Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Υπάρχει ήδη θέμα με αντλίες θερμότητας. Εδώ μιλάμε για κλιματιστικά.

Μην μας μαλώνεις δάσκαλε..!! Το ερώτημα ήταν αν ανεβοκατεβάζουμε τη ζήτηση. Ισχύει και για τα κλιματιστικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, sap00 είπε

Ισχύει και για τα κλιματιστικά.  

Δεν το ξέρω, αλλά εδώ μιλάνε ακριβώς για το ίδιο πράγμα, οπότε πιθανώς να πάρει καλύτερη απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, sargyrop81 said:

Οι υπολογισμοι του εργαλείου υπολογίζουν τις απώλειες για διαφορά εσω-εξω θερμοκρασίας 20 βαθμούς. Στη δική σου περίπτωση, οι απώλειες είναι λιγότερες. Επίσης, το εργαλείο θεωρεί κάποιο τύπο μόνωσης, εσύ μάλλον έχεις καλύτερη. Ίσως θερμαίνεται και από γύρω δωμάτια, φούρνους, άτομα, κλπ?

Πάντως και εγώ έχω τα daikin ATXC25c στα υπνοδωμάτια και σπάνια βλέπω κατανάλωση πάνω από 1kwh/νύχτα (και σε κρύα), σε βαθμό που διαβάζω για κόστη θέρμανσης άλλων και απορώ. 

 

ΑΑΑ, δεν ήξερα για τόσο μεγάλη απόσταση. Δλδ 8-9κβ θα έχω αν έξω έχει 0 και ζητάω 20 μέσα; Λολ, αυτό συμβαίνει, ΑΝ συμβεί, 1-2 μέρες το χρόνο στο κέντρο της Αθήνας. Το σύνηθες βιολί είναι 10-14 βραδινή, εκτός κι αν πιάσουν κρύα και πάμε στα 6-8.

Μόνωση δεν έχω, είναι ρετιρεδάκι πολυκατοικίας στον 6ο, του 1977. Τούβλο και σοβάς είναι η φάση των τοίχων, σκέτο τσιμεντάκι στο ταβάνι - ταράτσα. Τουλάχιστον έχω παρκέ που μονώνει λίγο (κάτω μου έχω μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο).

Ίσως το μόνο στο οποίο έχει πέσει ελαφρώς έξω το εργαλείο, υπ' ευθύνη μου, είναι ότι ο βορεινός μου τοίχος, που τον έβαλα εκτεθειμένο, δεν είναι εκτεθειμένος πλήρως στα φυσικά φαινόμενα, παρεμβάλλεται στο 60% του η τοιχοποιΐα του κουβουκλίου του ανελκυστήρα.

 

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά μια μελέτη θερμικών απωλείων λαμβάνει υπόψη ακόμα και τις απώλειες αερισμού (ανά χ λεπτά), που συνήθως τις αποφεύγουμε το χειμώνα (κακώς μεν, αλλά...). Ίσως τώρα που έχει ηλιοφάνεια με υψηλές θερμοκρασίες σε βοηθάει ακόμα και ότι είσαι και εκτεθειμένος από πλευράς μόνωσης, δηλαδή ζεσταίνεται η πλάκα και στο αποδίδει το βράδυ. Με χαμηλότερες θερμοκρασίες και χωρίς ηλιοφάνεια θα έχεις μεγαλύτερες απώλειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/11/2023 at 12:07, chocorello said:

Τσίμπησα ένα φθηνιάρικο 9άρι Sendo SND-09/CRS2 σε skroutz plus offer για κάτι λιγότερο από 250€ .
Το μοντέλο που μου ήρθε όμως είναι το SND-09/CRSκαι αναρωτιέμαι:

- ποιο από τα 2 είναι ποιο; Αυτό το όμορφο ή αυτό το όχι τόσο; (το έχω ακόμα κλειστό στο κουτί του)
- ποιο από τα 2 είναι καλύτερο;
- μήπως έχω θέμα με την εγγύηση στο μέλλον αν χρειαστεί;

Ουσιαστικά προσπαθώ να αποφασίσω αν πρέπει να ζητήσω αλλαγή η απλώς να κρατήσω αυτό που ήρθε.

Παιδιά καμιά ιδέα κανείς για αυτό; Το κρατάω; Το στέλνω πίσω; Τι θα κάνατε εσείς; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chocorello είπε

Παιδιά καμιά ιδέα κανείς για αυτό; Το κρατάω; Το στέλνω πίσω; Τι θα κάνατε εσείς; Ευχαριστώ!

Με την εγγύηση δεν θα έχεις θέμα, για να την πάρεις θα πρέπει να μπεις στο σάιτ της εταιρείας και να περάσεις τον σειριακό αριθμό που βρίσκεται στο αυτοκόλλητο της κουτας. 

Με μια γρήγορη αναζήτηση φαίνεται ότι αυτό που σου έστειλαν είναι το "όχι τόσο όμορφο". Στα χαρακτηριστικά τους δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές, αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς στείλτο πίσω και ζητά να σου στείλουν αυτό που παρήγγειλες, αν βαριέσαι άστο όπως είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξανα κανω την ερωτηση ,ελπιζω μην κουραζω,οποιος εχει σιεστα και ξερει να μου πει, ειναι λογικο το 9αρι να κανει παραπανω θορυβο απο οτι το 12αρι? και η εσωτερικη μοναδα και η εξω? πριν μιλησω με νταικιν και το κακο σερβις της περιοχης, θα ηθελα μια γνωμη.σημειωση οτι στο κρυο η μοναδα ειναι αθορυβη ενω στο ζεστο κανει σαν το παλιο μη ινβερτερ 12ετιας τεχνολογιας που ειχα στο δωματιο. η αγορα εγινε το καλοκαιρι και δεν εχει δουλεψει και ιδιετερα,(εχει γινει καθαρισμος στα φιλτρα/μουχλα δεν βλεπω στο μοτερ). στα χαρτια απο τη νταικιν βλεπω οτι στα ντεσιμπελ ειναι σχεδον τα ιδια οι μοναδες σε 9 και 12 αν και το 9αρι ηρθε με αλλο εξωτερικο μοντελο μοναδας απο οτι το 12αρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, manousos34 said:

ξανα κανω την ερωτηση ,ελπιζω μην κουραζω,οποιος εχει σιεστα και ξερει να μου πει, ειναι λογικο το 9αρι να κανει παραπανω θορυβο απο οτι το 12αρι? και η εσωτερικη μοναδα και η εξω? πριν μιλησω με νταικιν και το κακο σερβις της περιοχης, θα ηθελα μια γνωμη.σημειωση οτι στο κρυο η μοναδα ειναι αθορυβη ενω στο ζεστο κανει σαν το παλιο μη ινβερτερ 12ετιας τεχνολογιας που ειχα στο δωματιο. η αγορα εγινε το καλοκαιρι και δεν εχει δουλεψει και ιδιετερα,(εχει γινει καθαρισμος στα φιλτρα/μουχλα δεν βλεπω στο μοτερ). στα χαρτια απο τη νταικιν βλεπω οτι στα ντεσιμπελ ειναι σχεδον τα ιδια οι μοναδες σε 9 και 12 αν και το 9αρι ηρθε με αλλο εξωτερικο μοντελο μοναδας απο οτι το 12αρι. 

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, το 9άρι το ακούω παραπάνω από το 12άρι. Απλά, το 9άρι το έχω στα 10τμ λίγων απωλειών, οπότε ο ήχος μεταδίδεται και τα ονοφφ ειναι συχνά (8-10 την ώρα). Ενώ, το 12άρι είναι σε 25τμ ψηλών απωλειών, οπότε τα ονοφφ είναι λίγα (1-2 την ώρα) και ο ήχος σε αυτά τα τ.μ. δε μεταδίδεται εύκολα.

46 minutes ago, sargyrop81 said:

Θεωρητικά μια μελέτη θερμικών απωλείων λαμβάνει υπόψη ακόμα και τις απώλειες αερισμού (ανά χ λεπτά), που συνήθως τις αποφεύγουμε το χειμώνα (κακώς μεν, αλλά...). Ίσως τώρα που έχει ηλιοφάνεια με υψηλές θερμοκρασίες σε βοηθάει ακόμα και ότι είσαι και εκτεθειμένος από πλευράς μόνωσης, δηλαδή ζεσταίνεται η πλάκα και στο αποδίδει το βράδυ. Με χαμηλότερες θερμοκρασίες και χωρίς ηλιοφάνεια θα έχεις μεγαλύτερες απώλειες.

 

Τι αερισμό να κάνω σε σπίτι με 3 σάπια ξύλινα κουφώματα μονού τζαμιού... κάνουν μόνα τους, χεχε. Η υγρασία μέσα είναι πάντα η ίδια με την εξωτερική σχεδόν. Έχει μία χρονοκαθυστέρηση 4-5 ωρών.

Και παλιά ήταν χειρότερα, τώρα δεν υπάρχει ούτε μία πλευρά παραθύρου - πόρτας που να μην της έχω περάσει εσωτερικά βουρτσάκι μόνωσης (συρόμενο αλουμίνιο) ή μονωτικά πλαστικά tesa (στα ανοιγόμενα).

Επεξ/σία από MikhailBakurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, το 9άρι το ακούω παραπάνω από το 12άρι. Απλά, το 9άρι το έχω στα 10τμ λίγων απωλειών, οπότε ο ήχος μεταδίδεται και τα ονοφφ ειναι συχνά (8-10 την ώρα). Ενώ, το 12άρι είναι σε 25τμ ψηλών απωλειών, οπότε τα ονοφφ είναι λίγα (1-2 την ώρα) και ο ήχος σε αυτά τα τ.μ. δε μεταδίδεται εύκολα.

Τι αερισμό να κάνω σε σπίτι με 3 σάπια ξύλινα κουφώματα μονού τζαμιού... κάνουν μόνα τους, χεχε. Η υγρασία μέσα είναι πάντα η ίδια με την εξωτερική σχεδόν. Έχει μία χρονοκαθυστέρηση 4-5 ωρών.

Και παλιά ήταν χειρότερα, τώρα δεν υπάρχει ούτε μία πλευρά παραθύρου - πόρτας που να μην της έχω περάσει εσωτερικά βουρτσάκι μόνωσης (συρόμενο αλουμίνιο) ή μονωτικά πλαστικά tesa (στα ανοιγόμενα).

Καλησπερα ,με τα  ονοφφ τι εννοεις?εμενα δεν με ενοχλει ο θορυβος αλλα εχω δει οτι σταματαει και ξεκιναει αρκετα(ειναι καλο αυτο?) ,παντως στα υπνοδωματια που τα εχω βαλει ζεσταινει σχετικα γρηγορα ο χωρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκάζομαι να απλώνω ρούχα μέσα, αλλά δεν θέλω να ρισκάρω υγρασία στους τοίχους. Μπορώ να βάζω αερόθερμο ή ένα μη inverter LG 9000 BTU σε λειτουργία αφύγρανσης. Σε σχέση με το αερόθερμο που επιπλέον ζεσταίνει, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Αναγκάζομαι να απλώνω ρούχα μέσα, αλλά δεν θέλω να ρισκάρω υγρασία στους τοίχους. Μπορώ να βάζω αερόθερμο ή ένα μη inverter LG 9000 BTU σε λειτουργία αφύγρανσης. Σε σχέση με το αερόθερμο που επιπλέον ζεσταίνει, υπάρχει λόγος να προτιμήσω το κλιματιστικό;

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποιον αφυγραντήρα. Τα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση σε κύκλο ψύξης άρα δεν μπορείς τον χειμώνα.

Επίσης τα αεροθερμα δεν κάνουν αφυγρανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, alucard82 said:

Καλησπερα ,με τα  ονοφφ τι εννοεις?εμενα δεν με ενοχλει ο θορυβος αλλα εχω δει οτι σταματαει και ξεκιναει αρκετα(ειναι καλο αυτο?) ,παντως στα υπνοδωματια που τα εχω βαλει ζεσταινει σχετικα γρηγορα ο χωρος

Συνήθως τα πολλά ονοφφ σημαίνουν ή δυσκολία να ινβερτάρει ένα μηχάνημα (κακής ποιότητας λογισμικό - συμπιεστής), ή, πολύ πιο πιθανά, μικρές απώλειες του χώρου σε σχέση με το μηχάνημα (υπερδιαστασιολόγηση).

Σε κάποιες περιπτώσεις, είναι μονόδρομος η υπερδ. Πχ αν ένα δωμάτιο έχει απώλειες 500 βαττ γιατί είναι μονωμένο άψογα, ακόμα και ένα ΆΨΟΓΟ 9άρι θα αναβοσβήνει διαρκώς. Και δεν υπάρχει μικρότερο από 9άρι, χεχε. Το αυτό ισχύει για τις περιπτώσεις που κάποιος έχει τα 1200 ευρώ που θέλει ένα καλό 22άρι, αλλά δεν έχει τα 12.000 που θέλει για να μονώσει ένα σπίτι 60-70 τμ. Οπότε παίρνει πρώτα το κλίμα, μετά κάνει την ανακαίνιση - μόνωση και έτσι το 22άρι αρχίζει πλέον να το ρίχνει στην τεμπελιά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω ενα 9αρι air condition inverter fujitsu και απο περυσι τον χειμωνα εχω παρατηρησει οτι δεν ζεσταινει οπως τον πρωτο καιρο που το ειχα. Ειπα μπορει να ειναι και η ιδεα μου και δεν εδωσα σημασια. Το καλοκαιρι στο κρυο δεν παρατηρησα κατι αξιοσημειωτο στην αποδοση του. Φετος στη ζεστη λειτουργια καταλαβαινω οτι υπαρχει θεμα στην αποδοση. Μαλιστα η εξωτερικη μοναδα δεν εβγαλε σταγονα νερο σε 2 ωρες που το ειχα λειτουργια στο μεγιστο ( δεν ξερω αν σημαινει κατι που δεν βγαζει νερο ενω το καλοκαιρι εβγαζε) . Μπορει καποιος να καταλαβει τι φταιει ή μπορει απλα να παραδιδει πνευμα; Ειναι 10ετιας περιπου και απο συντηρηση μονο τα φιλτρα καθαριζω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JOHN ONLY είπε

Φετος στη ζεστη λειτουργια καταλαβαινω οτι υπαρχει θεμα στην αποδοση.

Αυτό πως το διαπιστώνεις ? Η θερμοκρασία που το βάζεις την έπιανε ο χώρος παλιότερα και τώρα όχι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αισθητη η διαφορα, θυμαμαι οτι το εβαζα στους 23 και δεν ημουν ανετος οπως τις προηγουμενες χρονιες. Αλλα και στο τερμα που το εβαζα μετα παλι καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα. Αυτο που δεν βγαζει νερο η εξωτερικη μοναδα σημαινει κατι ή ειναι φυσιολογικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...