Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε καθόλου feedback για τα 18άρια heavy.

Τα μόνα που βρήκα είναι αυτό, όπου δίνει πολύ χαμηλές ελάχιστες καταναλώσεις σε ψύξη και θέρμανση (120 και 110W αντίστοιχα)

image.png.a4582d5ce630683dee84a6065d39e327.png

ενώ αν πάμε στις προστασίες, το σκαλοπάτι για αλλαγή προγραμματισμού είναι στους 22C (αντί για τους 11C στα σύγχρονα 18K, 22Κ και 24Κ heavy). Οπότε τελείως διαφορετικός προγραμματισμός.

image.png.1c16cab6cc3856b4d72bc57b232be220.png

 

 

Αφού βρήκες την διαφορά στις προστασίες αρκεί , τεράστια διαφορά στο προγραμματισμό και πες μου τώρα για ποιο λόγο έκαναν κάτι τέτοιο , βγαίνουν έτσι καλύτερα νούμερα , είναι θέμα ψυκτικού υγρού , είναι θέμα αλλαγής προσανατολισμού σε κάποια συγκεκριμένη αγορά με ανάλογες κλιματολογικές συνθήκες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, liakompalo είπε

Θα θελα να ρωτήσω παιδιά αν ξέρει κανείς καταναλωσεις σε daikin perfera 18ari και 24αρι?

Στο data book, δίνει το 18άρι στα 280W ελάχιστα και στα 330W για το 24άρι (για τα ftxm-r).

@rbx1000, τι έχεις δει στο ftxm50n;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι , είναι mitsubishi electric HR35 .

Εχθές είχε πάρα πολλά on off και σήμερα αποφάσισα να του δώσω και τα τετραγωνικά που καλύπτω με ένα Daikin 9αρι και δούλεψε τέλεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosss567 είπε

Όχι , είναι mitsubishi electric HR35 .

Εχθές είχε πάρα πολλά on off και σήμερα αποφάσισα να του δώσω και τα τετραγωνικά που καλύπτω με ένα Daikin 9αρι και δούλεψε 

όταν εξω έχει 15 κι εσύ ζητάς μέσα 20 τότε λογικό να ξεσκίζεται στα on/ off..σε τέτοιες συνθήκες τσιμπάς λίγο την επιθυμητή.. κι εμένα χθες κυρίως, το 9αρι Daikin στην κουζίνα πολλά on/off με 21..το βάζω 22 και σταθεροποιηθηκε από 165 έως 180w και σουπερ αίσθηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dimostr είπε

Το Mitsubishi heavy που όταν η εξωτερική εινα8 πάνω από 12 δουλευει όπως όλα τα φασονατζιδικα και περιμένω μοας και ανεβάσει και κανενας κάνα διάγραμμα από haori πουνμαλλον θα κάνει τα ίδια 

Δηλαδη θεωρεις το 22000αρι srk63 που εχει ελαχιστη τα 420w  στους πανω απο 12 βαθμους αποτυχια; . Ποσο εχουν ελαχιστα τα αντιστοιχα "καλα" toshiba ας πουμε;

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, c-max είπε

Δηλαδη θεωρεις το 22000αρι srk63 που εχει ελαχιστη τα 420w  στους πανω απο 12 βαθμους αποτυχια; . Ποσο εχουν ελαχιστα τα αντιστοιχα "καλα" toshiba ας πουμε;

Toshiba Shorai 18 αρι βεβαια αλλα έχει ο liakjim στοιχεία και απο 24 αρι Shorai που βάζω στοίχημα ότι είναι εκεί κοντά και σε αυτή την κατανάλωση πάνω στη γραμμή που έχει το κλιματιστικό έχω και μια κάμερα κουμπωμένη που γράφει 7-8 watt

οποτε τα «καλα» Toshiba όπως γράφεις έχουν κατανάλωση χώμα 

IMG_0360.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Toshiba Shorai 18 αρι βεβαια αλλα έχει ο liakjim στοιχεία και απο 24 αρι Shorai που βάζω στοίχημα ότι είναι εκεί κοντά και σε αυτή την κατανάλωση πάνω στη γραμμή που έχει το κλιματιστικό έχω και μια κάμερα κουμπωμένη που γράφει 7-8 watt

IMG_0360.png

Στην θερμανση; Γιατι στο δικο μου toshiba edge 16ari κατω απο 300 δεν εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, c-max είπε

Στην θερμανση; Γιατι στο δικο μου toshiba edge 16ari κατω απο 300 δεν εχω δει

Εννοείται θέρμανση (στη ψυξη πάει και πιο κάτω 115) η φωτογραφία έχει ημερομηνία πάνω , εξαλλου ειμαι από αυτούς που πρέπει να έχω ανεβάσει τα περισσότερα διαγράμματα κατανάλωσης για τα κλιματιστικά που έχω χειμώνα καλοκαίρι με όλο το φάσμα διακύμανσης θερμοκρασιών 

3 λεπτά πριν, c-max είπε

toshiba edge 16ari

Πολύ παλιότερα είχα γράψει ότι η Toshiba όταν έκανε αλλαγή μοντέλου από Shorai σε edge θυσίασε πολλά πράγματα για να ανεβάσει λίγο τους δείκτες απόδοσης 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...