Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys, όσοι έχετε την Tapo P110 για energy monitoring, έχετε βρει μήπως κάποια λύση με το να κρατάτε τα δεδομένα καταναλώσεων παραπάνω από 3 μήνες; Δεν ήξερα ότι ήταν μόνο για τόσο λίγο, και ήθελα να έχω ετήσια δεδομένα για να συγκρίνω χειμώνα με καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ετσι οπως βλεπω τον χωρο σου, μπορει και να ηθελες τουλαχιστον 18αρι..κατ αρχη εχεις 8,10μ σαλονι -κουζινα κι ανοιγμα σε διαδρομο+ 2 μπαλκονοπορτες..τωρα τι θερμοκρασια  εχεις μεσα και ποσο καιει;

και 13αρι αρκουσε μου ειχαν πει......

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Guys, όσοι έχετε την Tapo P110 για energy monitoring, έχετε βρει μήπως κάποια λύση με το να κρατάτε τα δεδομένα καταναλώσεων παραπάνω από 3 μήνες; Δεν ήξερα ότι ήταν μόνο για τόσο λίγο, και ήθελα να έχω ετήσια δεδομένα για να συγκρίνω χειμώνα με καλοκαίρι.

screen saver απο το κινητο και αποθηκευση σε λαπτοπ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yazidis είπε

Guys, όσοι έχετε την Tapo P110 για energy monitoring, έχετε βρει μήπως κάποια λύση με το να κρατάτε τα δεδομένα καταναλώσεων παραπάνω από 3 μήνες; Δεν ήξερα ότι ήταν μόνο για τόσο λίγο, και ήθελα να έχω ετήσια δεδομένα για να συγκρίνω χειμώνα με καλοκαίρι.

Βλέπω ότι δείχνει και έτος:

Screenshot_2023-11-28-18-36-48-43_c8ce049e2765335b474bc4d710ac1b2a.jpg.8e1b5b9dc79b693b99f17902d3ea557f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Στο 12αρι τα ελάχιστα είναι 340. Στο 9αρι είναι 360. Και έχω και το θηρίο το Fujitsu το 24αρι που το έχω δει να πέφτει ακόμα και στα 140w. Εκεί φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε ένα μέτριο κλιματιστικό και σε ένα από το πάνω ράφι. 

και λεω τωρα........fujitsu μπορει το Edge να μην ειναι ......αυτα τα ελαχιστα παντως τα εχω κι εγω για πλακα και 24 αρι......αρα τι αξιζει πιοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Ναι, έχω κάνει άπειρες δοκιμές για να τα πιέσω να πέσουν οσο πιο χαμηλά γίνεται. Κάτω από 340 δεν έχουν κατέβει ποτέ.

Αυτό όμως δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, γενικά τα χαμηλά watts κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι λίγο υπερεκτιμημένα καθώς πάνε πακέτο με κρύα ρεύματα που για κάποιους είναι πολύ ενοχλητικά. 

Τα κρύα ρεύματα δεν είναι σε όλα. Το δικό μου SRK50ZG με 230w μια χαρά ζεστό βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, komatoza είπε

Τα κρύα ρεύματα δεν είναι σε όλα. Το δικό μου SRK50ZG με 230w μια χαρά ζεστό βγάζει.

Στα 230 όλα ζεστό βγάζουν στα 130 όμως αλλάζει το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλούσα κυρίως για το Ενεργειακό ημερολόγιο που σου δείχνει το σύνολο της ημέρας. Έτσι σύγκρινα πιο εύκολα για κάποιες συσκευές τη διαφορά χειμώνα - καλοκαιριού.

Spoiler

image.png.eb8f92835ece5bf1dd601e6c65dda126.png

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yazidis είπε

Μιλούσα κυρίως για το Ενεργειακό ημερολόγιο που σου δείχνει το σύνολο της ημέρας. Έτσι σύγκρινα πιο εύκολα για κάποιες συσκευές τη διαφορά χειμώνα - καλοκαιριού.

[spoiler]

image.png.eb8f92835ece5bf1dd601e6c65dda126.png

[/spoiler]

παλι screen saver θα εκανα .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marmaris είπε

και λεω τωρα........fujitsu μπορει το Edge να μην ειναι ......αυτα τα ελαχιστα παντως τα εχω κι εγω για πλακα και 24 αρι......αρα τι αξιζει πιοτερο?

Αξίζει αυτό που αν προσθέσεις τα σημαντικά για σένα προτερήματα του, υπερκαλύπτει τα όποια για σένα μειονεκτήματα του.

Πχ το asyg24kmte λογικά θα σου έδινε πιο οικονομική λειτουργία αλλά για σένα πιο σημαντικό μπορεί να είναι το ότι είναι αθόρυβο. Για άλλον μπορεί να ισχύει το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, komatoza είπε

Τα κρύα ρεύματα δεν είναι σε όλα. Το δικό μου SRK50ZG με 230w μια χαρά ζεστό βγάζει.

Όπως σου είπε και ο συμφορουμιτης άλλο τα 230 και άλλο τα 140. Κάτω από τα 200 το αεράκι γίνεται αρκετά δροσερό και αν το κλιματιστικό είναι σε θέση που βαράει όσους είναι στο χώρο δεν είναι ευχάριστη αίσθηση.

 

14 λεπτά πριν, marmaris είπε

και λεω τωρα........fujitsu μπορει το Edge να μην ειναι ......αυτα τα ελαχιστα παντως τα εχω κι εγω για πλακα και 24 αρι......αρα τι αξιζει πιοτερο?

Τι αξίζει περισσότερο ανάμεσα σε τι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, komatoza είπε

Τα κρύα ρεύματα δεν είναι σε όλα. Το δικό μου SRK50ZG με 230w μια χαρά ζεστό βγάζει.

Εξαρτάται από τα κυβικά του αέρα. Αν μπορεί να βγάζει λίγα κυβικά, θα δίνει και λιγότερο χλιαρό αέρα στα χαμηλά watts.

Πχ με το asyg24kmta δεν νιώθω κρύα ρεύματα όταν με το asyg24klca είχε, στα ίδια watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Στο 12αρι τα ελάχιστα είναι 340. Στο 9αρι είναι 360. Και έχω και το θηρίο το Fujitsu το 24αρι που το έχω δει να πέφτει ακόμα και στα 140w. Εκεί φαίνεται η διαφορά ανάμεσα σε ένα μέτριο κλιματιστικό και σε ένα από το πάνω ράφι. 

 

Επεξ/σία από marmaris
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για αγορά κλιματιστικού σε παιδικό δωμάτιο με χρήση σε ψύξη και θέρμανση, περιοχή Κορινθίας, κόστος μέχρι 500 περίπου και να έχει δοκιμαστεί από μέλη του φόρουμ. Βλέπω ότι το παρακάτω έχει καλή απόδοση θέρμανσης σε Θερμή ζώνη.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-asyg09kpcaaoyg09kpca-9000-btu-aa/1679862

Επίσης διαβάζοντας το stick οδηγιών στην αρχική σελίδα σας ώστε να υπολογίσουμε την απόσβεση κόστους αγοράς, γιατί στην θέρμανση ο υπολογισμός γίνεται με τις ενδείξεις της μέσης και όχι της θερμής ζώνης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας για αγορά κλιματιστικού σε παιδικό δωμάτιο με χρήση σε ψύξη και θέρμανση, περιοχή Κορινθίας, κόστος μέχρι 500 περίπου και να έχει δοκιμαστεί από μέλη του φόρουμ. Βλέπω ότι το παρακάτω έχει καλή απόδοση θέρμανσης σε Θερμή ζώνη.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-fujitsu-asyg09kpcaaoyg09kpca-9000-btu-aa/1679862

Επίσης διαβάζοντας το stick οδηγιών στην αρχική σελίδα σας ώστε να υπολογίσουμε την απόσβεση κόστους αγοράς, γιατί στην θέρμανση ο υπολογισμός γίνεται με τις ενδείξεις της μέσης και όχι της θερμής ζώνης;

Όσο προλαβαίνεις

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-series-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-9-000-btu-h_4140907

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Το πλαίσιο ίσως δεν σε καλύπτει για τη δωρεάν εγκατάσταση. Ψάχτο.

Όσο για το θερμό/μέση, μια εικόνα = χίλιες λέξεις:

klimazonen_erp-2b524041.png063099c3163a625977af3e4a8e515946.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι τιμες με ποντους κλπ σαν τις χθεσινές και προχθεσινές του κοτσοβολου πότε συνήθως μπαίνουν και απο ποιους αλλους?

Δεν θα παραλάβω αν δεν μου περασουν πόντους και αναρωτιέμαι πότε θα μπορέσουμε να αγοράσουμε κλιματιστικά σε αυτές τις τιμές?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...