Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Ισχυει αραγε;

Ισχύει.

Απλά αν εκεί πιάνει χιόνι, θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι δεν θα μπαίνει μέσα στα χιόνια ( τοποθέτηση σε ψηλή βάση, κατασκευή με κάλυμμα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Ισχύει.

Απλά αν εκεί πιάνει χιόνι, θα πρέπει να διασφαλίσεις ότι δεν θα μπαίνει μέσα στα χιόνια ( τοποθέτηση σε ψηλή βάση, κατασκευή με κάλυμμα).

Ευχαριστω!!!

Μπα χιονι στην Πατρα δεν εχουν 😁. Δυστυχως δεν ειδαν οι γονεις πως το εκανε εξαερωση ελπιζω να εβαλαν αντλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, touristas1985 είπε

Καλησπερα σε ολους. Τελικα εβαλαν οι γονεις μετα απο τις πολυτιμες συμβουλες σας το Toshiba Arata 24000. 
 

Επειδη για να βαζαμε την εξωτερικη μοναδα καπου που δεν βρεχεται ηθελαν επιπελεον 120 ευρω (7 μετρα μακρυα απο την μοναδα αντι για 3) το βαλαμε με 3 μετρα εξω και κατω απο την εσωτερικη μοναδα.

Το θεμα ειναι οτι εκει ειναι καπως εκτεθειμενο στα καιρικα φαινομενα (βροχη και λιγο ηλιο το καλοκαιρι).

 

Ο εγκαταστασης ειπε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα. Ισχυει αραγε;

Για αυτό λέγεται εξωτερική μονάδα.., δεν έχει θέμα μην αγχώνεσαι.., απλά πες της μαμάς να μην ρίχνει πολλά νερά στην εξωτερική για "πλύσιμο", χωρίς πίεση και προσοχή στο χώρου του συμπιεστή/πλακέτας.., επίσης πιθανόν να γλίτωσες και σε θόρυβο αν τοποθετήθηκε στο πάτωμα.., προσωπικά λόγω διάταξης του σπιτιού, όλες οι εξωτερικές είναι στην ταράτσα, γλιτώνοντας θόρυβο και καθάρισμα, αφού "καθαρίζονται" από τη βροχή κατά τη λειτουργία τους ;) :P

Αν θες ανέβασε καμία φωτό από την εγκατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Και αφού το διαβάσεις, συμπλήρωσε και το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :800μαξ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αγορα νέου. Έχω ενα παλιό μιτσουμπισι 12ρι το είχε 15 χρόνια ο σπιτονοικαρης λέει.θα το κρατήσει λέει για το εξοχικό του. Στο κρύο βγάζει ψύχρα στο ζεστό όπως είπα πριν τπτ. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος. Σκρουτζ παίδες αλλά απευθείας . Συγκεκριμενα από κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που μένω. Ο θεοδουλιδης η ο ηλεκτροχωρος έχουν έτσι και αλλιώς συνήθως η την κατώτερη σκρουτζ η ελάχιστη απόκλιση. Τώρα αν στο πλαίσιο επειδή έχει βδομάδα προσφορών κλίμα αν έχει κάτι αξιόλογο γιατι όχι αλλά από ότι βλέπω και σε προσφορά πιο ακριβοί είναι. Η τοποθέτηση θα γίνει από το ψυκτικό του νοικαρη. Άρα δεν με επηρεάζει 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):θέρμανση κατά βάση γιατί δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης. ε και καμιά ψυξη το καλοκαίρι αλλά βασικός λόγος η θέρμανση. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:ψυξη περιστασιακά. Θέρμανση όπως είπα να το βάζω schedule και να ζεσταίνει ο χώρος. Όταν είμαι σπίτι βέβαια όταν βγαίνω από μπάνιο εκείνο το 6ωρο
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.Όχι όπως είπα έχω μόνο ένα  αερόθερμο στη κρεβατοκάμαρα και το βάζω εκεί είμαι οκ. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :είναι σαλόνι χωρίς πόρτα όμως κάι στον άνοιγμα είναι χολ κουζίνα χολ πάλι και μπάνιο. Κάνα 35 40 τμ. Αλλά με ενδιαφέρει σαλόνι γιατί εκεί είναι και το γραφείο και εκεί αράζω η στο καναπέ 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)Θεσσαλονίκη σύνορα ανάληψη με Καλαμαριά. Ε κλασσικό κλίμα Θεσσαλονίκης. Δεν είμαι κάτω αρετσου στη θάλασσα 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:θόρυβος παντελώς αδιάφορο. Wifi οπωσδήποτε και αν έχει ιονιστη καλώς. (εγγύηση τα τυπικά) 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).κακά κουφώματα έχω βάλει aerostop αλλά μπάζει. Επίσης από τις δύο πλευρές δεν ενώνεται με άλλο σπίτι. Από τις άλλες 2 ναι. Τέλος Είμαι τρίτο όροφο σε τςτραοροφη (έχω και πάνω και κάτω) 
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, costacurta είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού (V2)

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :800μαξ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αγορα νέου. Έχω ενα παλιό μιτσουμπισι 12ρι το είχε 15 χρόνια ο σπιτονοικαρης λέει.θα το κρατήσει λέει για το εξοχικό του. Στο κρύο βγάζει ψύχρα στο ζεστό όπως είπα πριν τπτ. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος. Σκρουτζ παίδες αλλά απευθείας . Συγκεκριμενα από κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που μένω. Ο θεοδουλιδης η ο ηλεκτροχωρος έχουν έτσι και αλλιώς συνήθως η την κατώτερη σκρουτζ η ελάχιστη απόκλιση. Τώρα αν στο πλαίσιο επειδή έχει βδομάδα προσφορών κλίμα αν έχει κάτι αξιόλογο γιατι όχι αλλά από ότι βλέπω και σε προσφορά πιο ακριβοί είναι. Η τοποθέτηση θα γίνει από το ψυκτικό του νοικαρη. Άρα δεν με επηρεάζει 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):θέρμανση κατά βάση γιατί δεν υπάρχει άλλο μέσο θέρμανσης. ε και καμιά ψυξη το καλοκαίρι αλλά βασικός λόγος η θέρμανση. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:ψυξη περιστασιακά. Θέρμανση όπως είπα να το βάζω schedule και να ζεσταίνει ο χώρος. Όταν είμαι σπίτι βέβαια όταν βγαίνω από μπάνιο εκείνο το 6ωρο
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.Όχι όπως είπα έχω μόνο ένα  αερόθερμο στη κρεβατοκάμαρα και το βάζω εκεί είμαι οκ. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :είναι σαλόνι χωρίς πόρτα όμως κάι στον άνοιγμα είναι χολ κουζίνα χολ πάλι και μπάνιο. Κάνα 35 40 τμ. Αλλά με ενδιαφέρει σαλόνι γιατί εκεί είναι και το γραφείο και εκεί αράζω η στο καναπέ 
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)Θεσσαλονίκη σύνορα ανάληψη με Καλαμαριά. Ε κλασσικό κλίμα Θεσσαλονίκης. Δεν είμαι κάτω αρετσου στη θάλασσα 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:θόρυβος παντελώς αδιάφορο. Wifi οπωσδήποτε και αν έχει ιονιστη καλώς. (εγγύηση τα τυπικά) 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).κακά κουφώματα έχω βάλει aerostop αλλά μπάζει. Επίσης από τις δύο πλευρές δεν ενώνεται με άλλο σπίτι. Από τις άλλες 2 ναι. Τέλος Είμαι τρίτο όροφο σε τςτραοροφη (έχω και πάνω και κάτω) 
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Για ρώτα αυτόν τον κωδικό πόσο τον βρίσκεις

RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13G3KVSG-E

Το θέμα είναι, θα φτάσει το 12αρι; Ξέρεις τίποτα από το 11ο βήμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Για ρώτα αυτόν τον κωδικό πόσο τον βρίσκεις

RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13G3KVSG-E

Το θέμα είναι, θα φτάσει το 12αρι; Ξέρεις τίποτα από το 11ο βήμα;

Θερμικές Απώλειες

 

44286.93Watt

 

38086.76KCal/h

 

885.74Watt/m2

 

761.74KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1980Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:50 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:24 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:4Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, costacurta είπε

Θερμικές Απώλειες

 

44286.93Watt

 

38086.76KCal/h

 

885.74Watt/m2

 

761.74KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1980Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:50 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:24 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:4Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Ύψος βάλε ταβάνι πάτωμα πχ 3μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για ρώτα αυτόν τον κωδικό πόσο τον βρίσκεις

RAS-13J2AVSG-E1/RAS-B13G3KVSG-E

Το θέμα είναι, θα φτάσει το 12αρι; Ξέρεις τίποτα από το 11ο βήμα;

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τη καθοδήγηση. Ξεκινήσαμε την συζήτηση με τον νοικαρη και μόνος με είπε να πάρουμε ένα 18ρι γιατί θα του μείνει. Απλά μπήκε και ο ίδιος μου είπε ένα τογιοτομι των 800 ευρώ. Δηλαδή να κινηθούμε με vfm προσέγγιση όχι top γιαπωνέζικα ούτε βέβαια τύπου αριελι κτλ 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ύψος βάλε ταβάνι πάτωμα πχ 3μ

Ναι ακριβώς 3 μ

https://www.skroutz.gr/s/33005341/Toyotomi-Izuru-eco-II-TRN-TRG-2156ZR-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

https://www.skroutz.gr/s/35783222/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-18AP-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

https://www.skroutz.gr/s/35968114/Toyotomi-Izuru-Eco-II-TRN-TRG-2256ZR-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

 

 

Ούτε αυτός ξέρει απλά φιλτραραμε τα δημοφιλεστερα και έβγαλε αυτά. 

Όλα 18ρια καί εντός μπατζετ μας 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, costacurta είπε

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τη καθοδήγηση. Ξεκινήσαμε την συζήτηση με τον νοικαρη και μόνος με είπε να πάρουμε ένα 18ρι γιατί θα του μείνει. Απλά μπήκε και ο ίδιος μου είπε ένα τογιοτομι των 800 ευρώ. Δηλαδή να κινηθούμε με vfm προσέγγιση όχι top γιαπωνέζικα ούτε βέβαια τύπου αριελι κτλ 

Ναι ακριβώς 3 μ

https://www.skroutz.gr/s/33005341/Toyotomi-Izuru-eco-II-TRN-TRG-2156ZR-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

https://www.skroutz.gr/s/35783222/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-18AP-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

https://www.skroutz.gr/s/35968114/Toyotomi-Izuru-Eco-II-TRN-TRG-2256ZR-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html

 

 

 

Ούτε αυτός ξέρει απλά φιλτραραμε τα δημοφιλεστερα και έβγαλε αυτά. 

Όλα 18ρια καί εντός μπατζετ μας 

Κάνε έναν κόπο και τρέξε πάλι το εργαλείο. 3μ ύψος, τετραγωνικά μόνο του χώρου όχι όλο το σπίτι. Το ίδιο και κουφώματα και παράθυρα. Σιγά μην έχει 4 παράθυρα το σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, costacurta είπε

Όλα 18ρια καί εντός μπατζετ μας 

Εαν τελικά η επιλογή θα είναι στα 18 άρια διάλεξε από αυτά https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/1014_10474/Haier_or_TCL/f/407349/18000-btu.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_max=800&price_min=

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάνε έναν κόπο και τρέξε πάλι το εργαλείο. 3μ ύψος, τετραγωνικά μόνο του χώρου όχι όλο το σπίτι. Το ίδιο και κουφώματα και παράθυρα. Σιγά μην έχει 4 παράθυρα το σαλόνι.

Συγνώμη στο πρώτο έβαλα το ύψος της πολυκατοικίας. Είναι 3 μέτρα το ύψος του χώρου. . Στο άλλο έχει ένα μόνο παράθυρο σαν παράθυρο στο μπάνιο. Μπερδεύτηκα καί έβαλα 4 τις μπαλκόξοπόρτες 

 

Θερμικές Απώλειες

 

7912.69Watt

 

6804.91KCal/h

 

158.25Watt/m2

 

136.10KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1980Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:50 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, costacurta είπε

Συγνώμη στο πρώτο έβαλα το ύψος της πολυκατοικίας. Είναι 3 μέτρα το ύψος του χώρου. . Στο άλλο έχει ένα μόνο παράθυρο σαν παράθυρο στο μπάνιο. Μπερδεύτηκα καί έβαλα 4 τις μπαλκόξοπόρτες 

 

Θερμικές Απώλειες

 

7912.69Watt

 

6804.91KCal/h

 

158.25Watt/m2

 

136.10KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1980Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:50 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#7912
24 αρι τουλάχιστον κα8 πάλι από τη λίστα που σου έβαλα πιο πάνω θα μείνεις για να μείνεις στο budget  των 800 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελέσματα σε λίγο:

Spoiler

viber_image_2023-12-03_19-42-49-948.jpg.160beafc5bd700b8247c39534e11c3cf.jpgviber_image_2023-12-03_19-42-49-937.jpg.b7e1ff3bef2aedc94fc26c705ead12f4.jpg

 

38 λεπτά πριν, costacurta είπε

Συγνώμη στο πρώτο έβαλα το ύψος της πολυκατοικίας. Είναι 3 μέτρα το ύψος του χώρου. . Στο άλλο έχει ένα μόνο παράθυρο σαν παράθυρο στο μπάνιο. Μπερδεύτηκα καί έβαλα 4 τις μπαλκόξοπόρτες 

 

Θερμικές Απώλειες

 

7912.69Watt

 

6804.91KCal/h

 

158.25Watt/m2

 

136.10KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη ΓΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1980Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:50 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώροΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:1Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Ξύλινα κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Μονά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Γιατί βάζεις 50τμ ενώ θέλεις μόνο το σαλόνι; Πόσα τμ είναι το σαλόνι; Γιατί δεν το τρέχεις μόνο για εκεί;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αποτελέσματα σε λίγο:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

viber_image_2023-12-03_19-42-49-948.jpg.160beafc5bd700b8247c39534e11c3cf.jpgviber_image_2023-12-03_19-42-49-937.jpg.b7e1ff3bef2aedc94fc26c705ead12f4.jpg

 

Γιατί βάζεις 50τμ ενώ θέλεις μόνο το σαλόνι; Πόσα τμ είναι το σαλόνι; Γιατί δεν το τρέχεις μόνο για εκεί;

Συγνώμη και πάλι σας ζάλισα. Ολο το σπίτι είναι 55 περίπου. Έβαλα 50 υποθετικά... Εγω το δωμάτιο που θέλω να πιάνει είναι το σαλόνι αλλά επικοινωνει χωρίς πόρτα με τα άλλα δωμάτια (είναι όλα δωμάτια ξέχωρα απλά δεν υπάρχει πόρτα εκτός του μπάνιου φυσικά). Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι μόνο για το σαλόνι. Να βάλω δήλ ξέρω γω 28? Αλλά δεν θα έχει αποκλίσεις πάλι? Δηλ θα ζεστάνει μεν πιο άμεσα τον χώρο στον οποίο βρίσκεται αλλά θα είναι κάπως πλασματική η απόδοση αφού θα έχει και άλλα δωμάτια να επικοινωνούν. Γιαυτό έβαλα 50. Οκ κάπως μπακάλιστικα το εξήγησα. 

 

1 ώρα πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#7912
24 αρι τουλάχιστον κα8 πάλι από τη λίστα που σου έβαλα πιο πάνω θα μείνεις για να μείνεις στο budget  των 800 

18ρι μου είπε ο νοικαρης εγώ να φανταστείς αρχικά σκεφθομουν για 12ρι δεν έχω ιδέα.... Δήλ αξίζει να πάρω πιο φθηνό 24ρι από ένα επώνυμο 18ρι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, έτσι για χαβαλέ, έτρεξα ένα asyg24kmta vs toshiba yukai με εξωτερική 17C. Εννοείται θα κάνω δοκιμές και σε χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Τα κλιματιστικά με ζήτηση 22C και όπως τα δουλεύουμε, low για asyg και 2 ταχύτητα για Yukai. Κοντά τα κυβικά τους, 640 για asyg και 720 για yukai.

Όπως πάντα αξιοποιούμε την εξίσωση που βρίσκουμε εδώ https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html , δλδ το hs = cp ρ q dt , όπου :

cp = specific heat of air (1.006 kJ/kg oC)

ρ = density of air (1.202 kg/m3)

q = air volume flow (m3/s)

dt = temperature difference (oC) .

Αποτελέσματα:

9166e3a949e8917ae85ced4f11741828.png

Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε γιατί το asyg24kmta κρατάει μόνο του 60τμ με χαμηλότατη (σταθερή) κατανάλωση και υψηλό cop ενώ το yukai για τα 45τμ, δουλεύοντας με on-off από τα ~400W , τελικά παίζει με πολύ χαμηλότερο cop δαπανώντας συνολικά περισσότερες KWh. Δεν είναι τυχαίο που το ένα έχει scop 6.4 σε θερμό ενώ το άλλο 5.3.

Πως το βλέπετε;

ΥΓ Φανταστείτε τα νούμερα που θα δίνουν κάτι midea, gree, toyotomi κτλ

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...