Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εννοείται θέρμανση (στη ψυξη πάει και πιο κάτω 115) η φωτογραφία έχει ημερομηνία πάνω , εξαλλου ειμαι από αυτούς που πρέπει να έχω ανεβάσει τα περισσότερα διαγράμματα κατανάλωσης για τα κλιματιστικά που έχω χειμώνα καλοκαίρι με όλο το φάσμα διακύμανσης θερμοκρασιών 

Πολύ παλιότερα είχα γράψει ότι η Toshiba όταν έκανε αλλαγή μοντέλου από Shorai σε edge θυσίασε πολλά πράγματα για να ανεβάσει λίγο τους δείκτες απόδοσης 

Οπως και να εχει οταν 16αρι παιζει στα 200-300 , δεν μπορεις να πεις αποτυχια τα 400 του 22αριου. Συμφωνεις σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@c-max μια σημερινή με ζήτηση 22 ,

 

IMG_0375.png

6 λεπτά πριν, c-max είπε

Οπως και να εχει οταν 16αρι παιζει στα 200-300 , δεν μπορεις να πεις αποτυχια τα 400 του 22αριου. Συμφωνεις σε αυτο;

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις , τιποτα δεν είναι αποτυχία , απλά δεν βρίσκω το λόγο ένα κλιματιστικό να έχει προγραμματιστεί έτσι  κάνοντας αδιάκοπα on off , ενώ μπορεί με έναν άλλο προγραμματισμό να δουλευει όπως κάποια αλλα που για μένα προσφέρουν καλύτερες συνθήκες και οικονομία 

προσωπικα δεν θα αγόραζα ποτέ ξανά κλιματιστικό που στο ταμπελάκι του το φορτιο σχεδιασμου στη θερμή ζώνη είναι μεγαλύτερο από τη μέση και οποίος με ρωτάει τον αποτρέπω με το επιχείρημα ότι αυτά τα κλιματιστικά έχουν σκάλες λειτουργίας ανάλογα την εξωτερική που για μένα δεν προσφέρουν ούτε θερμική άνεση ούτε οικονομία 

το κλιματιστικό πρέπει να μπορεί να μεταβάλλει την λειτουργία του βάσει των φορτίων που καλείται να διαχειριστεί στο χώρο που είναι τοποθετημένο , μέσα στα όρια του τεχνικά εφικτού , το οποίο είναι κάτι που απαιτεί υψηλής ακρίβειας προγραμματισμ9 και λογισμικό η όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Στην θερμανση; Γιατι στο δικο μου toshiba edge 16ari κατω απο 300 δεν εχω δει

Όπως λέει και ο Δήμος, καμία σχέση τα edge με το παλιό το καλό το shorai. Το edge έχει σαφώς μεγαλύτερη απόδοση σε μεσαιουψηλα φορτία αλλά με τίμημα τη δυνατότητα να κατέβει χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

@c-max μια σημερινή με ζήτηση 22 ,

 

IMG_0375.png

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις , τιποτα δεν είναι αποτυχία , απλά δεν βρίσκω το λόγο ένα κλιματιστικό να έχει προγραμματιστεί έτσι  κάνοντας αδιάκοπα on off , ενώ μπορεί με έναν άλλο προγραμματισμό να δουλευει όπως κάποια αλλα που για μένα προσφέρουν καλύτερες συνθήκες και οικονομία 

προσωπικα δεν θα αγόραζα ποτέ ξανά κλιματιστικό που στο ταμπελάκι του το φορτιο σχεδιασμου στη θερμή ζώνη είναι μεγαλύτερο από τη μέση και οποίος με ρωτάει τον αποτρέπω με το επιχείρημα ότι αυτά τα κλιματιστικά έχουν σκάλες λειτουργίας ανάλογα την εξωτερική που για μένα δεν προσφέρουν ούτε θερμική άνεση ούτε οικονομία 

το κλιματιστικό πρέπει να μπορεί να μεταβάλλει την λειτουργία του βάσει των φορτίων που καλείται να διαχειριστεί στο χώρο που είναι τοποθετημένο , μέσα στα όρια του τεχνικά εφικτού , το οποίο είναι κάτι που απαιτεί υψηλής ακρίβειας προγραμματισμ9 και λογισμικό η όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε 

Δηλαδη αν ενα κλιματιστικο εχει ελαχιστη 400w σε ολες τις εξωτερικες συνθηκες ειναι καλυτερο απο ενα που εχει 400w πανω απο 12 βαθμους και 150 w κατω απο 12 βαθμους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, c-max είπε

Δηλαδη αν ενα κλιματιστικο εχει ελαχιστη 400w σε ολες τις εξωτερικες συνθηκες ειναι καλυτερο απο ενα που εχει 400w πανω απο 12 βαθμους και 150 w κατω απο 12 βαθμους;

είναι υποκειμενικό το θέμα, εμένα πάντως δε μου αρέσει αυτό με το πάνω από 12 ,έχω το toyotomi που κάνει έτσι ,όταν είναι πάνω από 12 προσπαθεί να πάει στο +2 από την ζήτηση κρατώντας την κατανάλωση στο 420 και όταν είναι κάτω από 12 το βλέπεις να καταιβαινεο έως τα 150 watt , εδώ μπαίνουν θέματα οικονομίας γιατί μπορεί ο χώρος με τις απωλειες που έχει να μην του επιτρέπει να πάει στο +2 με αυτή τη κατανάλωση γρήγορα και έτσι να καίει αδιάκοπα προσπαθώντας να φτάσει κάπου και να μη μπορεί γιατί δε μπορεί να αυξήσει την κατανάλωση βάσει απωλειών αλλα με βάση το προγραμματισμό του +2 και 420 watt ουσιαστικά ακυρώνει την λειτουργία inverter και αυτ9 μεταφράζεται σε αυξημένη κατανάλωση 

Τα κλιματιστικά που δεν έχουν αυτή την ιδιομορφία με το 12 αλλά δε μπορούν να κατεβουν σε πολύ χαμηλά είναι άλλη ιστορία , εδώ μπορεί να μπαίνουν θέματα που έχουν να κάνουν με τη δημιουργία κρύων ρευμάτων στη θέρμανση 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια συζήτηση, η οποία δεν έχει και εύκολη απάντηση. Θέλουμε μέγιστη οικονομία; Θέλουμε θερμική άνεση με σταθερά χαμηλή κατανάλωση ή με διακοπτόμενη λειτουργία υψηλότερων watts και άρα υψηλότερης θερμοκρασίας αέρα; Οικονομία στους 12C ; Στους 7C; Στους 2C; Αν κάποιος μένει πχ Ιωάννινα, γιατί να τον ενδιαφέρει τι κάνει το κλιματιστικό του πάνω από τους 12C; Ποιο συμφέρει; Το shorai που δουλεύει σταθερά χαμηλά ή το edge που έχει μεγαλύτερα cop από 400-500W και άνω; Ποιο συμφέρει; Το asyg24kmta που παίζει στα 160W σε θέρμανση αλλά στα χαμηλά κάνει defrost και παίζει με 4.2 scop ή το heavy 71 που είναι αναίσθητο στα defrost και παίζει χαμηλά με 4.5 scop και ας παίζει με on-off από τα 800W για πάνω από 12C;

Όλα αυτά μπορεί και να είναι και αντικρουόμενα μεταξύ τους. Καλή τύχη στην απάντησή τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

είναι υποκειμενικό το θέμα, εμένα πάντως δε μου αρέσει αυτό με το πάνω από 12 ,έχω το toyotomi που κάνει έτσι ,όταν είναι πάνω από 12 προσπαθεί να πάει στο +2 από την ζήτηση κρατώντας την κατανάλωση στο 420 και όταν είναι κάτω από 12 το βλέπεις να καταιβαινεο έως τα 150 watt , εδώ μπαίνουν θέματα οικονομίας γιατί μπορεί ο χώρος με τις απωλειες που έχει να μην του επιτρέπει να πάει στο +2 με αυτή τη κατανάλωση γρήγορα και έτσι να καίει αδιάκοπα προσπαθώντας να φτάσει κάπου και να μη μπορεί γιατί δε μπορεί να αυξήσει την κατανάλωση βάσει απωλειών αλλα με βάση το προγραμματισμό του +2 και 420 watt ουσιαστικά ακυρώνει την λειτουργία inverter και αυτ9 μεταφράζεται σε αυξημένη κατανάλωση 

Τα κλιματιστικά που δεν έχουν αυτή την ιδιομορφία με το 12 αλλά δε μπορούν να κατεβουν σε πολύ χαμηλά είναι άλλη ιστορία , εδώ μπορεί να μπαίνουν θέματα που έχουν να κάνουν με τη δημιουργία κρύων ρευμάτων στη θέρμανση 

 

Καταλαβαινω τι λες, αλλα  συγκρινεις 9αρι με 22αρι, και δευτερων λογο της δικη σου εμπειριας απο ενα και μονο κλιμαστικο τα τσουβαλιαζεις ολα μαζι. Τουλαχιστον στα heavy εγω βλεπω σωστη λειτουργεια σαν αποτελεσμα στον χωρο μου και δεν εχω ακουσει καποιον αλλον χρηστη εδω μεσα να γκρινιαξει για αυτα.

Κατα δευτερο λογο σε σχεση με το toshiba edge 16σρι στο απο κατω διαμερισμα απο εμενα των γονεων μου εχει δειξει πολυ πιο ενεργοβορο απο το heavy 63. Ok αλλος χωρος , θεωρητικα με μικροτερες απωλειες το toshiba, αλλα δειχνει το Heavy να δουλευει πολυ πιο αποδοτικα παρα το "κακο" υψηλο φορτιο κατα εσενα.

Εισαι λιγο απολυτος οταν καταδικαζεις ολα τα κλιματιστικα βαση μιας ενδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τεράστια συζήτηση, η οποία δεν έχει και εύκολη απάντηση. Θέλουμε μέγιστη οικονομία; Θέλουμε θερμική άνεση με σταθερά χαμηλή κατανάλωση ή με διακοπτόμενη λειτουργία υψηλότερων watts και άρα υψηλότερης θερμοκρασίας αέρα; Οικονομία στους 12C ; Στους 7C; Στους 2C; Αν κάποιος μένει πχ Ιωάννινα, γιατί να τον ενδιαφέρει τι κάνει το κλιματιστικό του πάνω από τους 12C; Ποιο συμφέρει; Το shorai που δουλεύει σταθερά χαμηλά ή το edge που έχει μεγαλύτερα cop από 400-500W και άνω; Ποιο συμφέρει; Το asyg24kmta που παίζει στα 160W σε θέρμανση αλλά στα χαμηλά κάνει defrost και παίζει με 4.2 scop ή το heavy 71 που είναι αναίσθητο στα defrost και παίζει χαμηλά με 4.5 scop και ας παίζει με on-off από τα 800W για πάνω από 12C;

Όλα αυτά μπορεί και να είναι και αντικρουόμενα μεταξύ τους. Καλή τύχη στην απάντησή τους.

Εγω που έχω δυο κλιματιστικά 9 άρια σε δυο παρόμοια δωμάτια και έχουν να χειριστούν ίδιες συνθήκες και ίδιες απαιτήσεις και σε απωλειες αλλα και σε απαιτήσεις χρήστη , μπορώ να πω ότι για το κλίμα της Λαμίας την βέλτιστη λειτουργία και απόδοση για θέρμανση είναι πιο αποδοτικό το daikin atxc25b vs Toyotomi kuro 628. 
Στα ενεργειακά τους ταμπελάκια  η διαφορά στο scoop είναι μικρή και υπέρ του daikin αλλα έχω την αίσθηση ότι το κλιματιστικό που δεν έχει αυτό με τους +12 σύνδρομο που λέω εγω πάλι θα ήταν οικονομικότερο πιστεύω ακόμα και αν είχε ελαφρά μικρότερο scop 

17 λεπτά πριν, c-max είπε

Εισαι λιγο απολυτος οταν καταδικαζεις ολα τα κλιματιστικα βαση μιας ενδειξεις.

Εγω που έχω δυο κλιματιστικά 9 άρια σε δυο παρόμοια δωμάτια και έχουν να χειριστούν ίδιες συνθήκες και ίδιες απαιτήσεις και σε απωλειες αλλα και σε απαιτήσεις χρήστη , μπορώ να πω ότι για το κλίμα της Λαμίας την βέλτιστη λειτουργία και απόδοση για θέρμανση είναι πιο αποδοτικό το daikin atxc25b vs Toyotomi kuro 628. 
Στα ενεργειακά τους ταμπελάκια  η διαφορά στο scoop είναι μικρή και υπέρ του daikin αλλα έχω την αίσθηση ότι το κλιματιστικό που δεν έχει αυτό με τους +12 σύνδρομο που λέω εγω πάλι θα ήταν οικονομικότερο πιστεύω ακόμα και αν είχε ελαφρά μικρότερο scop 

17 λεπτά πριν, c-max είπε

και δευτερων λογο της δικη σου εμπειριας απο ενα και μονο κλιμαστικο τα τσουβαλιαζεις ολα μαζι.

Έβαλε πιο πάνω ο λιακ διάγραμμα από heavy που αναβοσβήνει από τα 800 watt άρα εγω φίλε μου δε τσουβαλιάζω τιποτα απλά λέω ότι βλέπω από αυτό που κάνουν αυτά τα συγκεκριμένα κλιματιστικά και σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνο το δικό μου αλλα όλα

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ μια γνώμη για Heavy (SRK63), όπου όντως κάνει αυτή τη διακοπτόμενη λειτουργία πάνω από τους 11-12 (όσο είναι τεσπα), όπου απλά τις μέρες που έχει πάνω από 11, ανεβάζεις λιγο τη ζήτηση..(εχω παρατηρήσει πως όσο πιο κοντά στους 12 είναι η εξωτερική, τοσο πιο αραια τα on-off 

Αλλά, είναι το μόνο κλιματιστικό που έχω δει ποτέ μου, από τη στιγμή που θα το ανοίξεις ή θα ξεκινήσει τον συμπιεστή της εξωτερικής,  σε 10-15" έχει βγάλει ζεστό αέρα, όπου αλλά θέλουν έως 3 λεπτά "προθέρμανση" (πείτε για τα Toshiba/Fujitsu κλπ αντίστοιχα),  για να ξεκινήσουν, οπότε το σταμάτα-ξεκίνα δεν είναι τόσο τρομερό.., φυσικά αν πάμε σε συνεχή λειτουργία τότε αφού έχει θερμική άνεση ο χώρος, τότε δεν το καταλαβαίνεις πότε δουλεύει και πότε όχι.., δεν θα κοιτάω όλη μέρα το κλιματιστικό αν δουλεύει ή αν κάνει on-off, ειδικά η συνεχής λειτουργία με έχει σώσει από αυτό, το ανάβεις, το βάζεις στο πχ 23 και το "ξεχνάς"..

Επίσης θεωρώ πως δικαιολογεί απόλυτα το SCOP του, καθώς για ένα ολόκληρο χειμώνα, μόνο του σε ένα σπίτι σχεδόν 100τμ, το "κράτησε" στους 22 στο χώρο που είναι, 20.5-21 στα δωμάτια, χωρίς να ανάψει ούτε μια μέρα άλλο κλιματιστικό στο σπίτι (των δωματίων), καταναλώνοντας περίπου 1.100kWh-1.200kWh ρεύματος (συνεχή λειτουργία άναψε Δεκέμβρη έσβησε Απρίλη), με on-off πολλές φορές αφού η εξωτερική στο νησί την ημέρα εύκολα ξεπερνάει τους 11 και παίζει εκεί 12-14..

Οπότε μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει σαν λειτουργία (δεν κρίνω - κουβέντα κάνουμε), αλλά θεωρώ πως ελάχιστα επώνυμα το "κοντράρουν", είτε στη θέρμανση είτε στην ψύξη 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφορουμίτες, το σημαντικότερο απ'όλα είναι το ότι χάρη στις προσπάθειες των συμμετεχόντων έχουμε πληροφόρηση για το τί κάνει το καθένα μηχάνημα και εφόσον γνωρίζει κι ο καθένας μας τις ανάγκες του χώρου του και τις προτιμήσεις των χρηστών του χώρου, έχει δυνατότητα να μελετήσει και να πάρει κάτι που θα τον εξυπηρετεί.

Αυτό είναι ανεκτίμητης αξίας γιατί διαφορετικά, χωρίς το πολύτιμο αυτό feedback, όλα τα μηχανήματα της αγοράς θα ήταν μαύρα κουτιά (άσπρα εν προκειμένω! ) και θα βασιζόμασταν σε λίγο πολύ παραπλανητικές διαφημίσεις και νούμερα σε ταμπελάκια και γνώμες "ειδικών". Το λέω σαν άνθρωπος που έχει κάνει τέτοια αγορά, χωρίς επαρκή πληροφόρηση και που την έχει σκυλομετανιώσει.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν από εμένα σε όλους που συμμετέχουν ενεργά και μας βοηθάνε να επιλέγουμε με ανοιχτά μάτια κι όχι "γουρούνια σε σακκί".

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σήμερα πήρα το apc το μονομπριζο το οποίο ήδη έχει πάνω το κλιματιστικό που πήρα της Toshiba. Αν βάλω πάνω στο apc to tapo θα υπάρξει πρόβλημα είτε στη λειτουργία του είτε στις ενδείξεις κατανάλωσης του κλιματιστικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigBlack είπε

Το λέω σαν άνθρωπος που έχει κάνει τέτοια αγορά, χωρίς επαρκή πληροφόρηση και που την έχει σκυλομετανιώσει.

Yukai δεν έχεις πάρει; Δεν είσαι ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα στο ενα daikin βλεπω να βγαζει πολυ νερο στην αποχετευση..οκ λεω μερα με πολυ υγρασια! Ομως καθως περναω κατω απ την εξ.μοναδα βλεπω σταγονες στο κατω μερος να εχουν μαζευτει σε ενα σημειο και να σταζει...Ειναι φυσιολογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Yukai δεν έχεις πάρει; Δεν είσαι ευχαριστημένος;

Έχω πάρει στο παρελθόν και midea αλλά και inventor για 50-50 ψύξη θέρμανση. Ιδίως για το 18αρι το inventor θεωρώ πως το ακριβοπλήρωσα και δεν το ευχαριστήθηκα αφού το καλοκαίρι ξεσηκώνει τους πάντες με το κροτάλισμα του συμπιεστή και το χειμώνα καίει τα αντερά του...

Το Yukai είναι τυλιγμένο στον τοίχο επάνω με νάυλον και ταινίες καθώς ο χώρος ακόμα ανακαινίζεται, οπότε εντυπώσεις και μετρήσεις από Γενάρη!

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...