Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν, έτσι για χαβαλέ, έτρεξα ένα asyg24kmta vs toshiba yukai με εξωτερική 17C. Εννοείται θα κάνω δοκιμές και σε χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Τα κλιματιστικά με ζήτηση 22C και όπως τα δουλεύουμε, low για asyg και 2 ταχύτητα για Yukai. Κοντά τα κυβικά τους, 640 για asyg και 720 για yukai.

Όπως πάντα αξιοποιούμε την εξίσωση που βρίσκουμε εδώ https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html , δλδ το hs = cp ρ q dt , όπου :

cp = specific heat of air (1.006 kJ/kg oC)

ρ = density of air (1.202 kg/m3)

q = air volume flow (m3/s)

dt = temperature difference (oC) .

Αποτελέσματα:

9166e3a949e8917ae85ced4f11741828.png

Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε γιατί το asyg24kmta κρατάει μόνο του 60τμ με χαμηλότατη (σταθερή) κατανάλωση και υψηλό cop ενώ το yukai για τα 45τμ, δουλεύοντας με on-off από τα ~400W , τελικά παίζει με πολύ χαμηλότερο cop δαπανώντας συνολικά περισσότερες KWh. Δεν είναι τυχαίο που το ένα έχει scop 6.4 σε θερμό ενώ το άλλο 5.3.

Πως το βλέπετε;

ΥΓ Φανταστείτε τα νούμερα που θα δίνουν κάτι midea, gree, toyotomi κτλ

 

 

Εγώ λέω όλα αυτά να αρχίσεις να τα στέλνεις στην εκάστοτε εταιρεία. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Εγώ λέω όλα αυτά να αρχίσεις να τα στέλνεις στην εκάστοτε εταιρεία. 😛

Γιατί βρε, λες να μην ξέρουν πόσο αποδίδουν τα κλιματιστικά τους;

Εμείς πρέπει να τα μάθουμε και πόσο διαφορά στη τσέπη φέρνει ένα αποδοτικό κλιματιστικό σε σχέση με ένα απλά καλό.

1 ώρα πριν, costacurta είπε

Συγνώμη και πάλι σας ζάλισα. Ολο το σπίτι είναι 55 περίπου. Έβαλα 50 υποθετικά... Εγω το δωμάτιο που θέλω να πιάνει είναι το σαλόνι αλλά επικοινωνει χωρίς πόρτα με τα άλλα δωμάτια (είναι όλα δωμάτια ξέχωρα απλά δεν υπάρχει πόρτα εκτός του μπάνιου φυσικά). Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι μόνο για το σαλόνι. Να βάλω δήλ ξέρω γω 28? Αλλά δεν θα έχει αποκλίσεις πάλι? Δηλ θα ζεστάνει μεν πιο άμεσα τον χώρο στον οποίο βρίσκεται αλλά θα είναι κάπως πλασματική η απόδοση αφού θα έχει και άλλα δωμάτια να επικοινωνούν. Γιαυτό έβαλα 50. Οκ κάπως μπακάλιστικα το εξήγησα. 

 

18ρι μου είπε ο νοικαρης εγώ να φανταστείς αρχικά σκεφθομουν για 12ρι δεν έχω ιδέα.... Δήλ αξίζει να πάρω πιο φθηνό 24ρι από ένα επώνυμο 18ρι? 

Η λογική θέλει χώρος και κλιματιστικό. Με στενό μπάτζετ είτε θα πας σε αποδοτικό για τον χώρο ή θα πας σε μέτριας απόδοσης μεγαλύτερο ευελπιστώντας ότι θα καλύψεις περισσότερους χώρους.

Το κακό είναι ότι ο θερμός αέρας πάει ψηλά και εγκλωβίζεται σε ταβάνια, δοκάρια κτλ. Οπότε ο μικρός χώρος ζεσταίνεται εύκολα, ανεβαίνει πάνω, τον διαβάζει το μηχάνημα και σβήνει.

Όσο πιο στενοί είναι οι διάδρομοι και τα χωρίσματα τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα. Σε αντίθεση με ψιλοενιαους χώρους.

Αν μπορείς, φτιάξε μας ένα πρόχειρο σκίτσο με την κάτοψη του σπιτιού και πες μας πόσες απώλειες σου δίνουν τα 28τμ.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν, έτσι για χαβαλέ, έτρεξα ένα asyg24kmta vs toshiba yukai με εξωτερική 17C. Εννοείται θα κάνω δοκιμές και σε χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Τα κλιματιστικά με ζήτηση 22C και όπως τα δουλεύουμε, low για asyg και 2 ταχύτητα για Yukai. Κοντά τα κυβικά τους, 640 για asyg και 720 για yukai.

Όπως πάντα αξιοποιούμε την εξίσωση που βρίσκουμε εδώ https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html , δλδ το hs = cp ρ q dt , όπου :

cp = specific heat of air (1.006 kJ/kg oC)

ρ = density of air (1.202 kg/m3)

q = air volume flow (m3/s)

dt = temperature difference (oC) .

Αποτελέσματα:

9166e3a949e8917ae85ced4f11741828.png

Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε γιατί το asyg24kmta κρατάει μόνο του 60τμ με χαμηλότατη (σταθερή) κατανάλωση και υψηλό cop ενώ το yukai για τα 45τμ, δουλεύοντας με on-off από τα ~400W , τελικά παίζει με πολύ χαμηλότερο cop δαπανώντας συνολικά περισσότερες KWh. Δεν είναι τυχαίο που το ένα έχει scop 6.4 σε θερμό ενώ το άλλο 5.3.

Πως το βλέπετε;

ΥΓ Φανταστείτε τα νούμερα που θα δίνουν κάτι midea, gree, toyotomi κτλ

 

 

Ίσως με btu/h να είναι πιο εύκολα αντιληπτή η διαφορά: 

2612watt η αλλιώς 8912 btu/h Yukai

1827watt η αλλιώς 6213 btu/h  KMTA

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ίσως με btu/h να είναι πιο εύκολα αντιληπτή η διαφορά: 

2612watt η αλλιώς 8912 btu/h Yukai

1827watt η αλλιώς 6213 btu/h  KMTA

 

Σημασία έχει το cop για μένα.

Το asyg δίνει σταθερά αυτήν την ενέργεια όταν το yukai δίνει περισσότερη αλλά διακοπτόμενα και με λιγότερο βαθμό απόδοσης. Κάπου 40% η διαφορά. Το χάος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Σημασία έχει το cop για μένα.

Το asyg δίνει σταθερά αυτήν την ενέργεια όταν το yukai δίνει περισσότερη αλλά διακοπτόμενα και με λιγότερο βαθμό απόδοσης. Κάπου 40% η διαφορά. Το χάος.

Εννοείται:) φαντάσου επιαης το αγαπημένο Toyo 24 με 1300 watt ελάχιστη..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Εννοείται:) φαντάσου επιαης το αγαπημένο Toyo 24 με 1300 watt ελάχιστη..

Άστα. Και βλέπω ακόμη στο φόρουμ να τα γλυκοκοιτάνε γιατί έχουν λέει καλές κριτικές στο Σκρουτζ... Για γέλια ή για κλάματα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες τοποθέτησα σε σαλόνοκουζινα το 18αρι Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C

Επίσης στην κρεβατοκάμαρα τοποθετήθηκε το 12αρι Daikin Sensira FTXC35C / RXC35C

και τα δύο τοποθετήθηκαν προς το παρόν κύριος για θέρμανση. (Αργότερα θα μπει αντλία θερμότητας)

Τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα? Επίσης πως μπορώ να μετρήσω την κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Πριν λίγες μέρες τοποθέτησα σε σαλόνοκουζινα το 18αρι Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C

Επίσης στην κρεβατοκάμαρα τοποθετήθηκε το 12αρι Daikin Sensira FTXC35C / RXC35C

και τα δύο τοποθετήθηκαν προς το παρόν κύριος για θέρμανση. (Αργότερα θα μπει αντλία θερμότητας)

Τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα? Επίσης πως μπορώ να μετρήσω την κατανάλωση?

Μπριζάκι tp-link tapo p110, προσοχή υπάρχει και το p100 αλλά δεν έχει μετρητή κατανάλωσης.

Τίμια μηχανήματα, τουλάχιστον το 12αρι. Αρκετοί έχουμε κάποιο 9αρι ή 12αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Μπριζάκι tp-link tapo p110, προσοχή υπάρχει και το p100 αλλά δεν έχει μετρητή κατανάλωσης.

Τίμια μηχανήματα, τουλάχιστον το 12αρι. Αρκετοί έχουμε κάποιο 9αρι ή 12αρι.

Σαν μάρκα ξέρω ότι είναι μια από τις καλύτερες. Απλά για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήξερα... Οπότε καλή επιλογή έκανα. 

Αα το θέμα είναι ότι μου τα σύνδεσε απευθείας στο ρεύμα.. δεν έβαλε πρίζα μπροστά.. στο 12άρι είναι εύκολο να βάλω πρίζα. Στο 18άρι στο σαλόνι δεν θα με αφήσει η γυναίκα επειδή θα φαίνεται η πρίζα 😂😂 ..... Έχει σημασία πως θα μπει ο ουδέτερος και η φάση? Ρωτάω επειδή στο καταστημα μου που έβαλα ένα 12αρι πριν 3 χρόνια, ο ψυκτικός έβαλε πρίζα και σημάδεψε την μία πλευρά της πρίζας ώστε να μην το βάζουμε ανάποδα..

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Σημασία έχει το cop για μένα.

Το asyg δίνει σταθερά αυτήν την ενέργεια όταν το yukai δίνει περισσότερη αλλά διακοπτόμενα και με λιγότερο βαθμό απόδοσης. Κάπου 40% η διαφορά. Το χάος.

Το περίεργο και ταυτόχρονα ενδιαφέρον ότι έχουν και αντίστοιχα 40% διαφορά στην τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Σαν μάρκα ξέρω ότι είναι μια από τις καλύτερες. Απλά για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήξερα... Οπότε καλή επιλογή έκανα. 

Αα το θέμα είναι ότι μου τα σύνδεσε απευθείας στο ρεύμα.. δεν έβαλε πρίζα μπροστά.. στο 12άρι είναι εύκολο να βάλω πρίζα. Στο 18άρι στο σαλόνι δεν θα με αφήσει η γυναίκα επειδή θα φαίνεται η πρίζα 😂😂 ..... Έχει σημασία πως θα μπει ο ουδέτερος και η φάση? Ρωτάω επειδή στο καταστημα μου που έβαλα ένα 12αρι πριν 3 χρόνια, ο ψυκτικός έβαλε πρίζα και σημάδεψε την μία πλευρά της πρίζας ώστε να μην το βάζουμε ανάποδα..

Χμμ νομίζω μπορείς να βάλεις κάποιο μετρητή κατανάλωσης τύπου sonoff pow r2/r3, αλλά δεν είμαι το κατάλληλο άτομο γι' αυτά. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιχτό 24/7 ή το κλείνεις;

Το asyg24kmta ανοιχτό 24/7, από τις 12 τη νύχτα μέχρι και τώρα έκαψε μόλις 2KWh σε 60τμ, τις ίδιες που ήθελε το morris δίπλα στα πεθερικά για να ζεστάνει 15τμ...Το Yukai μπήκε στο παιχνίδι κατά τις 6 το πρωί, έκαψε ως τώρα 1.1KWh.

image.png.d4c3e93f3c651913fec32233d5bf0bfe.png

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Σαν μάρκα ξέρω ότι είναι μια από τις καλύτερες. Απλά για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν ήξερα... Οπότε καλή επιλογή έκανα. 

Αα το θέμα είναι ότι μου τα σύνδεσε απευθείας στο ρεύμα.. δεν έβαλε πρίζα μπροστά.. στο 12άρι είναι εύκολο να βάλω πρίζα. Στο 18άρι στο σαλόνι δεν θα με αφήσει η γυναίκα επειδή θα φαίνεται η πρίζα 😂😂 ..... Έχει σημασία πως θα μπει ο ουδέτερος και η φάση? Ρωτάω επειδή στο καταστημα μου που έβαλα ένα 12αρι πριν 3 χρόνια, ο ψυκτικός έβαλε πρίζα και σημάδεψε την μία πλευρά της πρίζας ώστε να μην το βάζουμε ανάποδα..

Δεν είναι κάτι το σπουδαίο τα atxc-c. Είναι η entry level σειρά της daikin. Στα 9άρια και 12άρια έχουν αξιόλογη απόδοση σε θέρμανση, στα 18000BTus απλά οκ. Για τα λεφτά τους είναι οκ. Αλήθεια, γιατί δεν έβαλες τα atxc-d. Τα έβρισκες ακριβότερα; Όχι ότι είναι κάτι διαφορετικό.

Για μέτρηση στο 18άρι, αν είναι σε δικιά του αποκλειστική ασφάλεια, μπορείς να βάλεις μετρητή πίνακα πχ έναν sonoff origin R3 ή αν θέλεις και οθόνη έναν sonoff elite R3. Επίσης μπορείς να πας και σε επαγωγική λύση όπως έναν shelly em. Αν δεν είναι σε δικιά του ασφάλεια (κακώς), τότε είτε χώνεις έναν shelly 1PM στο μπουάτ, είτε πας στο καλώδιο της εξωτερικής και παρεμβάλλεις σε κουτάκι έναν μετρητή γραμμής πχ έναν sonoff pow R2 / shelly 1PM, ή αν θέλεις και διαγράμματα στο κινητό τότε βάζεις φις/πρίζα και βάζεις έναν tapo p110. Με ηλεκτρολόγο όλα αυτά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα με υγεία !! Σήμερα έγινε η εγκατάσταση του 

Αναφορά σε κείμενο

Toshiba Edge 10J2AVSG-E1/B10G3KVSG-E Κλιματιστικό Inverter

Toshiba Edge 10J2AVSG-E1/B10G3KVSG-E Κλιματιστικό Inverter. Eπειδή τελευταία στην πόλη μας γίνονται αρκετές διακοπές (Ξάνθη) θα ήθελα να μου προτείνετε προστατευτικό για να το βάλω πάνω το οποίο αν ειναι δυνατόν θα προστατεύει απο τις καταστάσεις αυτές το κλιματιστικό . Τι χρησιμοποιείτε πρίζα πριν το κλιματιστικό , κάτι άλλο ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Xanthiotis_2 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα με υγεία !! Σήμερα έγινε η εγκατάσταση του 

Toshiba Edge 10J2AVSG-E1/B10G3KVSG-E Κλιματιστικό Inverter. Eπειδή τελευταία στην πόλη μας γίνονται αρκετές διακοπές (Ξάνθη) θα ήθελα να μου προτείνετε προστατευτικό για να το βάλω πάνω το οποίο αν ειναι δυνατόν θα προστατεύει απο τις καταστάσεις αυτές το κλιματιστικό . Τι χρησιμοποιείτε πρίζα πριν το κλιματιστικό , κάτι άλλο ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θες επιτηρητή τάσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

επιτηρητή τάσης 

Εχεις να μου προτείνεις κάποιον συγκεκριμένα κ αν γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες της λειτουργίας του. Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ακυρο βρήκα την λειτουργία του εδώ http://www.sehex.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126:epitiritis-tasis&catid=21:2019-02-10-06-05-07&Itemid=26

Προτείνετε να μπει στον πίνακα εφοσον ειναι εφικτό ή να πάρω αυτό για τη πρίζα?

Επεξ/σία από Xanthiotis_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...