Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, komatoza είπε

Ένα παλιό αλλά inventer  18αρι στο eco με ζήτηση 23C. Τώρα του έβαλα το tapo και αυτές της μέρες θα δω συμπεριφορές με διάφορα σενάρια.

Να ρωτήσω το tapo έχει προστασία και λέει να απενεργοποιηθεί το tapo αν ξεπεραστεί προκαθορισμένη ισχύς το έχετε στο on αυτό? Μέχρι πόσα βαττ το έχετε?

Screenshot_20231126-202535_Tapo.png

Το έχω κι εγώ απορία αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω κλειστο....εχει ρελε διαρροης ο πινακας.....

56 λεπτά πριν, komatoza είπε

 

Να ρωτήσω το tapo έχει προστασία και λέει να απενεργοποιηθεί το tapo αν ξεπεραστεί προκαθορισμένη ισχύς το έχετε στο on αυτό? Μέχρι πόσα βαττ το έχετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια προστασια ......αν το κλιματιστικο φτασει τα προβλεπομενα watt της μπριζας η μπριζα εχει το προβλημα....τα volt υπερτασης και υποτασης μας νοιαζουν περισσοτερο νομιζω......

βεβαια ολα αυτα σε μια σωστη ηλεκτρικη εγκατασταση,με το σωστο παχος καλωδιων και ασφαλειων στον πινακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababa641 είπε

To tapo p100 με το p110 η μόνη διαφορά που έχουν είναι τα 10Α vs 16A?

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν κι άλλες διαφορές?

Η 100 δεν δείχνει κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κωτσόβολος έχει βάλει προσφορά στους bonus πόντους της Alpha bank, 1€ = 100 πόντοι.

Ισχύει σε όλα τα προϊόντα απ' όσο ξέρω και λένε για όλες τις κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,μπορειτε να μου προτεινετε δυο φτηνα κλιματιστικα για δωματια 12τμ. τυπου airbnb 9000-12000 btu ?ειδικα τωρα που εχει προσφορα ο Κωτσόβολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba edge 22αρι ως μόνη πηγή θέρμανσης, την πρώτη πραγματικά κρύα ημέρα της σεζόν με εξωτερική θερμοκρασία 4 εώς 7 κελσιου. Ζήτηση 22, θερμοκρασία στο σαλόνι που είναι το κλιματιστικο 22-23 και 21 στα δύο υπνοδωμάτια. 

Το σπίτι είναι 68τμ, με καλά κουφώματα και εξωτερική θερμομονωση

Screenshot_2023-11-27-00-07-19-419_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

Screenshot_2023-11-27-00-55-39-910_com.toshibatctc.SmartAC.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα όλη μέρα 220-230 βαττώρες κατανάλωση / ώρα, σε σπίτι μεγάλων απωλειών - κακών μονώσεων - με εκτεθειμένους τους 3 από τους 4 τοίχους σε εξωτερικό ή μη θερμαινόμενο χώρο (κλιμακοστάσιο). ATXC35D.

Τελικά, επειδή είδα ότι πήγαινα για 5 ΚΒ, είπα να πα να πνιγεί, και ανέβασα τη ζητούμενη από 22 (επιτευκτή 21,5) σε 23 (επιτευκτή 22,2). Τώρα είμαι στις 250 βαττώρες και είμαι ανετότατος σπίτι μου. Η διαφορά είναι 1 κβ, δηλαδή 20-25 σεντς τη μέρα. Πραγματικά no brainer, αν στη μία περίπτωση δυσφορείς, ενώ στην άλλη είσαι ανετίλας.

Εξωτερίκη 7 τώρα, 10 το μεσημέρι. Στα όρια των καλών αποδόσεων του μηχανήματος, σπάνια μέρα για την Αθήνα-καράκεντρο (έχει μαξ 10-15 τέτοιες / έτος). Ευτυχώς η επόμενη προβλέπεται τουλάχιστον 7-10-12 Δεκεμβρίου, κι όχι με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, diego-10 είπε

καλησπερα,μπορειτε να μου προτεινετε δυο φτηνα κλιματιστικα για δωματια 12τμ. τυπου airbnb 9000-12000 btu ?ειδικα τωρα που εχει προσφορα ο Κωτσόβολος.

Budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε και το πρώτο μας (μικρούλι για 3 μόλις λεπτά) defrost για φέτος (παραδέχομαι ότι το αμάξι ήταν τίγκα στους πάγους):

image.png.c434559808b115311bd305e2140bd5cb.png

Ενδιαφέρον έχει ότι το κλιματιστικό διαβάζει χαμηλότερη θερμοκρασία στην εξωτερική μονάδα του, επιβεβαιώνοντας μάλλον τις υποψίες μου ότι δημιουργεί μικροκλίμα στο μπαλκόνι:

image.png.236d2acbc913d0238ebbfa7cf8a96a42.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Τι λέτε γι αυτό ? Για σαλόνι-κουζίνα 40τμ. 90-10 Ψυξη-Θέρμανση ?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/278369-a-c-in18btu-daikin-atxc50d-sensira

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-siesta-sensira-pro-series-atxf50a-arxf50a-klimatistiko-18-000-btu-h_3974952

Το πλαίσιο έχει και δωρεάν εγκατάσταση

 

 

Επεξ/σία από FrankyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα 

Είναι σε αναζήτηση μονάδας για το κεντρικό υπνοδωμάτιο, και αν είναι καλή ευκαιρία ίσως πάρω και ένα ακόμα για το 1 από τα δύο δωμάτια των παιδιών και παράλληλα επισκευάσω και τοποθετήσω το παλιό Toyotomi 9άρι μη inverter στο άλλο δωμάτιο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού κλιματιστικού 9000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψύξη το καλοκαίρι, σε καθημερινή χρήση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 12-14τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτικά Προάστεια Αττικής 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ: Θερμικές Απώλειες
    1852.86
    Watt
    1593.46
    KCal/h
    142.53
    Watt/m2
    122.57
    KCal/h/m2

 

Επεξ/σία από SwAToNeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SwAToNeR είπε

Καλημέρα 

Είναι σε αναζήτηση μονάδας για το κεντρικό υπνοδωμάτιο, και αν είναι καλή ευκαιρία ίσως πάρω και ένα ακόμα για το 1 από τα δύο δωμάτια των παιδιών και παράλληλα επισκευάσω και τοποθετήσω το παλιό Toyotomi 9άρι μη inverter στο άλλο δωμάτιο.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αλλαγή παλαιού κλιματιστικού 9000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή σε ψύξη το καλοκαίρι, σε καθημερινή χρήση
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου : Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 12-14τμ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ): Δυτικά Προάστεια Αττικής 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Απαραίτητα μεγάλη εγγύηση, επιθυμητό να είναι αθόρυβο και να έχει wifi.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια χωρίς θερμοδιακοπή.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ: Θερμικές Απώλειες 12381.46 Watt 10648.06 KCal/h 142.32 Watt/m 2122.39 KCal/h/m2. 

 

Θα πρέπει να τρέξεις το utility των απωλειών μόνο για το υπνοδωμάτιο όχι όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...