Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, atbalbo81 είπε

Δε διαφωνω για το 24αρι. (Γενικά δε διαφωνω γιατί οπως προανεφερα δεν γνωριζω) Απλά ρωτάω γιατί όπως είπα ενδιαφέρομαι για ψύξη και είδα ότι το Midea All easy pro 24000btu και το mitsubishi το 24αρι έχουν μεγαλύτερο seer από το daikin και το toshiba. Εγώ επιθυμώ να πιανει μια θερμοκρασία  και όσο γίνεται να είναι σταθερη(δε μιλάω για λίγες φορές τη μέρα που θα δένει boost, πόρτες ανοίγουν παράθυρα κλπ)

Το 24αρι midea φαίνεται να μην πέφτει κάτω από τα 550-600W σε ψύξη. Το Mitsubishi heavy 24αρι όχι κάτω από 400. Λογικά θα έχεις onoff σε συνθήκες χαμηλών απαιτήσεων.

Από την άλλη το heavy 63 μπορεί και πέφτει κοντά στα 100W. Το ίδιο και το midea 18K.

Σε 24αρια, χαμηλά πέφτουν τα asyg071klca και asyg24kmte. Το πρώτο είναι αρκετά θορυβώδες. Το δεύτερο αποδεκτό. Έτσι και αλλιώς αφυγρανση θα παίζεις κυρίως, εκεί ειδικά το asyg24kmte κάνει ελάχιστο θόρυβο.

@atbalbo81

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/279735-a-c-in24btu-fujitsu-asyg24kmte-kmta

Εξαιρετικά οικονομικό ακόμη και σε συνθήκες ακραίου καύσωνα , παίρνει wifi (και παίζει local στο homeassistant).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Drunk Gaming Zombie είπε

Guys ένα καλό 9αρακι, ποιο προτείνετε !? 

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά 2 κλιματιστικών carrier από Κωτσόβολος ένα εννιάρι και ένα 12αρι με δωρεάν εγκατάσταση,τοποθετήθηκαν σήμερα από συνεργείο του κωτσο δυτικά προάστια και το συνεργείο ήταν από Νίκαια ,ανοίγοντας την πόρτα ο πρώτος κράταγε την αντλία κενού οι υπόλοιποι εργαλεία και ανταλλακτικά,τρεις νέοι άνθρωποι γνώστες του αντικειμένου ,χρησιμοποίησαν το απαραίτητο μήκος σωλήνα ώστε να κάνει loop ,πεντακάθαροι ,προσεκτικοι και με χαμόγελο (βέβαια το σπίτι είναι καινούργιο και άδειο ακόμα) παρόλα αυτά μπράβο τους και στην εταιρεία τους ,υπάρχουν και επαγγελματίες όχι μόνο αρπακτικά και φυσικά ούτε καν χρειάστηκε να βγάλω από την κωλοτσεπη τους όρους εγκατάστασης του Κωτσόβολου 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stedes είπε

Αγορά 2 κλιματιστικών carrier από Κωτσόβολος ένα εννιάρι και ένα 12αρι με δωρεάν εγκατάσταση,τοποθετήθηκαν σήμερα από συνεργείο του κωτσο δυτικά προάστια και το συνεργείο ήταν από Νίκαια ,ανοίγοντας την πόρτα ο πρώτος κράταγε την αντλία κενού οι υπόλοιποι εργαλεία και ανταλλακτικά,τρεις νέοι άνθρωποι γνώστες του αντικειμένου ,χρησιμοποίησαν το απαραίτητο μήκος σωλήνα ώστε να κάνει loop ,πεντακάθαροι ,προσεκτικοι και με χαμόγελο (βέβαια το σπίτι είναι καινούργιο και άδειο ακόμα) παρόλα αυτά μπράβο τους και στην εταιρεία τους ,υπάρχουν και επαγγελματίες όχι μόνο αρπακτικά και φυσικά ούτε καν χρειάστηκε να βγάλω από την κωλοτσεπη τους όρους εγκατάστασης του Κωτσόβολου 

Άντε εγώ περιμένω ακόμα να φέρει το edge και μετά να τα φέρουν κ τα τρία γα εγκατάσταση.

Ελπίζω να μου κάτσει  εμένα τέτοιο συνεργείο,κέντρο Αθηνας είμαι...δεν υπάρχει διάθεση για μανουρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχθες εβαλα το yukai το 12 αρι στη θερμανση  και ειδα οτι εβγαλε αρκετο νερο η εξωτερικη μοναδα

οχι απο το σωληνακι αποχετευσης αλλα  περιπου στο κεντρο της μοναδας απο κατω.Το ειχα βαλει στους 23 βαθμους στην μεγαλυτερη σκαλα ανεμιστηρα.Σημερα το εβαλα στου ιδιους βαθμους στην μεσαια σκαλα,δεν εβγαλε νερο.

Απο οσο γνωριζω μονο το καλοκαιρι βγαζει νερο η εξωτερικη μοναδα,τι μπορει να εφταιξε τωρα?

Να αναφερω αν παιζει ρολο οτι για 2 μηνες το κλιματιστικο ηταν εκτος πριζας.

Να εκανε καποια αποψυξη?δυσκολο το βρισκω με τετοιες θερμοκρασιες.

400669859_1408467423433398_4432889071522476333_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, KOSTASMOUS said:

Καλησπερα,εχθες εβαλα το yukai το 12 αρι στη θερμανση  και ειδα οτι εβγαλε αρκετο νερο η εξωτερικη μοναδα

οχι απο το σωληνακι αποχετευσης αλλα  περιπου στο κεντρο της μοναδας απο κατω.Το ειχα βαλει στους 23 βαθμους στην μεγαλυτερη σκαλα ανεμιστηρα.Σημερα το εβαλα στου ιδιους βαθμους στην μεσαια σκαλα,δεν εβγαλε νερο.

Απο οσο γνωριζω μονο το καλοκαιρι βγαζει νερο η εξωτερικη μοναδα,τι μπορει να εφταιξε τωρα?

Να αναφερω αν παιζει ρολο οτι για 2 μηνες το κλιματιστικο ηταν εκτος πριζας.

Να εκανε καποια αποψυξη?δυσκολο το βρισκω με τετοιες θερμοκρασιες.

 

Όταν θερμαίνεται το εσωτερικό στοιχείο, το εξωτερικό ψύχεται. Οπότε, συμπυκνώνεται υγρασία στην εξωτερική μονάδα, εφόσον το σημείο δρόσου έξω είναι ψηλότερο από τη θερμοκρασία στην οποία πέφτει το στοιχείο. Χθες βράδυ, είχαμε ψηλό σημείο δρόσου και αρκετή υγρασία, οπότε το κλιματιστικό σου υγροποίησε λίγη από την εξωτερική υγρασία. Nothing to see here! Απολύτως φυσιολογικό.

Έπρεπε όμως ο εγκαταστάτης σου να έχει βάλει εκεί ένα σωληνάκι απορροής που να "βρίσκει" αυτό της εσωτερικής μονάδας και να πηγαίνει στο ίδιο σημείο απόρριψης. Τώρα, επειδή τσιγκουνεύτηκε αυτός 1-2 ευρώ και 5-10 λεπτά κόπου, θα σου γίνεται η βεράντα πλημμύρα. Δες μήπως βάλεις εκεί κάνα πιάτο - δίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Σήμερα ήρθε το τεχνικός να περάσει το 22 το mitsubishi το heavy (srk/src63zr-w). Στο τέλος του περάσματος και ενός όλα πήγαιναν καλά διαπίστωσε ότι το χοντρό ρακορ της εσωτερικής μονάδας έχει τρύπα στην εργοστασιακή κόλληση.

Έκανε αναφορά στον υπεύθυνο της mitsubishi (το αγόρασα μέσω public) και αυτός είπε ότι το δήλωσε σαν βλάβη και θα επικοινωνήσει η mitsubishi με εμένα για να το φτιάξει....

Ερώτηση: Τι να κάνω, να δεχτώ να επισκευάσουν το ίδιο ή να ζητήσω αλλαγή με καινούργια εσωτερική μονάδα? Αν γίνει η επισκευή θα γίνει σωστά ή μπορεί να έχω στο μέλλον πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, newnick είπε

Καλησπέρα!

Σήμερα ήρθε το τεχνικός να περάσει το 22 το mitsubishi το heavy (srk/src63zr-w). Στο τέλος του περάσματος και ενός όλα πήγαιναν καλά διαπίστωσε ότι το χοντρό ρακορ της εσωτερικής μονάδας έχει τρύπα στην εργοστασιακή κόλληση.

Έκανε αναφορά στον υπεύθυνο της mitsubishi (το αγόρασα μέσω public) και αυτός είπε ότι το δήλωσε σαν βλάβη και θα επικοινωνήσει η mitsubishi με εμένα για να το φτιάξει....

Ερώτηση: Τι να κάνω, να δεχτώ να επισκευάσουν το ίδιο ή να ζητήσω αλλαγή με καινούργια εσωτερική μονάδα? Αν γίνει η επισκευή θα γίνει σωστά ή μπορεί να έχω στο μέλλον πρόβλημα; 

Ζήτα νέα εσωτερική, σιγά το κόστος για αυτούς και ας κάνουν ότι θέλουν με την "χαλασμένη". Πες ότι είναι ελαττωματική η εσωτερική και απαιτείται αντικατάσταση,  αφού μπορεί να είναι και αλλού ελαττωματική..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, newnick είπε

Καλησπέρα!

Σήμερα ήρθε το τεχνικός να περάσει το 22 το mitsubishi το heavy (srk/src63zr-w). Στο τέλος του περάσματος και ενός όλα πήγαιναν καλά διαπίστωσε ότι το χοντρό ρακορ της εσωτερικής μονάδας έχει τρύπα στην εργοστασιακή κόλληση.

Έκανε αναφορά στον υπεύθυνο της mitsubishi (το αγόρασα μέσω public) και αυτός είπε ότι το δήλωσε σαν βλάβη και θα επικοινωνήσει η mitsubishi με εμένα για να το φτιάξει....

Ερώτηση: Τι να κάνω, να δεχτώ να επισκευάσουν το ίδιο ή να ζητήσω αλλαγή με καινούργια εσωτερική μονάδα? Αν γίνει η επισκευή θα γίνει σωστά ή μπορεί να έχω στο μέλλον πρόβλημα; 

Αλλαγή χωρίς δεύτερη σκέψη. Αυτό περιγράφεται επακριβώς ως DOA (dead on arrival) και μη δεχτείς οτιδήποτε άλλο από αντικατάσταση με ολοκαίνουργια μονάδα. Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωση καταρχήν του πωλητή και κατόπιν της αντιπροσωπείας αν ο πωλητής αντιδρά. Συνήθως βέβαια παρεμβαίνει κατευθείαν η αντιπροσωπεία στα κλιματιστικά, απλά σου λέω πως πάει η ευθύνη βάσει νόμου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό Toyotomi Izuru All TRN/TRG-2328ZR είναι Α++ ή Α+++ στην θέρμανση;

Άλλο κατάστημα γράφει Α+++ (βλέπε Public, plaisio), άλλο Α++ (όπως το skroutz και τα περισσότερα σε αυτό). Στο site της εταιρείας αναφέρει αυτό:

image.png.85d02a70d47cf90ca65b947fd600ec17.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Patrick147 είπε

Το κλιματιστικό Toyotomi Izuru All TRN/TRG-2328ZR είναι Α++ ή Α+++ στην θέρμανση;

Άλλο κατάστημα γράφει Α+++ (βλέπε Public, plaisio), άλλο Α++ (όπως το skroutz και τα περισσότερα σε αυτό). Στο site της εταιρείας αναφέρει αυτό:

image.png.85d02a70d47cf90ca65b947fd600ec17.png

Δεν μας ενδιαφέρει τι είναι, καλό θα ήταν να πας σε κάποιο άλλο κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μας ενδιαφέρει τι είναι, καλό θα ήταν να πας σε κάποιο άλλο κλιματιστικό.

Το θέμα είναι ότι έχει αγοραστεί ήδη από συγγενή που του το πούλησαν σαν Α+++. Μου το πρότεινε γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για 9άρι.

Τον παραπληροφόρησαν; Γιατί δεν προτείνεται το συγκεκριμένο και πως ξεχωρίζει τελικά σε ποια κλάση ανήκουν;

Κάποια πρόταση με τα κάτωθι χαρακτηριστικά;

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 800€
  2. Αντικατάσταση παλιού. Αλλαγή παλαιού επαρκούς κλιματιστικού 9000BTUs
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: περιστασιακή, κυρίως βραδινές ώρες
  6. εναλλακτικός τρόπος θέρμανσης: Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα αερίου
  7. Χώρος:  υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία: Γλυφάδα
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features: μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  10. Λοιπές πληροφορίες: Καλούτσικες μονώσεις, ανατολικός προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια και θερμοδιακοπή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...