Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, enlightened είπε

Καλησπέρα 

Είχα αγοράσει αυτό το κλιματιστικό πριν 2 χρόνια από μεγάλη αλυσίδα και μου το τοποθετήσανε με αυτόν τον τρόπο. Μια μονάδα που κρέμεται στον αέρα, το καλώδιο της πρίζας να κάνει ζιγκ ζαγκ πάνω στον τοίχο και ο σωλήνας του αέρα σε κοινή θέα δεμένος με μονωτική ταινία. Το επίπεδο της προχειροδουλειάς παραπέμπει περισσότερο σε τσαντίρι παρά σε σπίτι… Επίσης τρύπησαν και το δοκάρι οι αχρείαστοι…

Είχα πάει στο κατάστημα τις επόμενες ημέρες να παραπονεθώ για την εγκατάσταση, αλλά μου είπαν ότι εκεί έπρεπε να μπει γιατί είναι ψηλά για να είναι πιο αποδοτικό. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ήταν καλοκαίρι δεν τους κυνήγησα αρκετά όσο θα έπρεπε και το άφησα το θέμα για 2 χρόνια. Τώρα είμαι σε φάση να βάψω το συγκεκριμένο δωμάτιο, οπότε τους έστειλα μήνυμα και με ενημέρωσαν για κόστος 100€. (Να το πάνε ουσιαστικά λίγο πιο κάτω, βγάζοντας την πρίζα και κάνοντας φλατ με τον τοίχο).

Πιστεύετε ότι είναι ΟΚ η τιμή; Με την έννοια ότι τόσο κάνει μια εγκατάσταση από την αρχή, ενώ ουσιαστικά θα γίνει η μισή δουλειά. Αξίζει να μπω ξανά στη διαδικασία και να ξανατρυπάω τοίχους; Η δουλειά θα γίνει καθαρά για αισθητικούς λόγους. Το κλιματιστικό χρησιμοποιείται αποκλειστικά για κρύο αέρα το καλοκαίρι, οπότε δε με πειράζει τόσο το ύψος που θα χάσει.

IMG_2087.jpeg.0e481f07417e14345f743b5a990c34b5.jpegIMG_2084.jpeg.3cf2c800151e51be9d1cc0a0ff1f0e9d.jpegIMG_2085.jpeg.e838e08b55a6d242018e8df0d24209ac.jpeg

Από θέμα εγκατάστασης, πήραν ρεύμα από την πρίζα δίπλα, πες οκ, δεν τρύπησαν δοκάρι, αλλά το τούβλο κάτω από το δοκάρι για να περάσουν τις σωλήνες, η εσωτερική μονάδα είναι βιδωμένη στη βάση της στο δοκάρι (μικρό το κακό)

Πάλι όμως θα λέω τα ΙΔΙΑ και θα γίνομαι κακός/γραφικός/σπαστικός. 

Γιατί δεν συννενοείστε να είστε παρόντες κατά την εγκατάσταση, να τους πείτε να το βάλουν στον τοίχο και να τρυπούσαν χαμηλότερα(εγώ θα το έβαζα στο ύψος της πρίζας, μοιρασμένο πάνω κάτω ώστε να τρυπήσεις πάνω και κάτω από το κανάλι του ρεύματος στον τοίχο για τη βάση της εσωτερικής και λίγο χαμηλότερα για τις σωλήνες)χρησιμοποιώντας έναν ανιχνευτή καλωδίων για να δουν σε τι ύψος περνάνε τα καλώδια στον τοίχο.., θα έρχονταν πρόσωπο και θα φαινόταν ωραίο αισθητικά.., απλά πήραν την ασφαλή οδό στο να μην πετύχουν κάνα καλώδιο στον τοίχο.. 

Εσύ λοιπόν (όχι συγκεκριμένα εσύ αλλά ο οποιοδήποτε) μήπως θα είχε γλιτώσει τον κόπο, τα νεύρα και την ταλαιπωρία, αν απλά ήσουν παρών για να συνεννοηθείτε πού και πώς θα μπει ΠΡΙΝ το τοποθετήσουν;; 

Τώρα κάνε πάλι τρύπες (ίσως να μην χρειάζεται) και μερεμέτι για να το φέρεις στα "ίσια"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, theopan είπε

1) Αν και έχω άλλες smart plugs (μια που δεν θυμάμαι μάρκα με ένδειξη στιγμιαίας κατανάλωσης και ημερήσια αλλά με ραβδογράφημα μόνο και μια Tapo P100) παρήγγειλα σήμερα κι άλλες P110. Όταν τις πάρω θα ξεκινήσω την έρευνα.

2) Δεν το φοβάμαι, το έχω δοκιμάσει. Το θέμα είναι ότι έτσι θα κατεβάσει τη θερμοκρασία κοντά στην εσωτ. μονάδα π.χ. στους 19C για να έχω 23C στην άλλη άκρη του δωματίου.

3) Έτσι είναι οι περσίδες. Και την ταχύτητα δοκίμασα να ανεβάσω. Αυξάνει ο θόρυβος αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι το αναμενόμενο. Μου φαίνεται αδύναμος/ανεπαρκής ο ανεμιστήρας.

4) Έχω ήδη και από αυτά. Και ένα καλώδιο με αισθητήρα temp/humidity για Broadlink RM4 mini. Κάτω από 50% 1-2 φορές θυμάμαι να έχω δει είτε χειμώνα ή καλοκαίρι. 60%+ είναι η υγρασία στο χώρο τον περισσότερο καιρό.

Με παρέσυρε ο κουμπάρος μου για Daikin "πάρε τέτοιο είναι φοβερό" ο οποίος έχει πάρει 1 χρόνο πιο πριν 18άρι αλλά τελικά αυτός έχει από όσο θυμάμαι το FTXC50C και όχι το Τούρκικο το δικό μου. Και αρχίζω να μην έχω εμπιστοσύνη και στην κρίση κανενός...

Υ.Γ. Λειτουργία τύπου "i-feel" έχουν 4 κλιματιστικά Sanyo του ...1998 που έχω στον από κάτω όροφο και δουλεύουν πραγματικά υποδειγματικά με αυτό. Απορώ πως γίνεται 25 χρόνια μετά να υπάρχουν ακόμα κλιματιστικά χωρίς τέτοια λειτουργία ή που την έχουν αλλά δεν λειτουργεί σωστά...

 

Ευχαριστώ, θα επανέλθω.

Κυβικά αέρα σε ψύξη (σε m3/min) atxc50c -> 7.4 /8.2 /10 /12.2

Κυβικά αέρα σε ψύξη (σε m3/min) ftxf50d-> 10.5/11.9/14.4/16.8

Τα είδα 2 φορές, γιατί όπως βλέπεις, το δικό σου έχει σημαντικά περισσότερα κυβικά αέρα από το atxc-c. Οπότε πάει το επιχείρημα με τον "αδύναμο/ανεπαρκή ο ανεμιστήρας."

Επίσης δεν πιστεύω ότι έχεις 19 για να έχεις απέναντι 23. Έχεις τεράστιο χώρο που η μια πλευρά πχ ψήνεται; Κάτι δεν ταιριάζει. Το ότι είναι τουρκίας δεν έχει καμία δουλειά. Επίσης έχω κλιματιστικό χωρίς follow me το οποίο κρατάει άψογα θερμοκρασία στον χώρο.

Εννοείται δεν αποκλείουμε περίπτωση βλάβης, αλλά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής: βάλε ένα καλό και γρήγορο ψηφιακό θερμόμετρο ακρίβειας πρώτου δεκαδικού (τουλάχιστον) εκεί που βρίσκονται οι 3 μικρές γρίλιες δεξιά κάτω από τα λαμπάκια. Εκεί είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας. Αν έχει βάλει Χ ζήτηση και το κλιματιστικό κρατάει εκεί που θέλεις, τότε αποκλείουμε δυσλειτουργία του κλιματιστικού, οπότε απλά θα βάζεις τόση θερμοκρασία ώστε η τελική θερμοκρασία εκεί που θέλεις να είναι και η επιθυμητή.

17 ώρες πριν, Fabricated είπε

Καλησπέρα υπάρχει κάποιο vfm 9αρι και 12αρι με το πρόγραμμα ανακυκλώνω?

Δεν εχω συγκεκριμένες απαιτήσεις ψάχνω απλα vfm

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

14 ώρες πριν, fankaravan είπε

Το δεύτερο λόγω εγγύησης.

12 ώρες πριν, demisp είπε

Καλησπέρα σας.

Μια βοηθεια γιατι έχω πελαγώσει.Για υπνοδωματιο ποιο απο τα κάτω θα προτείνατε? Η χρήση είναι μεγαλύτερη στην ψυξη.

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-inventor-leon-leuvi-09wfileuvo-09-9000-btu-aa-me-ionisti-kai-wifi/1792497

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi09aw40aso09aw40-9000-btu-aa-me-wifi/1693705

Κάθε πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ

Το 1ο.

9 ώρες πριν, enlightened είπε

Καλησπέρα 

Είχα αγοράσει αυτό το κλιματιστικό πριν 2 χρόνια από μεγάλη αλυσίδα και μου το τοποθετήσανε με αυτόν τον τρόπο. Μια μονάδα που κρέμεται στον αέρα, το καλώδιο της πρίζας να κάνει ζιγκ ζαγκ πάνω στον τοίχο και ο σωλήνας του αέρα σε κοινή θέα δεμένος με μονωτική ταινία. Το επίπεδο της προχειροδουλειάς παραπέμπει περισσότερο σε τσαντίρι παρά σε σπίτι… Επίσης τρύπησαν και το δοκάρι οι αχρείαστοι…

Είχα πάει στο κατάστημα τις επόμενες ημέρες να παραπονεθώ για την εγκατάσταση, αλλά μου είπαν ότι εκεί έπρεπε να μπει γιατί είναι ψηλά για να είναι πιο αποδοτικό. Η αλήθεια είναι ότι επειδή ήταν καλοκαίρι δεν τους κυνήγησα αρκετά όσο θα έπρεπε και το άφησα το θέμα για 2 χρόνια. Τώρα είμαι σε φάση να βάψω το συγκεκριμένο δωμάτιο, οπότε τους έστειλα μήνυμα και με ενημέρωσαν για κόστος 100€. (Να το πάνε ουσιαστικά λίγο πιο κάτω, βγάζοντας την πρίζα και κάνοντας φλατ με τον τοίχο).

Πιστεύετε ότι είναι ΟΚ η τιμή; Με την έννοια ότι τόσο κάνει μια εγκατάσταση από την αρχή, ενώ ουσιαστικά θα γίνει η μισή δουλειά. Αξίζει να μπω ξανά στη διαδικασία και να ξανατρυπάω τοίχους; Η δουλειά θα γίνει καθαρά για αισθητικούς λόγους. Το κλιματιστικό χρησιμοποιείται αποκλειστικά για κρύο αέρα το καλοκαίρι, οπότε δε με πειράζει τόσο το ύψος που θα χάσει.

IMG_2087.jpeg.0e481f07417e14345f743b5a990c34b5.jpegIMG_2084.jpeg.3cf2c800151e51be9d1cc0a0ff1f0e9d.jpegIMG_2085.jpeg.e838e08b55a6d242018e8df0d24209ac.jpeg

Τραγικό και αναρωτιέμαι πως το δέχτηκες.

4 ώρες πριν, franky10 είπε

τελικά είχα κάνει λάθος; τα τ.μ. είναι 63 και με ελάχιστες μονώσεις βγάζει ότι θέλει 21.000 btu για να κάλυψει τις απώλειες. (θεωρητικά χρειάζομαι 12αρι οπότε κάνω το κέλυφος αλλά  πάντα υπάρχει περίπτωση να μην το κάνω φέτος το φθινόπωρο) Το τζάκι το ανάβουμε και το a/c ειναι backup. (ακόμα και φέτος με τις τιμές που είχαν τα ξύλα και δεν είναι καν ενεργειακο)

@liakjim λες να πάω όντως στο asyg18kmte η να πάω σε ποιο μεγάλο και ας μείνει μεγάλυτερο? αν πάω ποιο μεγάλο κάποια πρόταση μέχρι 1700Ε σύνολο ( θα ήθελα και τον ιονιστη στο πακέτο)

edit: η να πάω +100 στο μπάτζετ και να πάρω το asyg24kmte; 

Από την στιγμή που έχεις τζάκι αλλά και θα βάλεις κάποια στιγμή κέλυφος στο άμεσο μέλλον, δεν νομίζω ότι θα αξίζει το 24άρι ειδικά αν σκεφτείς ότι όταν με το καλό θα πέσουν οι απώλειες του χώρου, αυτό θα λειτουργεί λιγότερο αποδοτικά.

3 ώρες πριν, demisp είπε

Επειδή έχω πελαγώσει μια βοηθεια παιδιά!!!!

το Daikin ATXC25C Siesta που προτείνουν αρκετοι αν συγκρίνεις τις τιμές scop seer δεν είναι πιο ενεργοβόρο απο το inverter INVENTOR Leon LEUVI-09WFI/LEUVO-09; 

Συνεπώς δεν θα πρέπει να είναι βασικός παραγοντας επιλογής οι τιμές αυτές; 

Για ψύξη ναι, το leon θα είναι λογικά πιο αποδοτικό . Για θέρμανση, θα στοιχημάτιζα υπέρ του daikin μιας και το leon ως φασόν midea, αν και δεν έχουμε feedback από το συγκεκριμένο, θα περιμέναμε την τυπική συμπεριφορά των midea σε θέρμανση = υψηλά ελάχιστα watts = μεγαλύτερη κατανάλωση στην πράξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, demisp είπε

Επειδή έχω πελαγώσει μια βοηθεια παιδιά!!!!

το Daikin ATXC25C Siesta που προτείνουν αρκετοι αν συγκρίνεις τις τιμές scop seer δεν είναι πιο ενεργοβόρο απο το inverter INVENTOR Leon LEUVI-09WFI/LEUVO-09; 

Συνεπώς δεν θα πρέπει να είναι βασικός παραγοντας επιλογής οι τιμές αυτές; 

Σε SEER είναι όντως καλύτερο, και μάλιστα αρκετά. Στο SCOP είναι κατά 0,1 ΛΙΓΟΤΕΡΟ αποδοτικό του daikin.

ΑΛΛΑ.

1) Σε σπίτι με χαμηλές απώλειες, θα είναι προτιμότερο το daikin, γιατί δουλεύει στάνταρ σε λιγότερα ελάχιστα watt. Δεν ξέρουμε ακριβώς πόσα, αλλά μπορεί να είναι και κάτι τύπου... τα μισά (150w vs 300w). Ειδικά σε σπίτια που έχουν κι άλλη μορφή θέρμανσης; Με τα μπούνια δαηκιν.

2) Με το δάηκιν υπάρχει η επιλογή με άλλα 100 ευρώ (+50 από την τελική τιμή του ινβεντορ), να πας στα 7 χρόνια εγγύηση, σε όλα τα μέρη, και όχι αναγκαστικά 2 στο ινβεντορ, το οποίο έχει 10 στο συμπιεστή μόνο, που είναι από τα λιγότερο ευπαθή μέρη ενός κλίμα (άντε να το πας 5 χρόνια με εγγύηση καταστήματος, αλλά με +80 ευρώ και τις αμφιβολίες - προσκόμματα που μπορεί να σου φέρει μεγάλη αλυσίδα).

3) Κατά πάσα πιθανότητα το δάηκιν έχει χαμηλότερη στάθμη θορύβου και ποιοτικότερα πλαστικά, χωρίς κανένα τσικι-τσάκα εν ώρα λειτουργίας. Δεν είναι η αιχμή της ποιότητας, αλλά στην αφή έχει διαφορά από τα κινεζέξ (όπως τα ινβέντορ). Μπορείς να το διαπιστώσεις σε ένα κατάστημα.

 

Εγώ προσωπικά, το ινβεντορ θα το επέλεγα μόνο σε δωμάτιο τελευταίου πάνω ορόφου σε πόλη της πολύ νότιας χώρας, από... Γλυφάδα και κάτω, σε σπίτι που έχει ήδη άλλη μορφή αποδοτικής θέρμανσης και ψηλές απώλειες. Να το μπουμπουνάω ασύστολα όλο το καλοκαίρι στα σχεδόν τσάμπα με το εκπληκτικό 8,5 seer (αν έχει eurovent και είναι αληθινό!) και το χειμώνα σχεδόν να ξεχνάω ότι υπάρχει/να το χρησιμοποιώ ελάχιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Από θέμα εγκατάστασης, πήραν ρεύμα από την πρίζα δίπλα, πες οκ, δεν τρύπησαν δοκάρι, αλλά το τούβλο κάτω από το δοκάρι για να περάσουν τις σωλήνες, η εσωτερική μονάδα είναι βιδωμένη στη βάση της στο δοκάρι (μικρό το κακό)

Πάλι όμως θα λέω τα ΙΔΙΑ και θα γίνομαι κακός/γραφικός/σπαστικός. 

Γιατί δεν συννενοείστε να είστε παρόντες κατά την εγκατάσταση, να τους πείτε να το βάλουν στον τοίχο και να τρυπούσαν χαμηλότερα(εγώ θα το έβαζα στο ύψος της πρίζας, μοιρασμένο πάνω κάτω ώστε να τρυπήσεις πάνω και κάτω από το κανάλι του ρεύματος στον τοίχο για τη βάση της εσωτερικής και λίγο χαμηλότερα για τις σωλήνες)χρησιμοποιώντας έναν ανιχνευτή καλωδίων για να δουν σε τι ύψος περνάνε τα καλώδια στον τοίχο.., θα έρχονταν πρόσωπο και θα φαινόταν ωραίο αισθητικά.., απλά πήραν την ασφαλή οδό στο να μην πετύχουν κάνα καλώδιο στον τοίχο.. 

Εσύ λοιπόν (όχι συγκεκριμένα εσύ αλλά ο οποιοδήποτε) μήπως θα είχε γλιτώσει τον κόπο, τα νεύρα και την ταλαιπωρία, αν απλά ήσουν παρών για να συνεννοηθείτε πού και πώς θα μπει ΠΡΙΝ το τοποθετήσουν;; 

Τώρα κάνε πάλι τρύπες (ίσως να μην χρειάζεται) και μερεμέτι για να το φέρεις στα "ίσια"

Δυστυχώς είχαν έρθει ώρες που δεν ήμουνα παρών. Νομίζω κι εγώ ότι πήραν την ασφαλή-εύκολη-βολική οδό παρά να κάνουν σωστή και όμορφη δουλειά. Τώρα όμως που θα έρθουν θα είμαι από πάνω τους με μαστίγιο
 

Οπότε εσύ λες ακόμα πιο κάτω από εκεί που έχω βάλει το κόκκινο περίγραμμα; Κάπως έτσι δηλαδή; (Μάγος του photoshop απότι βλέπεις 😁

IMG_2085.jpeg.fcbe4ff45ccb4af98d329b37ac92f776.jpeg

 

54 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Τραγικό και αναρωτιέμαι πως το δέχτηκες.

 

Δεν το δέχτηκα… απλά επειδή υπήρχε ανάγκη να υπάρχει AC στο συγκεκριμένο δωμάτιο, δεν αντέδρασα όσο γρήγορα έπρεπε.. Ήμασταν σε φάση που μας ένοιαζε περισσότερο το πρακτικό παρά το αισθητικό. και μετά πέρασε καιρός οπότε όταν πήγαμε στους τραχανάδες μας τα μασήσανε, ενώ αντικειμενικά είναι απαράδεκτη δουλειά και δεν το πήραν ποτέ πάνω τους. Ας όψεται που τουλάχιστον η τοποθέτηση ήταν «δωρεάν» (που ξέρω ότι τίποτα δεν είναι δωρεάν αλλά λέμε τώρα). Τελικά το δωρεάν καμιά φορά το πληρώνεις πολύ ακριβά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να προτείνει κλιματιστικο

  • 12.000BTU,
  • κυρίως για ψύξη αλλα και για θέρμανση αν χρειαστεί, 
  • να μην κάνει πολύ θόρυβο (εσωτερική/εξωτερική μονάδα)
  • μέχρι 700 ευρώ
  • απο τα συγκεκριμένα μοντέλα;

https://www.electronica.gr/oikiaka_klimatistika.electronicasearch.el.aspx?sort_type=2&tags=2396D8A8&pricerange=0‡700&splitter_SortedProducts_offset=0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Σε SEER είναι όντως καλύτερο, και μάλιστα αρκετά. Στο SCOP είναι κατά 0,1 ΛΙΓΟΤΕΡΟ αποδοτικό του daikin.

ΑΛΛΑ.

1) Σε σπίτι με χαμηλές απώλειες, θα είναι προτιμότερο το daikin, γιατί δουλεύει στάνταρ σε λιγότερα ελάχιστα watt. Δεν ξέρουμε ακριβώς πόσα, αλλά μπορεί να είναι και κάτι τύπου... τα μισά (150w vs 300w). Ειδικά σε σπίτια που έχουν κι άλλη μορφή θέρμανσης; Με τα μπούνια δαηκιν.

2) Με το δάηκιν υπάρχει η επιλογή με άλλα 100 ευρώ (+50 από την τελική τιμή του ινβεντορ), να πας στα 7 χρόνια εγγύηση, σε όλα τα μέρη, και όχι αναγκαστικά 2 στο ινβεντορ, το οποίο έχει 10 στο συμπιεστή μόνο, που είναι από τα λιγότερο ευπαθή μέρη ενός κλίμα (άντε να το πας 5 χρόνια με εγγύηση καταστήματος, αλλά με +80 ευρώ και τις αμφιβολίες - προσκόμματα που μπορεί να σου φέρει μεγάλη αλυσίδα).

3) Κατά πάσα πιθανότητα το δάηκιν έχει χαμηλότερη στάθμη θορύβου και ποιοτικότερα πλαστικά, χωρίς κανένα τσικι-τσάκα εν ώρα λειτουργίας. Δεν είναι η αιχμή της ποιότητας, αλλά στην αφή έχει διαφορά από τα κινεζέξ (όπως τα ινβέντορ). Μπορείς να το διαπιστώσεις σε ένα κατάστημα.

 

Εγώ προσωπικά, το ινβεντορ θα το επέλεγα μόνο σε δωμάτιο τελευταίου πάνω ορόφου σε πόλη της πολύ νότιας χώρας, από... Γλυφάδα και κάτω, σε σπίτι που έχει ήδη άλλη μορφή αποδοτικής θέρμανσης και ψηλές απώλειες. Να το μπουμπουνάω ασύστολα όλο το καλοκαίρι στα σχεδόν τσάμπα με το εκπληκτικό 8,5 seer (αν έχει eurovent και είναι αληθινό!) και το χειμώνα σχεδόν να ξεχνάω ότι υπάρχει/να το χρησιμοποιώ ελάχιστα.

 

Κάποιες επισημάνσεις.

Το leon θα έχει χαμηλότερα watts σε ψύξη

Το Daikin θα πάει στα 10 χρόνια εγγύηση με 99€.

Το leon έχει 10 χρόνια εγγύηση.

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλησπέρα,

μπορεί κάποιος να προτείνει κλιματιστικο

  • 12.000BTU,
  • κυρίως για ψύξη αλλα και για θέρμανση αν χρειαστεί, 
  • να μην κάνει πολύ θόρυβο (εσωτερική/εξωτερική μονάδα)
  • μέχρι 700 ευρώ
  • απο τα συγκεκριμένα μοντέλα;

https://www.electronica.gr/oikiaka_klimatistika.electronicasearch.el.aspx?sort_type=2&tags=2396D8A8&pricerange=0‡700&splitter_SortedProducts_offset=0

 

https://www.electronica.gr/19F6C252.el.aspx

1 ώρα πριν, enlightened είπε

Δυστυχώς είχαν έρθει ώρες που δεν ήμουνα παρών. Νομίζω κι εγώ ότι πήραν την ασφαλή-εύκολη-βολική οδό παρά να κάνουν σωστή και όμορφη δουλειά. Τώρα όμως που θα έρθουν θα είμαι από πάνω τους με μαστίγιο
 

Οπότε εσύ λες ακόμα πιο κάτω από εκεί που έχω βάλει το κόκκινο περίγραμμα; Κάπως έτσι δηλαδή; (Μάγος του photoshop απότι βλέπεις 😁

IMG_2085.jpeg.fcbe4ff45ccb4af98d329b37ac92f776.jpeg

 

Δεν το δέχτηκα… απλά επειδή υπήρχε ανάγκη να υπάρχει AC στο συγκεκριμένο δωμάτιο, δεν αντέδρασα όσο γρήγορα έπρεπε.. Ήμασταν σε φάση που μας ένοιαζε περισσότερο το πρακτικό παρά το αισθητικό. και μετά πέρασε καιρός οπότε όταν πήγαμε στους τραχανάδες μας τα μασήσανε, ενώ αντικειμενικά είναι απαράδεκτη δουλειά και δεν το πήραν ποτέ πάνω τους. Ας όψεται που τουλάχιστον η τοποθέτηση ήταν «δωρεάν» (που ξέρω ότι τίποτα δεν είναι δωρεάν αλλά λέμε τώρα). Τελικά το δωρεάν καμιά φορά το πληρώνεις πολύ ακριβά! 

Αν είχες επιμείνει θα γλιτώνεις τα έξοδα της μετεγκατάστασης. Επίσης για ρίξε και καμιά φωτό από την εξωτερική μονάδα γιατί αν τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους μέσα, αναρωτιέμαι πώς θα είναι έξω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

ευχαριστώ για την πρόταση,

καλύτερο και απο Daikin Sensira και Toyotomi Izuru eco ii?

εχει βγεί αξιόπιστο και χωρίς βλάβες το συγκεκριμένο Toshiba?

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ για την πρόταση,

καλύτερο και απο Daikin Sensira και Toyotomi Izuru eco ii?

εχει βγεί αξιόπιστο και χωρίς βλάβες το συγκεκριμένο Toshiba?

Δεν σχολιάζω καν για το toyotomi.

Όσον αφορά το daikin, καλό είναι αλλά έχει 3 χρόνια εγγύηση αντί για τα 7 του toshiba (μπορείς με +99€ να πας στα 10 χρόνια με το daikin). Προσωπικά θα έβαζα το toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κυβικά αέρα σε ψύξη (σε m3/min) atxc50c -> 7.4 /8.2 /10 /12.2

Κυβικά αέρα σε ψύξη (σε m3/min) ftxf50d-> 10.5/11.9/14.4/16.8

Τα είδα 2 φορές, γιατί όπως βλέπεις, το δικό σου έχει σημαντικά περισσότερα κυβικά αέρα από το atxc-c. Οπότε πάει το επιχείρημα με τον "αδύναμο/ανεπαρκή ο ανεμιστήρας."

Επίσης δεν πιστεύω ότι έχεις 19 για να έχεις απέναντι 23. Έχεις τεράστιο χώρο που η μια πλευρά πχ ψήνεται; Κάτι δεν ταιριάζει. Το ότι είναι τουρκίας δεν έχει καμία δουλειά. Επίσης έχω κλιματιστικό χωρίς follow me το οποίο κρατάει άψογα θερμοκρασία στον χώρο.

Εννοείται δεν αποκλείουμε περίπτωση βλάβης, αλλά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής: βάλε ένα καλό και γρήγορο ψηφιακό θερμόμετρο ακρίβειας πρώτου δεκαδικού (τουλάχιστον) εκεί που βρίσκονται οι 3 μικρές γρίλιες δεξιά κάτω από τα λαμπάκια. Εκεί είναι ο αισθητήρας θερμοκρασίας. Αν έχει βάλει Χ ζήτηση και το κλιματιστικό κρατάει εκεί που θέλεις, τότε αποκλείουμε δυσλειτουργία του κλιματιστικού, οπότε απλά θα βάζεις τόση θερμοκρασία ώστε η τελική θερμοκρασία εκεί που θέλεις να είναι και η επιθυμητή.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Το δεύτερο λόγω εγγύησης.

Δυστυχως ειχε εξαντληθει. Πηρα το 1ο γιατι εληγε το voucher και ελπιζω να μην χρειαστω ποτε την εγγυηση, αν και μολις ανακαλυψα σε αλλο καταστημα το yukai που ειναι  καλυτερο απο το arata. 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το 1ο.

Τραγικό και αναρωτιέμαι πως το δέχτηκες.

Από την στιγμή που έχεις τζάκι αλλά και θα βάλεις κάποια στιγμή κέλυφος στο άμεσο μέλλον, δεν νομίζω ότι θα αξίζει το 24άρι ειδικά αν σκεφτείς ότι όταν με το καλό θα πέσουν οι απώλειες του χώρου, αυτό θα λειτουργεί λιγότερο αποδοτικά.

Για ψύξη ναι, το leon θα είναι λογικά πιο αποδοτικό . Για θέρμανση, θα στοιχημάτιζα υπέρ του daikin μιας και το leon ως φασόν midea, αν και δεν έχουμε feedback από το συγκεκριμένο, θα περιμέναμε την τυπική συμπεριφορά των midea σε θέρμανση = υψηλά ελάχιστα watts = μεγαλύτερη κατανάλωση στην πράξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fankaravan είπε

Δυστυχως ειχε εξαντληθει. Πηρα το 1ο γιατι εληγε το voucher και ελπιζω να μην χρειαστω ποτε την εγγυηση, αν και μολις ανακαλυψα σε αλλο καταστημα το yukai που ειναι  καλυτερο απο το arata. 

 

Yukai = arata με άλλο όνομα. Μια χαρά είναι το fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Yukai = arata με άλλο όνομα. Μια χαρά είναι το fujitsu.

Νομιζα οτι ειναι διαφορετικα γιατι μεσα στη σελιδα της Toshiba  ειδα οτι ειχαν διαφορερικη θερμικη αποδοση. Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάποιες επισημάνσεις.

Το leon θα έχει χαμηλότερα watts σε ψύξη

Το Daikin θα πάει στα 10 χρόνια εγγύηση με 99€.

Το leon έχει 10 χρόνια εγγύηση.

Για το πρώτο διευκρίνισα ότι μιλώ για θέρμανση, στο δεύτερο είπα πατάτα, αλλά στο τρίτο γιατί δεκαετία; Είδα στο μεδιαμαρκτ ότι η 10ετής είναι στο συμπιεστή, όχι σε όλο το κλιματιστικό. Αν έχει εξ ορισμού 10 όλο το ΛΕΩΝ, τότε δεν είναι και τόσο κακό ντήλι, ειδικά αν αγοραστεί κυρίως για ψύξη.

Άλλωστε, διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το αν (τυχαίο παράδειγμα) κλιματιστικό των 750ε με SCOP 5,7 θα αποσβεστεί ποτέ εν συγκρίσει με ένα των 550ε με SCOP 5,1. Για να βγουν αυτά τα 200ε, πρέπει να καούν, στη διάρκεια ζωής αμφοτέρων,  από το 2ο περί τις 800-900 κιλοβατώρες ΕΞΤΡΑ με σημερινές τιμές ρεύματος από όσες θα καούν από το 1ο.

Αυτό μπορεί να πάρει και 3, 5, 8 ή 10 χρόνια, ανάλογα το πόσο πολλή χρήση θέλει να κάνει ο αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Αν έχει εξ ορισμού 10 όλο το ΛΕΩΝ, τότε δεν είναι και τόσο κακό ντήλι, ειδικά αν αγοραστεί κυρίως για ψύξη.

https://ac.inv-static.com/uploads/warranty-terms/10years_warrantyCard_Premium_010421.pdf

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, μια ισως χαζή ερώτηση. Σε μπαλκόνι που έχει κλείσει με τζαμαρία μπορεί να τοποθετηθεί εξωτερική μονάδα κλιματισμού (και φυσικά το νερό να φεύγει στην αποχέτευση) ή πρέπει να «παίρνει» καθαρό αέρα για να δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yazidis είπε

Guys, μια ισως χαζή ερώτηση. Σε μπαλκόνι που έχει κλείσει με τζαμαρία μπορεί να τοποθετηθεί εξωτερική μονάδα κλιματισμού (και φυσικά το νερό να φεύγει στην αποχέτευση) ή πρέπει να «παίρνει» καθαρό αέρα για να δουλεύει;

Όχι, μην το δοκιμάσεις ακόμα και αν ανοίγει η τζαμαρία.. 

Το χειμώνα θα στο κάνει ψυγείο και το καλοκαίρι σάουνα.. 

Εξωτερική μονάδα μόνο σε εξωτερικό, χώρο, αν μπορείς ταράτσα ακόμα καλύτερα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...