Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

10 λεπτά πριν, Caribou είπε

Καλημερα, αν συνδεθει ενα καινουριο κλιματιστικο 18αρι (Toshiba edge white) σε πριζα με φις (δεν θα  τραβηχτει ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα) μπορει να υπαρξει προβλημα με την εγγυηση  σε   περιπτωση  βλαβης?

Δες παρακάτω:

323785208_.png.297d9c7969bdd6b7f39e0ef28264a6ca.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  ας ελπίσουμε να ξαναπαίξουμε τιμές γιατί τα προϊόντα τα έχουμε δέσμευση από χθες στον Κωτσόβολο αλλά με αντικαταβολή, άρα δεν νομίζω να μπαίνουν εύκολα οι πόντοι χωρίς 1000 τηλεφωνήματα..     

 

  εδώ θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση μάλλον δύσκολη γιατί είναι γενική.      αν έχουμε ένα εννιάρι και ένα δωδεκάρι ίδια μοντέλα ίδια μάρκα (τα οποία βέβαια μπορεί να είναι άλλα ντι άλλων μεταξύ τους άρα άκυρη η ερώτηση)      στο ινβερταρισμα, watt θόρυβο θα πιάνουν τις ίδιες χαμηλές τιμές?

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις  αν σε παίρνει οικονομικά βάζεις 12αρι οπουδήποτε αντι για 9αρι ?

  Το συγκεκριμένο project για το εννιάρι είναι λίγο δύσκολο γιατί είναι δώμα κέντρο Αθήνας 10τμ. χωρίς μόνωση. 

Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βάλω ένα 12άρι η απλά θα έχω μεγαλύτερες καταναλώσεις/θόρυβο/on off κλπ?

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, drdedus είπε

  ας ελπίσουμε να ξαναπαίξουμε τιμές γιατί τα προϊόντα τα έχουμε δέσμευση από χθες στον Κωτσόβολο αλλά με αντικαταβολή, άρα δεν νομίζω να μπαίνουν εύκολα οι πόντοι χωρίς 1000 τηλεφωνήματα..     

 

  εδώ θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση μάλλον δύσκολη γιατί είναι γενική.      αν έχουμε ένα εννιάρι και ένα δωδεκάρι ίδια μοντέλα ίδια μάρκα (τα οποία βέβαια μπορεί να είναι άλλα ντι άλλων μεταξύ τους άρα άκυρη η ερώτηση)      στο ινβερταρισμα, watt θόρυβο θα πιάνουν τις ίδιες χαμηλές τιμές?

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις  αν σε παίρνει οικονομικά βάζεις 12αρι οπουδήποτε αντι για 9αρι ?

  Το συγκεκριμένο project για το εννιάρι είναι λίγο δύσκολο γιατί είναι δώμα κέντρο Αθήνας 10τμ. χωρίς μόνωση. 

Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βάλω ένα 12άρι η απλά θα έχω μεγαλύτερες καταναλώσεις/θόρυβο/on off κλπ?

 

Το σωστό είναι στον κάθε χώρο να βάζεις αυτό που χρειάζεται βάση των απωλειών που έχει και όχι βάση των τετραγωνικών του.  

Έχω δύο κινεζακια sendo ακριβώς ίδια μοντέλα, το ένα 12αρι και το άλλο 9αρι και δεν έχουν κάποια διαφορά στον θόρυβο. Μάλιστα το 12αρι έχει χαμηλότερα ελάχιστα watts από το 9αρι, για καταναλωση δεν μπορώ να κάνω σύγκριση  αφού το ένα είναι σε νοτιοδυτικό δωμάτιο 12τ.μ. και το άλλο σε κουζίνα 15 τ.μ. εκτεθειμένη σε βορά, ανατολή και νότο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Ποια είναι η ασφάλεια για το air condition καταλαβαίνετε;

Θέλω να δω αν έχει στον πίνακα ξεχωριστή γραμμή για το κλιματιστικό.

IMG_4710.jpeg

IMG_4709.jpeg

Αριστερά είναι ο Γενικός και στο κέντρο το ρελέ. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ποια είναι η ασφάλεια για το air condition καταλαβαίνετε;

Θέλω να δω αν έχει στον πίνακα ξεχωριστή γραμμή για το κλιματιστικό.

IMG_4710.jpeg

IMG_4709.jpeg

Αυτός είναι όλος ο πίνακάς σου; Δεν έχει τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tsamjunior είπε

Συγγνώμη για την παρεμβολή πάλι, αλλά μήπως έχει κάποιος καποια εμπειρία να μοιραστεί; 

Εγώ τους είχα ψάξει για να ζητήσω να μου εξηγήσουν γιατί έβλεπα μια συγκεκριμένη συμπεριφορά στο κλιματιστικό μου. Πρώτη φορά μίλησα με κάποιο τεχνικό που ήταν αρκετά αγενής και απότομος και δεν μπήκε στη διαδικασία να ακούσει και να προσπαθήσει να καταλάβει αυτά που του έλεγα. Δεύτερη, μίλησα με ένα άλλο άτομο, πολύ ευγενικός, αλλά δεν μπόρεσε να με βοηθήσει σε αυτό που τον ρωτούσα. Σε κάποια άλλη φάση που ήθελα να ρωτήσω αν έχει η mitsubishi κλιματιστικό με κάποιες προδιαγραφές που ήθελα και έκανα απανωτές κλήσεις, δεν το σήκωσαν ποτέ εκείνη τη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, drdedus είπε

ας ελπίσουμε να ξαναπαίξουμε τιμές γιατί τα προϊόντα τα έχουμε δέσμευση από χθες στον Κωτσόβολο αλλά με αντικαταβολή άρα δεν νομίζω να μπαίνουν εύκολα οι πόντοι χωρίς 1000 τηλεφωνήματα..

Σορρυ για το off-topic.

Δεν παίζει να πάρεις τους πόντους.

Οι πόντοι ήταν μόνο για εχθές και απ' ότι έμαθα ήταν για online-τηλεφωνικές παραγγελίες. Στο online κομμάτι τουλάχιστον έπρεπε να γίνει κατευθείαν η πληρωμή από το site, με πληρωμή στο κατάστημα δεν θα έμπαιναν οι πόντοι.

Μου το επιβεβαιώσαν από κατάστημα που πήγα να πάρω ένα game για ps4.

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αριστερά είναι ο Γενικός και στο κέντρο το ρελέ. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στη φωτογραφία.

 

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτός είναι όλος ο πίνακάς σου; Δεν έχει τίποτα άλλο;

 

IMG_4714.jpegΣυγνώμη νόμιζα ότι είχε ανέβει κ αυτή.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 26ska είπε

 

 

IMG_4714.jpegΣυγνώμη νόμιζα ότι είχε ανέβει κ αυτή.

Για αρχή θα πρέπει να είναι μία από την πάνω πάνω σειρά.., δεν έχω καταλάβει αν έχουν αφήσει πρίζα αναμονή για κλιματιστικό, γραμμή ασύνδετη για κλιματιστικό, ή απλά θα τροφοδοτηθεί από κάποια πρίζα δωματίου;

Πάντως με σχεδόν 10Α μέγιστο ρεύμα το 18αρι, αν το τροφοδοτήσεις από πρίζα, να είναι καλής ποιότητας η πρίζα και το φις, καθώς να ζητήσεις καλώδιο 3Χ2.5 σε 16αρα γραμμή (ΌΧΙ 3Χ1.5 που βάζουν στην 10αρα)

Ιδανικά να είχε την δική του γραμμή, αλλιώς από πρίζα, αλλά μην βάζεις σίδερο κλπ στην ίδια γραμμή θα σου πέφτει η ασφάλεια.. η γραμμή του κλιματιστικού στον πίνακα σου είναι 16Α ή 10Α??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba arara 16.

Ζήτηση 22 έξω έχει 9 βαθμούς. 

Μέσα στο σπίτι το θερμόμετρο στο τραπέζι λέει 19.4..

Δεν είμαι πολυ ικανοποιημένος από την θέρμανση του..

Screenshot_20231128_140512.jpg

Screenshot_20231128_140401_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Toshiba arara 16.

Ζήτηση 22 έξω έχει 9 βαθμούς. 

Μέσα στο σπίτι το θερμόμετρο στο τραπέζι λέει 19.4..

Δεν είμαι πολυ ικανοποιημένος από την θέρμανση του..

Screenshot_20231128_140512.jpg

Screenshot_20231128_140401_Tapo.jpg

Από τις 02:00 μέχρι το μεσημέρι το είχες κλείσει ή είχε κόψει; είπαμε θέλουμε 24/7 λειτουργία..

Αν δεν σου φτάνει η ζέστη βάλε το 23-24, ο ζεστός αέρας πάει πάνω και εσύ μέσα έχεις 19.5, αλλά αυτό "βλέπει" 21, ανέβασε ζήτηση και δες πως πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Toshiba arara 16.

Ζήτηση 22 έξω έχει 9 βαθμούς. 

Μέσα στο σπίτι το θερμόμετρο στο τραπέζι λέει 19.4..

Δεν είμαι πολυ ικανοποιημένος από την θέρμανση του..

Screenshot_20231128_140512.jpg

Screenshot_20231128_140401_Tapo.jpg

Φίλε μου κάτι δεν πάει καλά. Δεν μοιάζει με τυπική συμπεριφορά toshiba.

Μπορείς να μας ανεβάσεις φωτογραφίες από την εγκατάσταση μέσα και έξω; Έγινε σωστά η εγκατάσταση με αντλία κενού;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Το σωστό είναι στον κάθε χώρο να βάζεις αυτό που χρειάζεται βάση των απωλειών που έχει και όχι βάση των τετραγωνικών του.  

Έχω δύο κινεζακια sendo ακριβώς ίδια μοντέλα, το ένα 12αρι και το άλλο 9αρι και δεν έχουν κάποια διαφορά στον θόρυβο. Μάλιστα το 12αρι έχει χαμηλότερα ελάχιστα watts από το 9αρι, για καταναλωση δεν μπορώ να κάνω σύγκριση  αφού το ένα είναι σε νοτιοδυτικό δωμάτιο 12τ.μ. και το άλλο σε κουζίνα 15 τ.μ. εκτεθειμένη σε βορά, ανατολή και νότο. 

Δηλαδη ποσα ελαχιστα watts βλεπεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...