Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, drdedus είπε

για θέρμανση τα θέλω περισσότερο εκτός από ένα που θα μπει σε δωμα και είναι και για τα 2.

πού να βρω Nordic τώρα φτηνο

Γιατί δεν κοιτάς κάνα ATXC της Daikin ή Toshiba Yukai (ή Arata στον κωτσο), αφού θες και θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Για να πετύχεις θερμική άνεση και απόδοση των μηχανημάτων (άρα και οικονομία), θέλουμε συνεχή λειτουργία 24/7, στη θερμοκρασία χώρου που επιθυμείς, σε εκείνη δηλαδή που αισθάνεσαι εσύ άνετα στο χώρο (πχ 21-22-23), περσίδες να κοιτάνε κάτω και ανεμιστήρας Auto (αυτόματο)

Προσοχή στην εγκατάσταση από τα συνεργεία, θέλουμε 2 μέτρα τουλάχιστον σωληνώσεις και κενό με αντλία κενού, αν δεν τα έχουν αυτά μαζί δεν δέχεσαι εγκατάσταση.., μην κάνεις το λάθος να λείψεις όταν τα τοποθετούν, θα σε ξεπετάξουν...

Εννοείς και τα τρία να είναι ανοιχτά,σωστά;

Δηλαδή για να έχω μια εικόνα τι μπορώ να περιμένω από κατανάλωση και από τα τρία κλιματιστικα, δουλεύοντας τα με τον τρόπο που ανέφερες.Τι θα μου κοστίσει;

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

 

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε
Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εννοείς και τα τρία να είναι ανοιχτά,σωστά;

Δηλαδή για να έχω μια εικόνα τι μπορώ να περιμένω από κατανάλωση και από τα τρία κλιματιστικα, δουλεύοντας τα με τον τρόπο που ανέφερες.Τι θα μου κοστίσει;

Ιδανικά και τα 3 ανοικτά, ή έστω να μην κλείνεις καθόλου το μεγάλο.., επέλεξε μια "λογική" θερμοκρασία (20-23?) και άστο εκεί, πχ αν τα έχεις όλο το χειμώνα στους 30, ε λογικό να κάψουν τα άντερα τους😄

Το τι θα σου κοστίσει έχει να κάνει με τις θερμικές απώλειες του χώρου, πόσο κρύο έχει καθώς και την τιμή kwh που πληρώνεις, μπορεί να είναι από 1€ τη μέρα έως 3-5€ τη μέρα πχ, στα πολλά κρύα ή χιόνι, δεν μπορούμε να το ξέρουμε εκ των προτέρων..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drdedus είπε

για θέρμανση τα θέλω περισσότερο εκτός από ένα που θα μπει σε δωμα και είναι και για τα 2.

πού να βρω Nordic τώρα φτηνο

Στο πλαίσιο έχει και την εγκατάσταση στην τιμή:

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c25-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-inverter-9000btu-143202

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-series-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-9-000-btu-h_4140907

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

4 ώρες πριν, SwAToNeR είπε

Καλημέρα 

Είναι σε αναζήτηση μονάδας για το κεντρικό υπνοδωμάτιο, και αν είναι καλή ευκαιρία ίσως πάρω και ένα ακόμα για το 1 από τα δύο δωμάτια των παιδιών και παράλληλα επισκευάσω και τοποθετήσω το παλιό Toyotomi 9άρι μη inverter στο άλλο δωμάτιο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού κλιματιστικού 9000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψύξη το καλοκαίρι, σε καθημερινή χρήση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 12-14τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτικά Προάστεια Αττικής 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ: Θερμικές Απώλειες
    1852.86
    Watt
    1593.46
    KCal/h
    142.53
    Watt/m2
    122.57
    KCal/h/m2

 

Στο πλαίσιο έχει και την εγκατάσταση στην τιμή:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/283875-a-c-in9btu-morris-wfin26166-loft-plus

 

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-sensira-c25-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-inverter-9000btu-143202

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-series-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-9-000-btu-h_4140907

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

2 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

καταναλώσεις πως τις μετράτε απο το aircondition;έχει πάνω το aircondition και σας τα λεει;ή εχετε βάλει κάποια μπρίζα;

Οι πιο πολλοί βάζουμε τα TP-Link tapo p110.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...
Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά για να μαθαίνουμε.

Ας βγάλουμε την εγκατάσταση εκτός, γιατί πιθανών θα την κάνω με ξυκτικό, δεν εμπιστεύομαι τα φασόν των αλυσίδων.

Σε ψύξη συνήθως έχω προσέξει προτείνεις κάποια midea και Daikin για 50/50 χρήση.
Γενικά έχω προσέξει ότι Fujitsu>Toshiba>Daikin> .... αλλά αντίστοιχα και τα κόστοι.


Δεν έχω ξανα προσέξει να προτείνεις Moris (υποθέτω είναι φασόν midea)?

Το Daikin Siesta ATXC25D/ARXC25D για να συνδεθεί με Wifi θέλει το έξτρα Module το οποίο έχει άλλα 80-100€.


Μήπως τελικά συμφέρει η αγορά Toshiba Arata RAS10CAVG-E λόγο ότι είναι WiFi και όχι WiFi Ready?

Πανάθεμα και τον Κώτσο, δεν αναφέρει έτη εγγύησης. Ελπίζουμε να είναι 7

Υπόψιν είμαι home assistant lover.
ροφανώς θα υπάρξει και μετρητής πρίζας αλλά το WiFi Integration δίνει άλλες προσθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε

@liakjim

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου...
Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά για να μαθαίνουμε.

Ας βγάλουμε την εγκατάσταση εκτός, γιατί πιθανών θα την κάνω με ξυκτικό, δεν εμπιστεύομαι τα φασόν των αλυσίδων.

Σε ψύξη συνήθως έχω προσέξει προτείνεις κάποια midea και Daikin για 50/50 χρήση.
Γενικά έχω προσέξει ότι Fujitsu>Toshiba>Daikin> .... αλλά αντίστοιχα και τα κόστοι.


Δεν έχω ξανα προσέξει να προτείνεις Moris (υποθέτω είναι φασόν midea)?

Το Daikin Siesta ATXC25D/ARXC25D για να συνδεθεί με Wifi θέλει το έξτρα Module το οποίο έχει άλλα 80-100€.


Μήπως τελικά συμφέρει η αγορά Toshiba Arata RAS10CAVG-E λόγο ότι είναι WiFi και όχι WiFi Ready?

Πανάθεμα και τον Κώτσο, δεν αναφέρει έτη εγγύησης. Ελπίζουμε να είναι 7

Υπόψιν είμαι home assistant lover.
ροφανώς θα υπάρξει και μετρητής πρίζας αλλά το WiFi Integration δίνει άλλες προσθήκες.

Τα morris είναι φασόν tcl. Αυτό που έχω βάλει ως λινκ, είναι μάλλον ίδιο με το miracle III. Έχω morris στα πεθερικά. 70W σε ψύξη και 200W σε θέρμανση για 12άρι. Θα έλεγα άψογο σε ψύξη, ικανοποιητικό σε θέρμανση.

Είναι tuya , οπότε παίζει και στο homeassistant.

image.png.f9cbb2aba817aed5be1d1ac045db6aae.png

17 ώρες πριν, johnnyman είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

To εκανα φιλε μου!!Σαν το δικο σου dashboard πως το κανω?

 

Spoiler

Βρες οδηγούς για infuxdb και grafana.

Πάρε και το dashboard μου να το κάνεις Import. Θα θέλει προσαρμογή στα δικά σου entities, αλλά θα το βρεις:

clima watts-1701087630439.json

 

4 ώρες πριν, plasTOST είπε

Η σχετική υψηλή υγρασία λόγω περιοχής έχεις δει να επηρεάζει την απόδοσή τους;

Όσο αυξάνει η σχετική υγρασία, τόσο ανεβαίνει το σημείο δρόσου (και άρα η τάση να συμπυκνώνονται οι υδρατμοί πάνω στο στοιχείο, οπότε ναι, η σχετική υγρασία επηρρεάζει αρνητικά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SwAToNeR είπε


Μήπως τελικά συμφέρει η αγορά Toshiba Arata RAS10CAVG-E λόγο ότι είναι WiFi και όχι WiFi Ready?

Πανάθεμα και τον Κώτσο, δεν αναφέρει έτη εγγύησης. Ελπίζουμε να είναι 7

 

To Arata/Yukai είναι WiFi Ready. ΔΕΝ έχει πάνω την κάρτα wifi.

Τα έτη εγγύησης για όλα τα Toshiba είναι 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα hisense τι λενε; δεν εχω διαβασει τι παιζει με κλιματιστικα γενικοτερα αλλα σκεφτομαι να παρω καθως δεν εχω κανενα και εχω μονο καλοριφερ αλλα περσυ ειχε βγει ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, raikou είπε

τα hisense τι λενε; δεν εχω διαβασει τι παιζει με κλιματιστικα γενικοτερα αλλα σκεφτομαι να παρω καθως δεν εχω κανενα και εχω μονο καλοριφερ αλλα περσυ ειχε βγει ακριβα.

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback. Θα προτιμούσα κάποιο πιο δοκιμασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Άντε και το πρώτο μας (μικρούλι για 3 μόλις λεπτά) defrost για φέτος (παραδέχομαι ότι το αμάξι ήταν τίγκα στους πάγους):

image.png.c434559808b115311bd305e2140bd5cb.png

Ενδιαφέρον έχει ότι το κλιματιστικό διαβάζει χαμηλότερη θερμοκρασία στην εξωτερική μονάδα του, επιβεβαιώνοντας μάλλον τις υποψίες μου ότι δημιουργεί μικροκλίμα στο μπαλκόνι:

image.png.236d2acbc913d0238ebbfa7cf8a96a42.png

το toshiba που ειναι?.....δεν εχουμε συγκριτικο τωρα με τα κρυα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση για τους γνώστες και τους μύστες.

Διάβασα αρκετές σελίδες πιο πριν ότι ενώ βλέπετε την εξωτερική θερμοκρασία να πέφτει τα watt να κατεβαίνουν, ενώ ζητάμε θέρμανση στον χώρο μας. Πως γίνεται αυτό ??

Η λογική μας λέει ότι η κατανάλωση πρέπει να ανεβένει εφόσον είναι πιο δύσκολη η άντληση θερμότητας σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, marmaris είπε

το toshiba που ειναι?.....δεν εχουμε συγκριτικο τωρα με τα κρυα?

Έφυγαν τα πεθερικά για να μαζέψουν ελιές στο χωριό, οπότε θα πρέπει να περιμένει το τεστ ( το είχα και εγώ απορία). 🥴

5 λεπτά πριν, babinosman είπε

Μία ερώτηση για τους γνώστες και τους μύστες.

Διάβασα αρκετές σελίδες πιο πριν ότι ενώ βλέπετε την εξωτερική θερμοκρασία να πέφτει τα watt να κατεβαίνουν, ενώ ζητάμε θέρμανση στον χώρο μας. Πως γίνεται αυτό ??

Η λογική μας λέει ότι η κατανάλωση πρέπει να ανεβένει εφόσον είναι πιο δύσκολη η άντληση θερμότητας σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Όσο κατεβαίνουν οι θερμοκρασίες, τα κλιματιστικά μπορούν και κατεβαίνουν σε λιγότερα ελάχιστα watts. Σε γενικές γραμμές και με εξαιρέσεις που δεν τις ξέρουμε όλες.

Δεν ξέρω προσωπικά γιατί, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω πχ προστασίες για υπερπίεση στο ψυκτικό υγρό ή κάτι άλλο. Εξειδικευμένη γνώση.

Εννοείται ότι το κλιματιστικό όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία έχει να αντιμετωπίσει αυξημένες απώλειες αλλά και χαμηλότερη απόδοση ( πέφτει το cop), αλλά άλλο τα ελάχιστα watts , άλλο τα watts που θα πρέπει να πάει για να ισορροπήσει τον χώρο.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα όπως τα έγραψα.

Επεξ/σία από liakjim
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ababa641 είπε

Στην περίπτωση που το κλιματιστικό συνδέεται απευθείας με καλώδια από το κουτί χωρίς πρίζα, πως μπορούμε να μετρήσουμε την κατανάλωση?

Τέσσερις τρόποι.

Μετρητής πίνακα πχ sonoff elite R3 ( αρκεί το κλιματιστικό να είναι σε δικιά του ασφάλεια).

Επαγωγικός μετρητής πχ Shelly EM ( επίσης θα πρέπει να είναι σε δικιά του ασφάλεια).

Κόβεις το καλώδιο που πάει στην εξωτερική μονάδα και παρεμβάλεις μετρητή είτε γραμμής πχ shelly 1PM , sonoff pow R2 , sonoff power R3 , ή βάζεις στα άκρα φις και πρίζα και βάζεις μετρητή πρίζας πχ tapo p110.

Πας στο μπουατ που δίνει στο κλιματιστικό και βάζεις μετρητή γραμμής πχ το shelly 1PM που είναι μικρό και θα στριμωχτει εκεί μέσα.

ΥΓ Πιθανώς να χρειαστείς ηλεκτρολόγο αν δεν ξέρεις τι κάνεις.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback. Θα προτιμούσα κάποιο πιο δοκιμασμένο.

υπαρχουν αναλυσεις για αυτα που δινει πχ ο κωτσοβολος; δε βλεπω κατι για GrundigKerosun ClimaGeneral ElectricNakassiTycoon που ειναι τα πιο φτηνα μοντελα μεχρι 400 ευρω περιπου. Η δεν αξιζει να δωσεις κατω απο 400 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...