Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, alexdeskas είπε

Θερμοκρασία μετράω στην έξοδο στις Περσίδες με τα καλωδιακά αισθητήρια που παίρνει το shelly 1pm και που η απόκριση τους σε αλλαγή θερμοκρασίας είναι άμεση.

Καλή φάση.

Το ξέρεις ότι μετρώντας θερμοκρασίες στην είσοδο και έξοδο και γνωρίζοντας τα κυβικά, θα μπορείς να υπολογίζεις live cop όπως κάνω και στο asyg24kmta, έτσι;

ΥΓ Τα κυβικά τα υπολογίζω μετρώντας τις στροφές όπως θα δεις στο λινκ, αλλά μπορείς να το κάνεις βάζοντας fix ταχύτητα ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim κι εγω θα ηθελα στα δικα μου offset 0.5😄 Τωρα εχω αρκετα on/off ειδικα στο μικρο δωματιο μεχρι να εξισοροπηθει η θερμοκρασια αλλα μετα συνεχομενα 175-190w με επιθυμητη 22.. Αν το βαλω 21 θα εχω στανταρ on/off κατα διαστηματα, ετσι οπως ειναι ο καιρος τωρα και το βρισκω φυσιολογικο!Eυτυχως εχουν γαματο προγραμματισμο και δεν ξεκινανε παλι απο ψηλα,οπως τα κινεζικα, οποτε μπορουν πιο ευκολα να αποφυγουν τη λουπα..

Το carrier 215w ελαχιστα θερμανση, τοσα βλεπεις;  στα on/off κανει εκκινηση απο 800 ευτυχως για πολυ λιγο αλλα κουλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να μετρήσω βαθμό απόδοσης στο Morris των πεθερικών, αλλά στο site της morris έχει μόνο μια μέγιστη ταχύτητα, η οποία μάλιστα δεν είναι και ρεαλιστική για 12άρι. Παραείναι υψηλή.

image.png.6693929bf72834379fc2745806b721e6.png

Εστειλα μήνυμα στο support της Morris. Δεν ήξεραν να μου πουν αν τα 850m3/h είναι στο high ή στο turbo, ούτε τις ενδιάμεσες τιμές. Εστειλαν λέει μήνυμα στο εργοστάσιο, αλλά δεν πήραν κάποια πληροφορία.

Απογοήτευση.

26 λεπτά πριν, energy52 είπε

@liakjim κι εγω θα ηθελα στα δικα μου offset 0.5😄 Τωρα εχω αρκετα on/off ειδικα στο μικρο δωματιο μεχρι να εξισοροπηθει η θερμοκρασια αλλα μετα συνεχομενα 175-190w με επιθυμητη 22.. Αν το βαλω 21 θα εχω στανταρ on/off κατα διαστηματα, ετσι οπως ειναι ο καιρος τωρα και το βρισκω φυσιολογικο!Eυτυχως εχουν γαματο προγραμματισμο και δεν ξεκινανε παλι απο ψηλα,οπως τα κινεζικα, οποτε μπορουν πιο ευκολα να αποφυγουν τη λουπα..

Το carrier 215w ελαχιστα θερμανση, τοσα βλεπεις;  στα on/off κανει εκκινηση απο 800 ευτυχως για πολυ λιγο αλλα κουλο...

Μπορείς να μιλήσεις με daikin.

Οσον αφορά το carrier crystal II, πάει κάπως έτσι (27/11 το διάγραμμα, με κρύο):

image.png.badb97d1af5aae9e9f3c2000653386f5.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ηθελα να μετρήσω βαθμό απόδοσης στο Morris των πεθερικών, αλλά στο site της morris έχει μόνο μια μέγιστη ταχύτητα, η οποία μάλιστα δεν είναι και ρεαλιστική για 12άρι. Παραείναι υψηλή.

image.png.6693929bf72834379fc2745806b721e6.png

Εστειλα μήνυμα στο support της Morris. Δεν ήξεραν να μου πουν αν τα 850m3/h είναι στο high ή στο turbo, ούτε τις ενδιάμεσες τιμές. Εστειλαν λέει μήνυμα στο εργοστάσιο, αλλά δεν πήραν κάποια πληροφορία.

Απογοήτευση.

Μπορείς να μιλήσεις με daikin.

Οσον αφορά το carrier crystal II, πάει κάπως έτσι (27/11 το διάγραμμα, με κρύο):

image.png.badb97d1af5aae9e9f3c2000653386f5.png

Δεν μπορείς να κάποιο ανεμόμετρο να μετρήσεις τα κυβικά;

Νομίζω είναι το μόνο πράγμα που σου λείπει ώστε να μετράς οποιαδήποτε στιγμή σε όλες τις ροές αέρα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Δεν μπορείς να κάποιο ανεμόμετρο να μετρήσεις τα κυβικά;

Νομίζω είναι το μόνο πράγμα που σου λείπει ώστε να μετράς οποιαδήποτε στιγμή σε όλες τις ροές αέρα. 😛

Ναι, τι άλλο να πάρω; Θερμική κάμερα να βλέπω τα ρεύματα άερα; Κάπου έλεος δλδ 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ναι, τι άλλο να πάρω; Θερμική κάμερα να βλέπω τα ρεύματα άερα; Κάπου έλεος δλδ 🙃

Να φτιάξεις

https://www.instructables.com/Anemometer-26/

1 ώρα πριν, liakjim είπε

των πεθερικών

 :) :)
Βάλτους εκεί μωρέ ένα που να τους βγάζει βαθμό απόδοσης 10 να λένε τι κλιματιστικάρα τους βρήκε ο γαμπρός!! -> και να πετάνε και σπόντες στο μπατζανάκη χαχαχαχαχαχαχα :)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba edge 24αρι στη θέρμανση. 

Περιοχή ΒΑ Αττική με υψόμετρο άνω των 560 μέτρων, σε ενιαίο χώρο 100+ τετραγωνικών. 

Καταναλώσεις screenshot από την εφαρμογή.

 

Απόλυτα ικανοποιημένος.

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2023-12-07-18-40-09-962_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, komatoza είπε

Τα offset τι ακριβώς είναι γιατί και το δικό μου ATXC25D συνέχεια on-off κάνει αν και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα 80-100watt καταναλώνει την ώρα 

Θα σου αντιγράψω το μήνυμα που μου είχαν στείλει από τη daikin->

στη λειτουργία της θέρμανσης, η μονάδα μπαίνει σε Thermostat OFF 3.5 βαθμούς πιο ψηλά από το Setpoint και έχει σχεδιαστεί έτσι για να επιτυγχάνει την βέλτιστη άνεση του χρήστη, με δεδομένο ότι η θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα θα είναι πάντα μεγαλύτερη από την πραγματική θερμοκρασία του δωματίου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καλό είναι να το κάνουν προγραμματισμό σε 0,5 η το αφήνω όπως είναι αφού δεν έχω κάποιο θέμα?

Στην ουσία θα διαβάζει πιο σωστά την θερμοκρασία του δωματίου?

Αν το offset πάει στο 0,5 τι κερδίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, komatoza είπε

Άρα καλό είναι να το κάνουν προγραμματισμό σε 0,5 η το αφήνω όπως είναι αφού δεν έχω κάποιο θέμα?

Στην ουσία θα διαβάζει πιο σωστά την θερμοκρασία του δωματίου?

Αν το offset πάει στο 0,5 τι κερδίζουμε?

Στη δική μου περίπτωση, το 0.5 offset είχε ως αποτέλεσμα να σταματήσουν τα φαινόμενα υπερθέρμανσης ( και υπερψυξης το καλοκαίρι ) και περιορισμό της περιττής κατανάλωσης.

Δεν ξέρω πως θα συμπεριληφθεί σε κάποιον άλλον χώρο. Σε κάθε περίπτωση παρεμβαίνεις στον εργοστασιακό σχεδιασμό του μηχανήματος, χωρίς κάποια επίπτωση στην εγγύηση μιας και γίνεται από την αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στη δική μου περίπτωση, το 0.5 offset είχε ως αποτέλεσμα να σταματήσουν τα φαινόμενα υπερθέρμανσης ( και υπερψυξης το καλοκαίρι ) και περιορισμό της περιττής κατανάλωσης.

Δεν ξέρω πως θα συμπεριληφθεί σε κάποιον άλλον χώρο. Σε κάθε περίπτωση παρεμβαίνεις στον εργοστασιακό σχεδιασμό του μηχανήματος, χωρίς κάποια επίπτωση στην εγγύηση μιας και γίνεται από την αντιπροσωπεία.

liakjim δηλαδη αν θελουμε να το βαλουμε 22 βαθμους ,βαζουμε 24 για να πιασει 22?Για να κανω αυτο που ειπες με οφσετ 0,5 εχει μανουρα(ξηλωματα,απεγκατασταση,χρεωση)σε ευχαριστω Δασκαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alucard82 είπε

liakjim δηλαδη αν θελουμε να το βαλουμε 22 βαθμους ,βαζουμε 24 για να πιασει 22?

Εξαρτάται από τον χώρο σου. Θα πρέπει να πειραματιστείς λίγο.

Για το 0.5, κάνουν επιτόπιο επαναπρογραμματισμό (στα atxc-b αναφέρομαι, δεν ξέρω αν το κάνουν και με ποιον τρόπο στα atxc-c, atxc-d).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marmaris είπε

Εξωτερικη 13 ......ζητηση 22 .......Toshiba edge 24........

Screenshot_20231207-221448.png

Το yukai κρατάει 20W πιο πάνω. Τι ταχύτητα ανεμιστήρα του έχεις;

image.png.60bc8f7709358cca5d5f87cf29b3efbf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...