Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler
3 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Αναγκάζομαι να απλώνω ρούχα μέσα, αλλά δεν θέλω να ρισκάρω υγρασία στους τοίχους. Μπορώ να βάζω αερόθερμο ή ένα μη inverter LG 9000 BTU σε λειτουργία αφύγρανσης. Σε σχέση με το αερόθερμο που επιπλέον ζεσταίνει, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το κλιματιστικό;

αν τα απλώνεις σε χώρο που έχεις απομονωμένο και είναι <16C πάρε αφυγραντήρα με ζεόλιθο , θα σου καίει σίγουρα >300watt αλλά αποδίδει και σε χαμηλότερες θερμοκρασίες , δε θα παγώνει και θα βγάζει λίιιιγη ζέστη (ζεσταίνει το ζεόλιθο) , απο αερόθερμο καλύτερα πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, JOHN ONLY είπε

Ειναι αισθητη η διαφορα, θυμαμαι οτι το εβαζα στους 23 και δεν ημουν ανετος οπως τις προηγουμενες χρονιες. Αλλα και στο τερμα που το εβαζα μετα παλι καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα. Αυτο που δεν βγαζει νερο η εξωτερικη μοναδα σημαινει κατι ή ειναι φυσιολογικο;

Με σχετικά υψηλές θερμοκρασίες για την εποχή, μόνο αν έχει αρκετή υγρασία να συμπυκνώσει η εξωτερική μονάδα νερό..

Βάλε το στους 24, περσίδες κάτω, ανεμιστήρας auto, άφησε το ανοικτό 24 ώρες και πες για αν είναι άνετος ο χώρος για τα δεδομένα σου..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ενημερώσω ότι ξεκίνησα την "αποτοξίνωση" των γονιών από τους θερμοσυσσωρευτες και τη χρήση 2 κλιματιστικών Toshiba Edge white 24 και 9. Όταν κρυώσει αρκετά ο καιρός θα πω εντυπώσεις από κατανάλωση και αίσθηση. Στην ψύξη, για όσο χρειάστηκε τα πήγαν περίφημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου μια αγγελία με ένα τέτοιο. Μήπως σε συμφέρει.

Έχω μιλήσει με το παιδί και με ρωτούσε και για το δικό μου!! Αλλά αυτό το κοιτούσα από αρχές Νοεμβρίου 2270€. 

Εκανα αυξηση στην κάρτα για να είμαι έτοιμος και σήμερα αγόρασα. Τηλέφωνο πριν λίγο ότι δεν υπάρχει το προιον και η τιμή είναι ξεχασμένη ( 😂) Αν θέλουμε λέει με 500 ευρώ παραπανω και σε ένα μήνα 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Τηλέφωνο πριν λίγο ότι δεν υπάρχει το προιον και η τιμή είναι ξεχασμένη ( 😂) Αν θέλουμε λέει με 500 ευρώ παραπανω και σε ένα μήνα 

Ή διαφορετικά: όταν ο μπάρμπα Μήτσος ο ψυκτικός έγινε καταστηματάρχης με eShop, το οποίο το διαχειρίζεται η κόρη του η Σούλα (το μικρό αφεντικό) που έχει βγάλει και ΙΕΚ κομμωτικής. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ή διαφορετικά: όταν ο μπάρμπα Μήτσος ο ψυκτικός έγινε καταστηματάρχης με eShop, το οποίο το διαχειρίζεται η κόρη του η Σούλα (το μικρό αφεντικό) που έχει βγάλει και ΙΕΚ κομμωτικής. 😜

Το μαγαζί ήταν αρκετά σοβαρό στα μάτια μου! Δεν είναι απλά eshop. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας την απόδοση του asyg24kmta το οποίο πραγματικά κλέβει εκκλησίες, καίγοντας για 60τμ λιγότερο από το μισό από τα yukai+morris για επίσης (τα διπλανά από μένα) 60τμ, είμαι στα πρόθυρα να αρχίζω να μετράω και σε αυτά στιγμιαία cop όπως έχω δείξει εδώ και εδώ. Μιλάμε για χαωτική διαφορά.

image.png.df9de8b5abd239525fcf8b4b968338fb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Μένω σε ένα σπίτι με κακά κουφώματα και χωρίς θέρμανση. Εννοώ σώματα. Στη κρεβατοκάμαρα έχω ένα xiomi αερόθερμο που ονλαιν το έχω βάλει schedule να λειτουργεί 2 45λεπτα και 2 μισάωρα με κενά τα βράδια και κοιμάμαι αξιοπρεπεστετα. Στο υπόλοιπο βέβαια έχει ψυχρά... Έχω ένα παλιό κλιματιστικό που ακόμα και στους 30 να το βάλω για ώρες πάλι κάνει κρύο. Ρώτησα σε άλλο θέμα και ο κορακιος μου είπε σαν ιδανική λύση ένα κλιματιστικό inverter. Γενικά δεν έχω ιδέα ούτε από κλασεις ούτε τι είναι inverter υποθέτω κάποια λειτουργία που να συνδυάζει σταθερή ροή θερμότητας με καλύτερη κατανάλωση. Μπορείται να μου προτείνεται κάτι? Ο χωρος είναι περίπου 30-40 τμ γιατι είναι σάλοκουζίνα και Χολ ως τη πόρτα σχεδόν ενιαίο. Και περαν του ύπνου εκεί περνάω τον περισσότερο χρόνο μου. Να πάρω ένα 18ρι τογιοτομι που βλέπω στο σκρουτζ πρώτο σε σχόλια? Να πάω για μεγαλύτερο αν αυτό σημαίνει πιο πολύ '' ιπποδύναμη ''?? 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, costacurta είπε

Καλημέρα παιδιά. Μένω σε ένα σπίτι με κακά κουφώματα και χωρίς θέρμανση. Εννοώ σώματα. Στη κρεβατοκάμαρα έχω ένα xiomi αερόθερμο που ονλαιν το έχω βάλει schedule να λειτουργεί 2 45λεπτα και 2 μισάωρα με κενά τα βράδια και κοιμάμαι αξιοπρεπεστετα. Στο υπόλοιπο βέβαια έχει ψυχρά... Έχω ένα παλιό κλιματιστικό που ακόμα και στους 30 να το βάλω για ώρες πάλι κάνει κρύο. Ρώτησα σε άλλο θέμα και ο κορακιος μου είπε σαν ιδανική λύση ένα κλιματιστικό inverter. Γενικά δεν έχω ιδέα ούτε από κλασεις ούτε τι είναι inverter υποθέτω κάποια λειτουργία που να συνδυάζει σταθερή ροή θερμότητας με καλύτερη κατανάλωση. Μπορείται να μου προτείνεται κάτι? Ο χωρος είναι περίπου 30-40 τμ γιατι είναι σάλοκουζίνα και Χολ ως τη πόρτα σχεδόν ενιαίο. Και περαν του ύπνου εκεί περνάω τον περισσότερο χρόνο μου. Να πάρω ένα 12ρι τογιοτομι που βλέπω στο σκρουτζ πρώτο σε σχόλια? Να πάω για μεγαλύτερο αν αυτό σημαίνει πιο πολύ '' ιπποδύναμη ''?? 

Στη κορυφή καθε σελίδας έχει μια καρφιτσωμένη ανάρτηση , διάβασε την και μετά εαν σου μείνει απορία συζητάμε 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, costacurta είπε

Καλημέρα παιδιά. Μένω σε ένα σπίτι με κακά κουφώματα και χωρίς θέρμανση. Εννοώ σώματα. Στη κρεβατοκάμαρα έχω ένα xiomi αερόθερμο που ονλαιν το έχω βάλει schedule να λειτουργεί 2 45λεπτα και 2 μισάωρα με κενά τα βράδια και κοιμάμαι αξιοπρεπεστετα. Στο υπόλοιπο βέβαια έχει ψυχρά... Έχω ένα παλιό κλιματιστικό που ακόμα και στους 30 να το βάλω για ώρες πάλι κάνει κρύο. Ρώτησα σε άλλο θέμα και ο κορακιος μου είπε σαν ιδανική λύση ένα κλιματιστικό inverter. Γενικά δεν έχω ιδέα ούτε από κλασεις ούτε τι είναι inverter υποθέτω κάποια λειτουργία που να συνδυάζει σταθερή ροή θερμότητας με καλύτερη κατανάλωση. Μπορείται να μου προτείνεται κάτι? Ο χωρος είναι περίπου 30-40 τμ γιατι είναι σάλοκουζίνα και Χολ ως τη πόρτα σχεδόν ενιαίο. Και περαν του ύπνου εκεί περνάω τον περισσότερο χρόνο μου. Να πάρω ένα 12ρι τογιοτομι που βλέπω στο σκρουτζ πρώτο σε σχόλια? Να πάω για μεγαλύτερο αν αυτό σημαίνει πιο πολύ '' ιπποδύναμη ''?? 

Και αφού το διαβάσεις, συμπλήρωσε και το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω πώς σχετίζονται η Ονομαστική απόδοση στη θέρμανση με το Pdesign που αναγράφεται στο ενεργειακό ταμπελάκι. (ή μήπως κάνω λάθος για το Pdesign? Τότε τι αναγράφει το ενεργειακό ταμπελάκι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Τελικα εβαλαν οι γονεις μετα απο τις πολυτιμες συμβουλες σας το Toshiba Arata 24000. 
 

Επειδη για να βαζαμε την εξωτερικη μοναδα καπου που δεν βρεχεται ηθελαν επιπελεον 120 ευρω (7 μετρα μακρυα απο την μοναδα αντι για 3) το βαλαμε με 3 μετρα εξω και κατω απο την εσωτερικη μοναδα.

Το θεμα ειναι οτι εκει ειναι καπως εκτεθειμενο στα καιρικα φαινομενα (βροχη και λιγο ηλιο το καλοκαιρι).

 

Ο εγκαταστασης ειπε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα. Ισχυει αραγε;

Επεξ/σία από touristas1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...