Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν είναι φτιαγμένα για θερμό κλίμα.

Αυτό λεμε λιακ ότι αυτά τα κλιματιστικά δε ταιριάζουν εδώ , υπό αυτό το πρισμα χρησιμοποιώ τον όρο χάλια λογισμικό , εγω έχω τέτοιο κλιματιστικό και το βλέπω στη πράξη από το 2020 που το κατάλαβα γιατί κάνει αυτό που κάνει με το +12 η με την αλλαγή όταν έξω έχει 0-2 και ούτω καθεξής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό λεμε λιακ ότι αυτά τα κλιματιστικά δε ταιριάζουν εδώ , υπό αυτό το πρισμα χρησιμοποιώ τον όρο χάλια λογισμικό , εγω έχω τέτοιο κλιματιστικό και το βλέπω στη πράξη από το 2020 που το κατάλαβα γιατί κάνει αυτό που κάνει με το +12 η με την αλλαγή όταν έξω έχει 0-2 και ούτω καθεξής 

Ναι απλά όταν ένα κλιματιστικό δίνει 4.5 και 4.7 scop σε average όταν τα άλλα είναι στο 4.0 και στο 4.1, είναι άδικο να λέμε ότι έχει χάλια λογισμικό ή ότι συγκρίνεται με τα κινεζοφασόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι απλά όταν ένα κλιματιστικό δίνει 4.5 και 4.7 scop σε average όταν τα άλλα είναι στο 4.0 και στο 4.1, είναι άδικο να λέμε ότι έχει χάλια λογισμικό ή ότι συγκρίνεται με τα κινεζοφασόν.

Δυστυχως παρουσιάζουν την ίδια εικόνα σε αυτό το κομμάτι της λειτουργίας  , ούτε εγω θέλω να πιστέψω ότι ενα  heavy , η ένα haori κάνει αυτό το πράγμα , βεβαια στους υπόλοιπους τομείς , υλικά συναρμογή κ.α υπερέχουν τα επώνυμα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως είχα σε συγκεκριμένο χώρο midea, και βαρουσε 1800watt για να καλύψει τον χώρο και τώρα με το heavy  παίζει στα 400 στο χαλαρό χωρίς περίεργες συμπεριφορές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχως παρουσιάζουν την ίδια εικόνα σε αυτό το κομμάτι της λειτουργίας  , ούτε εγω θέλω να πιστέψω ότι ενα  heavy , η ένα haori κάνει αυτό το πράγμα , βεβαια στους υπόλοιπους τομείς , υλικά συναρμογή κ.α υπερέχουν τα επώνυμα 

Δεν σε κατάλαβα αλλά σημασία έχει ότι δεν μπορούμε να κατηγορούμε ένα heavy γιατί δεν δουλεύει καλά πάνω από τους 12C όταν δίνει scop 4.7 σε average με τον ίδιο τρόπο που δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε ένα Ford Ranger Raptor γιατί καίει πολύ μέσα στην πόλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ενός Toshiba Arata RAS10CAVG-E/B10CKVG-E από Κωτσόβολο για χρήση στο υπνοδωμάτιο και τις επόμενες ημέρες περιμένω την εγκατάσταση.

Βλέποντας το manual του κλιματιστικού, ως ελάχιστο μήκος σωληνώσεων αναγράφονται τα 2m.
Υπάρχει κάποιος λόγος να επιμείνω για χρήση 3m μιας και προσφέρονται δωρεάν στην εγκατάσταση;

Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν η εξωτερική μονάδα θα τοποθετηθεί σε επιδαπέδια βάση στο μπαλκόνι, ή ψηλά σε βάση στον τοίχο. Υπάρχουν πλεονεκτήματα που προσφέρει ο ένας τρόπος έναντι του άλλου;

Τέλος, αναφορικά με την αντλία κενού, πόση ώρα χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί;
Ρωτάω για να έχω μια εικόνα σωστής χρήσης καθώς είναι η 1η φορά που τοποθετείται κλιματιστικό στο σπίτι.

 image.png.06fb99a06d7ee7ea7afe524dbb6e535a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Actinidio είπε

Παντως είχα σε συγκεκριμένο χώρο midea, και βαρουσε 1800watt για να καλύψει τον χώρο και τώρα με το heavy  παίζει στα 400 στο χαλαρό χωρίς περίεργες συμπεριφορές 

Φίλε μου, εξαρτάται από τον χώρο και τις εξωτερικές συνθήκες. Τα midea δεν είναι φτιαγμένα για θέρμανση. Κάνουν μόνο για ψύξη.

Όσον αφορά το heavy, θα λάμψει αν μπει σε χώρο με απώλειες και χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες.

Πχ παρακολουθώ το heavy 80 ενός φίλου (είναι και μέλος εδώ) ο οποίος μένει στην Πεντέλη. Με τις τρέχουσες εξωτερικές συνθήκες έχει 800W ελάχιστα. Αποτέλεσμα αδιάκοπα On-off όταν πχ το asyg24kmta είναι ευθεία γραμμή στα 175W.

Δεν φταίει το μηχάνημα. Όταν όμως θα πέσουν οι θερμοκρασίες, το heavy θα παίζει χαλαρά ενώ το asyg24kmta θα ζορίζεται και θα παίζει με χαμηλότερο cop από το heavy.

image.png.aae87483ef61fe5b80f8d814e7b0f8a7.png

2 λεπτά πριν, alexisgt είπε

Πρόσφατα προχώρησα σε αγορά ενός Toshiba Arata RAS10CAVG-E/B10CKVG-E από Κωτσόβολο για χρήση στο υπνοδωμάτιο και τις επόμενες ημέρες περιμένω την εγκατάσταση.

Βλέποντας το manual του κλιματιστικού, ως ελάχιστο μήκος σωληνώσεων αναγράφονται τα 2m.
Υπάρχει κάποιος λόγος να επιμείνω για χρήση 3m μιας και προσφέρονται δωρεάν στην εγκατάσταση;

Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν η εξωτερική μονάδα θα τοποθετηθεί σε επιδαπέδια βάση στο μπαλκόνι, ή ψηλά σε βάση στον τοίχο. Υπάρχουν πλεονεκτήματα που προσφέρει ο ένας τρόπος έναντι του άλλου;

Τέλος, αναφορικά με την αντλία κενού, πόση ώρα χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί;
Ρωτάω για να έχω μια εικόνα σωστής χρήσης καθώς είναι η 1η φορά που τοποθετείται κλιματιστικό στο σπίτι.

 image.png.06fb99a06d7ee7ea7afe524dbb6e535a.png

Δεν θα ήθελα να είμαι στα ελάχιστα, οπότε γιατί όχι 3μ; Αλλά και 2μ να μπουν, είσαι εντός ορίων.

Στον τοίχο δεν πιάνεις χώρο από το μπαλκόνι αλλά ίσως περάσει μέσα θόρυβος (σπάνιο για τα toshiba, όχι όμως απίθανο. Έχει συμβεί).

Η αντλία θα παίξει όσο χρειαστεί για να πιάσει κενό. Ο χρόνος εξαρτάται από την δυνατότητα αναρρόφησης της αντλίας και τον όγκο του αέρα που εμπεριέχονται στους σωλήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λέτε για τα Mitsubishi heavy αλλά το δικό μου στην Αθήνα με εξωτερική πάνω από 12C παίζει ναι μεν με on off αλλά χαμηλά 

Και σήμερα μαζί με την εγκατάσταση του ATXC25D του έκανα και την συντήρηση με πλήρης λύσιμο.Screenshot_20231204-204014_Tapo.png

Επεξ/σία από komatoza
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, komatoza είπε

Δεν ξέρω τι λέτε για τα Mitsubishi heavy αλλά το δικό μου στην Αθήνα με εξωτερική πάνω από 12C παίζει ναι μεν με on off αλλά χαμηλά 

Screenshot_20231204-204014_Tapo.png

Πόσα btus είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, komatoza είπε

SRK50ZG-S

 

33 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν βρίσκαμε το ενεργειακό ταμπελάκι από αυτό θα μας έλυνε πολλά θέματα @liakjim

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε καθόλου feedback για τα 18άρια heavy.

Τα μόνα που βρήκα είναι αυτό, όπου δίνει πολύ χαμηλές ελάχιστες καταναλώσεις σε ψύξη και θέρμανση (120 και 110W αντίστοιχα)

image.png.a4582d5ce630683dee84a6065d39e327.png

ενώ αν πάμε στις προστασίες, το σκαλοπάτι για αλλαγή προγραμματισμού είναι στους 22C (αντί για τους 11C στα σύγχρονα 18K, 22Κ και 24Κ heavy). Οπότε τελείως διαφορετικός προγραμματισμός.

image.png.462fee488f20eade34bc6e11e16798d6.png

image.png.1c16cab6cc3856b4d72bc57b232be220.png

 

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...