Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, fuzz είπε

Παλιός στο INSOMNIA , νέος εδώ στο θέμα...εχω πάρει , χωρίς να εχω δει το θέμα εδώ , το GREE GWH18AGD-K6DNA1 με το πρόγραμμα για τα κλιματιστικά που είχε βγεί , μου είπαν στο τοπικό κατάστημα οτι ειναι TOYOTOMI αλλα πιο οικονομικό

GWH09AGB-K6DNAENERGY_480x480-800x800.png.378a0ff16031ab996befb052df154203.png

Έχω βάλει ένα μετρητή κατανάλωσης TUYA στην πρίζα , δεν βλέπω να πέφτει κάτω από 800W με ανώτερο το 1500W με θερμοκρασία 24 βαθμούς (διάβασα αποσπασματικά κάποια πράγματα στο θέμα και είδα καταναλώσεις περί τα 500W - το βάζω 3 με 4 ώρες όταν είμαι σπίτι , (δεν ξέρω αν κάνω καλά) με τόσα που διάβασα εδώ σκέφτομαι μην έγινε λάθος εγκατάσταση , ο σωλήνας που συνδέει την εξωτερική μονάδα με την εσωτερική δεν είναι πάνω από 3μετρα και γενικά η δουλειά του τεχνικού δεν με άφησε ικανοποιημένο

Προφανώς για τις λίγες ώρες λειτουργίας, στην αρχή δουλεύει τέρμα για να πιάσει θερμοκρασία,μετά κόβει στα μισά σχεδόν αφού πιθανώς την κοντεύει..

Ανέβασε λίγες φώτο της εγκατάστασης, να έχουμε μια ιδέα, αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fuzz είπε

Παλιός στο INSOMNIA , νέος εδώ στο θέμα...εχω πάρει , χωρίς να εχω δει το θέμα εδώ , το GREE GWH18AGD-K6DNA1 με το πρόγραμμα για τα κλιματιστικά που είχε βγεί , μου είπαν στο τοπικό κατάστημα οτι ειναι TOYOTOMI αλλα πιο οικονομικό

Ανάποδα στα είπανε

Τα toyotomi είναι φασον gree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

@liakjim@johnnyman, συρόμενα κουφώματα βλέπω, κλιματιστικό πανω από αυτά βλέπω, λίγες τσαπατσουλιές στην εγκατάσταση βλέπω.

Μήπως είναι σαν του Αποστόλη το SRK80, που δεν του είχαν στοκαρει την εσωτερική τρύπα, μπάζει αέρα από το κασωμα ή κάπου στον αισθητήρα και τρωει φρικες;

Πολύ σκαμπανεβασμα στο διάγραμμα ισχύος (για TOSHIBA), αν ήταν FUJITSU, να λέγαμε νταξει.., τι λέτε;

Οπως φαινεται ο σωληνας περνα πανω απ τα συρομενα του @johnnyman οποτε δεν πιστευω να του μπαζει αερα αλλωστε αν γινοταν αυτο θα βλεπαμε μεγαλυτερα σκαμπανεβασματα στο διαγραμμα (ειχα κι εγω τετοιο θεμα).  Ωστοσο το διαγραμμα ειναι οντως πολυ περιεργο για Toshiba σαν κατι να συμβαινει....

Οσο για την καταναλωση των 650w δεν μου φαινεται τοσο τραγικο αφου τοσα μπορει να ζητα ο χωρος..Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις για 300w😄

To αλλο μετα ειναι να μετρησει θερμοκρασιες εισοδου εξοδου/καταναλωση για να δουμε αν υπαρχει οντως προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fuzz είπε

Παλιός στο INSOMNIA , νέος εδώ στο θέμα...εχω πάρει , χωρίς να εχω δει το θέμα εδώ , το GREE GWH18AGD-K6DNA1 με το πρόγραμμα για τα κλιματιστικά που είχε βγεί , μου είπαν στο τοπικό κατάστημα οτι ειναι TOYOTOMI αλλα πιο οικονομικό

GWH09AGB-K6DNAENERGY_480x480-800x800.png.378a0ff16031ab996befb052df154203.png

Έχω βάλει ένα μετρητή κατανάλωσης TUYA στην πρίζα , δεν βλέπω να πέφτει κάτω από 800W με ανώτερο το 1500W με θερμοκρασία 24 βαθμούς (διάβασα αποσπασματικά κάποια πράγματα στο θέμα και είδα καταναλώσεις περί τα 500W - το βάζω 3 με 4 ώρες όταν είμαι σπίτι , (δεν ξέρω αν κάνω καλά) με τόσα που διάβασα εδώ σκέφτομαι μην έγινε λάθος εγκατάσταση , ο σωλήνας που συνδέει την εξωτερική μονάδα με την εσωτερική δεν είναι πάνω από 3μετρα και γενικά η δουλειά του τεχνικού δεν με άφησε ικανοποιημένο

Όταν η θερμοκρασία η εξωτερική είναι πάνω απο 12 τότε θα βλέπεις αυτές τις ελάχιστες , εαν πέσει κάτω από 12 τότε έχεις ελπίδες να δεις και τις ελάχιστες περί τα 200-300-400 εφόσον βεβαια το κλιματιστικό επαρκεί για το χώρο που είναι 

gree κατασκευαστής , toyotomi φασον των gree midea 

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Οπως φαινεται ο σωληνας περνα πανω απ τα συρομενα του @johnnyman οποτε δεν πιστευω να του μπαζει αερα αλλωστε αν γινοταν αυτο θα βλεπαμε μεγαλυτερα σκαμπανεβασματα στο διαγραμμα (ειχα κι εγω τετοιο θεμα).  Ωστοσο το διαγραμμα ειναι οντως πολυ περιεργο για Toshiba σαν κατι να συμβαινει....

Οσο για την καταναλωση των 650w δεν μου φαινεται τοσο τραγικο αφου τοσα μπορει να ζητα ο χωρος..Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις για 300w😄

To αλλο μετα ειναι να μετρησει θερμοκρασιες εισοδου εξοδου/καταναλωση για να δουμε αν υπαρχει οντως προβλημα

Το τι συμβαίνει κατά 99% του το έδειξε ο klausx 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 11:47 ΠΜ, energy52 είπε

Αν η πριζα/ασφαλεια/γραμμη υποστηριζει τα αμπερ που τραβα το κλιματιστικο γιατι να υπαρχει προβλημα; κι εγω το 18αρι σε πριζα το εχω.. 

Δεν ειναι μονο θεμα εγγυησης αλλα και ασφαλειας δικης σου!

Ευχαριστω για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Όταν η θερμοκρασία η εξωτερική είναι πάνω απο 12 τότε θα βλέπεις αυτές τις ελάχιστες , εαν πέσει κάτω από 12 τότε έχεις ελπίδες να δεις και τις ελάχιστες περί τα 200-300-400 εφόσον βεβαια το κλιματιστικό επαρκεί για το χώρο που είναι 

gree κατασκευαστής , toyotomi φασον των gree midea 

Το τι συμβαίνει κατά 99% του το έδειξε ο klausx 

Τι είπε το συγκεκριμένο μέλος φίλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Τι είπε το συγκεκριμένο μέλος φίλε μου?

Ότι έχεις στις σωληνώσεις γωνία 90 μοιρών στο έχει φτιάξει και σχέδιο

Άσε που έχεις.και λάθος στον υπολογισμό απωλειών όπως το έχεις ανεβάσει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, johnnyman είπε

Έλεγχος γιατί?

Μια χαρά το βλέπω το τσάκισμα.

Α πόκοντά δεν είναι πολύ,νορμάλ είναι. 

Από την αρχή είχες αναφέρει πρόβλημα στην απόδοση, καλό είναι να σκίσεις την μόνωση εκεί που έχω κυκλώσει να δεις αν έχει τσάκισμα. Προσοχή έχει και καλώδιο τυλιγμένο ή απλά στην συντήρηση λες στον τεχνικό να κάνει έλεγχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Klausx είπε

Από την αρχή είχες αναφέρει πρόβλημα στην απόδοση, καλό είναι να σκίσεις την μόνωση εκεί που έχω κυκλώσει να δεις αν έχει τσάκισμα. Προσοχή έχει και καλώδιο τυλιγμένο ή απλά στην συντήρηση λες στον τεχνικό να κάνει έλεγχο.

Στην ψύξη τα πήγαινε όμως πάρα πολύ καλά.

Δεν θα είχε θέμα και εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ενδιαφέρομαι για αντικραδασμικά για μια μονάδα που έχω σε τοίχο. Κοιτάμε τίποτα συγκεκριμένα που έχουν αγοραστεί εδώ μέσα ή παίρνω ότι βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παιδιά, ενδιαφέρομαι για αντικραδασμικά για μια μονάδα που έχω σε τοίχο. Κοιτάμε τίποτα συγκεκριμένα που έχουν αγοραστεί εδώ μέσα ή παίρνω ότι βρω;

Οτι βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Δεν έχει κανένα από midea ?

Nope.

4 ώρες πριν, fuzz είπε

Παλιός στο INSOMNIA , νέος εδώ στο θέμα...εχω πάρει , χωρίς να εχω δει το θέμα εδώ , το GREE GWH18AGD-K6DNA1 με το πρόγραμμα για τα κλιματιστικά που είχε βγεί , μου είπαν στο τοπικό κατάστημα οτι ειναι TOYOTOMI αλλα πιο οικονομικό

GWH09AGB-K6DNAENERGY_480x480-800x800.png.378a0ff16031ab996befb052df154203.png

Έχω βάλει ένα μετρητή κατανάλωσης TUYA στην πρίζα , δεν βλέπω να πέφτει κάτω από 800W με ανώτερο το 1500W με θερμοκρασία 24 βαθμούς (διάβασα αποσπασματικά κάποια πράγματα στο θέμα και είδα καταναλώσεις περί τα 500W - το βάζω 3 με 4 ώρες όταν είμαι σπίτι , (δεν ξέρω αν κάνω καλά) με τόσα που διάβασα εδώ σκέφτομαι μην έγινε λάθος εγκατάσταση , ο σωλήνας που συνδέει την εξωτερική μονάδα με την εσωτερική δεν είναι πάνω από 3μετρα και γενικά η δουλειά του τεχνικού δεν με άφησε ικανοποιημένο

Για δες αν σε πιάνει ένα κόλπο που αναφέρεται από το μέλος @amotida εδώ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

Nope.

Για δες αν σε πιάνει ένα κόλπο που αναφέρεται από το μέλος @amotida εδώ

 

1 hour ago, liakjim said:

Nope.

Για δες αν σε πιάνει ένα κόλπο που αναφέρεται από το μέλος @amotida εδώ

 

Σε εμένα δουλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...