρομο και την πρώτη κραβατοκάμαρα που είναι "πίσω" απο την εσωτερική μόνοδα ουσιαστικά. Περιμένω διάγραμμα το βράδυ και φυσικά θα δούμε και τι θα κάνει στον χώρο όλη την ημέρα. Το πρωτο βήμα έγινε.. χαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

(Διόρθωση) Κατεβάζει τη ζήτηση κατά έναν βαθμό.

Κατεβαζει δηλαδη τη θερμοκρασια; Αυτο εννοεις ζητηση; Αν ειναι ετσι, γιατι να μην το κανει ο χρηστης μονος του; Ενα κουμπι πατας να κατεβασεις θερμοκρασια, ενα κουμπι κι αυτο, εκτος αν κατι καταλαβαινω λαθος.

Αφου διευκρινησουμε τι ακριβως κανει, να το καταλαβω κι εγω δηλαδη, ναι, με ενδιαφερει και μενα πολυ οπως τον συμφορουμιτη, αν ριχνει τα watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Κατεβαζει δηλαδη τη θερμοκρασια; Αυτο εννοεις ζητηση; Αν ειναι ετσι, γιατι να μην το κανει ο χρηστης μονος του; Ενα κουμπι πατας να κατεβασεις θερμοκρασια, ενα κουμπι κι αυτο, εκτος αν κατι καταλαβαινω λαθος.

Αφου διευκρινησουμε τι ακριβως κανει, να το καταλαβω κι εγω δηλαδη, ναι, με ενδιαφερει και μενα πολυ οπως τον συμφορουμιτη, αν ριχνει τα watt.

Δες λίγο το εγχειρίδιό σου.

Βάζω από το asyg24kmta που το είχα ανοιχτό

image.png.a4410611139cccdaf3a3764c882d3d18.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά,

Ψάχνω για τα πεθερικά μου δυο κλιματιστικά για το χωριό.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Περίπου 1.000. Αν υπάρχει λόγος το πουσάρουμε και άλλο μέχρι 1.500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    Κωτσόβολο θα έλεγα. Είναι στην περιοχή της Αργολίδας.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
    Μας ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση. Για ψύξη θα το ανάψουν λίγο αλλά δεν είναι πρώτο κριτήριο.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: 
    Αποκλειστική πηγή θέρμανσης. Έχουν ένα τζάκι τώρα το οποίο ζεσταίνει μόνο το τζάκι και 1 μέτρο μπροστά.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
    Το τζάκι αλλά δεν.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    Ένα στο σαλόνι και ένα στο υ/δ με κόκκινο. Παρακάτω και ένα σχέδιο του σπιτιού. Το κίτρινο έχει την πορτα ανοιχτή οπότε θα βολευτεί προς το παρών. Τα δυο γκρι είναι το σημείο των υπάρχων. Και το πάνω - αριστερά είναι το τζάκι.

    image.png.6191c0aa131792459028e4cf0d72e877.png
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ).
    Αργολίδα στο κάμπο. Γενικά καλός καιρός, υγρασία έχει αλλά δεν θα δείτε κάτι extreme.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    Βασικά καπνίζουν μέσα οπότε κάτι να το αντέχει. Αν έχει και wifi είναι plus ώστε να μπορώ να το χειρίζομαι από Αθήνα. Να γλιτώσω την εκπαίδευση δηλαδή :D
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    Είναι παλιό σπίτι αλλά με χοντρά πέτρινα τοιχώματα. Αλλά μόνωση μηδέν. Θα αλλαχτούν πολύ σύντομα τα κουφώματα οπότε οι απώλειες θα πέσουν λίγο.
  11. Οι απώλειας είναι για όλο το σπίτι. Λίγο μεγάλο δεν είναι το νούμερο? :P
    image.png.9c713f907280958aaed1ddd41db7fb22.png
Επεξ/σία από greg4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, liakjim said:

Δες λίγο το εγχειρίδιό σου.

Βάζω από το asyg24kmta που το είχα ανοιχτό

image.png.a4410611139cccdaf3a3764c882d3d18.png

Οκ. Επειδη δεν το καταλαβαινω ομως, δε μπορει, δυο κουμπια, να εχουν το ιδιο αποτελεσμα.

Εκτιμω, αλλα μπορει να ειμαι λαθος, οτι το economy επρεπε να κανει κατι διαφορετικο απο το να ριξεις με το αλλου κουμπι τη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οκ. Επειδη δεν το καταλαβαινω ομως, δε μπορει, δυο κουμπια, να εχουν το ιδιο αποτελεσμα.

Εκτιμω, αλλα μπορει να ειμαι λαθος, οτι το economy επρεπε να κανει κατι διαφορετικο απο το να ριξεις με το αλλου κουμπι τη θερμοκρασια.

Λέει "almost" . 😅

49 λεπτά πριν, greg4 είπε

Καλημέρα παιδιά,

Ψάχνω για τα πεθερικά μου δυο κλιματιστικά για το χωριό.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Περίπου 1.000. Αν υπάρχει λόγος το πουσάρουμε και άλλο μέχρι 1.500
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    Κωτσόβολο θα έλεγα. Είναι στην περιοχή της Αργολίδας.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
    Μας ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση. Για ψύξη θα το ανάψουν λίγο αλλά δεν είναι πρώτο κριτήριο.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: 
    Αποκλειστική πηγή θέρμανσης. Έχουν ένα τζάκι τώρα το οποίο ζεσταίνει μόνο το τζάκι και 1 μέτρο μπροστά.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
    Το τζάκι αλλά δεν.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    Ένα στο σαλόνι και ένα στο υ/δ με κόκκινο. Παρακάτω και ένα σχέδιο του σπιτιού. Το κίτρινο έχει την πορτα ανοιχτή οπότε θα βολευτεί προς το παρών. Τα δυο γκρι είναι το σημείο των υπάρχων. Και το πάνω - αριστερά είναι το τζάκι.

    image.png.6191c0aa131792459028e4cf0d72e877.png
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ).
    Αργολίδα στο κάμπο. Γενικά καλός καιρός, υγρασία έχει αλλά δεν θα δείτε κάτι extreme.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    Βασικά καπνίζουν μέσα οπότε κάτι να το αντέχει. Αν έχει και wifi είναι plus ώστε να μπορώ να το χειρίζομαι από Αθήνα. Να γλιτώσω την εκπαίδευση δηλαδή :D
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    Είναι παλιό σπίτι αλλά με χοντρά πέτρινα τοιχώματα. Αλλά μόνωση μηδέν. Θα αλλαχτούν πολύ σύντομα τα κουφώματα οπότε οι απώλειες θα πέσουν λίγο.
  11. Οι απώλειας είναι για όλο το σπίτι. Λίγο μεγάλο δεν είναι το νούμερο? :P
    image.png.9c713f907280958aaed1ddd41db7fb22.png

Κάνε λίγο έναν κόπο και ξανατρέξε τις απώλειες για κάθε χώρο ξεχωριστά (μια για σαλόνι και άλλη μια για δωμάτιο). Οι αλλαγές εκτός από τα τετραγωνικά να πιάσουν και τα υπόλοιπα (εκτεθειμένες πλευρές, ανοίγματα κτλ).

@mindreader, έριξα μια ματιά στο user manual του atxc-c.

Στο daikin έχει άλλη λειτουργία, περιορίζοντας τα μέγιστα ρεύματα (βάζει ταβάνι). Μοιάζει με το power select των Toshiba. 'Εχει νόημα σε περιπτώσεις όπου έχεις πχ στην ίδια ασφάλεια και άλλες συσκευές και θα ήθελες να μην πιάσει πολλά watts σε μια εκκίνηση ας πούμε. Στη συντήρηση κατά τη λειτουργία 24/7 δεν έχει καμία διαφορά από τη συνήθη λειτουργία.

image.png.69d7c139615af5b34b8a58ca41f2072d.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greg4 είπε

Σαλόνι:
(έβαλα στη νότια πλευρά ότι εχει επαφή με αποθήκη που ισχύει βασικα και έπεσε λιγο)
image.png.8f5a418c1372e9a1dc7a0db515981851.png

υ/δ

image.png.742187f172e6515ac2efb6968b459f51.png

Πάρτυ γινόταν στο Black Friday, με σημαντικές εκπτώσεις. Τώρα...

Δυστυχώς βλέπω ότι οι τιμές στον Κώτσο έχουν επιστρέψει στα (αδικαιολόγητα) ύψη που γνωρίζουμε και δεν βλέπω κάποια αξιόλογη λύση.

Θα πρότεινα αυτό για το σαλόνι

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-22000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b22g3kvsg-e-ras

και αυτό για το δωμάτιο

https://www.skroutz.gr/s/40600974/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35D-ARXC35D-Klimatistiko-Inverter-12000-BTU-A-A.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Έχει κανείς άποψη για το toshiba ras-107skv-e7?

Θα χρησιμοποιείται μόνο για ψύξη σε δωμάτιο 15-20 τμ

 

Μεταχειρισμένο ε; Δεν θα περίμενα θαύματα, αλλά λογικά θα την κάνει τη δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Παιδια οσοι εχετε κυριως μετρητες στα κλιματιστικα.

Ερωτηση: Στις ποσες ωρες απουσιας απο το σπιτι αξιζει να σβησεις το κλιματιστικο?

Δεν αξίζει να το σβήσεις μπορείς αολα να κατεβασεις την ζητούμενη θερμοκρασία στο 18-19 πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 9:52 ΠΜ, liakjim είπε

 

Δεν είναι κάτι το σπουδαίο τα atxc-c. Είναι η entry level σειρά της daikin. Στα 9άρια και 12άρια έχουν αξιόλογη απόδοση σε θέρμανση, στα 18000BTus απλά οκ. Για τα λεφτά τους είναι οκ. Αλήθεια, γιατί δεν έβαλες τα atxc-d. Τα έβρισκες ακριβότερα; Όχι ότι είναι κάτι διαφορετικό.

Για μέτρηση στο 18άρι, αν είναι σε δικιά του αποκλειστική ασφάλεια, μπορείς να βάλεις μετρητή πίνακα πχ έναν sonoff origin R3 ή αν θέλεις και οθόνη έναν sonoff elite R3. Επίσης μπορείς να πας και σε επαγωγική λύση όπως έναν shelly em. Αν δεν είναι σε δικιά του ασφάλεια (κακώς), τότε είτε χώνεις έναν shelly 1PM στο μπουάτ, είτε πας στο καλώδιο της εξωτερικής και παρεμβάλλεις σε κουτάκι έναν μετρητή γραμμής πχ έναν sonoff pow R2 / shelly 1PM, ή αν θέλεις και διαγράμματα στο κινητό τότε βάζεις φις/πρίζα και βάζεις έναν tapo p110. Με ηλεκτρολόγο όλα αυτά. 

 

Δεν ξέρω απλά μου κόλλησε στο μυαλό το συγκεκριμένο που πήρα... Για τιμές δεν είδα διαφορές..

Αυτό για τους μετρητές θέλει λίγο να το μελετήσω να δω πως το κάνω γιατί έχω και μαι γυναίκα απο πίσω αν φωνάζει μην κάνω κάτι που θα φαίνεται κτλ..  Σε δικιά τους ξεχωριστή  ασφάλεια είναι και τα δυο κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...