Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Από περιέργεια, ποιον έχει; Ρωτώ διότι έχω 2 Zigbee από τα βάθη της Κίνας (με προσφορά στα 5-6€) και μετρούν ανά 30''.

Spoiler

Δεν ξέρω, να κάνει λάθος; Δεν έχω και zigbee ο ίδιος , οπότε δεν έχω καθόλου εικόνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με το Τeam -εξωτερικό συνεργάτη που θα εγκαθιστούσε σήμερα το Daikin που αγοράστηκε από το Praktiker μου ζητήθηκαν 70 Euros extra για την χρήση της αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση! (Παρότι στην πριν μια εβδομάδα τηλεφωνική επικοινωνία  το μόνο που είχε αναφερθεί  από την πλευρά τους ήταν ότι σε κλιματιστικά 9000 btu δεν χρειάζεται , ενώ από την δίκη μου ότι είναι 'εκ' των ουκ άνευ' και πως αν δεν την φέρουν-χρησιμοποιήσουν να μην έρθουν καθόλου). Όπου βρουν κι ότι αρπάξουν οι γελιο..Ελπίζω το Praktiker να διαφυλάξει το όνομα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tsitos1 είπε

Σε επικοινωνία με το Τeam -εξωτερικό συνεργάτη που θα εγκαθιστούσε σήμερα το Daikin που αγοράστηκε από το Praktiker μου ζητήθηκαν 70 Euros extra για την χρήση της αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση! (Παρότι στην πριν μια εβδομάδα τηλεφωνική επικοινωνία  το μόνο που είχε αναφερθεί  από την πλευρά τους ήταν ότι σε κλιματιστικά 9000 btu δεν χρειάζεται , ενώ από την δίκη μου ότι είναι 'εκ' των ουκ άνευ' και πως αν δεν την φέρουν-χρησιμοποιήσουν να μην έρθουν καθόλου). Όπου βρουν κι ότι αρπάξουν οι γελιο..Ελπίζω το Praktiker να διαφυλάξει το όνομα του.

Άμεσα έγγραφη καταγγελία στο πρακτικερ. Δεν έχω ακούσει κάτι πιο γελοίο εδώ μέσα.

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Καλημέρα παίδες,

Για εξοικονομώ θέλω κλιματιστικά για το πατρικό μου. Έχω υπολογίσει τις απώλειες και θα βάλω Toshiba Yukai γιατί είμαι ευχαριστημένος απο ένα 13.000Btu που πήρα πέρσι για το σπίτι μου. Είμαι Πάτρα οπότε έχω επιλογή μόνο απο γνωστό κατάστημα (Κωτσόβολος, Praktiker κτλ). Το Yukai που έχω το είχα πάρει πέρσι απο Praktiker σε προσφορά -20%. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα ή εναλλακτική λύση για επιλογή κλιματιστικού? Απο το Daikin Sensira που πήρα επίσης πέρσι δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος ίσως βέβαια λόγο κάποιου λάθους στην εγκατάσταση.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους...έχουμε μιλήσει και παλιότερα στο forum και μου έχετε δώσει τα φώτα σας για επιλογή κλιματιστικου...τελικά λόγω οικονομικών δεν έβαλα πέρσι κλιματιστικό και βολευτηκα με ότι είχα...φέτος όμως θα το κάνω...προσανατολίζομαι για 24/7 λειτουργία για 3 μήνες τον χειμώνα ως βασική θέρμανση και το καλοκαίρι για περιστασιακή ψύξη...το σπίτι είναι 2αρι και και αποτελείται από μια σαλονοκουζινα 30 τμ με απώλειες κοντά στα 4.2kw και ένα υπνοδωμάτιο 10 τμ με απώλειες κοντά στα 2 kw...έτρεξα το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών στους 21 βαθμούς για τους δύο χώρους ξεχωριστά...θα ήθελα να βάλω το κλιματιστικό σαλονοκουζινα αλλά με ανοιχτή πόρτα του υπνοδωματίου με λειτουργία 24/7 με σταθερή στους 21βαθμους και με μια απώλεια 1-2 βαθμούς στο υπνοδωμάτιο...μεταξύ υπνοδωματίου και σαλονοκουζινας δεν υπάρχει διάδρομος...με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος μέχρι τους 0 βαθμούς έχοντας την ως κεντρική μου θερμανσηκαθως δεν υπάρχει καλοριφερ...οι επιλογες στο μυαλό σας ποιες θα ήταν τώρα πια κοντά και λίγο πάνω στα 1000 ευρω?εγώ με όσο έχω διαβάσει όλο αυτό τον καιρό σκέφτομαι το καινούριο edge white 16.000 btu....σύμφωνα με το ενεργειακό ταμπελακι καταναλώνει γύρω στις 550 kwh ανά σεζόν... Θα είμαι σε αυτή την κατανάλωση μέσα με 24/7?εκτιμώ την βοήθεια  όλων και σας ευχαριστώ  προκαταβολικά για αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, valtasare είπε

Καλησπέρα σε ολους...έχουμε μιλήσει και παλιότερα στο forum και μου έχετε δώσει τα φώτα σας για επιλογή κλιματιστικου...τελικά λόγω οικονομικών δεν έβαλα πέρσι κλιματιστικό και βολευτηκα με ότι είχα...φέτος όμως θα το κάνω...προσανατολίζομαι για 24/7 λειτουργία για 3 μήνες τον χειμώνα ως βασική θέρμανση και το καλοκαίρι για περιστασιακή ψύξη...το σπίτι είναι 2αρι και και αποτελείται από μια σαλονοκουζινα 30 τμ με απώλειες κοντά στα 4.2kw και ένα υπνοδωμάτιο 10 τμ με απώλειες κοντά στα 2 kw...έτρεξα το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών στους 21 βαθμούς για τους δύο χώρους ξεχωριστά...θα ήθελα να βάλω το κλιματιστικό σαλονοκουζινα αλλά με ανοιχτή πόρτα του υπνοδωματίου με λειτουργία 24/7 με σταθερή στους 21βαθμους και με μια απώλεια 1-2 βαθμούς στο υπνοδωμάτιο...μεταξύ υπνοδωματίου και σαλονοκουζινας δεν υπάρχει διάδρομος...με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος μέχρι τους 0 βαθμούς έχοντας την ως κεντρική μου θερμανσηκαθως δεν υπάρχει καλοριφερ...οι επιλογες στο μυαλό σας ποιες θα ήταν τώρα πια κοντά και λίγο πάνω στα 1000 ευρω?εγώ με όσο έχω διαβάσει όλο αυτό τον καιρό σκέφτομαι το καινούριο edge white 16.000 btu....σύμφωνα με το ενεργειακό ταμπελακι καταναλώνει γύρω στις 550 kwh ανά σεζόν... Θα είμαι σε αυτή την κατανάλωση μέσα με 24/7?εκτιμώ την βοήθεια  όλων και σας ευχαριστώ  προκαταβολικά για αυτή...

Με 6kw απωλειες και πάνω και με τη σκέψη ότι δεν είναι ενιαίος ο χώρος θες 22,000btu τουλάχιστον 

Αυτά που αναφέρεις με την κατανάλωση δεν μετράμε με αυτό το τρόπο μην τους δίνεις σημασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, valtasare είπε

Δλδ έχει νόημα να πάω σε 18 αρι κλιματιστικό που είναι καλύτερο στην θέρμανση?

Δε ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα και δε καταλαβαίνω και την ερώτηση για το 18 αρι αλλα οι απωλειες σου είναι αυτές https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/κιλοβάτ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#6.2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valtasare είπε

Καλησπέρα σε ολους...έχουμε μιλήσει και παλιότερα στο forum και μου έχετε δώσει τα φώτα σας για επιλογή κλιματιστικου...τελικά λόγω οικονομικών δεν έβαλα πέρσι κλιματιστικό και βολευτηκα με ότι είχα...φέτος όμως θα το κάνω...προσανατολίζομαι για 24/7 λειτουργία για 3 μήνες τον χειμώνα ως βασική θέρμανση και το καλοκαίρι για περιστασιακή ψύξη...το σπίτι είναι 2αρι και και αποτελείται από μια σαλονοκουζινα 30 τμ με απώλειες κοντά στα 4.2kw και ένα υπνοδωμάτιο 10 τμ με απώλειες κοντά στα 2 kw...έτρεξα το εργαλείο υπολογισμού των απωλειών στους 21 βαθμούς για τους δύο χώρους ξεχωριστά...θα ήθελα να βάλω το κλιματιστικό σαλονοκουζινα αλλά με ανοιχτή πόρτα του υπνοδωματίου με λειτουργία 24/7 με σταθερή στους 21βαθμους και με μια απώλεια 1-2 βαθμούς στο υπνοδωμάτιο...μεταξύ υπνοδωματίου και σαλονοκουζινας δεν υπάρχει διάδρομος...με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος μέχρι τους 0 βαθμούς έχοντας την ως κεντρική μου θερμανσηκαθως δεν υπάρχει καλοριφερ...οι επιλογες στο μυαλό σας ποιες θα ήταν τώρα πια κοντά και λίγο πάνω στα 1000 ευρω?εγώ με όσο έχω διαβάσει όλο αυτό τον καιρό σκέφτομαι το καινούριο edge white 16.000 btu....σύμφωνα με το ενεργειακό ταμπελακι καταναλώνει γύρω στις 550 kwh ανά σεζόν... Θα είμαι σε αυτή την κατανάλωση μέσα με 24/7?εκτιμώ την βοήθεια  όλων και σας ευχαριστώ  προκαταβολικά για αυτή...

Πόλη/περιοχή;

Μπάτζετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Φίλος με asyg18kmta, μου έστειλε το κάτωθι διάγραμμα. Μετράει με zigbee μετρητή, οπότε έχει χάλια ανάλυση των 5΄. Θα βάλει shelly το ΣΚ οπότε θα στείλει νέο διάγραμμα.

Όπως βλέπετε, 18άρι κλιματιστικό παίζει θέρμανση με ελάχιστα 100W !!!!

Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο άλλο 18άρι στην αγορά που να το κάνει αυτό (δεν ξέρω τι κάνει το ururu).

image.png.59f66672763ccdd31c7b5aa6980b4fad.png

image.png.8922440c043ff0ac9f1c1332a92783fc.png

Είναι πολύ καλό μηχάνημα γενικά! Αν έπαιρνα σήμερα μηχάνημα θα ήταν η επιλογή μου αφού πλέον δεν αξίζει midea. 260 ευρώ το 2019 και 500+ σήμερα με λιγότερα χαρακτηριστικά...

Μόνο από την κλέμμα καταλαβαίνεις πολλά.

Screenshot_60.png.d1375f56ae00a6cbf09d2ca73137a0af.pngScreenshot_59.png.7331761ee962eb063774f2456faf3ce4.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, valtasare είπε

Περιοχή Βάρκιζα Αττικής...μπάτζετ μέχρι 1300 ευρω

Κρίμα που δεν ασχολήθηκες την περίοδο του Black Friday, έπαιζαν πραγματικά καλές τιμές. Τώρα επανήλθαν στις κανονικά επίπεδα.

Αν ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας δεν είναι πρόβλημα ->

https://www.bestprice.gr/item/2157523108/fujitsu-ecolandia-asyg053klcaaoyg053klca-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa.html

Στοχεύοντας στη μέγιστη οικονομία ->

https://www.bestprice.gr/item/2156010147/fujitsu-km-asyg18kmtaaoyg18kmta-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-wi-fi.html

Αν θέλεις να είναι αθόρυβο, θέλεις εγγύηση και καλούδια ->

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b18g3kvsg-e-ras

Σε καλύπτει μάλλον και το 16άρι (εξαρτάται από πόσο απομονώνει το σαλόνι, πόσο εκτεθειμένο είναι κτλ) ->

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-16000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-b16g3kvsg-e-ras

Αργότερα βάζεις και ένα 9άρι yukai στο υπνοδωμάτιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valtasare είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ liakjim για τις προτάσεις...το κατάστημα voyias το εμπιστευόμαστε έχει κάποιος κάποια εμπειρία?

Με ένα πρόχειρο search .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, valtasare είπε

Ευχαριστώ και πάλι!

Ρίξε και μια ματιά στο sticky με αυτά που θα πρέπει να περιμένεις ότι θα κάνουν κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...