Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το yukai κρατάει 20W πιο πάνω. Τι ταχύτητα ανεμιστήρα του έχεις;

image.png.60bc8f7709358cca5d5f87cf29b3efbf.png

ταχυτητα ανεμιστηρα εχω 3 σκαλα ......αλλα για τα τετραγωνικα μου και τα τετραγωνικα σου ,εισαι Εξαιρετικα θα ελεγα.......επεσε τελικα κατω απο 400watt

ζητηση 22 ....θερμοκρασια χωρου 23,5 ......εξαιρετικη αισθηση......σημερα μου εκαναν και το service για την εγγυηση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, marmaris είπε

ταχυτητα ανεμιστηρα εχω 3 σκαλα ......αλλα για τα τετραγωνικα μου και τα τετραγωνικα σου ,εισαι Εξαιρετικα θα ελεγα.......επεσε τελικα κατω απο 400watt

Θα τους το βάλω στο 3 μπας και παίξει πιο χαμηλά.

Αύριο δίνει όλη μέρα 9-10C σταθερά από το πρωί έως το βράδυ. Ευκαιρία για μετρήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, liakjim said:

Αύριο δίνει όλη μέρα 9-10C σταθερά από το πρωί έως το βράδυ. Ευκαιρία για μετρήσεις!

τελικά, δούλεψε καθόλου μόνο του να δούμε τι κάνει χωρίς το morris?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

τελικά, δούλεψε καθόλου μόνο του να δούμε τι κάνει χωρίς το morris?

Δύσκολο. Εκεί που είναι το Morris είναι και η τηλεόραση 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

Δύσκολο. Εκεί που είναι το Morris είναι και η τηλεόραση

ας κάνουν μια δοκιμή μια ημέρα.. μπορεί να μην το καταλάβουν.. στο χθεσινό διάγραμμα και τα 2 μαζί ήταν στα 600W/ώρα με 11 εξωτερική. Ειναι πολλά. Προσωπικά θα ανέβαζα για αρχή το yukai στους 23 με ανεμιστήρα 5 να δω τι θα κάνει (χωρίς το morris)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, komatoza είπε

Στο ATXC25D το κουμπί econo κάνει τίποτα, παίζει σε λιγότερα βαττ?

(Διόρθωση) Κατεβάζει τη ζήτηση κατά έναν βαθμό.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες  απορία. Έχει μια συνάδερφος ένα μάρκας inverter. Είχε χάσει ένα usb λέει που το χρήσιμοποοεις σαν μέθοδο wifi ώστε να το ελέγχεις από έξω άνοιξε κλείσε, να βάζεις schedule και τα σχετικά (δεν ξέρω αν και στα υπόλοιπα είναι έτσι). Τελικά έφερε ψυκτικό να της το καθαρίσει καί ανακάλυψε ότι ήταν μέσα στο πλάι σε ένα σημείο συνδεδεμένο . Άρα όλα καλά μέχρι εκεί. Της έδειξε πως λειτουργεί αλλά της είπε το εξής. Να ξέρεις ότι πλέον ο συχνότερος λόγος που χαλάνε οι πλακέτες είναι το άνοιξε κλείσε online. 

 

Και εγώ θέλω να ρωτήσω. Επειδή περιμένω επίσης ένα τογιοτομι αυτές τις μέρες που εννοείται σκοπεύω να το λειτουργώ έτσι να το αποφεύγω?? Επίσης να πω πως έχω καί  ένα mini 4 Bluetooth hub στο όποιο αν και είναι αυτό μονίμως online περνάω τις εντολές του control και ουσιαστικά μέσω Bluetooth ανοίγει αυτό το κλιματιστικό για μένα σαν να πατάω το πλήκτρο ον. (στο παλιό μου κλίματιστικο έτσι παίζω μπάλα) 

 

Δήλ ποια μέθοδο λέτε να χρησιμοποιώ? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες  απορία. Έχει μια συνάδερφος ένα μάρκας inverter. Είχε χάσει ένα usb λέει που το χρήσιμοποοεις σαν μέθοδο wifi ώστε να το ελέγχεις από έξω άνοιξε κλείσε, να βάζεις schedule και τα σχετικά (δεν ξέρω αν και στα υπόλοιπα είναι έτσι). Τελικά έφερε ψυκτικό να της το καθαρίσει καί ανακάλυψε ότι ήταν μέσα στο πλάι σε ένα σημείο συνδεδεμένο . Άρα όλα καλά μέχρι εκεί. Της έδειξε πως λειτουργεί αλλά της είπε το εξής. Να ξέρεις ότι πλέον ο συχνότερος λόγος που χαλάνε οι πλακέτες είναι το άνοιξε κλείσε online. 

 

Και εγώ θέλω να ρωτήσω. Επειδή περιμένω επίσης ένα τογιοτομι αυτές τις μέρες που εννοείται σκοπεύω να το λειτουργώ έτσι να το αποφεύγω?? Επίσης να πω πως έχω καί  ένα mini 4 Bluetooth hub στο όποιο αν και είναι αυτό μονίμως online περνάω τις εντολές του control και ουσιαστικά μέσω Bluetooth ανοίγει αυτό το κλιματιστικό για μένα σαν να πατάω το πλήκτρο ον. (στο παλιό μου κλίματιστικο έτσι παίζω μπάλα) 

 

Δήλ ποια μέθοδο λέτε να χρησιμοποιώ? 

Βλακείες λέει ο τύπος.

Και με wifi και με το wifi RF , είναι σαν να πατάς το τηλεκοντρόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, seeker4all said:

Toshiba edge 24αρι στη θέρμανση. 

Περιοχή ΒΑ Αττική με υψόμετρο άνω των 560 μέτρων, σε ενιαίο χώρο 100+ τετραγωνικών. 

Καταναλώσεις screenshot από την εφαρμογή.

 

Απόλυτα ικανοποιημένος.

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2023-12-07-18-40-09-962_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

0.98€/6.23KWh = 0.1573 ή 15.73 λεπτά η KWh.

Αν είναι σωστή η τιμή, πως γκένεν ατό;;; Τι προγράμματα έχετε στην Ελλάδα και όλοι διαμαρτύρονται ότι έχει το ακριβότερο ρεύμα στην Ευρώπη, αλλά με τέτοια τιμή;

Στην Κύπρο, τα βάζω κάτω και μου κοστίζει ~33-36 λεπτά.

35 minutes ago, dimostr said:

Για θέρμανση θα ρωτάει 

Λογικά κατεβάζει κατά 1 βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

(Διόρθωση) Κατεβάζει τη ζήτηση κατά έναν βαθμό.

Άρα δεν κάνει τίποτα στην ουσία.

Πάντως εγώ δεν έχω δει να κατεβαίνει στα 160βαττ ακόμα το δικό μου ATXC25D, παίζει με on-off στα 200-210 μέγιστο με 21-22 ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, komatoza είπε

Άρα δεν κάνει τίποτα στην ουσία.

Πάντως εγώ δεν έχω δει να κατεβαίνει στα 160βαττ ακόμα το δικό μου ATXC25D, παίζει με on-off στα 200-210 μέγιστο με 21-22 ζήτηση.

Αριστερά 200-220 εγκαταςταση με εξαέρωση

δεξιά κανονική λειτουργία εγκατάσταση με αντλία κενού 

IMG_0282.webp

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yukai 24K vs asyg24kmta , με εξωτερική 10.5C και ζήτηση 22C:

image.png.7703a06e378e4e6bdfa63352c57c7b97.png

1 ώρα πριν, userAnon είπε

ας κάνουν μια δοκιμή μια ημέρα.. μπορεί να μην το καταλάβουν.. στο χθεσινό διάγραμμα και τα 2 μαζί ήταν στα 600W/ώρα με 11 εξωτερική. Ειναι πολλά. Προσωπικά θα ανέβαζα για αρχή το yukai στους 23 με ανεμιστήρα 5 να δω τι θα κάνει (χωρίς το morris)

Ναι είναι πολλά. 'Έβαλα 3 ανεμιστήρα και έκλεισα το μόρις (το yukai έριξε 10W , πήγε στα 355W , όσα βλέπει και ο @marmaris στο edge του). Είμαι περίεργος αν θα κρατήσει μόνο του.

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αριστερά 200-220 εγκαταςταση με εξαέρωση

δεξιά κανονική λειτουργία εγκατάσταση με αντλία κενού

Το ίδιο σκέφτηκα με το που είπε τα νούμερα.

Το δικό μου atxc25b παίζει στα 185W (ακόμα δεν έχουν αυξηθεί οι απώλειες για να παίξει σταθερά)

image.png.d17bd44c3e97bb8b1e563b338b06e0f4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...