Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτιμουσα να ειναι και τα 2 στο low και medium επιλογη fan.

Επισης σε αυτες τις ρυθμισεις ta κυβικα αερα που βγαζουν ειναι κοντα?

Οσον αφορα defrost, toshiba edge 18 η kmta 18 , θα ειναι πιο ευαλωτο (θεσσαλονικη)?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι για αλλαγή ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικο με σχεδόν αποκλειστική χρήση για ψύξη. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη 

• Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2000

• Νέα αγορά

• Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο

• Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας : 90% ψύξη / 10% θέρμανση

• Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή ψυξης περιστασιακή σε θέρμανση

•  Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου κ αντλια θερμοτητας(μόνο για θέρμανση)

• : Ενιαίος χώρος 65-70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

• Τοποθεσία (Βολος) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες 3.1-31.8 μέσες χαμηλοτερες(Ιανουάριο )κ υψηλότερες( Αυγουστο )κρύο και υγρασία το χειμωνα

• Απαραίτητα, επιθυμητά και διάφορα features : Επιθυμητό wifi και αθορυβο

• Πληροφορίες περί μονώσεων, : θερμοπροσωψη αλλά με αρκετές τζαμαρίες-μεγάλη μπαλκόνι μπαλκονοπορτα, εσωτερικη θερμομονωση οροφης και μόνωση ταρατσας , νότιο ανατολικος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά (ισως κ τριπλα)ενεργειακα τζάμια

• 4270kcal οι απωλειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atbalbo81 είπε

Έτσι για αλλαγή ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικο με σχεδόν αποκλειστική χρήση για ψύξη. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη 

• Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2000

• Νέα αγορά

• Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο

• Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας : 90% ψύξη / 10% θέρμανση

• Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή ψυξης περιστασιακή σε θέρμανση

•  Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου κ αντλια θερμοτητας(μόνο για θέρμανση)

• : Ενιαίος χώρος 65-70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

• Τοποθεσία (Βολος) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες 3.1-31.8 μέσες χαμηλοτερες(Ιανουάριο )κ υψηλότερες( Αυγουστο )κρύο και υγρασία το χειμωνα

• Απαραίτητα, επιθυμητά και διάφορα features : Επιθυμητό wifi και αθορυβο

• Πληροφορίες περί μονώσεων, : θερμοπροσωψη αλλά με αρκετές τζαμαρίες-μεγάλη μπαλκόνι μπαλκονοπορτα, εσωτερικη θερμομονωση οροφης και μόνωση ταρατσας , νότιο ανατολικος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά (ισως κ τριπλα)ενεργειακα τζάμια
 

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/2058088-daikin-ururu-sarara-18000btu-ftxz50n-rxz50n-κλιματιστικό-inverter-aa/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.  Θα ήθελα να αλλάξω το 12αρι Midea xtreme save που έχω ( άριστο στην ψύξη,ικανοποιητικό αλλά με ψιλή κατανάλωση και αρκετά ον οφ στη θερμανση). Θέλω να πάω πάλι σε 12αρι μιας και είναι το 2ο κλιματιστικό που έχω και σε συνδυασμό με το 18αρι Edge (κοσμημα για τα 800ευρω που το είχα πάρει και άψογο σε όλα του) με υπερκαλύπτει στο σπίτι μου. Έψαξα παλι να βάλω το edge αλλά τα 850 που ζητάει ο κωτσοβολος( από αλυσίδα μεγάλη θα θελα να αγοράσω μιας και θα παίξουν δόσεις μου) μου κακοφάνηκαν όταν έχω πάρει το 18αρι τόσο χαμηλά πριν μόλις ένα χρόνο στη BF. Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ποιο οικονομικό αλλά προφανώς στα μέτρα του EDGE θα ήμουν υπόχρεος. Αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι ισάξιο θα κάνω την υπέρβαση. Δεν με ενδιαφέρουν  WIFI μιας και τα τρέχω με IR BLASTER. Με ενδιαφέρει κυρίως απόδοση κατανάλωση και εγγύηση.  Ευχαριστώ για όποιον ενδιαφερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, marios1515 είπε

Ο άνθρωπος έχει σε μια παράμετρο που ζητάει το κλιματιστικό να είναι αθόρυβο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dask92 είπε

Καλημέρα παιδιά.  Θα ήθελα να αλλάξω το 12αρι Midea xtreme save που έχω ( άριστο στην ψύξη,ικανοποιητικό αλλά με ψιλή κατανάλωση και αρκετά ον οφ στη θερμανση). Θέλω να πάω πάλι σε 12αρι μιας και είναι το 2ο κλιματιστικό που έχω και σε συνδυασμό με το 18αρι Edge (κοσμημα για τα 800ευρω που το είχα πάρει και άψογο σε όλα του) με υπερκαλύπτει στο σπίτι μου. Έψαξα παλι να βάλω το edge αλλά τα 850 που ζητάει ο κωτσοβολος( από αλυσίδα μεγάλη θα θελα να αγοράσω μιας και θα παίξουν δόσεις μου) μου κακοφάνηκαν όταν έχω πάρει το 18αρι τόσο χαμηλά πριν μόλις ένα χρόνο στη BF. Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ποιο οικονομικό αλλά προφανώς στα μέτρα του EDGE θα ήμουν υπόχρεος. Αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι ισάξιο θα κάνω την υπέρβαση. Δεν με ενδιαφέρουν  WIFI μιας και τα τρέχω με IR BLASTER. Με ενδιαφέρει κυρίως απόδοση κατανάλωση και εγγύηση.  Ευχαριστώ για όποιον ενδιαφερθει

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Καλημέρα Liakjim. Αυτό κοιτούσα αλλά σε 13αρι. Είναι μεγάλες οι διαφορές τους? Επίσης πάνε 200 ευρώ κάτω από το edge. Υπερτερεί τόσο το edge?

Μόλις τώρα, Dask92 είπε

Καλημέρα Liakjim. Αυτό κοιτούσα αλλά σε 13αρι. Είναι μεγάλες οι διαφορές τους? Επίσης πάνε 200 ευρώ κάτω από το edge. Υπερτερεί τόσο το edge?

Επίσης μιας και θα είναι συμπληρωματικο λες το 10αρι να με καλύψει? Οι απώλειες ήταν για 12αρι. Αλλά επειδή έκαιγε αρκετά το midea σε κατανάλωση ανέβαζα το 18αρι edge περισσότερο σε θερμοκρασία ώστε να το έχω χαμηλά αυτό άρα ήταν σαν να μην πολύ δούλευε εκτός από τα πολλά κρύα. (Κάτω των 5°C)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atbalbo81 είπε

Έτσι για αλλαγή ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικο με σχεδόν αποκλειστική χρήση για ψύξη. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη 

• Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2000

• Νέα αγορά

• Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο

• Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας : 90% ψύξη / 10% θέρμανση

• Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή ψυξης περιστασιακή σε θέρμανση

•  Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου κ αντλια θερμοτητας(μόνο για θέρμανση)

• : Ενιαίος χώρος 65-70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

• Τοποθεσία (Βολος) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες 3.1-31.8 μέσες χαμηλοτερες(Ιανουάριο )κ υψηλότερες( Αυγουστο )κρύο και υγρασία το χειμωνα

• Απαραίτητα, επιθυμητά και διάφορα features : Επιθυμητό wifi και αθορυβο

• Πληροφορίες περί μονώσεων, : θερμοπροσωψη αλλά με αρκετές τζαμαρίες-μεγάλη μπαλκόνι μπαλκονοπορτα, εσωτερικη θερμομονωση οροφης και μόνωση ταρατσας , νότιο ανατολικος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά (ισως κ τριπλα)ενεργειακα τζάμια

• 4270kcal οι απωλειες 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-18nxd6-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948676

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261487-a-c-in18btu-inventor-ldvi-18wfi-legend

 

11 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Καλημέρα Liakjim. Αυτό κοιτούσα αλλά σε 13αρι. Είναι μεγάλες οι διαφορές τους? Επίσης πάνε 200 ευρώ κάτω από το edge. Υπερτερεί τόσο το edge?

Επίσης μιας και θα είναι συμπληρωματικο λες το 10αρι να με καλύψει? Οι απώλειες ήταν για 12αρι. Αλλά επειδή έκαιγε αρκετά το midea σε κατανάλωση ανέβαζα το 18αρι edge περισσότερο σε θερμοκρασία ώστε να το έχω χαμηλά αυτό άρα ήταν σαν να μην πολύ δούλευε εκτός από τα πολλά κρύα. (Κάτω των 5°C)

Το 13αρι ήθελα να βάλω, μπερδεύτηκα. Το edge είναι ανώτερο αλλά αν δεν θέλεις να ανέβεις τόσο σε χρήματα, θα πρέπει να σε καλύψει ικανοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-18nxd6-i-o-klimatistiko-18-000-btu-h_3948676

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/261487-a-c-in18btu-inventor-ldvi-18wfi-legend

 

Το 13αρι ήθελα να βάλω, μπερδεύτηκα. Το edge είναι ανώτερο αλλά αν δεν θέλεις να ανέβεις τόσο σε χρήματα, θα πρέπει να σε καλύψει ικανοποιητικά.

Είναι 200 ευρώ κάτω ναι. Πιστεύεις ότι τα αξίζει όμως? Αν και μάλλον θα δω το Arata δεν μου πάει η καρδιά να δώσω περισσότερα στο 12 από αυτά που έδωσα για το 18αρι. Έχει αναφερθεί κάτι για το 13αρι? Για 24αρι είδα τις αναφορές σου αλλά μιλάμε για άλλο μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, liakjim said:

Σύγκριση (βασικά δεν υπάρχει σύγκριση), μεταξύ των εσωτερικών μονάδων των asyg24kmta και toshiba yukai 24000. Έχω την αίσθηση ότι στεκόμουν λίγο πιο κοντά στο Fujitsu, όχι ότι αλλάζει κάτι. Οι ανεμιστήρες είναι στο auto. Στο Fujitsu σημαίνει (συνήθως) low.  Στο yukai το auto σημαίνει το κάτωθι:

image.png.8edccd64ebb8a5c53c0d409c771b2cbc.png

Πάμε στο video. Τεράστια η διαφορά. Ευτυχώς live , ο θόρυβος του asyg24kmta είναι πολύ ανεκτός, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά. Αλλά δεν είναι ο τάφος όπως το yukai. 

 

Προτιμουσα να ειναι και τα 2 στο low και medium επιλογη fan.

Επισης σε αυτες τις ρυθμισεις ta κυβικα αερα που βγαζουν ειναι κοντα?

Οσον αφορα defrost, toshiba edge 18 η kmta 18 , θα ειναι πιο ευαλωτο (θεσσαλονικη)?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Είναι 200 ευρώ κάτω ναι. Πιστεύεις ότι τα αξίζει όμως? Αν και μάλλον θα δω το Arata δεν μου πάει η καρδιά να δώσω περισσότερα στο 12 από αυτά που έδωσα για το 18αρι. Έχει αναφερθεί κάτι για το 13αρι? Για 24αρι είδα τις αναφορές σου αλλά μιλάμε για άλλο μηχανημα

Θα πρέπει να τα ζυγίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γνώμες - προτάσεις σας .Liakjim επέλεξα το Daikin Siesta Sensira C25 ATXC25D/ARXC25D Κλιματιστικό Inverter 9000BTU.Περιμενω παράδοση σήμερα.Τι πρέπει να προσέξω στη εγκατάσταση του; Έχει το συγκεκριμένο κάποιες ιδιαιτεροτητες ;Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tsitos1 είπε

Ευχαριστώ για τις γνώμες - προτάσεις σας .Liakjim επέλεξα το Daikin Siesta Sensira C25 ATXC25D/ARXC25D Κλιματιστικό Inverter 9000BTU.Περιμενω παράδοση σήμερα.Τι πρέπει να προσέξω στη εγκατάσταση του; Έχει το συγκεκριμένο κάποιες ιδιαιτεροτητες ;Ευχαριστώ!

Ότι λέμε στο sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, atbalbo81 είπε

Έτσι για αλλαγή ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικο με σχεδόν αποκλειστική χρήση για ψύξη. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη 

• Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 2000

• Νέα αγορά

• Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο

• Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας : 90% ψύξη / 10% θέρμανση

• Συχνότητα χρήσης : Αποκλειστική πηγή ψυξης περιστασιακή σε θέρμανση

•  Ύπαρξη λειτουργικού λέβητα πετρελαίου κ αντλια θερμοτητας(μόνο για θέρμανση)

• : Ενιαίος χώρος 65-70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.

• Τοποθεσία (Βολος) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες 3.1-31.8 μέσες χαμηλοτερες(Ιανουάριο )κ υψηλότερες( Αυγουστο )κρύο και υγρασία το χειμωνα

• Απαραίτητα, επιθυμητά και διάφορα features : Επιθυμητό wifi και αθορυβο

• Πληροφορίες περί μονώσεων, : θερμοπροσωψη αλλά με αρκετές τζαμαρίες-μεγάλη μπαλκόνι μπαλκονοπορτα, εσωτερικη θερμομονωση οροφης και μόνωση ταρατσας , νότιο ανατολικος προσανατολισμός, κουφώματα αλουμινίου με διπλά (ισως κ τριπλα)ενεργειακα τζάμια

• 4270kcal οι απωλειες 

Οι θερμίδες είναι 4960 λάθος έγραψα 4270.  Μάλλον πάω για 24αρι σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Προτιμουσα να ειναι και τα 2 στο low και medium επιλογη fan.

Επισης σε αυτες τις ρυθμισεις ta κυβικα αερα που βγαζουν ειναι κοντα?

Οσον αφορα defrost, toshiba edge 18 η kmta 18 , θα ειναι πιο ευαλωτο (θεσσαλονικη)?

asyg24kmta -> 640μ3/ωρα

yukai (αν ήταν και αυτό σε low)-> 570μ3/ωρα

Θα προσπαθήσω να κάνω και τεστ σε fixed ταχύτητες.

Τα toshiba φαίνεται ότι είναι ανθεκτικά σε defrost, ενώ τα fujitsu όχι.

1 ώρα πριν, atbalbo81 είπε

Οι θερμίδες είναι 4960 λάθος έγραψα 4270.  Μάλλον πάω για 24αρι σωστα;

Όχι, βλέπω ότι έχετε μαλακό καιρό το καλοκαίρι http://penteli.meteo.gr/stations/uth_volos/NOAAPRYR.TXT

Θα έλεγα ότι θα είναι οκ το 18αρι, πόσο μάλλον με ένα τόσο αποδοτικό σαν το midea all easy pro.

Εννοείται ότι εξαρτάται από τον χώρο σου και τα ηλιακά κέρδη που δεν μπορούμε να τα ξέρουμε. Αν έχεις αμφιβολίες θα έβλεπα το Mitsubishi heavy 63 ( με F στο τέλος του κωδικού έχει wifi -> SRK/SRC 63 ZR-WF).

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...