Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Το πρακτικερ έβαλε δώρο το ΦΠΑ στα κλιματιστικά μέχρι τις 14/5, αλλά νομίζω χωρίς την δωρεάν εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, notist είπε

Καλημέρα. Το πρακτικερ έβαλε δώρο το ΦΠΑ στα κλιματιστικά μέχρι τις 14/5, αλλά νομίζω χωρίς την δωρεάν εγκατάσταση. 

Ναι, στα περισσότερα το όφελος είναι πέριξ των 20 ευρώ σε σχέση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 3:25 ΜΜ, liakjim είπε

Δεν σχολιάζω καν για το toyotomi.

Όσον αφορά το daikin, καλό είναι αλλά έχει 3 χρόνια εγγύηση αντί για τα 7 του toshiba (μπορείς με +99€ να πας στα 10 χρόνια με το daikin). Προσωπικά θα έβαζα το toshiba.

τελικά της φάνηκαν πολλά και κατέληξε σε αυτα, invetor ή juro-pro?

https://www.electronica.gr/065E2977.el.aspx

https://www.praktiker.gr/p/juro-pro-oxygen-eco-ii-klimatistiko-toixou-inverter-12000btu-me-ionisti-129192

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 4:00 ΜΜ, liakjim είπε

Έιχα καιρό να περάσω από Σείριο. Βουνά από σαβουρες (toyotomi, juro pro, Carrier, midea, Morris κτλ ). Μη χάσετε τον χρόνο σας. 

Είδα μόνο ένα asyg18kmta και ένα atxm50n στο χιλιάρικο.

Απο τιμες πως ειναι?Φτηνοτερα απο σκρουτζ?

Ειναι καινουργια σφραγισμενα?

Υπαρχουν καπου ον λαιν να τα δουμε ?

Θελω να παρω 2 κλιματιστικα για το χωριο και λεω να περασω να τα παρω πηγαινοντας γιατι περναω απο τον σειριο.Ειναι μονο για ψυξη για 20 μερες τον χρονο οποτε και 2η μαρκα να ειναι δεν εγινε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, prefuse είπε

τελικά της φάνηκαν πολλά και κατέληξε σε αυτα, invetor ή juro-pro?

https://www.electronica.gr/065E2977.el.aspx

https://www.praktiker.gr/p/juro-pro-oxygen-eco-ii-klimatistiko-toixou-inverter-12000btu-me-ionisti-129192

Κανένα.

Πες της ότι θα τα πληρώσει εις διπλούν στο ρεύμα.

Οι επιλογές είναι Toshiba Yukai ή Arata και Daikin atxc35d.  Θα έβαζα το Toshiba.

9 λεπτά πριν, Seldon68 είπε

Απο τιμες πως ειναι?Φτηνοτερα απο σκρουτζ?

Ειναι καινουργια σφραγισμενα?

Υπαρχουν καπου ον λαιν να τα δουμε ?

Θελω να παρω 2 κλιματιστικα για το χωριο και λεω να περασω να τα παρω πηγαινοντας γιατι περναω απο τον σειριο.Ειναι μονο για ψυξη για 20 μερες τον χρονο οποτε και 2η μαρκα να ειναι δεν εγινε τιποτα.

Είναι είτε στοκ, είτε εκθεσιακά, είτε χτυπημένα, είτε χωρίς κουτί κτλ. Δεν υπάρχουν online. Μόνο από κοντά. Αφού θέλεις μόνο για ψύξη, κοίτα για midea, inventor, carrier, Morris με όσο υψηλότερο seer βρεις. Τίποτα άλλο από φθηνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 1:01 ΜΜ, liakjim είπε

Αν είχες επιμείνει θα γλιτώνεις τα έξοδα της μετεγκατάστασης. Επίσης για ρίξε και καμιά φωτό από την εξωτερική μονάδα γιατί αν τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους μέσα, αναρωτιέμαι πώς θα είναι έξω...


Καλησπέρα και πάλι. Επανέρχομαι με φώτο από την εξωτερικό μονάδα. Αν υπάρχει κάτι off μου λες. Επίσης μετά από 2 χρόνια τι να τους πω να κάνουν έξτρα; Νομίζω μου είχαν δώσει κάτι φίλτρα που έπρεπε να τα αλλάξω στον 1 χρόνο αλλά δεν… Να τους πω να κάνουν συντήρηση-καθαρισμό μετά από 2 χρόνια μιας που θα γίνει όλο αυτό το πανηγύρι; 

IMG_2154.jpeg.299d390c2603f5be231bbd1e1998d936.jpegIMG_2155.jpeg.69bdd17edb8f19853f964275077150ef.jpegIMG_2156.jpeg.5487f173e724afc357c9ada694c7cfd1.jpegIMG_2153.jpeg.f91798aa069fff1cb239c4ce5128ce91.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enlightened είπε


Καλησπέρα και πάλι. Επανέρχομαι με φώτο από την εξωτερικό μονάδα. Αν υπάρχει κάτι off μου λες. Επίσης μετά από 2 χρόνια τι να τους πω να κάνουν έξτρα; Νομίζω μου είχαν δώσει κάτι φίλτρα που έπρεπε να τα αλλάξω στον 1 χρόνο αλλά δεν… Να τους πω να κάνουν συντήρηση-καθαρισμό μετά από 2 χρόνια μιας που θα γίνει όλο αυτό το πανηγύρι; 

IMG_2154.jpeg.299d390c2603f5be231bbd1e1998d936.jpegIMG_2155.jpeg.69bdd17edb8f19853f964275077150ef.jpegIMG_2156.jpeg.5487f173e724afc357c9ada694c7cfd1.jpegIMG_2153.jpeg.f91798aa069fff1cb239c4ce5128ce91.jpeg

Όπως το φανταζομουν. 1 μέτρο σωλήνα....

Πώς πάει από θόρυβο η εξωτερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως το φανταζομουν. 1 μέτρο σωλήνα....

Πώς πάει από θόρυβο η εξωτερική;

Το ένα μέτρο σωλήνας τι σημαίνει; Με φοβίζεις :Ρ Τι έχει γίνει λάθος και πως επηρεαζει..;; 

Από θόρυβο εγώ μέσα στο δωμάτιο δεν το ακούω. Αν βγεις έξω όμως στο μπαλκόνι (που ευτυχώς αυτό το μπαλκόνι δε χρησιμοποιείται) ή στους πάνω και κάτω ορόφους μιλάμε για απογείωση Boeing 747 😂😂. Αυτό όμως δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την εγκατάσταση ή είναι λόγω μοντέλου. Ουσιαστικά το συγκεκριμένο ήταν ένα απλό μοντέλο των 400€ περίπου, το πρώτο πιο οικονομικό inventor που είχε τη δυνατότητα wifi  

Απ’ ότι κατάλαβα μιλάμε για τραγικούς επαγγελματίες… Και μόλις πλήρωσα το κατάστημα για να έρθουνε  από βδομάδα… Δεν πειράζει, το ακυρώνω αν είναι… Ξέρουμε κανένα καλό, reputable κατάστημα να αναλαμβάνει; Τι πρέπει να προσέχω; 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, enlightened είπε

Το ένα μέτρο σωλήνας τι σημαίνει; Με φοβίζεις :Ρ Τι έχει γίνει λάθος και πως επηρεαζει..;; 

Από θόρυβο εγώ μέσα στο δωμάτιο δεν το ακούω. Αν βγεις έξω όμως στο μπαλκόνι (που ευτυχώς αυτό το μπαλκόνι δε χρησιμοποιείται) ή στους πάνω και κάτω ορόφους μιλάμε για απογείωση Boeing 747 😂😂. Αυτό όμως δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την εγκατάσταση ή είναι λόγω μοντέλου. Ουσιαστικά το συγκεκριμένο ήταν ένα απλό μοντέλο των 400€ περίπου, το πρώτο πιο οικονομικό inventor που είχε τη δυνατότητα wifi  

Απ’ ότι κατάλαβα μιλάμε για τραγικούς επαγγελματίες… Και μόλις πλήρωσα το κατάστημα για να έρθουνε  από βδομάδα… Δεν πειράζει, το ακυρώνω αν είναι… Ξέρουμε κανένα καλό, reputable κατάστημα να αναλαμβάνει; Τι πρέπει να προσέχω; 

Διάβασε το sticky και θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, liakjim είπε

Διάβασε το sticky και θα καταλάβεις.

Ωραία, μόλις το διάβασα. 

Απότι κατάλαβα με πέρασαν για τελείως μαλάκα. Αυτά παθαίνεις όταν δεν ξέρεις! Θα περίμενες όμως να κάνουν τη δουλειά τους σωστά και τίμια εξαρχής και όχι να εξαπατούν τον κόσμο και να κάνουν μισοδουλειές και μετά να σε βάζουν να πληρώνεις κάτι ξανά!. Προφανώς σου λέει αν ο άλλος ξέρει, θα μου πει, αλλά πόσοι θα είναι, 1/100… Τέλος πάντων, έχουμε και λέμε…

Όταν με πάρουν τηλ, απαιτώ:

1)Να φέρουν αντλία κενού. Αν δεν τη φέρουν τους διώχνω (άραγε πώς είμαι σίγουρος ότι όντως θα τη χρησιμοποιήσουν, και μάλιστα σωστά;!). Επίσης άραγε, πώς την έκαναν πρώτη φορά τη δουλειά, με εκδίωξη ή με αντλία..;; Μόνο ο θεός ξέρει… Αυτό μπορώ να το διαπιστώσω κάπως και να τους πω αναλόγως αν χρειάζομαι και φρέον;

2) Εφόσον έχω inventor χρειάζομαι 3μ σωλήνα. Εδώ προτείνεις να ζητηθεί εγκατάσταση στο πάτωμα και τα 3μ καλύπτονται αυτομάτως. Τώρα όμως που εδώ έχει γίνει ήδη η εγκατάσταση είναι λίγο αμαρτία να ξεβιδώνουν και τους εξωτερικούς τοίχους. Οπότε τους αναφέρω ότι θέλω το ελάχιστο επιτρεπτό όριο που είναι τα 3μ σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή στο ίδιο σημείο, σωστά; 
 

3) Λες για τήρηση ελάχιστης απόστασης από εμπόδια. Εδώ φαντάζομαι εννοείς να μην υπάρχει κάτι μπροστά από την εξωτερική μονάδα που να παρεμποδίζει την κυκλοφορία του αέρα… Εδώ νομίζω είναι το μόνο που έχουν κάνει σωστά… Χαχααχα… Δεν ξέρω αν θέλω να κλάψω ή να γελάσω με την όλη κατάσταση με τους κομπογιαννίτες !!!! 
 

Αν υπάρχει κάτι άλλο που χάνω μου λες !!! 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Μπορει κάποιος να καταλάβει το εννοεί ο ποιητής στο παρακάτω κείμενο;

1. Standard length of connection pipe: 5m, 7.5m, 8m.
2. Min. length of connection pipe.
For the unit with standard connection pipe of 5m, there is no limitation for the min length of con- nection pipe. For the unit with standard connec- tion pipe of 7.5m and 8m, the min length of con- nection pipe is 3m.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 1:42 ΜΜ, enlightened είπε

Οπότε εσύ λες ακόμα πιο κάτω από εκεί που έχω βάλει το κόκκινο περίγραμμα; Κάπως έτσι δηλαδή; (Μάγος του photoshop απότι βλέπεις 😁

Θα έλεγα για εκεί που είναι το πορτοκαλί περίπου περίγραμμα, καλά θα ήταν να άφηνες 5εκ από αριστερά (ή ας έρθει ίσα με τη πρίζα αν θες να την κρύψεις)

Κατά την επανεγκατάσταση να ζητήσεις να κάνουν εκ νέου κενό με αντλία κενού αφού το επανατοποθετήσουν για 10-15 λεπτά.. (προφανώς πριν εκτονώσουν ξανά τα ψυκτικά υγρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από δοκιμές στα νέα μου aircondition με πριζακια tapo p110 έβγαλα το εξής συμπέρασμα πάντα με επιφύλαξη.

Αν διαιρέσουμε το seer kWh/annum ή το scop kWh/annum με το 2.64 μας βγαζει την ελάχιστη κατανάλωση που θα έχει το μηχάνημα στο ρελαντί.

Κάντε ένα κόπο να δείτε στο δικό σας μηχάνημα σύμφωνα με το ταμπελάκι του αλλά και τις μετρήσεις σας.

Αν ισχύει ενδεχομένως να ένα ακόμα στοιχείο για τους υποψήφιους αγοραστές.

Επεξ/σία από tu-luba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tu-luba είπε

Αν διαιρέσουμε το seer ή το scop με το 2.64 μας βγαζει την ελάχιστη κατανάλωση που θα έχει το μηχάνημα στο ρελαντί.

Nope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...