Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Xanthiotis_2 είπε

Kαλησπέρα σήμερα πήρα το apc το μονομπριζο το οποίο ήδη έχει πάνω το κλιματιστικό που πήρα της Toshiba. Αν βάλω πάνω στο apc to tapo θα υπάρξει πρόβλημα είτε στη λειτουργία του είτε στις ενδείξεις κατανάλωσης του κλιματιστικού?

Όχι.

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Σημερα στο ενα daikin βλεπω να βγαζει πολυ νερο στην αποχετευση..οκ λεω μερα με πολυ υγρασια! Ομως καθως περναω κατω απ την εξ.μοναδα βλεπω σταγονες στο κατω μερος να εχουν μαζευτει σε ενα σημειο και να σταζει...Ειναι φυσιολογικο;

Ναι.

3 λεπτά πριν, chemkyr είπε

υπάρχουν άραγε εντυπώσεις από:

α) mitsubishi bt50vg

β) fujitsu asyg14-keta

γ) perfera ftxm42

σκέφτομαι το προσεχές διάστημα να 'χτυπήσω' κάποιο....

Έχουμε επαρκές feedback από το perfera αλλά για τα 9Κ, 12Κ, 18Κ μοντέλα. Το 42άρι θα πρέπει να είναι εξίσου πολύ καλό όπως τα 9,12άρια. Για τα άλλα 2 ότι λένε στο skroutz (αν έχει κάποια σημασία).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, chemkyr είπε

μου κανει εντύπωση ότι τα δύο 14άρια έχουν φορτίο σχεδιασμού μεγαλύτερο από του 18αριού. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στα ταμπελάκια?

Μην κοιτάτε τα ταμπελάκια από το Σκρουτζ προσπαθείτε να τα βρείτε μέσα από τα σάιτ των εταιρειών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chemkyr είπε

μου κανει εντύπωση ότι τα δύο 14άρια έχουν φορτίο σχεδιασμού μεγαλύτερο από του 18αριού. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στα ταμπελάκια?

Τόσο λέει και ο επίσημος εισαγωγέας

image.png.598c5f7e613155d7b89fa7a5a1b4469f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chemkyr είπε

μου δειχνεις την θερμη ζωνη....

Άρα σωστά δείχνω 🙂

@chemkyr, αν για κάποιον λόγο θέλεις την average , ορίστε

image.png.e9d0f144e577a6dc7f23c8bb0ff2f7b9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chemkyr είπε

ειμαι σε μεση ζωνη, το φορτιο στο ταμπελακι για μεση ζωνη ειναι 3.8.....

 

Ναι.

6 λεπτά πριν, chemkyr είπε

ειμαι σε μεση ζωνη, το φορτιο στο ταμπελακι για μεση ζωνη ειναι 3.8.....

 

Τόσο λέει και στο eurovent

image.png.7e2762d1f24c5897637340cf2e52ea1f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chemkyr είπε

αρα δεν είναι κάποιο λάθος. Μου κανει εντύπωση ότι τα δύο 14άρια έχουν μεγαλύτερο φορτίο σχεδιασμού από το 18άρι...υπάρχει άραγε εξήγηση?

Η απάντηση είναι στο sticky. Οι κατασκευαστές είναι ελεύθεροι να το βάλουν όπου θέλουν. Ρίξε μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος με asyg18kmta, μου έστειλε το κάτωθι διάγραμμα. Μετράει με zigbee μετρητή, οπότε έχει χάλια ανάλυση των 5΄. Θα βάλει shelly το ΣΚ οπότε θα στείλει νέο διάγραμμα.

Όπως βλέπετε, 18άρι κλιματιστικό παίζει θέρμανση με ελάχιστα 100W !!!!

Δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο άλλο 18άρι στην αγορά που να το κάνει αυτό (δεν ξέρω τι κάνει το ururu).

image.png.59f66672763ccdd31c7b5aa6980b4fad.png

image.png.8922440c043ff0ac9f1c1332a92783fc.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες,

Για εξοικονομώ θέλω κλιματιστικά για το πατρικό μου. Έχω υπολογίσει τις απώλειες και θα βάλω Toshiba Yukai γιατί είμαι ευχαριστημένος απο ένα 13.000Btu που πήρα πέρσι για το σπίτι μου. Είμαι Πάτρα οπότε έχω επιλογή μόνο απο γνωστό κατάστημα (Κωτσόβολος, Praktiker κτλ). Το Yukai που έχω το είχα πάρει πέρσι απο Praktiker σε προσφορά -20%. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα ή εναλλακτική λύση για επιλογή κλιματιστικού? Απο το Daikin Sensira που πήρα επίσης πέρσι δεν είμαι τόσο ευχαριστημένος ίσως βέβαια λόγο κάποιου λάθους στην εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μετράει με zigbee μετρητή, οπότε έχει χάλια ανάλυση των 5΄.

Από περιέργεια, ποιον έχει; Ρωτώ διότι έχω 2 Zigbee από τα βάθη της Κίνας (με προσφορά στα 5-6€) και μετρούν ανά 30''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...