Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Το θέμα είναι ότι έχει αγοραστεί ήδη από συγγενή που του το πούλησαν σαν Α+++. Μου το πρότεινε γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για 9άρι.

Τον παραπληροφόρησαν; Γιατί δεν προτείνεται το συγκεκριμένο και πως ξεχωρίζει τελικά σε ποια κλάση ανήκουν;

Κάποια πρόταση με τα κάτωθι χαρακτηριστικά;

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€
  2. Αντικατάσταση παλιού. Αλλαγή παλαιού επαρκούς κλιματιστικού 9000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: περιστασιακή, κυρίως βραδινές ώρες
  6. εναλλακτικός τρόπος θέρμανσης: Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα αερίου
  7. Χώρος:  υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία: Γλυφάδα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  10. Λοιπές πληροφορίες: Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικός προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια και θερμοδιακοπή.

Λίγο πιο πάνω από το budget βέβαια.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230119-null

Διάβασε το sticky για να ξέρεις τι να ζητήσεις από την δωρεάν εγκατάσταση.

Μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης στα 10 χρόνια κατευθείαν μέσω της daikin hellas αλλά δεν θυμάμαι κόστος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Το θέμα είναι ότι έχει αγοραστεί ήδη από συγγενή που του το πούλησαν σαν Α+++. Μου το πρότεινε γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για 9άρι.

Τον παραπληροφόρησαν; Γιατί δεν προτείνεται το συγκεκριμένο και πως ξεχωρίζει τελικά σε ποια κλάση ανήκουν;

Κάποια πρόταση με τα κάτωθι χαρακτηριστικά;

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€
  2. Αντικατάσταση παλιού. Αλλαγή παλαιού επαρκούς κλιματιστικού 9000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: περιστασιακή, κυρίως βραδινές ώρες
  6. εναλλακτικός τρόπος θέρμανσης: Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα αερίου
  7. Χώρος:  υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία: Γλυφάδα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  10. Λοιπές πληροφορίες: Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικός προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια και θερμοδιακοπή.

Για περιστασιακή χρήση θα έλεγα ότι είναι λίγο overkill το Perfera που προτάθηκε ( εννοείται αν έχεις το κασέρι, είναι κορυφή).

Αν θα ήθελες κάτι πιο οικονομικό και καλό, θα κοίταζα για το Toshiba arata/yukai.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

το πούλησαν σαν Α+++.

Είναι 

 

18 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Τον παραπληροφόρησαν

Όχι

 

18 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Γιατί δεν προτείνεται το συγκεκριμένο

Γιατί είναι 10  χρόνων μοντέλο και είναι φασον GREE 

 

18 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

πως ξεχωρίζει τελικά σε ποια κλάση ανήκουν;

 

Μέση ζώνη 

θερμη ζώνη 

ελλαδα κατα 99% κοιταμε θερμή ζώνη ποσά Α+++ έχει 

Θα κάψουμε 10 kWh στο 24 ωρο ,αρχίζει και κρυώνει ο καιρός 

IMG_0371.png

IMG_0370.png

IMG_0369.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/11/2023 at 02:02, sonikk said:

Μια απορία έχω αν κάποιος γνωρίζεις και μπορεί να βοηθήσει.

Έχω δύο κλιματιστικά δαπέδου στην ταράτσα.Στο πίσω μέρους τους της εξωτερικής μονάδας δηλαδη εκεί που αν το λέω σωστά είναι κάτι σαν μεταλλικές γρίλιες έχουν πιάσει κάτι σαν χνούδι,σαν σκόνη κλπ .

Αυτό το σημείο των κλιματιστικών που υπάρχει στο πίσω μερος της εξωτερικής μονάδας λειτουργεί ως σύστημα ψύξης του κλιματιστικού;Ποια η λειτουργία αυτών των μεταλλικών φύλλων που είναι σαν γρίλιες; πΠοια η χρήση τους.Επηρεαζει την λειτουργία του κλιματιστικού αν έχουν πιάσει σκόνη και χνούδι;Γιατί παρατήρησα ότι δεν ξεχωρίζουν πια ,έχει γίνει ένα ομοιόμορφο πράγμα από την σκόνη.

Μετά σκέφτηκα ότι τόσα κλιματιστικά που βλέπω εγκατεστημένα πάνω σε τοίχους ψηλά στα σπίτια και με το μικρό κενό ανάμεσα στο πίσω μέρος του κλιματιστικού και του τοίχου κάνεις δεν μπορεί να τα καθαρίσει στο πίσω μέρους τους.

Εγώ τί θα έπρεπε να κάνω τώρα; Να τα καθαρίσω και πώς;Πήρα μια λεκάνη με νερό να ρίξω αλλά δεν έφυγε αυτή η βρωμιά.Σαν να είναι κολλημένη.Με το χέρι μου πηγα  να το βγάλω αλλά δεν φεύγει εύκολα.Και στραβωνουν και εύκολα αυτές οι γρίλιες.

Τί να κάνω;Αν το καθαρίσω θα δουλεύει καλύτερα το κλιματιστικό;Το έχω δύο χρόνια.

Σας ευχαριστώ.

Δες τα παρακατω τρια βιντεο για καθοδηγηση.

 

 

 

Προσωπικα δεν λυνω τα καπακια απο πανω γιατι βαριεμαι και ειναι μπελαλιδικο. Ψεκαζω με ενα ψεκαστηρι πιεσης χειρος που εχω αφρο απο την πισω πλευρα των στοιχειων (και την πλαινη που εχουν καποια) αποφευγοντας την πλευρα που ειναι οι σωληνωσεις και το ρευμα.

Εννοειται εχω βγαλει το κλιματιστικο απο το ρευμα πρωτα.

Ο αφρος ειναι hand made ητοι καθαριστικο πιατων σε νερο ή αν εχω κεφια APC αυτοκινητου. Αν εχει πολλες βρωμιες ριχνω και απο μπροστα στον ανεμιστηρα. Ριχνω πρωτα νερο με το λαστιχο χωρις πιεση. Με ριχνω αφρο. Αφηνω 5-10 λεπτα να μουλιασουν ολα. Μετα ξεπλενω με το λαστιχο παλι χωρις πιεση.

Αν τωρα οπως λες εχει πιασει μαλλακι το στοιχειο αυτο θελει καθαρισμα με προσοχη να μην στραβωσουν τα μεταλλακια.  Υπαρχει ειδικο εργαλειο φθηνο σαν πηρουνακι μεταλλικο για αυτη τη δουλεια. Ψαξε Temu και λοιπα κινεζομαγαζα συνηθως παιζει στα 3 ευρω. Αυτο απομακρυνει μαλλακια, τριχες, βρωμιες και επιπλεον ισιωνει στραβα σιδερακια.

Αφου τελειωσεις, παντα με προσοχη μην παει νερο στη μερια που ειναι τα καλωδια. Αφηνεις 10-15 λεπτα να στεγνωσει και μετα εγω βαζω μπροστα το κλιματιστικο ωστε να παρεις μπρος η εξωτερικη μοναδα και ο ανεμιστηρας της να βοηθησει να στεγνωσει τελειως το εξωτερικο κουτι.

Αυτα ολα ειναι ευκολα για τις επιδαπεδιες εξωτερικες μοναδες. Η μια που εχω που ειναι κρεμαστη σε τοιχο θελει λιγη πατεντα ωστε τα νερα που τρεχουν να μην κανουν τα παντα απο κατω τελειως χαλια.

Αλλα πιστεψε με αξιζει τον κοπο. Καθαρισα προ 2ετιας πρωτη φορα ετσι 3 κλιματιστικα ετων που δεν ειχαν καθαριστει ποτέ οι εξωτερικες μοναδες. Εκτος του οτι σταματησαν να σκουζουν οι εξωτερικες μοναδες χειμωνα/καλοκαιρι, ενω παλαιοτερα αγκομαχουσαν, επιπλεον νιωθω πιο ξεκουραστη λειτουργια τους και σιγουρη μειωση καταναλωσης στο λογαριασμο της ΔΕΗ, καθως πλεον δεν ζοριζονται τοσο στη λειτουργια.

Αν θες τωρα υπαρχει αντιστοιχα και για τις εσωτερικες μοναδες. Υπαρχει και πιο συνθετο που το λυνεις τελειως και βγαζεις τη φτερωτη αλλα δεν εχω φτασει ακομα εκει αν και πρεπει καποια στιγμη.

 

 

Των γονεων παρολο που καθαριζαν εσωτερικα τα φιλτρα, δεν ειχαν κανει ποτέ το στοιχειο ουτε το πλαστικο εσωτερικα και 2 που εχουν ειχαν και ειχαν πιασει μουχλα (ειχαν πανω απο 3 χρονια να τα κανουν ελεω κοβις) τους ειχαν πιασει αναπνευστικα και δεν ξεραμε απο τι ηταν. Μεχρι που ελυσα τα κλιματιστικα και βρηκα μεσα μουχλα παντου επιθετικη. Παιδια προσοχη. Τα κλιματιστικα ειδικα τα μεσα καθαρισμα τουλαχιστον 2 φορες το χρονο. Παιρνει λιγο χρονο αλλα ειναι ζητημα υγειας. Οχι μονο τα φιλτρα πλυσιμο αλλα και καλο καθαρισμο και στεγνωμα του στοιχειου και των πλαστικων πισω απο τις γρυλλιες απο οπου ερχεται ο αερας και μενει εκει και υγροποιεται και κανει μουχλα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε η θερμοκρασία οπότε και έστρωσε το 24αρι yukai στα πεθερικά. 

Πολύ διαφορετικός ο τρόπος λειτουργίας του toshiba (πορτοκαλί γραμμή) από το asyg24kmta (μπλε γραμμή). Το 2ο κάνει συνέχεια διορθώσεις στην ισχύ του ενώ το toshiba είναι φλαταδούρα;

image.png.78d698f6b7b52c7dd3ab7e835b8a62bb.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έπεσε η θερμοκρασία οπότε και έστρωσε το 24αρι yukai στα πεθερικά. 

Πολύ διαφορετικός ο τρόπος λειτουργίας του toshiba (πορτοκαλί γραμμή) από το asyg24kmta (μπλε γραμμή). Το 2ο κάνει συνέχεια διορθώσεις στην ισχύ του ενώ το toshiba είναι φλαταδούρα;

image.png.78d698f6b7b52c7dd3ab7e835b8a62bb.png

Καλημέρα! 

Μπορείς να μου θυμησεις ποια εφαρμογή είναι η συγκεκριμένη και πως στήνεται στο pc?

Ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, aris.04 said:

Καλημέρα,

Για 12αρι αυτό φαίνεται καλή ευκαιρία; Είναι καλό;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/250804-a-c-in12btu-toyotomi-thn-thg-a35vr22

Καλύτερα πάρε 120 γύρους να τους φχαριστηθείς και καίγε τους κάνοντας γυμναστική για να ζεσταίνεσαι το χειμώνα. Μεγαλύτερη και η απόδοση και η απόλαυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Καλημέρα,

Για 12αρι αυτό φαίνεται καλή ευκαιρία; Είναι καλό;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/250804-a-c-in12btu-toyotomi-thn-thg-a35vr22

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

46 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα! 

Μπορείς να μου θυμησεις ποια εφαρμογή είναι η συγκεκριμένη και πως στήνεται στο pc?

Ευχαριστώ πολύ .

Spoiler

Homeassistant+influxdb+grafana. Υπάρχουν οδηγοί στο youtube.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, marmaris είπε

Τoshiba edge 24 ....εξωτερικη 19-18.......... εσωτερικη 19........ ζητηση 22-21.....

Screenshot_20231125-220202.png

Screenshot_20231125-220207.png

Screenshot_20231125-220221.png

Screenshot_20231125-220231.png

 

Επεξ/σία από Xanthiotis_2
Aυτες οι πληροφοριες δινονται μεσω της εφαρμογης ? Πρεπει να ειναι Wifi λογικα. Επειδή πήρα το Toshiba Edge 10J2AVSG-E1/B10G3KVSG-E Κλιματιστικό Inverter και λεει wifi standard θα χρειαστεί κάτι άλλο ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Xanthiotis_2 είπε

 

το Toshiba μου ειναι wifi (to αγορασα extra)......ολα αυτα ειναι απο Tapo p110......το 24αρι δεν εχει ενδειξεις καταναλωσης.....

παραθετω τα χθεσινοβραδυνα στοιχεια μου για πασα ενδιαφερομενο......το βραδυ εμεινε ανοιχτο με ζητηση 21 και με ανεμιστηρα στην 5 σκαλα(full) και με κινηση στις γριλιες.......μετα τις 9.00 το πρωι (ξυπνησε το σπιτι) κατεβασα τον ανεμιστηρα στο 3 .......θερμοκρασια δωματιου 22,6 σταθερα......

Screenshot_20231126-105431.png

Screenshot_20231126-105438.png

Screenshot_20231126-105446.png

Screenshot_20231126-105453.png

Screenshot_20231126-105510.png

Screenshot_20231126-110504.png

35 λεπτά πριν, Xanthiotis_2 είπε

 

τα μικρα κλιματιστικα της Toshiba με wifi ΕΧΟΥΝ ενδειξεις καταναλωσης ....αρα δεν χρειαζεσαι νομιζω τιποτα αλλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...