Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να τρέξεις το utility των απωλειών μόνο για το υπνοδωμάτιο όχι όλο το σπίτι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά, το ενημέρωσα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άντε και το πρώτο μας (μικρούλι για 3 μόλις λεπτά) defrost για φέτος (παραδέχομαι ότι το αμάξι ήταν τίγκα στους πάγους):

image.png.c434559808b115311bd305e2140bd5cb.png

Ενδιαφέρον έχει ότι το κλιματιστικό διαβάζει χαμηλότερη θερμοκρασία στην εξωτερική μονάδα του, επιβεβαιώνοντας μάλλον τις υποψίες μου ότι δημιουργεί μικροκλίμα στο μπαλκόνι:

image.png.236d2acbc913d0238ebbfa7cf8a96a42.png

Η σχετική υψηλή υγρασία λόγω περιοχής έχεις δει να επηρεάζει την απόδοσή τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα!

Ανεβάζω και εγώ το διάγραμμα της πρώτης μέρας για τη φετινή σεζόν στο toshiba edge 10K. Υπνοδωμάτιο  20τ.μ. εκτεθιμένο σε ανατολή, νότια και μερικώς δύση. Καμία μόνωση πέραν απο τα νέα κουφώματα, σπίτι του 55, Μπραχάμι.

Σηκώθηκα στις 6 και είχε ο χώρος 18 βαθμούς με 58% υγρασία.

Σετάρισα στους 22 ζήτηση, ανεμιστήρας αυτόματο, εξωτερική 7 βαθμοί, τώρα 9.

Ξεκίνησε στα 1194 και ανά 5 λέπτα έπεφτε σε 966, 846, 764, 713, 661, 589, 532, 509 πρώτο πλατώ.

Δεύτερο πλατώ 415 Watt,  τρίτο πλατώ 340-350 Watt.

Τώρα είναι σταθερά 310 Watt.

TosihbaEdge_20231127-084559.png.62ba18770bb636bccc93e1f67782f917.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έβρισκα κάτι στην αναζήτηση μου.
Λειτούργησα χθες για πρώτη φόρα το carrier crystal iii στο ζεστό σε ρυθμισμένη θερμοκρασία 23 βαθμούς και ενώ το σαλόνι(30τ.μ.) βάση δικού μου θερμόμετρου ήταν στους 20-21, το κλιματιστικό σταματούσε να λειτουργεί.

Αφού ξεπέρασα το σκεπτικό ότι χάλασε και κατάλαβα ότι μπορεί το κλιματιστικό να θεωρεί ότι έπιασε την θερμοκρασία που πρέπει και να σταματάει ανακάλυψα ότι μπορώ να δω την θερμοκρασία δωματίου βάση  του αισθητήρα θερμοκρασίας του κλιματιστικού, ο οποίος έδειχνε στους 26 βαθμούς.

Ακόμα και τώρα που είναι κλειστό εδώ και πάνω από 12 ώρες, ο αισθητήρας δείχνει 2-3 βαθμούς παραπάνω απο το δωμάτιο.

Είναι ελλαττωματικός ο αισθητήρας ή έτσι έχουν σχεδιαστεί; Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή πρέπει να φέρω τεχνικό;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από jokercell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jokercell είπε

Καλημέρα σας, συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έβρισκα κάτι στην αναζήτηση μου.
Λειτούργησα χθες για πρώτη φόρα το carrier crystal iii στο ζεστό σε ρυθμισμένη θερμοκρασία 23 βαθμούς και ενώ το σαλόνι(30τ.μ.) βάση δικού μου θερμόμετρου ήταν στους 20-21, το κλιματιστικό σταματούσε να λειτουργεί.

Αφού ξεπέρασα το σκεπτικό ότι χάλασε και κατάλαβα ότι μπορεί το κλιματιστικό να θεωρεί ότι έπιασε την θερμοκρασία που πρέπει και να σταματάει ανακάλυψα ότι μπορώ να δω την θερμοκρασία δωματίου βάση  του αισθητήρα θερμοκρασίας του κλιματιστικού, ο οποίος έδειχνε στους 26 βαθμούς.

Ακόμα και τώρα που είναι κλειστό εδώ και πάνω από 12 ώρες, ο αισθητήρας δείχνει 2-3 βαθμούς παραπάνω απο το δωμάτιο.

Είναι ελλαττωματικός ο αισθητήρας ή έτσι έχουν σχεδιαστεί; Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή πρέπει να φέρω τεχνικό;

Ευχαριστώ.

Δούλεψε το με το follow me.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jokercell είπε

Καλημέρα σας, συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έβρισκα κάτι στην αναζήτηση μου.
Λειτούργησα χθες για πρώτη φόρα το carrier crystal iii στο ζεστό σε ρυθμισμένη θερμοκρασία 23 βαθμούς και ενώ το σαλόνι(30τ.μ.) βάση δικού μου θερμόμετρου ήταν στους 20-21, το κλιματιστικό σταματούσε να λειτουργεί.

Αφού ξεπέρασα το σκεπτικό ότι χάλασε και κατάλαβα ότι μπορεί το κλιματιστικό να θεωρεί ότι έπιασε την θερμοκρασία που πρέπει και να σταματάει ανακάλυψα ότι μπορώ να δω την θερμοκρασία δωματίου βάση  του αισθητήρα θερμοκρασίας του κλιματιστικού, ο οποίος έδειχνε στους 26 βαθμούς.

Ακόμα και τώρα που είναι κλειστό εδώ και πάνω από 12 ώρες, ο αισθητήρας δείχνει 2-3 βαθμούς παραπάνω απο το δωμάτιο.

Είναι ελλαττωματικός ο αισθητήρας ή έτσι έχουν σχεδιαστεί; Μπορώ να κάνω κάτι εγώ ή πρέπει να φέρω τεχνικό;

Ευχαριστώ.

Έτσι δείχνει και σε μένα και το δουλεύω με follow me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα γνωρίζουμε κατι για αυτα τα 2?

θελω ενα 9 και ενα 12 και αναρωτιέμαι μηπως είναι καλή περίπτωση

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/258582-a-c-in9btu-bosch-asi09aw40-serie-6

μήπως ειναι καλύτερα νενα αντίστοιχο carrier η midea?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εν αναμονή των 3 Toshiba,δύο arata 9ρια για τα υπνοδωμάτια και ένα edge white 18ρι για σαλόνι κουζίνα.

Σε τι βαθμούς πρέπει να τα δουλεύω στη θέρμανση και με ποιον τρόπο για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερη κατανάλωση και ζεστό σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, drdedus είπε

καλημέρα γνωρίζουμε κατι για αυτα τα 2?

θελω ενα 9 και ενα 12 και αναρωτιέμαι μηπως είναι καλή περίπτωση

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/258582-a-c-in9btu-bosch-asi09aw40-serie-6

μήπως ειναι καλύτερα νενα αντίστοιχο carrier η midea?

Χρήση; Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χρήση; Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

θελω μονο να μαθω αν αξιζουν δεν προλαβαίνω για συμβουλές εγκαταστασης σας ευχαριστώ πολυ.

είναι πολλά τα δωμάτια και τα σπιτια, δεν είναι εύκολο πρέπει να μιλαμε μια εβδομάδα.

κοιτάω αν αποδίδουν αυτα που λενε, εγγύηση, θορυβο,, ινβερταρισμα, εύρος απόδοσης.

Κάποια γνώμη για αυτα που έχει ο κοτσοβολος τώρα?

 

Το σκεπτικό και η ερώτηση είναι αν αντι για arieli κλπ σε ένα crazy Sundays δώσουμε καποια χρήματα παραπάνω για καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, drdedus είπε

θελω μονο να μαθω αν αξιζουν δεν προλαβαίνω για συμβουλές εγκαταστασης σας ευχαριστώ πολυ.

είναι πολλά τα δωμάτια και τα σπιτια, δεν είναι εύκολο πρέπει να μιλαμε μια εβδομάδα.

κοιτάω αν αποδίδουν αυτα που λενε, εγγύηση, θορυβο,, ινβερταρισμα, εύρος απόδοσης.

Κάποια γνώμη για αυτα που έχει ο κοτσοβολος τώρα?

 

Το σκεπτικό και η ερώτηση είναι αν αντι για arieli κλπ σε ένα crazy Sundays δώσουμε καποια χρήματα παραπάνω για καλύτερα.

 

Φασονακια midea είναι τα Bosch. Καλά σε ψύξη, θα διαλέγαμε κάτι άλλο αν θέλουμε και θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά εν αναμονή των 3 Toshiba,δύο arata 9ρια για τα υπνοδωμάτια και ένα edge white 18ρι για σαλόνι κουζίνα.

Σε τι βαθμούς πρέπει να τα δουλεύω στη θέρμανση και με ποιον τρόπο για να έχω όσο το δυνατόν λιγότερη κατανάλωση και ζεστό σπίτι;

Για να πετύχεις θερμική άνεση και απόδοση των μηχανημάτων (άρα και οικονομία), θέλουμε συνεχή λειτουργία 24/7, στη θερμοκρασία χώρου που επιθυμείς, σε εκείνη δηλαδή που αισθάνεσαι εσύ άνετα στο χώρο (πχ 21-22-23), περσίδες να κοιτάνε κάτω και ανεμιστήρας Auto (αυτόματο)

Προσοχή στην εγκατάσταση από τα συνεργεία, θέλουμε 2 μέτρα τουλάχιστον σωληνώσεις και κενό με αντλία κενού, αν δεν τα έχουν αυτά μαζί δεν δέχεσαι εγκατάσταση.., μην κάνεις το λάθος να λείψεις όταν τα τοποθετούν, θα σε ξεπετάξουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φασονακια midea είναι τα Bosch. Καλά σε ψύξη, θα διαλέγαμε κάτι άλλο αν θέλουμε και θέρμανση.

για θέρμανση τα θέλω περισσότερο εκτός από ένα που θα μπει σε δωμα και είναι και για τα 2.

πού να βρω Nordic τώρα φτηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας! Μετά από αναζητηση από τις προτάσεις σας, επανέρχομαι με μια λίγο διαφορετική απορία. Από όμιλο Τουρνικιώτη έχουμε κάποια εικόνα; Υπάρχει; Προοσπαθώ να τους βρω στο τηλέφωνο και σε mail εδώ και μία βδομάδα και δεν υπάρχει απολύτως καμία απάντηση.Κάποιο feedback για την αξιοπιστία ή έστω την ύπαρξη τους; Το google τους βγάζει κλειστά.

Είναι επίσημοι αντιπρόσωποι midea, mitsubishi, tcl κτλ, είναι δυνατόν να είναι τόσο δυσεύρετοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...