Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Απωλειες ……καλή πλακέτα ……

υπαρχει μια σχετικα καλη θερμομονωση στη ταρατσα.......αν δεν την ειχα δηλαδη?θα καιγαμε επιπλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, marmaris είπε

υπαρχει μια σχετικα καλη θερμομονωση στη ταρατσα.......αν δεν την ειχα δηλαδη?θα καιγαμε επιπλα?

Θα έκαιγε τέρμα γκάζι , αυτό δείχνει ποσό λίγο μετράνε τα τμ , 99% είναι η μελέτη απωλειών , τα τμ παίζουν ρόλο στη χωροταξία 

εγω πχ έχω 18 αρι Shorai σε 50 τμ και σήμερα που η θερμοκρασία έξω είχε διακύμανση από 4 έως 12 βαθμούς καίω 400 watt μέσο όρο με 22 ζήτηση 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

εγω πχ έχω 18 αρι Shorai σε 50 τμ και σήμερα που η θερμοκρασία έξω είχε διακύμανση από 4 έως 12 βαθμούς καίω 400 watt μέσο όρο με 22 ζήτηση 

αυτο ειναι το αλλο σημειο που με .......χαροποιει!!ολα τα toshiba εδω στο σαιτ καινε λιγο παραπανω απο το δικο μου που ειναι 24......εγω ελαχιστες και συνεχεις εχω 340-380

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Και τα δυο...υπάρχει ένα ήδη και θα βάλω και ένα καινούργιο.

Απλά η φώτο βοηθάει.

 

Βέβαια στην περίπτωση μου επειδή μπήκε η θερμοπρόσοψη δεν ξέρω αν μπορώ να το βάλω από πάνω... έπρεπε να το είχα ρωτήσει 10 μέρες νωρίτερα...

Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως είπαμε πιο πάνω.

47 λεπτά πριν, marmaris είπε

το toshiba σημερα....το οτι δεν κανει on-off το 24αρι σε 26 τετραγωνικα με ξεπερνα......η γραμμη του νεκρου.....

Ο χώρος σου έχει απώλειες. Σε τι ζήτηση το έχεις; Η εφαρμογή πόσα watts βγάζει για απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Ο χώρος σου έχει απώλειες. Σε τι ζήτηση το έχεις; Η εφαρμογή πόσα watts βγάζει για απώλειες;

ζηταω 22 και η εφαρμογη εβγαλε γυρω στα 5800 νομιζω......

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.pdf

την βρηκα....

 

Επεξ/σία από marmaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimo69 είπε

Ναι

Δεν θυμάμαι διαστάσεις αλλά μέτρησα τις σωλήνες και έβαλα ένα που να τις χωράει. Έτσι και αλλιώς η διάσταση αλλάζει από εγκατάσταση σε εγκατάσταση. Ηλεκτρολογικό είναι.

13 λεπτά πριν, marmaris είπε

ζηταω 22 και η εφαρμογη εβγαλε γυρω στα 5800 νομιζω......

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.pdf 433.44 kB · 1 download

την βρηκα....

 

Δεν τις λες και λίγες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, marmaris είπε

ζηταω 22 και η εφαρμογη εβγαλε γυρω στα 5800 νομιζω......

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.pdf 433.44 kB · 7 downloads

την βρηκα....

 

Σαν πολλές είναι για τα τμ, για τις μονώσεις εισαι σίγουρος;

οικοδομη του 99, λογικά θα εχει 3αρι στους τοίχους, στο πάτωμα σκέτο μπετό λογικά, οπότε ίσως να διορθώσεις τις απώλειες;

Επισης έχεις σε 25τμ 7 κουφώματα; βαλε για τον χώρο και όχι για όλο το σπίτι που τυχόν έβαλες.., λογικά θα εισαι γύρω στα 4kW

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω.

Πως γινεται, το ιδιο κλιματιστικο daikin, να το εχει στον κωτσοβολο, τη μια βδομαδα 480€ και την επομενη βδομαδα 670€ ;

Οκ, μπορω να δεχτω καποιες διακυμανσεις τιμης, αλλα αυτο τι ειναι; -30%, +40%, τετοιες αυξομειωσεις ουτε στο χρηματιστηριο παραγώγων!!!

Δηλαδη, εκει που 'κακιζα' τον δικο μου που μου ειπε τιμη μοναδας 650€, τη μια βδομαδα,

την αλλη βδομαδα που βλεπω τιμη στον κωτσοβολο 670€, πρεπει να πω οτι το πηρα και σε καλη τιμη!

Δεν καταλαβαινω το συν και πλην, 200€, μες σε λιγες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας ελπίσουμε να ξαναπαίξουμε τιμές γιατί τα προϊόντα τα έχουμε δέσμευση από χθες στον Κωτσόβολο αλλά με αντικαταβολή άρα δεν νομίζω να μπαίνουν εύκολα οι πόντοι χωρίς 1000 τηλεφωνήματα..

 

εδώ θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση μάλλον δύσκολη γιατί είναι γενική.

αν έχουμε ένα εννιάρι και ένα δωδεκάρι ίδια μοντέλα ίδια μάρκα (τα οποία βέβαια μπορεί να είναι άλλα ντι άλλων μεταξύ τους άρα άκυρη η ερώτηση)

στο ινβερταρισμα θόρυβο θα πιάνουν τις ίδιες χαμηλές τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, drdedus είπε

αν έχουμε ένα εννιάρι και ένα δωδεκάρι ίδια μοντέλα ίδια μάρκα (τα οποία βέβαια μπορεί να είναι άλλα ντι άλλων μεταξύ τους

Τι εννοείς εδώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, αν συνδεθει ενα καινουριο κλιματιστικο 18αρι (Toshiba edge white) σε πριζα με φις (δεν θα  τραβηχτει ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα) μπορει να υπαρξει προβλημα με την εγγυηση  σε   περιπτωση  βλαβης?

Επεξ/σία από Caribou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Caribou είπε

Καλημερα, αν συνδεθει ενα καινουριο κλιματιστικο 18αρι (Toshiba edge white) σε πριζα με φις (δεν θα  τραβηχτει ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα) μπορει να υπαρξει προβλημα με την εγγυηση  σε   περιπτωση  βλαβης?

Αν η πριζα/ασφαλεια/γραμμη υποστηριζει τα αμπερ που τραβα το κλιματιστικο γιατι να υπαρχει προβλημα; κι εγω το 18αρι σε πριζα το εχω.. 

Δεν ειναι μονο θεμα εγγυησης αλλα και ασφαλειας δικης σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...