Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τελείωσαν με την εγκατάσταση (arata 24ρι) . Οι σωλήνες βγήκαν 4μιση μέτρα περίπου γιατί ηθελα το εξωτερικό στοιχείο να μπει στην πίσω πλευρά που κοιτάει νότια. Βγήκε μια διαφορά στα 40€ για αυτό.

αντλια χρησιμοποιήθηκε, δεν ξέρω αν έγινε σωστά (έτρεξε για σχεδόν 10λεπτα) , γενικα ο μάστορας φάνηκε εντάξει άνθρωπος τα λέγαμε και κατά την διάρκεια.

στο δοκιμαστικό που έγινε το μηχάνημα ήταν πάρα μα πάρα πολύ ήσυχο. Τώρα λειτουργία  σε καμία βδομάδα που θα τελειώσω με τα  ηλεκτρολογικά 

Επεξ/σία από arianos16
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλό πραγματικό seer (δες το διάγραμμα στο τέλος του sticky), καλή συμπεριφορά σε θέρμανση, μεγάλη εγγύηση, wifi και καλούδια.

Αν θέλεις επώνυμο, θα κοίταγα το SRK71ZR-W (με F στο όνομα έχει wifi) αλλά θα άξιζε από αλυσίδα που δίνει επέκταση εγγύησης πχ σε 5 χρόνια (αν το βρεις) , ενώ αν θέλεις την εγγύηση με λίγο έκπτωση στην απόδοση σε ψύξη, υπάρχει το toshiba ( σε καλή τιμή εδώ ) .

 

17 ώρες πριν, dimostr είπε

Τα toyotomi είναι φασον gree-midea και ειναι αδικαιολόγητα ακριβά 

Μεταξύ daikin toshiba πας στο toshiba μιας και έχει περισσότερη εγγύηση ,εάν πας daikin μπορείς με έξτρα λεφτά να πας σε 10 χρόνια εγγύηση 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

Ελεγα να καταλήξω στο mitsubishi αλλά μετά πήρε το μάτι μου κάτι άλλο που με παραξένεψε. Είδα την κατανάλωση σε θέρμανση στις 2000kwh ενώ σε ένα αντίστοιχο fujitsu για παράδειγμα, στα 800κατι. Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά; η έχει γίνει κάποιο λάθος στις ετικέτες; 

Screenshot_20231124_134647_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_20231124_134624_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

Ελεγα να καταλήξω στο mitsubishi αλλά μετά πήρε το μάτι μου κάτι άλλο που με παραξένεψε. Είδα την κατανάλωση σε θέρμανση στις 2000kwh ενώ σε ένα αντίστοιχο fujitsu για παράδειγμα, στα 800κατι. Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά; η έχει γίνει κάποιο λάθος στις ετικέτες; 

Screenshot_20231124_134647_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Screenshot_20231124_134624_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

δεν ειναι λαθος ειναι θεμα φορτιων σχεδιασμου 

παντως εγω δε θα αγοραζα κλιματιστικο που το φορτιο σχεδιασμου στη θερμη ζωνη ειναι μεγαλυτερο απο αυτο της μεσης ζωνης 

εχω τετοιο κλιματιστικο κασι η συμπεριφορα του στους κατω απο 12 βαθμους εξωτερικη ειναι υποδειγματικη αλλα οταν περναει τπυς 12 δουλευει σαν on off το θεωρω μεγαλο μειονεκτημα και σε ενα οριακο κλιμα η σε σπιτι με οριακες μονωσεις θα καιει τα αντερα του χωρις λογο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

δεν ειναι λαθος ειναι θεμα φορτιων σχεδιασμου 

παντως εγω δε θα αγοραζα κλιματιστικο που το φορτιο σχεδιασμου στη θερμη ζωνη ειναι μεγαλυτερο απο αυτο της μεσης ζωνης 

εχω τετοιο κλιματιστικο κασι η συμπεριφορα του στους κατω απο 12 βαθμους εξωτερικη ειναι υποδειγματικη αλλα οταν περναει τπυς 12 δουλευει σαν on off το θεωρω μεγαλο μειονεκτημα και σε ενα οριακο κλιμα η σε σπιτι με οριακες μονωσεις θα καιει τα αντερα του χωρις λογο 

Οπότε για θέρμανση δεν ενδείκνυται; Να το ξεχάσω; όντως θα καίει πάρα πολύ; οι μονώσεις είναι καλές, κέλυφος και καλά κουφώματα με ενεργειακά τζάμια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα!!!

 

Γνώμες για Sendo 9.000 και 18.000 ? Το μπατζετ μου ειναι εως 800 - 900 ευρω και για τα 2 μαζι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

1. https://www.skroutz.gr/s/36548686/Sendo-Cronus-2-SND-09-CRS2-Klimatistiko-Inverter-9000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html#reviews

2. https://www.skroutz.gr/s/36150762/Sendo-Cronus-2-SND-18-CRS2-Klimatistiko-Inverter-18000-BTU-A-A-me-Ionisti-kai-WiFi.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Οπότε για θέρμανση δεν ενδείκνυται; Να το ξεχάσω; όντως θα καίει πάρα πολύ; οι μονώσεις είναι καλές, κέλυφος και καλά κουφώματα με ενεργειακά τζάμια. 

μια χαρα ειναι για θερμανση , αυτο που λεει το ταμπελακι του ειναι οτι το κλιματιστικο αυτο εθιναι για βαρβατα κρυα και οτι δε θα κολωσει πουθενα , το θεμα ειναι οτι εισαι σε τετοια περιοχη οπου θα χρειαστεις ολα αυτα τα φορτια ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Tsamjunior είπε

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

Ελεγα να καταλήξω στο mitsubishi αλλά μετά πήρε το μάτι μου κάτι άλλο που με παραξένεψε. Είδα την κατανάλωση σε θέρμανση στις 2000kwh ενώ σε ένα αντίστοιχο fujitsu για παράδειγμα, στα 800κατι. Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά; η έχει γίνει κάποιο λάθος στις ετικέτες;

Δεν είναι λάθος. Όπως έχουμε ξαναπεί , ο τύπος είναι pdesign*1400h/scop.

Οπότε το mitsubishi είναι 8.3*1400/5.7= 2039

ενώ το Fujitsu είναι 3.8*1400/6.4=831

Οι πράξεις δεν βγαίνουν ακριβώς μιας και υπάρχουν και δεκαδικά.

Οι 1400ώρες είναι βάσει προτύπου οι ώρες λειτουργίας στη σεζόν.

Στην πράξη, από μέλη που μας έχουν πει αλλά και μελετώντας το Service manual , τα mitsubishi έχουν κάποιες προστασίες όπου πάνω από τους 12C αλλάζουν προγραμματισμό και ανεβάζουν τα ελάχιστα watts. Πχ το heavy παίζει έως 400W από 2-12C , όχι κάτω από ~900W για πάνω από 12C και κάπου 600W για κάτω από 2C.

Από την άλλη σε κλίμα average έχει scop 4.5.

Οπότε, όταν έρχεται κάποιος που μένει σε ψυχρά κλίματα, τον πάμε σε τέτοιες λύσεις. Μάλλον η οικονομία σε χαμηλές θερμοκρασίες, θα υπερκαλύπτει την όποια απώλεια για πάνω από 12C.

Αν είναι σε μαλακό κλίμα από Αττική και κάτω, τον πάμε σε λύσεις τύπου asyg24kmta, asyg071kmta αν θέλει τη μέγιστη οικονομία σε χρήση και μπορεί να θυσιάσει θόρυβο και μικρή εγγύηση ενώ θα αποφύγει και τα defrost. Αν θέλει εγγύηση και αθόρυβο, τον πάμε σε κάποιο toshiba (κυρίως edge white) θυσιάζοντας οικονομία σε χρήση. Αν θέλει και οικονομία σε ψύξη, αρχίζουν και παίζουν μπάλα τα haier (όπως το φασονάκι Inventor comfort) που και εγγύηση έχει και καλό πραγματικό seer και μια αξιοπρεπή συμπεριφορά σε θέρμανση (δεν διαπρέπει αλλά δεν είναι και χάλι). Αν θέλει σχεδόν αποκλειστικά ψύξη, τον πάμε σε midea και αντίστοιχα φασονάκια.

Κάπως έτσι πάει το πράγμα. Δεν υπάρχει το κλιματιστικό που είναι παντού καλό και επίσης δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τελικά πόσο καλά θα κάτσει κάποιο μηχάνημα στον εκάστοτε χώρο. Για αυτό στο sticky υπάρχει και ένα εργαλείο λήψης απόφασης.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι λάθος. Όπως έχουμε ξαναπεί , ο τύπος είναι pdesign*1400h/scop.

Οπότε το mitsubishi είναι 8.3*1400/5.7= 2039

ενώ το Fujitsu είναι 3.8*1400/6.4=831

Οι πράξεις δεν βγαίνουν ακριβώς μιας και υπάρχουν και δεκαδικά.

Οι 1400ώρες είναι βάσει προτύπου οι ώρες λειτουργίας στη σεζόν.

Στην πράξη, από μέλη που μας έχουν πει αλλά και μελετώντας το Service manual , τα mitsubishi έχουν κάποιες προστασίες όπου πάνω από τους 12C αλλάζουν προγραμματισμό και ανεβάζουν τα ελάχιστα watts. Πχ το heavy παίζει έως 400W από 2-12C , όχι κάτω από ~900W για πάνω από 12C και κάπου 600W για κάτω από 2C.

Από την άλλη σε κλίμα average έχει scop 4.5.

Οπότε, όταν έρχεται κάποιος που μένει σε ψυχρά κλίματα, τον πάμε σε τέτοιες λύσεις. Μάλλον η οικονομία σε χαμηλές θερμοκρασίες, θα υπερκαλύπτει την όποια απώλεια για πάνω από 12C.

Αν είναι σε μαλακό κλίμα από Αττική και κάτω, τον πάμε σε λύσεις τύπου asyg24kmta, asyg071kmta αν θέλει τη μέγιστη οικονομία σε χρήση και μπορεί να θυσιάσει θόρυβο και μικρή εγγύηση ενώ θα αποφύγει και τα defrost. Αν θέλει εγγύηση και αθόρυβο, τον πάμε σε κάποιο toshiba (κυρίως edge white) θυσιάζοντας οικονομία σε χρήση. Αν θέλει και οικονομία σε ψύξη, αρχίζουν και παίζουν μπάλα τα haier (όπως το φασονάκι Inventor comfort) που και εγγύηση έχει και καλό πραγματικό seer και μια αξιοπρεπή συμπεριφορά σε θέρμανση (δεν διαπρέπει αλλά δεν είναι και χάλι). Αν θέλει σχεδόν αποκλειστικά ψύξη, τον πάμε σε midea και αντίστοιχα φασονάκια.

Κάπως έτσι πάει το πράγμα. Δεν υπάρχει το κλιματιστικό που είναι παντού καλό και επίσης δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε τελικά πόσο καλά θα κάτσει κάποιο μηχάνημα στον εκάστοτε χώρο. Για αυτό στο sticky υπάρχει και ένα εργαλείο λήψης απόφασης.

Με το Toshiba edge white θυσιάζουμε οικονομία σε χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 26ska είπε

Με το Toshiba edge white θυσιάζουμε οικονομία σε χρήση;

Εννοείται.

Πχ το 24άρι edge έχει 5.5 scop ενώ ένα asyg24kmta έχει 6.4.

 Σημαντική (μην πω τεράστια διαφορά) σε θερμό κλίμα.

Από την άλλη αν κάποιος μένει πχ Ιωάννινα (έχει average κλίμα), θα δει μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση με ένα mitsubishi του 4.5 scop παρά με τα 4.2 του asyg24kmta.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Εννοείται.

Πχ το 24άρι edge έχει 5.5 scop ενώ ένα asyg24kmta έχει 6.4.

 Σημαντική (μην πω τεράστια διαφορά) σε θερμό κλίμα.

Από την άλλη αν κάποιος μένει πχ Ιωάννινα (έχει average κλίμα), θα δει μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση με ένα mitsubishi του 4.5 scop παρά με τα 4.2 του asyg24kmta.

Με προβληματίζεις γέροντα…θεωρούσα ότι είναι πολύ οικονομικό το Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Βασικά εγώ μιλάω για 18αρι.Αντίστοιχα το ίδιο θα είναι.

Δεν είναι το ίδιο. Το 18αρι έχει ένα πολύ ανταγωνιστικό 6.0 scop σε θερμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Προς το παρόν δεν με εντυπωσιάζει το yukai με τις επιδόσεις του, τουλάχιστον στις τωρινές ευνοϊκές συνθήκες.

Δεν το λέω κακό πχ δίπλα στα πεθερικά κατάφερε και δούλεψε στα 45τμ με λιγότερες κιλοβατώρες από το morris που είναι σε 15τμ, αλλά είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση μιας και τα 15τμ είναι 3 σκαλάκια κάτω σε επίπεδο από τα 45τμ και δεν είμαι σίγουρος ποιος βοηθάει ποιον. Κάνουν και on-ff.

Σε εμένα στα 60τμ, το asyg24kmta παίζει εντυπωσιακά οικονομικά.

Θα περιμένω να δω τι θα γίνει όταν κρυώσει ο καιρός.

image.png.8dc031909db0a121cd7ba1f2799a27a8.png

Τα σπίτια είναι κάπως έτσι :

image.png.328730ffe72ba1c63b712b5ae285e53f.png

η αληθεια ειναι οτι πλεον εχω εσενα να συγκρινομαι και να με προβληματιζεις......κι εμενα με προβληματιζει ο τροπος λειτουργιας του yukai σου ,παντα σε συγκριση με το edge μου.....εμενα σε μικροτερο χωρο 26 τ.μ ,σε ηπιοτερο κλιμα ,λειτουργει πιο σταθερα (χωρις on-off)και πιο οικονομικα (360 w ελαχιστη)....ειναι η διαφορα του yukai με του edge τοσο μεγαλη?....και εγω εχω μεγαλη διαδρομη στις σωληνωσεις (την εχω την μοναδα στην ταρατσα) περιπου 3 μετρα σωληνα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmaris είπε

η αληθεια ειναι οτι πλεον εχω εσενα να συγκρινομαι και να με προβληματιζεις......κι εμενα με προβληματιζει ο τροπος λειτουργιας του yukai σου ,παντα σε συγκριση με το edge μου.....εμενα σε μικροτερο χωρο 26 τ.μ ,σε ηπιοτερο κλιμα ,λειτουργει πιο σταθερα (χωρις on-off)και πιο οικονομικα (360 w ελαχιστη)....ειναι η διαφορα του yukai με του edge τοσο μεγαλη?....και εγω εχω μεγαλη διαδρομη στις σωληνωσεις (την εχω την μοναδα στην ταρατσα) περιπου 3 μετρα σωληνα ......

Τι ταχύτητα ανεμιστήρα έχεις; Αυτόματη;

Πάντως στο data book, yukai και edge έχουν ακριβώς τα ίδια ελάχιστα watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...