Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, enlightened είπε

Ωραία, μόλις το διάβασα. 

Απότι κατάλαβα με πέρασαν για τελείως μαλάκα. Αυτά παθαίνεις όταν δεν ξέρεις! Θα περίμενες όμως να κάνουν τη δουλειά τους σωστά και τίμια εξαρχής και όχι να εξαπατούν τον κόσμο και να κάνουν μισοδουλειές και μετά να σε βάζουν να πληρώνεις κάτι ξανά!. Προφανώς σου λέει αν ο άλλος ξέρει, θα μου πει, αλλά πόσοι θα είναι, 1/100… Τέλος πάντων, έχουμε και λέμε…

Όταν με πάρουν τηλ, απαιτώ:

1)Να φέρουν αντλία κενού. Αν δεν τη φέρουν τους διώχνω (άραγε πώς είμαι σίγουρος ότι όντως θα τη χρησιμοποιήσουν, και μάλιστα σωστά;!). Επίσης άραγε, πώς την έκαναν πρώτη φορά τη δουλειά, με εκδίωξη ή με αντλία..;; Μόνο ο θεός ξέρει… Αυτό μπορώ να το διαπιστώσω κάπως και να τους πω αναλόγως αν χρειάζομαι και φρέον;

2) Εφόσον έχω inventor χρειάζομαι 3μ σωλήνα. Εδώ προτείνεις να ζητηθεί εγκατάσταση στο πάτωμα και τα 3μ καλύπτονται αυτομάτως. Τώρα όμως που εδώ έχει γίνει ήδη η εγκατάσταση είναι λίγο αμαρτία να ξεβιδώνουν και τους εξωτερικούς τοίχους. Οπότε τους αναφέρω ότι θέλω το ελάχιστο επιτρεπτό όριο που είναι τα 3μ σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή στο ίδιο σημείο, σωστά; 
 

3) Λες για τήρηση ελάχιστης απόστασης από εμπόδια. Εδώ φαντάζομαι εννοείς να μην υπάρχει κάτι μπροστά από την εξωτερική μονάδα που να παρεμποδίζει την κυκλοφορία του αέρα… Εδώ νομίζω είναι το μόνο που έχουν κάνει σωστά… Χαχααχα… Δεν ξέρω αν θέλω να κλάψω ή να γελάσω με την όλη κατάσταση με τους κομπογιαννίτες !!!! 
 

Αν υπάρχει κάτι άλλο που χάνω μου λες !!! 

Το μηχάνημά σου κάνει θόρυβο γιατί δεν έχει σωστό μήκος σωληνώσεων σε συνδυασμό με απουσία αντικραδασμικών στη βάση.

Σιγά μην έβαλαν αντλία κενού.

Προσωπικά θα ζήταγα τα εξής:

Αφαίρεση του φρέον για πέταμα μιας και έχει αναμειχθεί με αέρα. Νέα εγκατάσταση με νέες σωλήνες με σωστό μήκος (κουλούρα πίσω από την εξωτερική), αντλία κενού, νέο φρέον με ζύγισμα, αντικραδασμικά, τοποθέτηση της εσωτερικής εκεί που λές αντί για το παρόν σίχαμα. Αν το κλιματιστικό είναι και για θέρμανση, θα σκεφτόμουν να το πούλαγα σε αγγελία και στη θέση του να μπει ένα toshiba ή ένα daikin (ίσως να γλιτώσεις και το κόστος της εγκατάστασης σε καμιά προσφορά = win win).

1 λεπτό πριν, tu-luba είπε

Το δοκίμασες στο δικό σου;

Δεν χρειάζεται. Έχουμε δει άπειρες περιπτώσεις διαφορετικών κλιματιστικών με ίδια seer/scop και τελείως άλλες ελάχιστες τιμές. Δεν ισχύει αυτό που λες.

3 ώρες πριν, tu-luba είπε

Καλησπέρα 

Μπορει κάποιος να καταλάβει το εννοεί ο ποιητής στο παρακάτω κείμενο;

1. Standard length of connection pipe: 5m, 7.5m, 8m.
2. Min. length of connection pipe.
For the unit with standard connection pipe of 5m, there is no limitation for the min length of con- nection pipe. For the unit with standard connec- tion pipe of 7.5m and 8m, the min length of con- nection pipe is 3m.

Θα δεις στο εγχειρίδιο το standard length οπότε και θα ανήκει στην 1η περίπτωση (χωρίς περιορισμό ελάχιστου μήκους) ή στην άλλη δλδ πάνω από 3μ ελάχιστο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν χρειάζεται. Έχουμε δει άπειρες περιπτώσεις διαφορετικών κλιματιστικών με ίδια seer/scop και τελείως άλλες ελάχιστες τιμές. Δεν ισχύει αυτό που λες.

Δεν το έγραψα σωστα

εννοώ την τιμή seer kWh/annum και scop kWh/annum

Το διόρθωσα στην ανάρτηση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Δεν το έγραψα σωστα

εννοώ την τιμή seer kWh/annum και scop kWh/annum

Το διόρθωσα στην ανάρτηση μου

kwh/annual σε θέρμανση  = (pdesign*1400)/scop

kwh/annual σε ψύξη = (pdesign*350)/seer

(τα 1400 και 350 είναι οι ώρες λειτουργίας στη σεζόν βάσει προτύπου. Καμία σχέση με ελάχιστα watts)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λόγου το αληθές:

Toyotomi Erai 24αρι

Seer kWh/annum 355 : 2.64 = 135watt  

Scop kWh/annum 1451 : 2.64 = 550watt

Midea all easy pro 9αρι (έχω βάλει δυο)

Seer kWh/annum 106 : 2.64 = 40watt

Scop kWh/annum 660 : 2.63 = 250watt

Για την θέρμανση έχουν δοκιμαστεί και έχουν στο αυτόματο αυτές τις καταναλώσεις.

Το toyotomi σε sleep mode δουλεύει 450-480watt

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

βάσει προτύπου

Ενδεχομένως το πρότυπο να είναι η ελάχιστη κατανάλωση της συσκευής στο αυτόματο X το 2.64 

τωρα τι σημαίνει αυτό το 2.64 και πως προκύπτει δεν ξέρω όμως στα 2 τελείως διαφορετικά μηχανήματα που έχω ισχύει στο ακεραιο

Μπορει να είναι και σύμπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Για του λόγου το αληθές:

Toyotomi Erai 24αρι

Seer kWh/annum 355 : 2.64 = 135watt  

Scop kWh/annum 1451 : 2.64 = 550watt

Midea all easy pro 9αρι (έχω βάλει δυο)

Seer kWh/annum 106 : 2.64 = 40watt

Scop kWh/annum 660 : 2.63 = 250watt

Για την θέρμανση έχουν δοκιμαστεί και έχουν στο αυτόματο αυτές τις καταναλώσεις.

Το toyotomi σε sleep mode δουλεύει 450-480watt

Σου έβαλα πιο πάνω τους τύπους. Δεν συνδέονται με τα ελάχιστα watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tu-luba είπε

Μάλλον τότε δεν ισχύει καθόλου αυτό που λέω

Φαντάζομαι το έχεις στο αυτόματο ή μήπως σε κάποια λειτουργία εξοικονόμησης;

 

Auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Καλημέρα μου προτείνουν  5ετη εγγυηση για 75 ευρώ σε ένα toyotomi, αξιζει? Έχει από μονο του 2  χρονια έτσι κ αλλιως

Μοντέλο και τελική τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο από αυτό σε παρόμοια λεφτά?

Είναι "καλή" σειρά της inventor ή τελείως της πλάκας?

Ευχαριστώ.

Της πλάκας.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορα απο Praktiker σημερα 2 haori των 16Κ  btu.Με την επιδοτηση 45% μου βγηκε 620 το ενα.Νομιζω σουπερ deal.Δεν εχει προσφορα δωρεαν τοποθετησης στα haori.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Μοντέλο και τελική τιμή;

Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2128ZR

Τελικη τιμή δε θυμαμαι επειδη εχω και το κουπόνι του ανακυκλωνω. Γυρω στα 400 νομιζω

Και 75 ευρώ η εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...